Čtrnáctideník Kulturní noviny

6. číslo pondělí 16. 3. 2020

Téma Zahraničí

Co se u nás děje?! aneb Pandemické příběhy ze 13 zemí Evropy, Asie a Ameriky, zaslané redakci KN od pátku 13. do středy 18. března

Foto Tomáš Koloc.

Redakce KN oslovila zahraniční čtenáře našich novin a přátele naší redakce, aby popsali běžný život kolem sebe v těchto dnech. Výsledný chronologicky sestavený kaleidoskop dává dohromady svrchovaně důležitou, zajímavou i poučnou zprávu z italské Lombardie i Marche, Horního i Dolního Rakouska, německého Vestfálska i Saska, Slovenska, Polska, Irska, Francie, americké Kalifornie i Minnesoty, Indie, Španělska, Finska, německého i francouzského Švýcarska a Británie.

My jsme vlastně v ohnisku, tady třeba vedle ve vesnici 17 kilometrů od nás už jsou dva lidi mrtví na koronavirus. Chtěla bych vám říct zkušenosti, které se nám vyplatily. U vás je 60 lidí pokud vím, ale začne to strašně růst, pokud se neudělá žádné ... více »

Společnost a politika Domov

V čem všem začala koronavirová pandemie (nejen) Čechům pomáhat

Foto Tomáš Koloc.

Zamyšlení o nových obrazech světa.

V svých dvou koronavirových   textech , v nichž jsem začal reflektovat stav České republiky za časů koronaviru a v jejichž názvu jsem se charakterizoval jako „ukašlaný náčelník ve Středoevropě“ (podle vzoru pamětí Jana Welzla – který měl ze své vla ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Turečtí nacisté jsou také nacisté

Symbolická pohlednice z první světové války: německý a rakouský vojáček nesou na zádech tureckého vojáčka...

Aktéři blízcí turecké Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP) si uzurpují oběti rasistického teroru v Německu. Bílá většinová společnost to už nesmí dál tolerovat.

Matkou všech problémů je rasismus. Před týdnem zavraždil pravicový extremista v Hanau deset lidí. Byla mezi nimi jedna Romka a lidé s kurdskými, tureckými, bulharskými, bosenskými, rumunskými a afghánskými kořeny. Teroristou nebyl zmatený vlk samotá ... více »

Společnost a politika Domov,Politika

Rocker mezi generály

Foto Ota Nepilý

Michael Kocáb přichází s vlastním pohledem na dění v letech 1989 až 1991.

Třicáté výročí sametového převratu přineslo řadu vzpomínání a analýz. Michael Kocáb má jistě k tématu také co říci: pokoušel se již před sedmnáctým listopadem zprostředkovat jednání mezi vládou a opozicí jako člen inciativy MOST (mezi signatáři výzv ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Mirek Kovářík: Ten, který objevil Kryla, Hraběte – i poezii v nás všech

PhDr. Miroslav Kovářík.

Blues pro posledního impresária poezie (1934–2020).

Miroslav Kovářík. Nejprvnější a nejneúnavnější mediální propagátor moderní české poezie a folkové hudby. Především do rozhlasu, jehož byl redaktorem, v 60. letech poprvé uvedl neskutečné množství dnešních legend, včetně Šimka a Grossmanna (který, ja ... více »

Kultura a umění Kultura

Sedm a půl hodiny ticha

Pohled do instalace 7,5 hodiny ticha při vernisáži. Foto: Václava Šádová

O práci v době, kdy se prázdniny šíří i mezi nežáky a nepedagogy.

Prázdniny nás zastihly o prázdninách. Dřevěná bouda ve stínu náletů, které z měkkých břehů Křetínského potoka nevyvrátila ani Sabina. Jako poslední z jarňáků. Než jsme odjeli, ještě bylo možné potkat se s devadesáti osmi lidmi naráz. Pak už ne. Ale ... více »

Kultura a umění Kultura

Věřím tomu, že když trpaslíkovi zazpívám, tak on vyroste

Jarda Svoboda. Foto Ben Skála, Wikimedia Commons

Rozhovor Petra Salamona s Jardou „Trabandem“ Svobodou.

Ve Tvých písních se střídají různé polohy, napadá mne poloha mysteriózní, kritická, o lidech na okraji, o lidech konzumních, eroticko-lyrické, obecně se dá říct, že se střídají ve vlnách. Je nějaká poloha v textech, které máš nejraději? Nedá se říct ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Vydavatelství Indies jinýma očima

Foto Indies

V katalogu Indies Records najdeme mnoho muzikantů. Ti všichni by se pravděpodobně o své „stáji“ vyjadřovali pochvalně. My jsme ze zvědavosti oslovili v souvislosti s 30. výročím hudebního vydavatelství Indies Records i muzikanty, jejichž cesta vedla jinudy. Položili jsme jim otázku: Jak jsi vnímal působení vydavatelství Indies v začátcích a dnes, co tě na jejich činnost nejvíce zaujalo a co a proč je mimo tvůj zájem?

