Čtrnáctideník Kulturní noviny

9. číslo pondělí 27. 4. 2020

Téma Zahraničí

Čtenář KN ze Španělska: Na virus léky proti malárii, kvůli základnímu příjmu snad budou předčasné volby

Petr Kadlec s rouškou.

Aktuální rozhovor s Petrem Kadlecem z druhé země nejvíce postižené pandemií.

Jak a kdy ses dostal do Španělska? Já jsem do Španělska přijel před 15 lety na dovolenou, která se protáhla na rok a 4 měsíce. Procestoval jsem celé pobřeží včetně Portugalska až nahoru do Galície s batohem na zádech, na cestu jsme si vydělávali sta ... více »

Společnost a politika Domov,Zahraničí

Dobré koronazprávy III.

Foto Tomáš Koloc.

Třetí díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

Od pátku 24. dubna jsou na území Česka zpřístupněny bohoslužby Jejich konání je však vázáno pravidlem, že na nich smí být nejvýše 15 osob. Toto pravidlo bude řešeno větším počtem bohoslužeb a pořadníkem věřících, kteří se jich zúčastní. https://koro ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Postřehy z koronavirové Ameriky

Foto autorka.

Shrnutí toho, co se dnes děje v USA.

Minulý týden jsem si myslela, že New York ztichl, tenhle týden si myslím, že to tu nemůže být tišší. Co napsat. Jsme v průseru, všichni v USA. Koronavirus odhalil ty nejzákladnější nedostatky, které tady v USA máme. Jak se to stalo? Náš průser se sk ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Epochální krize USA: Konec jedné velmoci

John Trumbull: Deklarace nezávislosti, 1819

Ukazuje se, že pandemie Spojené státy zaskočila. A do volebního boje o prezidentské křeslo půjdou dva kandidáti, kteří nemají většinu.

Rokem 2020 skončila éra USA jako poslední zbylé světové mocnosti. Vypuknutí nákazy, která se rozšířila do všech kontinentů, tehdy vedlo k těžké světové hospodářské krizi. Spojené státy se ukázaly být neschopné na to přiměřeně reagovat. Situaci ještě ... více »

Komentář Domov

Poměry nepoměry

Pod Javořicí na jihu Vysočiny - foto Jiří Plocek

Tento text vznikl pod dojmem z kalamitního kácení na Vysočině během posledních měsíců. Napsán byl – bez vědomého propojení – shodou okolností na Den Země v roce 2020.

Viděl jsem, jak ta obrovská mašina přijela, uřízla vespod nejméně stoletý obrovský smrk, odvětvila jej ve svých chapadlech, rozkrájela na menší klády, vložila je na svá „záda“ a vydala se přes pařezy skolit další oběť. Trvalo to asi pět minut. Před ... více »

Společnost a politika Domov

Budoucnost Brna

Jak si představovali budoucnost Brna naši předkové (pohlednice z roku 1909)

Každá obec by měla mít svoji vizi. Brno ji má taky, velkou jako Brno. Nejlépe vám ji představím pomoci přehledu zpráv (tzv. headlines) z let budoucích.

Z nového nádraží v centru města vyjel první vlak severojižním diametrem směrem ku Praze. Město má spolu s nově přistoupivšími obcemi 52 městských částí. Dva úřednici magistrátu byli potrestání vysokou pokutou za neposkytnutí informací občanskému sdr ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Ekonomika

Rychle hodně peněz, a sice zelených

Foto Tomáš Koloc.

Ekonomika po koronaviru: Think tank „Agora Energiewende“ [Energetický obrat Agora] navrhuje poslat 100 miliard eur na efektivní průmysl, další obnovitelné zdroje energie a společné projekty EU.

Rychlé, tučné a zelené – tak má podle představ think tanku „Agora Energiewende“ vypadat opětovné oživování německé ekonomiky po koronavirové krizi. Balíčkem 100 miliard eur chtějí experti a expertky přivést energetiku, průmysl, dopravu, stavebnictví ... více »

Společnost a politika Domov,Věda,Osobnosti

Za minulého režimu jsem za ekologii nebojoval, jen o ní mluvil a psal

RNDr. Jan Hollan, Ph. D.

Rozhovor s Janem Hollanem, českým astrofyzikem a environmentalistou, který se věnuje zejména problematice klimatické změny, světelného znečištění a energeticky úsporných staveb.

Bojoval jste za životní prostředí i v době komunismu… jak byla tehdejší ochrana planety rozdílná oproti té v dnešní době? Já jsem nikdy nebojoval za ochranu životního prostředí. O těchto problémech jsem mluvil a psal, což bylo skoro všechno. Jediné, ... více »

Společnost a politika Osobnosti

Otakar „Ralf“ Leiský, zakladatel TISu, odešel s čistým štítem

RNDr. Otakar Leiský

Vzpomínka na výjimečného člověka, který spoluzakládal a vedl první nevládní ekologickou organizaci u nás. Svůj život pojal jako službu něčemu, co ho přesahovalo.

