Čtrnáctideník Kulturní noviny

5. číslo pondělí 2. 3. 2020

Téma Zahraničí

Ekologové musejí bojovat i za sociální spravedlnost

Anton Hofreiter a Frank Werneke. Foto Christian Thiel, taz

Osloví zelení jen lidi s nadprůměrným příjmem, nebo i dělníky? Rozhovor s předsedou poslaneckého klubu zelených v Německém spolkovém sněmu Antonem Hofreiterem a předsedou Spojených odborů pracovníků ve službách (Verdi) Frankem Wernekem.

taz am wochenende: Pane Hofreitere, pocházíte z dělnické rodiny. Jeden váš dědeček byl zedník, druhý stavěl sloupy elektrického vedení, váš otec se stal díky večernímu studiu inženýrem. Na polici jste měli knihy z nakladatelství Büchergilde Gutenber ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Politika

Bez smutku i bez nadšení

Složení nového slovenského parlamentu. Grafika Wikipedie

Nesoustavné komentáře zeleného boomera k výsledkům voleb do Národní rady Slovenské republiky. 

OľaNO: že žijeme ve společnosti spektáklu, víme nejpozději od Guye Deborda (1967), takže žádné velké překvapení. Jistěže bych si přál, aby politika byla (zase?) soubojem idejí, resp. programů, ale jestli o to lid nestojí, vnucovat mu to nebudu – v t ... více »

Společnost a politika Domov

Komu dal pámbu úřad!

Obrázek nebo fotografie#27474

Komentář o urbánních mýtech a zodpovědnosti za ně.

Starosta Líšně, což je městská část statutárního města Brna, napsal do Líšeňských novin Slovo starosty a tam se rozepsal, že recyklovat se nevyplácí a prý stejně všechno skončí v kotli ve spalovně. To je mimochodem jeden z nejrozšířenějších urbánníc ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Politika

S Maďarskem a Polskem na věčné časy – ale trochu jinak

Oficiální poutač Milionu chvilek pro demokracii.

Na okraj i do hloubky nového sloganu Milionu chvilek pro demokracii.

Milion chvilek pro demokracii  má nové „volební“ heslo: „Nechceme jít cestou Maďarska a Polska.“ Už jsem dost starý, a tak si pamatuju, kdy jsem tohle heslo viděl v českém veřejném prostoru poprvé: na začátku roku 1989, kdy na všech veřejných místec ... více »

Společnost a politika Domov,Politika,Ekonomika

Hledají se demokratické, sociální a ekologické politiky

Schody Úřadu práce Hradec Králové ve slunci. Foto Tomáš Koloc.

Udržitelná a nerůstová budoucnost je nejspíš možná i bez revoluce, ale dá to fušku.

Brněnský  Trast pro ekonomiku a společnost  (jehož zakladatelkou a vůdčí osobností je bioložka a ekonomka Naďa Johanisová, mj. členka a činovnice družstva Kulturní noviny) ve spolupráci s několika dalšími institucemi a iniciativami uspořádal nekonve ... více »

Společnost a politika Ekonomika,Osobnosti

Počátky družstevnictví v Evropě

Robert Owen na portrétu Johna Cranche

Kapitola o osobnostech z české družstevní historie bude uzavřena krátkým přehledem prvních iniciátorů družstevních myšlenek z oblasti mezinárodního družstevnictví. Jejich dílo a myšlenky ovlivnily i počátky českého družstevnictví a některá jména byla i dříve zmíněna.

Továrník a filantrop Robert Owen je známý anglický utopický socialista. Snažil se o obecné povznesení pracujících, neboť původ společenského zla viděl v lidské nevědomosti. Kritizoval soudobé hospodářské poměry, které chtěl změnit bez bojů a násilí ... více »

Kultura a umění Kultura

Indies 30

Obrázek nebo fotografie#27476

Původně brněnský obchod s hudebními nosiči, který záhy vyrostl ve výrazné a úspěšné vydavatelství, právě slaví třicet let od svého vzniku. V roce 2007 se vydavatelství rozdělilo na tři samostatné subjekty, Indies MG Miloše Grubera, Indies Happy Trails Jaromíra Kratochvíla a Indies Scope Milana Páleše. Shodné otázky Kulturních novin dočasně spojují někdejší spolupracovníky opět dohromady.

