Čtrnáctideník Kulturní noviny

4. číslo pondělí 17. 2. 2020

Téma Zahraničí

Antropolog Štyrský: Řešení pro Kurdistán i celý Blízký východ? Kdo je najedený, není radikální.

Malý unavený prodavač vlajek Kurdistánu.

Dokončení rozhovoru z minulého čísla o aktuálních mezinárodních otázkách s předním českým znalcem politické geografie Doc. Jiřím Štyrským.

Na přelomu minulého a současného roku jsme zaznamenali další dvě události, které změnily mapu Blízkého východu: vpád Turecka do syrského Kurdistánu a prohlášení USA o stažení se z Iráku, a tedy i z iráckého Kurdistánu. Dřív, než si k nim něco řeknem ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Němec o svém životě ve Wu-chanu: Balíčky s jídlem u brány

Timo Balz

Timo Balz, profesor na univerzitě ve Wu-chanu, se kvůli koronaviru nechce vracet do Německa. S omezeními v každodenním životě se vyrovnává dobře.

Po celé týdny byl Timo Balz v kontaktu jen s manželkou a svými dvěma dětmi. Rodák ze Švábska chodí pouze jednou za několik dní ke vstupní bráně sídliště, kde bydlí, aby si tam vyzvedl dva balíky plné vajec, řepy a papriky, které si objednal pomocí s ... více »

Společnost a politika Domov,Osobnosti

Sdílené vzpomínky, reálie a naděje

Foto Jan Beránek

8. února zemřel filosof Erazim Kohák, člen Družstva Kulturní noviny. Vůbec první číslo Kulturních novin v roce 2009 otevíral právě rozhovor s ním, který pořídil Jan Šícha. Reprodukujeme ho nyní jako vzpomínku na tuto osobnost, která zanechala stopu v mnoha oborech. Nejlepší poctu filosofovi vzdáme tím, že se zamyslíme nad jeho slovy.

Na počátku devadesátých let jste při svých přednáškách šokoval slečny, když jste tvrdil, že „dikobrazi jsou fajn lidi“, a že někdo přinese na podnose „pečené děťátko, a to má v ústech citron“. Děláte podobné věci pořád? Pracuji nyní ve Filosofickém ... více »

Kultura a umění Kultura

Znovuzrození Mkrtiče Naghaše (1394 - 1470)

Aram Nikogosjan, na buben dhol Tigran Ovanesjan. Foto Naghash Ensemble

Soubor The Naghash Ensemble of Armenia odvážně a snad až kongeniálně zpřítomňuje dílo středověkého arménského básníka. V lednu zavítal i do Prahy. Kromě vzpomínky na tento koncert přinášíme i – nejspíš první úplný – překlad jedné Naghašovy básně do češtiny.

Americký skladatel, klavírista a dirigent arménského původu John Hodian (svět je malý: je to mj. autor hudby k původní inscenaci Goldflamovy revue Sladký Theresienstadt v pražském divadle Archa, 1996) prý při své návštěvě  antického chrámu v Garni   ... více »

Kultura a umění Kultura

Angažovaností se kazí byznys

Tomáš KOČKO & ORCHESTR

Před třiceti lety bylo v Brně založeno hudební vydavatelství Indies, zaměřené na nekomerční tvorbu. Jako připomenutí tohoto výročí přinášíme rozhovor s jedním z umělců spojených s touto značkou, Tomášem Kočkem.

Jsi vyznavač pohanství, konkrétně slovanských bohů. Ti byli potlačeni křesťanstvím. Vytýkáš to této víře, že potlačila původní náboženství? V Tibetu se původní náboženské tradice zkombinovaly s nově příchozím buddhismem. Není Ti líto, že se něco pod ... více »

Kultura a umění Kultura

Umění je svobodné, nikdo je nedělá z donucení

Milan Nestrojil: Černobílá krajina I, kombinovaná technika na papíře, 2014, 42 x 29,7 cm. Foto: Jan Dočekal

Nekrolog výtvarníka Milana Nestrojila, doprovázený krátkým rozhovorem s tvůrcem.

Farmaceut, kreslíř, malíř, grafik a kolážista Milan Nestrojil zemřel v Třebíči náhle 30. ledna ve věku 72 let. Jeho život sestával ze dvou profesních složek – farmacie a výtvarné tvorby. Třebíčský rodák (16. listopadu 1947) studoval ve Střední všeob ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Ruská a česká stopa Kirka Douglase

Kirk Douglas a Hugo Haas.