Tomáš Vtípil – výrobce hluku Indies měli pro mě do značné míry iniciační roli. Pamatuju si, jak jsem v devadesátých letech coby teenager hltal jejich samplery a kdy to jen šlo, zastavil se v legendárním obchodě na Kozí, který sloužil i jako místo se ... více »

Kultura a umění Kultura

Působivé dnešní hudební obrazy starého světa

Obal CD. Repro archiv

Album Hrubá hudba, které vydalo vydavatelství Indies Scope, je nejen mimořádným počinem, ale i silným symbolem – charakteristikou – v kontextu 30. výročí brněnského vydavatelského konglomerátu Indies Records. Je jedinečnou syntézou autentické veskrze současné hudební tvořivosti s nadčasovou hodnotou tradice.

Počátkem prosince loňského roku se v Hrubé Vrbce na Horňácku konal zvláštní koncert – tradiční Horňácká muzika Petra Mičky hrála dohromady se skupinou Lesní zvěř, která hraje elektronickou hudbu nepříliš striktního žánrového zařazení. Na svět se tu ... více »

Kultura a umění Kultura

Sauna v Brně trvá a trvá a trvá

Pekka Halonen: V sauně. Olej na plátně, 1925. Repro Paintingdb.com

Kniha o pevném chlapském přátelství a neprůstřelně zdravém postoji k životu.

V této ne zrovna radostné době, zaskočeni koronavirem, ale i jinak za dost podivného šedého bezčasí, je všechno, co potěší oko i ducha, vítáno. Taková je i kniha vydaná tišnovským nakladatelstvím SURSUM: Penultima ultima cena . Čtenáře neznalé lati ... více »

Poezie Kultura

Přečkali jsme zimu, přečkáme jaro

Albert Gottschalk: Dubnové odpoledne. Repro Staten Museum for Kunst

Představitel zlatého věku španělské literatury Lope Félix de Vega y Carpio (1562–1635) naplnil svůj život především milostnými i vojenskými dobrodružstvími, ale kromě toho stihl napsat několik set divadelních her (celý svět však zná jen Fuente Ovejunu, ukázku z ní jsme koneckonců měli i ve středoškolské čítance) a několik tisíc sonetů – o přesná čísla se literární historikové stále dohadují. A co víc, ty sonety jsou i po čtyřech stoletích pořád jako nové.

Přečkali jsme zimu, přečkáme jaro, nebude to tak zlé, až přijde čas, proplují velké vody kolem nás, zaplavíš luka, namodralá páro, a ty se slavně dokodrcáš, káro života, který nepřicházel včas: těším se, pojď, duši zaplaví jas, až dobojuje, co se v  ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Jak Švejk tyfem a černými neštovicemi zvýšil gramotnost u regimentu

Jaroslav Hašek, který byl sám nakažen tyfem, na obrázku svého přítele Josefa Lady.

Z největšího díla autora, který se sám vracel z ruské anabáze s nedoléčeným tyfem.

Když jsem sloužil před léty u mýho regimentu, bejvalo to ještě horší. To takovýho maroda svázali do kozelce a hodili do díry, aby se vykurýroval. To nebyly žádný postele s kavalci jako zde nebo plivátka. Holá pryčna a na tej leželi marodi. Jednou mě ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Kolotoč

Foto Tomáš Koloc.

Březen je časem počínajícího jara i časem odevzdávání daňových přiznání. Snad nám může být alespoň malou útěchou, že komunikace s úřady nebyla žádná legrace ani v roce 1922, kdy vydal Karel Poláček následující povídku.

V. J. Bublanina, známý též pode jménem Sulejman paša, jenž byl postupně prodavačem hracích obrázků, majitelem salonní střelnice i amerických houpaček a posléze též kolotoče, vzdal se živnosti, když byl nashromáždil značné jmění a když se mu podařilo ... více »

Fejeton Kultura

Zemí Korony české

Foto Tomáš Koloc.

Fejeton o trampotách ukašlaného náčelníka v Středoevropě byl napsán v pátek 13. března

Po čtrnácti dnech marné domácí přírodní léčby vitamíny, česnekem, Coldrexem a zeleným ječmenem jsem se vydal pro antibiotika ke své obvodní doktorce, která svou ordinaci nikdy nezavírá – a zjistil jsem, že zavřela a odjela na dovolenou, patrně ze st ... více »

Fejeton Kultura

Předem mého dopisu…

Via lucis. Foto archiv

Fejeton k jednomu pedagogickému výročí.

Komenský, to byl borec (a hůř) na ženský – vsaďte se, že budou první slova, která uslyšíte u prvního stolu v nějaké čtverce, zeptáte-li se osazenstva na našeho Jana Ámose, na „našeho“ tolik opěvovaného laureáta, ale od něhož občan tolikrát ve škole ... více »