Nakolik šly vaše cesty třicet let po otevření půjčovny desek v Brně takovým směrem, jaký jste si na začátku představovali? Miloš Gruber : Na začátku, když vznikala půjčovna CD, jsem neměl vůbec tušení, že se ze mě stane vydavatel tolika krásných des ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Odpovědnost umělce II

Marian Palla: Velká babička

Celoroční seriál úvah o odpovědnosti umělce pokračuje úvahou výtvarného umělce a spisovatele Mariana Pally. K tématu se dále vysloví například teoretik a kurátor Jan Zálešák, dvojice spolupracujících umělkyň Barbora Zentková a Julia Gryboś či šéfkurátor Moravské galerie v Brně Ondřej Chrobák.

 

Každá odpovědnost zavazuje, začíná to tkaničkama u bot. Když jsem býval malý, všechno bylo velké, i babička, která na mě čekávala s klackem před barákem, když jsem se s klukama vracel pozdě domů od rybníka, kam jsem měl zakázáno chodit, protože jsem ... více »

Kultura a umění Kultura

Několik kusých poznámek k výstavě Michaëla Borremanse

Michaël_Borremans_Pták_2019_olej na plátně_300 x-190 cm_Foto_Lieven_Herreman

Proč je pro naši vizuální kulturu stále tak atraktivní ukazovat utrpení mladé ženy nebo dívky, často z pozice umělce – muže? Proč stále zabírá estetizování smutku spjaté s (mladou) ženskou postavou?

Výstava v Rudolfinu, jejímž kurátorem je Petr Nedoma, prezentuje střízlivě a podmanivě nainstalované obrazy malých i nadživotních formátů, doplněných o videoinstalace. V tomto textu se jen okrajově zmíním o technice malby, ze které malíř vychází – v ... více »

Kultura a umění Kultura

Denisa Krausová: Drzost zpracovat banalitu

Denisa_Krausova_Červený_olej na plátně_170 x 200 cm_2018_Foto_Jana Šašková

„Jsem příklad umělce, který je sám sobě nepřítelem,“ říká malířka, která si váží chyby v obraze a jeho prostor buduje naruby. Péčí Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě vyšla koncem loňského roku kniha rozhovorů s umělci „z Českomoravské povýšeniny“ s názvem Tam u šraňků bude přístaviště. Některé z nich postupně představujeme i na stránkách Kulturních novin.

Ptala se ILONA STAŇKOVÁ Denisa je na cestě. Její původní ateliér, do kterého spolu právě vstupujeme, se nachází v domě jejích rodičů. V době, kdy spolu rozprávíme, již část obrazů přemístila do nového působiště. Fascinovaně pozoruji podlahu. Modelem ... více »

Kultura a umění Kultura

Minimal Wage Open Space

Minimal Wage Open Space. Foto Martina Schneiderová

Nabídka práce: Nabízíme možnost vykonávat uměleckou činnost dle vlastní potřeby a zájmu za minimální mzdu 87,30 Kč/h v novém open space v širším centru Brna na Gorkého 42. I takto lze zvát na výstavu Andrease Gajdošíka a Jonáše Svobody v brněnské galerii OFF/FORMAT.

Zatímco sedíme v kuchyni, pijeme pivo a vymýšlíme název výstavy, jejím autorům, Andreasovi a Jonášovi, běží minimální mzda. Stejně tak, když nakládají nábytek, instalují, fotí. Práce jako každá jiná. Jakákoliv zápůjčka a výpomoc jsou zpoplatněny. Au ... více »

Kultura a umění Kultura

Dvojí obrazotvornost

Dvojí obrazotvornost, pohled do instalace s obrazy Adrieny Šimotové. Foto archiv OGV

Mimořádný kurátorský text je hlubokým i poetickým setkáním, podobně jako sama tvorba Adrieny Šimotové a Jiřího Johna, nyní k vidění, či lépe prožití v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě.