Kirk Douglas a – Hugo Haas, Miloš Forman, Karlovy Vary…

5. února ve 103 letech zemřel nejstarší hollywoodský herec a taky nejslavnější americký Rus – tedy vedle jeho syna Michaela, který je dnes už přirozeně slavnější. Narodil se už v USA z běloruských židovských rodičů jako Isur Danielovič. To mezi Rusy ... více »

Kultura a umění Kultura

Deset nejlepších za třicet let

Kolya (americký plakát)

Česká filmová kritika bilancovala polistopadové období. Asi nepřekvapí, že výsledek je dost rozpačitý.

Součástí letošního vyhlášení Cen české filmové kritiky byla také anketa o nejlepších filmech natočených od roku 1990. Třicet let je nejen kulaté číslo představující jednu generaci, ale také odkazuje na historický předěl, kdy o českém filmu přestali ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Vlastimila Tomana okouzlení cestou domova

Vlastimil Toman: Cestou domova, titulní strana s autorovou ilustrací a v jeho grafické úpravě. Reprofoto: Jan Dočekal

Na 19. únor připadá 90. výročí narození akademického malíře Vlastimila Tomana (19. 2. 1930 – 11. 12. 2015). Byl nejznámějším v Třebíči působícím krajinářem, vzdávajícím vymezený, vytrvale oživovaný hold příměstské a blízké okolní krajině. Byl z té příčiny oceňován příznivci dostatečně sdělného výtvarného umění, ale i četnými lidmi, kteří lásce k obrazům nepropadli, ale stačilo jim vědět, že o panu Tomanovi z Týna (pomístně z Tejna) se říká, že si vážnost zaslouží.

Někteří výtvarní umělci jsou mlčenliví. Slov potřebují málo, protože o světě a sobě v něm dost říkají svými obrazy, sochami, prostě tím, co dělají. Jiní jsou z odlišného těsta, rádi a poutavě hovoří při besedách, večírcích, vernisážích svých výstav ... více »

Kultura a umění Kultura

Všemožně se snažím vymanit a obrnit proti té bandě kolem mě

Obálka knihy. Foto Větrné mlýny

Knižní vydání textů Radima Husáka není jen lacinou kuriozitou, ale také příležitostí k zamyšlení nad rolí solitérů a provokatérů v naší současné kultuře.

Kolem prokletých básníků už nevznikají kulty, to ale neznamená, že dnes žádní neexistují. Pokud se mladý člověk cítí jaksi nepříliš kompatibilní se svým okolím, je stále ještě obvyklou reakcí zkoušet se z toho vypsat. Jenže právě tím se propast mezi ... více »

Poezie Kultura

Kateřina Komorádová: Jak zahradník jablka

Foto Tomáš Koloc.

Básně z autorčiny připravované sbírky.

svítám zčerstva zčesaná jak z podzimku list přihlížíš zblízka dokud neshoříš podvečerní dlouhý stín v zádech nesmělý večer klepe do okenic našich víček přivřených životu do rozorané ornice zornic sázím semena k vyklíčení až se mě jednou zeptáš nepov ... více »

Literární ukázka Kultura

Zásady podpory české duševní činnosti (na základě společné intelektuální politiky EU)

Foto Tomáš Koloc.

Satira spolupracovníka a bývalého šéfredaktora Kulturních novin Jiřího Gutha, jinak ekologa a nelítostného kritika současného systému evropských zemědělských dotací.

Všechny navržené zásady mají svou obdobu v současném zemědělství ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Osmý stupeň

Obrázek nebo fotografie#27380

Jared Diamond se domnívá, že všelidská záliba v požívání zdraví škodlivých látek vznikla z potřeby demonstrovat svoji odolnost – a přináší dosti výstřední doklad své teorie.

Užívání drog nezačalo až s průmyslovou revolucí. Tabák patřil mezi plodiny původních amerických indiánů, domorodé alkoholické nápoje jsou ve světě všudypřítomné a kokain a opium se k nám dostaly z úplně jiných společností. Už nejstarší zachovaná sbí ... více »

Fejeton Kultura

Jak jsem se stal dojížděčem

Foto Tomáš Koloc.

Fejeton cestovní.

Bylo to jednoduché: přestěhoval jsem se, aniž jsem změnil pracoviště. Cesta do práce se mi prodloužila „jen“ o půl hodiny – a zpátky jakbysmet. Jenže pocitově jako by se pracovní den zkrátil o dost víc; řekl bych, že aspoň o dvě hodiny, možná o víc ... více »