Čtrnáctideník Kulturní noviny

7. číslo pondělí 30. 3. 2020

Téma Domov,Kultura

Umění pod rouškou

Foto Tomáš Koloc.

Co Čech, to muzikant, ale dnes, co muzikant, to šička! V zavřených galeriích a divadlech se šijí roušky – pro nemocnice, domovy důchodců, bezdomovce… Neptali jsme se, jak se šije, ale žije umělcům teď a s jakými vyhlídkami?

Přes vlnu strachu z epidemie i obavy, jestli větší kroky od svobody k bezpečí nezdomácní i poté, co už v bezpečí budeme, se naše společnost projevila nečekanou mírou solidarity. Pod rouškou celostátní dobrovolnické harmonie však víří závažné problém ... více »

Společnost a politika Domov

Dobré koronazprávy

Titulek z deníku El País o české pomoci Španělsku.

Redakční výbor zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

ČVUT vyvinulo respirátor nejvyšší kvality na 3D tiskárně, filtr prý vydrží i týden. Vyrobí jich až 10 tisíc za den. České vysoké učení technické zahajuje spolupráci s ministerstvem zdravotnictví ohledně dodávky nových respirátorů nejvyšší třídy do f ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Věda

Jaderné sny Friedricha Merze

Foto Markus Schreiber, AP

Kandidát na předsedu CDU doporučuje jako odpověď na klimatickou krizi duální fluidní reaktor. Největšími fanoušky tohoto reaktoru jsou AfD a popírači klimatické změny.

Pro Friedricha Merze je ekologie a klimatická krize velmi důležitá, jak sám tvrdí. „Z mého hlediska je to nyní kromě otázek války a míru politické téma číslo jedna“, řekl tento politik Křesťanskodemokratické unie Německa (CDU) počátkem března časopi ... více »

Společnost a politika Věda

Vzpoura proti zkáze

Jeremy Brecher. Foto archiv

Ke knize Jeremyho Brechera o perspektivách klimatického hnutí.

Klimatická krize byla zásadním tématem uplynulého roku, což se jasně ukázalo během novoročních projevů nejvyšších tuzemských ústavních představitelů. Nejen z nich je patrné, že klimatický rozvrat se stal politickým tématem a rozhořela se o něm spole ... více »

Společnost a politika Domov,Ekonomika

České družstevnictví v současnosti

Obrázek nebo fotografie#27630

Po více než dvou letech se cyklus článků o historii družstevnictví s důrazem na území České republiky chýlí k závěru. Zde je stručný přehled českého družstevnictví v současné době.

Zastřešujícím orgánem českého a moravského družstevnictví je Družstevní Asociace České republiky – DA ČR , která ve své činnosti navazuje na tradice českého družstevního hnutí. Je zájmovým sdružením právnických osob k projednávání a řešení společný ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Mamutě a baleríni

Mamut v brněnském pavilonu Anthropos. Foto Wikimedia Commons

Mamutí jezero environmentálních ochotníků ze souboru VERDIS nezklamalo – bylo aktuální, vtipné, poučné, angažované a s gejzírem divadelních nápadů.

 

Jedním z počátků nové inscenace VERoničího Divadelního Souboru (dříve Akademického Insitního Divadelního Souboru, AIDS) je původně jednoduchý až laciný trampský, totiž pardon, folkový vtípek. Dojemnou baladu Pavla Žalmana Lohonky  Labutí křik  přete ... více »

Kultura a umění Kultura

Pohorská vesnice v globální vesnici

Obálka knihy. Foto Větrné mlýny

Kniha Po troškách Weroniky Gogolové přináší tragikomický obraz polského venkova v „období transformace“, viděného dětskýma očima.

Polská spisovatelka Weronika Gogolová napsala vzpomínkovou knihu již ve třiceti letech. To dá rozum, že nevznikla žádná monumentální epopej, ale poetické a lehce ironické vyprávění o světě vnímaném z dětské perspektivy, to jest z podhledu. Jak říká ... více »

Poezie Kultura

Cesto prázdná

Autor a interpret Rokotak.

Nynější karanténu prožívá i Horní Lužice, která, jsouc součástí spolkové země Sasko, prožívá nyní podobný režim jako Česká republika, zesílenou o to, že karanténa poprvé od druhé světové války zamezila jednomu ze dvou hlavních národních zvyků: slavnostní velikonoční jízdě na koních. A podobně jako český, i lužickosrbský lidový lyrik prožívanou zkušenost reflektuje – v tomto případě travestií známé lidové písně Hory módre.

Cesto prázdná, povědomá, Vysedávám tiše doma, O samotě po Lužici sedí vlastně všici. Bojí se Srb, ba i Němec, každý modlí se růženec, Koronavý aby smutek Do Prčic už utek. Sakra práce, zase zprávy, Komu virus sebral zdraví, Podle další nezbude moc a ... více »

Poezie Kultura

Plavba utopence

Théodore Géricault: Hlava utopeného muže (1819). Repro Saint Louis Art Museum

Každý správný Čech ví, že Karel Sabina (1813–1877) napsal libreto k Prodané nevěstě a četná udání na své kolegy. Méně už je bohužel známo jeho dílo prozaické (vězeňský román Oživené hroby, místy srovnatelný s Dostojevského Zápisky z mrtvého domu), filosofické (spis Duchovný komunismus), historické (práce o průkopnících českého divadla, vydaná německy), překladatelské (první český text Marseillaisy) a zejména básnické, z něhož pochází tato ukázka.

 

Ve vlnách se tiše jinoch plaví, dál a dále, jak se řeka vine; oblak nad ním vlaje popelavý, k zastávce hráz zelená mu kyne; jinoch ve vlnách se dále plaví. Oko jeho mrtvé, tvář je bledá; netáže se vod, kam jej zanesou; dravec na výsostech kořist hle ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Chřipka - influenza

Chřipka na dobové karikatuře. Repro Wellcome Trust

Epidemie chřipky, který zasáhla velkou část Evropy v roce 1889, vedla lékaře Ferdinanda Pečírku k tomu, aby pro časopis Světozor shrnul poznatky tehdejší vědy o této chorobě.

…) Některé epidemické choroby váží se při šíření na dráhy obecné komunikace. Tak známo, že epidemie dýmějového moru zcela přesně krok za krokem sledovati se dají, any z východu nejprve do přístavních měst zavlečeny byly, odtud pak do středozemí kom ... více »

Fejeton Kultura

Klaatu barada nikto

Foto Tomáš Koloc.

Pár slov o naší době

Někteří lidé měli před touto zatáčkou výhodu bezpečného přístřeší. Na této Zemi jsou ale miliardy lidí s malou nebo žádnou zdravotní péčí, pro které je a zůstane většina běžných životních příhod v kategorii na hraně života a smrti. Jejich problémy n ... více »