Výstava s názvem Adriena Šimotová, Jiří John – Dvojí obrazotvornost se pokouší přispět k rozšíření povědomí o významu uměleckého odkazu této partnerské dvojice, a to nejen v kontextu jejich pomyslného návratu na Vysočinu. Jiří John pocházel z Třeš ... více »

Kultura a umění Kultura

O dekalku (hradu i tiché komůrce Kremláčkova projevu)

Příklad užití dekalku v ilustrační tvorbě Josefa Kremláčka; Daniel Defoe, Robinson Crusoé, Artia, Prague, 1970, pro Presses de la Renaissance, Paris. Foto: Jan Dočekal

Akademický malíř Josef Kremláček (5. 3. 1937 v Třebíči – 22. 6. 2015 v Třebíči), malíř, grafik, ilustrátor a pedagog, člen Sdružení Bienále Brno, České sekce IBBY Praha a surrealistické skupiny Stir up, patřil k našim předním ilustrátorům knih pro děti a mládež. Vydavatelství Amaprint-Kerndl připravuje k vydání Kremláčkovu monografii. Z jejího rukopisu přinášíme se souhlasem vydavatele kapitolu věnovanou Kremláčkem oblíbené imaginativní technice dekalku.

Dekalk, z francouzského décalque, je obecný termín označující ve výtvarném umění metodu, která užívá obtisku nebo otisku. Je používán v malbě, grafice a monotypii. Dekalk je technikou vytváření surrealistických stranově symetrických abstraktních oti ... více »

Poezie Kultura

Venuše

Obrázek nebo fotografie#27475

Báseň Sully Prudhomma (vlastním jménem René-François-Armand Prudhomme, 1839–1907), prvního nositele Nobelovy ceny za literaturu.

 

Vykřikl jsem: – Jak skvostná žena! Jak bledá: Smutek zavane z kytlice bídně slátené, ze šátku křížem přes ramena. Účeska se jí rozpadla, jde rozcuchaná, prostovlasá a její přirozená krása postrádá péči zrcadla. Prst rychle zčerná po bodlině! Ta mlad ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Nedělní klid

Staré Dejvice. Foto Milujiprahu.cz

Dopis anonymního čtenáře redakci Národních listů o tom, že byznys je byznys a ryba bývá obvykle cítit od hlavy.

Pane redaktore! „Mordio sakrament… hia hot… prazatracená!…“ Co to? Je přec neděle; s věže svatovítské oznamuje se právě hodina, kdy počínají velké služby boží! „Hia hot, padni, potvoro pra-mordio-sakramentská!“ zní to nepřetržitě v různých variacích ... více »

Fejeton Kultura

Naděnko, proč bys měla být šťastná?

Bohuslav Reynek: Pokání v Ninive

O kultu štěstí a svobodě nejen v Jirousově, Reynkově a Hejdově kraji.

Podle všeho se ukazuje (jinak řečeno: podle různých vnějších znaků se to jeví jako nanejvýš pravděpodobné), že jsme se přestěhovali do Pelhřimova. Např. tento text píšu ve své nové kanceláři. Oskvotování tohoto krásného místa téměř uprostřed Pelhřim ... více »

Fejeton Kultura

Zpověď

Foto a úprava Tomáš Koloc.

Fejeton zpovědní.

Už čtrnáct dní sedím s chřipkou doma, ve své mnišské poustevně. (Ačkoli mniši asi nemají doma takový bordel.) Kromě nákupu jsem byl naposled venku v úterý, kdy jsem byl naposled u zpovědi, protože ji za ten týden potřebuju, a minulou neděli tam byla ... více »