Čtrnáctideník Kulturní noviny

6. číslo pondělí 16. 3. 2020

Téma Zahraničí

Co se u nás děje?! aneb Pandemické příběhy ze 13 zemí Evropy, Asie a Ameriky, zaslané redakci KN od pátku 13. do středy 18. března

Foto Tomáš Koloc.

Redakce KN oslovila zahraniční čtenáře našich novin a přátele naší redakce, aby popsali běžný život kolem sebe v těchto dnech. Výsledný chronologicky sestavený kaleidoskop dává dohromady svrchovaně důležitou, zajímavou i poučnou zprávu z italské Lombardie i Marche, Horního i Dolního Rakouska, německého Vestfálska i Saska, Slovenska, Polska, Irska, Francie, americké Kalifornie i Minnesoty, Indie, Španělska, Finska, německého i francouzského Švýcarska a Británie.

My jsme vlastně v ohnisku, tady třeba vedle ve vesnici 17 kilometrů od nás už jsou dva lidi mrtví na koronavirus. Chtěla bych vám říct zkušenosti, které se nám vyplatily. U vás je 60 lidí pokud vím, ale začne to strašně růst, pokud se neudělá žádné ... více »

Společnost a politika Domov

V čem všem začala koronavirová pandemie (nejen) Čechům pomáhat

Foto Tomáš Koloc.

Zamyšlení o nových obrazech světa.

V svých dvou koronavirových   textech , v nichž jsem začal reflektovat stav České republiky za časů koronaviru a v jejichž názvu jsem se charakterizoval jako „ukašlaný náčelník ve Středoevropě“ (podle vzoru pamětí Jana Welzla – který měl ze své vla ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Turečtí nacisté jsou také nacisté

Symbolická pohlednice z první světové války: německý a rakouský vojáček nesou na zádech tureckého vojáčka...

Aktéři blízcí turecké Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP) si uzurpují oběti rasistického teroru v Německu. Bílá většinová společnost to už nesmí dál tolerovat.

Matkou všech problémů je rasismus. Před týdnem zavraždil pravicový extremista v Hanau deset lidí. Byla mezi nimi jedna Romka a lidé s kurdskými, tureckými, bulharskými, bosenskými, rumunskými a afghánskými kořeny. Teroristou nebyl zmatený vlk samotá ... více »

Společnost a politika Domov,Politika

Rocker mezi generály

Foto Ota Nepilý

Michael Kocáb přichází s vlastním pohledem na dění v letech 1989 až 1991.

Třicáté výročí sametového převratu přineslo řadu vzpomínání a analýz. Michael Kocáb má jistě k tématu také co říci: pokoušel se již před sedmnáctým listopadem zprostředkovat jednání mezi vládou a opozicí jako člen inciativy MOST (mezi signatáři výzv ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Mirek Kovářík: Ten, který objevil Kryla, Hraběte – i poezii v nás všech

PhDr. Miroslav Kovářík.

Blues pro posledního impresária poezie (1934–2020).

Miroslav Kovářík. Nejprvnější a nejneúnavnější mediální propagátor moderní české poezie a folkové hudby. Především do rozhlasu, jehož byl redaktorem, v 60. letech poprvé uvedl neskutečné množství dnešních legend, včetně Šimka a Grossmanna (který, ja ... více »

Kultura a umění Kultura

Sedm a půl hodiny ticha

Pohled do instalace 7,5 hodiny ticha při vernisáži. Foto: Václava Šádová

O práci v době, kdy se prázdniny šíří i mezi nežáky a nepedagogy.

Prázdniny nás zastihly o prázdninách. Dřevěná bouda ve stínu náletů, které z měkkých břehů Křetínského potoka nevyvrátila ani Sabina. Jako poslední z jarňáků. Než jsme odjeli, ještě bylo možné potkat se s devadesáti osmi lidmi naráz. Pak už ne. Ale ... více »

Kultura a umění Kultura

Věřím tomu, že když trpaslíkovi zazpívám, tak on vyroste

Jarda Svoboda. Foto Ben Skála, Wikimedia Commons

Rozhovor Petra Salamona s Jardou „Trabandem“ Svobodou.

Ve Tvých písních se střídají různé polohy, napadá mne poloha mysteriózní, kritická, o lidech na okraji, o lidech konzumních, eroticko-lyrické, obecně se dá říct, že se střídají ve vlnách. Je nějaká poloha v textech, které máš nejraději? Nedá se říct ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Vydavatelství Indies jinýma očima

Foto Indies

V katalogu Indies Records najdeme mnoho muzikantů. Ti všichni by se pravděpodobně o své „stáji“ vyjadřovali pochvalně. My jsme ze zvědavosti oslovili v souvislosti s 30. výročím hudebního vydavatelství Indies Records i muzikanty, jejichž cesta vedla jinudy. Položili jsme jim otázku: Jak jsi vnímal působení vydavatelství Indies v začátcích a dnes, co tě na jejich činnost nejvíce zaujalo a co a proč je mimo tvůj zájem?

