Společnost a politika Domov

Budoucnost Brna

Jak si představovali budoucnost Brna naši předkové (pohlednice z roku 1909)

Každá obec by měla mít svoji vizi. Brno ji má taky, velkou jako Brno. Nejlépe vám ji představím pomoci přehledu zpráv (tzv. headlines) z let budoucích.

Rok 2050

Z nového nádraží v centru města vyjel první vlak severojižním diametrem směrem ku Praze. Město má spolu s nově přistoupivšími obcemi 52 městských částí. Dva úřednici magistrátu byli potrestání vysokou pokutou za neposkytnutí informací občanskému sdružení Za starobylé Brno. V Muzeu města Brna v pavilonu Bastion byla otevřena výstava Modrá nikoliv zelená přehrada aneb Co to byly sinice. V autoskanzenu Masarykův okruh byl odstartován mezinárodní závod solárních koloběžek. Primátor města Brna zahájil dvacátou sezónu Kofola extraligy v hokejbalu. Město Brno získalo od Nadace Veronica bezúročnou půjčku ve výši půl miliardy Euro na pokrytí ztráty, způsobné fotbalovým klubem FS Zbrojovka. Brno prodalo poslední dva profesionální hráče brněnské Komety na newyorské burze za dva miliony dolarů (tj. asi tisíc Euro). Zimní stadion se pro vysoké tempo globálního oteplování nevyplatí udržovat a bude přeměněn na středisko strmě se rozvíjejícího sportu tzv. bramblingu, který se k nám rozšířil ze Svobodné republiky Tibet. Zastupitelé se pohádali o přijetí strategie města k zmírnění globálního rozvratu klimatu. V městské části Brno střed stále nejsou rozmístěny kontejnery na tříděný odpad.

Rok 2100

Brněnská spalovna začíná přetavovat odpad za použití tzv. kvantové energie, kterou objevil bývalý brněnský primátor a nositel Nobelovy ceny profesor Martin Ander. Díky této bezodpadové technologii dosáhla čistota ovzduší v Brně takové úrovně, že se do našeho města chodí rekreovat nejen obyvatelé z Českomoravské vysočiny, ale i z Alp. Vzhledem k husté síti cyklistických stezek, uspořádali řidiči auto-moto klubu první den bez bicyklů, aby upozornili na opomíjení motoristů při rozvoji města. Začátek koncertní sezóny v dosud rozestavěném Janáčkově hudebním centru byl letos obzvlášť grandiózní. V sále Magdaleny Kožené, který má nejlepší akustiku na světě, se sešli špičkoví umělci Evropské unie a požadovali jeho zastřešení. Za účasti všech sto dvaceti dvou ministrů školství jednotlivých států EU byl v Brně slavnostně otevřen nový univerzitní kampus. V brněnské městské části Brno-střed stále nejsou rozmístěny kontejnery na tříděný odpad.

Rok 2116

Stromem roku byl vyhlášen stoletý dub v městské části Lískáček, který vysadila v roce 2016 Jana Drápalová, někdejší starostka této části. Městský fytopatolog strom prohlédl a prohlásil, že se těší výbornému zdraví. Na náměstí Svobody začala probírka stromů, které svými korunami ohrožovaly sochu Panny Marie z ryzího betonu. Neznámý vandal vyryl do pomníku Východních hrdinů ultrazvukovým rezonančním kryboskopem symbol kladiva a zvláštního nástroje na kosení trávy, kterému se říkalo srp. Odbornici ze Zlatuškovy university se nemohou shodnout, co tyto symboly před sto lety vlastně znamenaly. V brněnské městské části Brno-střed stále nejsou rozmístěny kontejnery na tříděný odpad.

Rok 2209

Karel Hynek Tugendhat, žijící na Novém Zélandu, požádal město Brno o vydání vily, která byla jeho předkům údajně ukradena v průběhu první a nebo druhé světové války. Onderkovy strojírny představily nový druh traktoru šest a půlté generace zvaný Bulzetor. Na tuto novinku netrpělivě čekají američtí farmáři. Z mezinárodního uzlového kosmodromu na Černovických terasách odstartoval brněnský vědecký tým k průzkumu Marsu. Město Brno, které stále má 52 městských částí, uvažuje o reorganizaci své správy. Brněnská městská část Brno-střed byla zrušena.