Kultura a umění Kultura

O Dvorním divadle U Tří knížat

Foto Barbora Lachmanová Foto Barbora Lachmanová Foto Barbora Lachmanová

Upozornění na jednu malou pozoruhodnou divadelní scénu v Brně.

Tolerantnost ve vzájemných vztazích, to je to vůbec nejhorší, co může být…, říká ironicky jeden ze tří kamarádů v dnes už klasické hře „Kumšt“, kterou není třeba divadelním návštěvníkům příliš představovat. Autorkou je kosmopolitní Pařížanka židovsko-íránsko-maďarského původu Yasmina Reza, hra byla napsána v roce 1994 a v překladu Michala Lázňovského prošla mnoha a mnoha jevišti českých divadel. A všude patřila k oblíbeným inscenacím, plným vtipu a inteligentního humoru, které diváka nezklamou. Příběh tří dlouholetých kamarádů, kteří se přou o smysl koupě jednoho obrazu, si vybralo do svého repertoáru Dvorní divadlo a uvedlo ji v lednové premiéře v nově rekonstruovaných sklepních prostorách brněnského domu U Tří knížat v režii Zdeňka Černína. Ale nechci hodnotit představení, ráda bych upozornila na Dvorní divadlo, za jehož vznikem se musíme vydat na jižní Moravu.

Bylo to v létě v roce 2011, když se manželé Petra a Zdeněk Černínovi rozhodli vždy na několik večerů proměnit romantický dvůr své chalupy v Hlohovci (malebné vesnici, která je součástí Lednicko-valtického areálu) v divadelní sál pod širým nebem. Tehdy si vybrali hru Enigmatické variace (autor Eric-Emmanuel Schmitt). Skvělý text, v němž si roli samotářského, ale slavného a Nobelovou cenou ověnčeného spisovatele žijícího na pustém ostrově zahrál výborně Zdeněk Černín (zároveň režisér představení). Putování návštěvníků po jedinečné krajině a památkách UNESCO dostalo další rozměr – návštěvu divadelního představení. Úspěch inscenace se po jižní Moravě rychle rozšířil, stejně tak se začal rozšiřovat repertoár divadla a místa, kam byli Černínovi zváni a kam přijíždějí dodnes pravidelně: v létě je to prostranství na zámku v Lednici a v Mikulově, ve Valticích hrají v Galerii Reistna, v zimě pak v posledních dvou letech působí Dvorní divadlo v Brně v již zmiňovaném domě U Tří knížat. V jejich repertoáru najdeme například inscenace „A taková to byla láska“ francouzské autorky Anny Gavalda s vynikající a také v tomto divadle často hostující herečkou Hanou Tomáš Briešťanskou, v detektivním psychothrilleru se vrátili k osvědčenému autorovi Ericu-Emmanuelu Schmittovi a vybrali jeho hru „Manželské vraždění“, Zdeněk Černín napsal komorní verzi představení podle Moliéra „Lakomec“ (v roli Froziny opět Hana Briešťanská) a připomenu ještě alespoň jeden titul: vtipnou sci-fi komedii „Loutka“ s Michaelou Danielovou v hlavní ženské roli.

Poslední, nejnovější inscenace „Kumšt“ potvrzuje, že Dvorní divadlo vybírá repertoár pečlivě a rozhodně ne nahodile. Jde opět o vtipnou komedii, jejímž základním motivem je sice banální spor o předraženou koupi jednoho bílého obrazu s bílými pruhy, ale postupně rozkrývá děj všechny vrstvy charakterů tří postav. Příběh vypráví místy až dojemně o přátelství, o jeho křehkosti, o tom, že diametrálně odlišné povahy se mohou pochopit, nezištně si pomáhat, hašteřit se, rozejít a znovu k sobě najít cestu. Tři kamarádi – v podání herců Jana Grygara, Vratislava Běčáka a Zdeňka Černína – si k sobě našli cestu na jevišti, ale především si našli cestu k divákovi. Konverzace tří mužů se zcela rozdílnými osudy i povahami baví, rozesměje a donutí k přemýšlení o malichernosti některých našich rozepří a naopak o důležitosti přátelství a snaze o pochopení těch druhých. Jedna z postav hry říká: „Podle mne ten obraz není bílý. Když říkám podle mě, myslím tím objektivně.“ Dvorní divadlo rozšiřuje nabídku brněnských divadelních scén o komorní hry a klasické texty, kterých na jevištích není nikdy dostatek. Nevýhodou je, že nabídka divadelních večerů je velmi skromná. Tedy alespoň podle mně.


www.dvornidivadlo.cz