Dobré koronazprávy

Redakční výbor zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.
ČVUT vyvinulo respirátor nejvyšší kvality na 3D tiskárně, filtr prý vydrží i týden. Vyrobí jich až 10 tisíc za den.
České vysoké učení technické zahajuje spolupráci s ministerstvem zdravotnictví ohledně dodávky nových respirátorů nejvyšší třídy do fakultních nemocnic. ČVUT to v pondělí uvedlo v tiskové zprávě v reakci na sdělení ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, že od příštího týdne může začít vyrábět až 10 tisíc kusů respirátorů nejvyšší třídy denně.
Česko jako jediný ze členských států NATO pomohlo Španělsku
Česká republika věnovala Španělsku, které je momentálně zemí s nejhoršími čísly ohledně koronaviru (v pondělí více než 85 tisíc prokázaných případů a více než 7000 zemřelých) 10 tisíc ochranných masek PPE, které si za velké pozornosti španělského tisku v pondělí odvezlo z Prahy letadlo španělské armády. V největším španělském deníku se píše: „Česká republika byla první a dosud jedinou zemí v Atlantické alianci, která odpověděla na žádost o lékařské vybavení, předložené španělskou vládou“
O našití roušek pro celý český národ a jejich nošení píše Washington Post jako o unikátním komunitním činu
Odborník na komunitní podnikání Jeremy Howard píše: „Milovníci sociálních médií, kteří propagovali tvorbu roušek, vyráběných kutily, katalyzovali mimořádnou mobilizaci téměř celé české populace. Za tři dny bylo v zemi dost masek a většina lidí je nosila. Bylo to zcela přesvědčivé komunitní úsilí. Po celé zemi jsou v ulicích roušky, které lidé vytvořili, aby si je mohli vzít jiní. Nejdůležitější zprávou sdílenou v České republice bylo toto: ´ Moje rouška chrání tebe; tvoje rouška chrání mě.´ Nošení roušky je nyní považováno za prosociální chování. Jít ven bez roušky je odsouzeno jako antisociální akce, která ohrožuje vaši komunitu.“
https://www.washingtonpost.com/outlook/2020/03/28/masks-all-coronavirus
Česko má nové sociální hnutí
Českou republikou se v souvislosti s nutnými karanténními opatřeními, které zbavují lidi příjmu, ale nezbavují je platebních povinností a nenahrazují příjem nepodmíněným příjmem od státu (jak je tomu například v karanténním Španělsku) šíří nové spontánní hnutí, které se zatím projevuje tím, že ve všech větších městech na nejviditelnějším místě (v Praze před sochou Svatého Václava) vyvěšuje transparent s nápisem „
Skauti a sousedé nosí seniorům nákupy, studenti míchají dezinfekci
Skauti budou pomáhat starším lidem, kteří požádají o pomoc na bezplatné Lince seniorů. Linku s číslem 800 200 007 dlouhodobě provozuje organizace Elpida. Informace z ní bude přebírat web skautskapomoc.cz, kde se dobrovolníci budou moci přihlásit k pomoci konkrétním lidem ve svém okolí. Kromě skautů pomáhají ostatním i jednotlivci.
Lidé mohou nyní využít psychologické poradenství zdarma
Odborníci na psychologickou problematiku jsou připraveni na dálku a zdarma pomoci lidem, kteří těžko snášejí současnou situaci. Zájemci o tuto službu si mohou vybrat z několika stovek poradců.
Veřejnost nesmí kvůli koronaviru na bohoslužby, ale je možné je sledovat v přímém přenosu
Kvůli vládním nařízením proti šíření koronaviru se v následujících týdnech ruší prakticky všechny veřejné bohoslužby a další církevní akce. Věřící o ně však nepřijdou, církve zprostředkují přímé přenosy z kostelů. Bohoslužbu z baziliky Nanebevzetí Panny Marie na pražském Strahově vysílá portál iDNES.cz.
Vznikla participativní mapa Koronavirus.report s nabídkou pomoci a informacemi usnadňující život lidem. S plněním mapy můžete pomoci i vy.
Jak se zabavit v karanténě? Pomůže online jóga i divadlo přes internet
Četba, sledování televize či hraní deskových her jsou mezi prvními možnostmi, které nás napadnou při úvaze, jak trávit čas v karanténě. Nápadů, jak si ukrátit čas, je však daleko více. Řada lidí v posledních dnech doma tráví čas šitím roušek, přímo z pohodlí obýváku je ale možné také navštěvovat muzea a galerie.
Sám doma – kultura za časů koronaviru
Péčí spolupracovnice Kulturních novin Marie Hvozdecké vznikla na Facebooku stránka s výše uvedeným titulem, kde se denně objevuje řada tipů na kulturní zábavu v karanténě, kam můžete přispět i vy.
https://www.facebook.com/kulturadoma/
CoronART – facebooková stránka pro výtvarníky
Stejným způsobem vznikla stránka CoronART, na níž převážně čeští a slovenští výtvarníci sdílí svá díla inspirovaná aktuální dobou, své tipy a reflexe. Přihlásit se a přispívat může opět každý milovník výtvarného umění.
https://www.facebook.com/groups/2947447028610884/
Informativní stránky Petra Salamona
Spolupracovník Kulturních novin Petr Salamon spolupracuje i na tvorbě informativní a poradenské stránky Koronavirus report.