Tomáš Vtípil – výrobce hluku Indies měli pro mě do značné míry iniciační roli. Pamatuju si, jak jsem v devadesátých letech coby teenager hltal jejich samplery a kdy to jen šlo, zastavil se v legendárním obchodě na Kozí, který sloužil i jako místo se ... více »

Kultura a umění Kultura

Působivé dnešní hudební obrazy starého světa

Obal CD. Repro archiv

Album Hrubá hudba, které vydalo vydavatelství Indies Scope, je nejen mimořádným počinem, ale i silným symbolem – charakteristikou – v kontextu 30. výročí brněnského vydavatelského konglomerátu Indies Records. Je jedinečnou syntézou autentické veskrze současné hudební tvořivosti s nadčasovou hodnotou tradice.

Počátkem prosince loňského roku se v Hrubé Vrbce na Horňácku konal zvláštní koncert – tradiční Horňácká muzika Petra Mičky hrála dohromady se skupinou Lesní zvěř, která hraje elektronickou hudbu nepříliš striktního žánrového zařazení. Na svět se tu ... více »

Kultura a umění Kultura

Sauna v Brně trvá a trvá a trvá

Pekka Halonen: V sauně. Olej na plátně, 1925. Repro Paintingdb.com

Kniha o pevném chlapském přátelství a neprůstřelně zdravém postoji k životu.

V této ne zrovna radostné době, zaskočeni koronavirem, ale i jinak za dost podivného šedého bezčasí, je všechno, co potěší oko i ducha, vítáno. Taková je i kniha vydaná tišnovským nakladatelstvím SURSUM: Penultima ultima cena . Čtenáře neznalé lati ... více »

Poezie Kultura

Přečkali jsme zimu, přečkáme jaro

Albert Gottschalk: Dubnové odpoledne. Repro Staten Museum for Kunst

Představitel zlatého věku španělské literatury Lope Félix de Vega y Carpio (1562–1635) naplnil svůj život především milostnými i vojenskými dobrodružstvími, ale kromě toho stihl napsat několik set divadelních her (celý svět však zná jen Fuente Ovejunu, ukázku z ní jsme koneckonců měli i ve středoškolské čítance) a několik tisíc sonetů – o přesná čísla se literární historikové stále dohadují. A co víc, ty sonety jsou i po čtyřech stoletích pořád jako nové.

Přečkali jsme zimu, přečkáme jaro Přečkali jsme zimu, přečkáme jaro, nebude to tak zlé, až přijde čas, proplují velké vody kolem nás, zaplavíš luka, namodralá páro, a ty se slavně dokodrcáš, káro života, který nepřicházel včas: těším se, pojď, duši ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Jak Švejk tyfem a černými neštovicemi zvýšil gramotnost u regimentu

Jaroslav Hašek, který byl sám nakažen tyfem, na obrázku svého přítele Josefa Lady.

Z největšího díla autora, který se sám vracel z ruské anabáze s nedoléčeným tyfem.

Když jsem sloužil před léty u mýho regimentu, bejvalo to ještě horší. To takovýho maroda svázali do kozelce a hodili do díry, aby se vykurýroval. To nebyly žádný postele s kavalci jako zde nebo plivátka. Holá pryčna a na tej leželi marodi. Jednou mě ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Kolotoč

Foto Tomáš Koloc.

Březen je časem počínajícího jara i časem odevzdávání daňových přiznání. Snad nám může být alespoň malou útěchou, že komunikace s úřady nebyla žádná legrace ani v roce 1922, kdy vydal Karel Poláček následující povídku.

V. J. Bublanina, známý též pode jménem Sulejman paša, jenž byl postupně prodavačem hracích obrázků, majitelem salonní střelnice i amerických houpaček a posléze též kolotoče, vzdal se živnosti, když byl nashromáždil značné jmění a když se mu podařilo ... více »

Fejeton Kultura

Zemí Korony české

Foto Tomáš Koloc.

Fejeton o trampotách ukašlaného náčelníka v Středoevropě byl napsán v pátek 13. března

Po čtrnácti dnech marné domácí přírodní léčby vitamíny, česnekem, Coldrexem a zeleným ječmenem jsem se vydal pro antibiotika ke své obvodní doktorce, která svou ordinaci nikdy nezavírá – a zjistil jsem, že zavřela a odjela na dovolenou, patrně ze st ... více »

Fejeton Kultura

Předem mého dopisu…

Via lucis. Foto archiv

Fejeton k jednomu pedagogickému výročí.

Komenský, to byl borec (a hůř) na ženský – vsaďte se, že budou první slova, která uslyšíte u prvního stolu v nějaké čtverce, zeptáte-li se osazenstva na našeho Jana Ámose, na „našeho“ tolik opěvovaného laureáta, ale od něhož občan tolikrát ve škole ... více »