Někdy je období 1948–1989 těmi, kdo se narodili později, vnímáno jako jakýsi Mordor: lidé u nás žili ve strachu, plazili se ve stínu temných věží a v nejlepším případě žili plytkými, nenaplněnými životy bez hlubšího smyslu. Skutečnost byla naštěstí ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Magický svět posedlého loutkáře

Obálka monografie Jan Švankmajer

Výpravná monografie Jan Švankmajer (CPress – Albatros Media, 2018), kterou surrealistickému výtvarníkovi a významnému filmovému režisérovi uspořádal Bruno Solařík, patří k našim kulturním monolitům a milníkům. A sluší se ji stále připomínat, protože její obsah nestárne.

Sběratelství jsem zahrnul do svého života jako součást své tvorby. S trochou nadsázky je mi nakonec jedno, jestli jsem onen předmět získal do své „sbírky“ tím, že jsem ho vytvořil, nebo jsem ho někde sehnal, objevil, našel nebo koupil. I zde se jedn ... více »

Kultura a umění Kultura,Média

Bradavky nebo vraždu

Zcenzurovaná Věstonická Venuše.

Graduovaný historik umění o jednom novém fenoménu současných (nejen) sociálních médií.

Musíme si promluvit o bradavkách. Během několika posledních měsíců jsem si všiml, že pokud jde o bradavky, je ve státě youtubském a dalších elektronických médií cosi shnilého, co se musí zcenzurovat. S tímto krokem nemusím souhlasit, ale naznávám, ž ... více »

Kultura a umění Zahraničí,Kultura,Osobnosti

Hrníček pro Gagarina

Hrníček pro Gagarina. Foto autorka.

Osobní vzpomínka k 59. výročí první cesty člověka do vesmíru.

Dávno, dávno již tomu, co Jurij Gagarin podruhé navštívil Československo. Po návratu z festivalu v Karlových Varech v létě 1966 přijel do Prahy, kde dostal cenu vydavatelství Mladá fronta. Dalším oceněným byl můj táta za knihu Ať žije republika. Byl ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Divadlo v Řeznické nabízí své prostory podobně zaměřeným spolkům

Logo divadla v Řeznické.

Zveřejňujeme zaslanou výzvu Řeznická OPEN.

Rádi bychom se v době, kdy provoz všech divadel ochromila koronavirová epidemie, nabídli opět jako otevřená platforma. Už teď je jasné, že cesta zpět do normálního režimu bude pro každý divadelní subjekt složitá a hlavně velmi individuální. Je možné ... více »

Poezie Kultura

Páření labutí

Foto Wikimedia Commons

Abychom pro dění okolo pandemie nezapomněli na jaro: báseň severoirského básníka Michaela Longleyho (* 1939) v překladu Pavla Šruta.

Dokonce ještě teď chci, abys tam tehdy byla a seděla vedle mne na břehu řeky: labutí samec a jeho labuť pluli v rytmu, dokud se jejich drobné hlavy nespojily a konečný erbovní okamžik neroztál v čeření vln. Toto byl sňatek a byl to křest, čas zadrže ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Mezinárodní morálka v krisi

Obrázek nebo fotografie#27749

Úvaha Viléma Haunera z roku 1937: bylo tehdejší dění v mezinárodní politice projevem duševní choroby, nebo „jen“ zkažených mravů? A co si pak myslet o tom současném, kdy už se ani nemůžeme vymlouvat na následky světové války?

President republiky dr. Beneš charakterisoval nedávno v rozhovoru s polským žurnalistou nynější světovou situaci jako chorobnou. Americký psychiatr, dr. Kraines, napsal minulý měsíc do britské revue „Science“ článek „O psychiatrické analyse dnešní s ... více »

Fejeton Kultura

Myslím a závidím

Foto Tomáš Koloc.

Báseň-fejeton pro studenta, co se v karanténě učí k maturitě.

v posledních dnech hodně myslím na tolstého jak v poljaně chtěl udělat změnu všeho přitom by se nesoustředil ani na své psaní nebýt služek a kuchařek které dají když to po nich chtějí knížepáni v posledních dnech hodně myslím na vidiny co měl čapek ... více »

Fejeton Kultura

Pravopis a levopis

Ilustrační obrázek Tomáš Koloc.

O záludnostech zoologického názvosloví.

Pravopis jsem měl vždy hrozný. Ale od malička jsem psal rád. Můj otec, velký češtinář, pročítaje po mně články psané tehdy na psacím stroji nebo rukopisně, vždy lomil rukama. Zčásti mne zachránilo to, že jsem se stal doktorem přírodních věd – u dokt ... více »

Fejeton Kultura

Pipa americká

Obrázek nebo fotografie#27822

Slovo o prospěšnosti mlčení

…je úplně plochá vodní žába, jejíž ošklivost postrádá příměr. Samice klade vajíčka volně do vody, přítomný nadržený samec je vcuku oplodňuje a svou kloakou natlačuje na družčin hřbet. Vajíčka jsou vzápětí překryta hlenem, který zkožnatí. Zhruba po 7 ... více »