Čtrnáctideník Kulturní noviny
1. číslo pondělí 4. 1. 2021
Příběh tříkrálový aneb Christus Mansionem Benedicat 2021

Editorial o putování Třech králů světem Kristova narození, i světem, ve kterém v tyto dny žijeme my.
Dnes byl den tříkrálový, poslední den tradičních západních Vánoc (které symbolicky začínají narozením Dítěte, neb zemitému západu je třeba přidat dětské důvěry ve věci vyšší) a první den tradičních Vánoc východních (které začínají s Třemi králi, neb ... více »
Deset nejčtenějších trháků KN roku 2020 a pět stejně čtených držáků z let minulých

Přinášíme rekapitulaci deseti nejčtenějších příspěvků v Kulturních novinách roku 2020. Připomínáme, že příspěvky z čísel v závěru roku jsou poněkud znevýhodněny, a i proto přinášíme též seznam pěti textů z minulých ročníků, které ale vloni byly čtené srovnatelně jako ona předchozí desítka. Co vás podle této statistiky nejvíce zajímalo? Premiér Babiš a jeho reflexe, hlubší úvahy, přímá svědectví z válek i pandemie, manipulace, renezanční osobnosti, legální vraždy zvířat v ZOO, nacionalismus i jeho obsedantní hledání tam, kde žádný není. A z minulých let jste se nejvíce vraceli k textům na téma historie versus současnost.
Deset letošních trháků: Autor: Tomáš Koloc • Publikováno: 3. 2. 2020 Recenze premiéry divadelní inscenace knihy Jaroslava Kmenty Boss Babiš. Autor: redakce KN a její zahraniční i domácí spolupracovníci • Publikováno: 18. 3. 2020 Redakce KN oslovi ... více »
Anketa 2020 (dokončení)

Co pozoru-hodného jsi četl/a, viděl/a, slyšel/a v roce 2020?
Rostislav Opršal, informatik a básník Tento rok byl pro mne osobně velmi rušný a nořím se spíše ke kořenům, do antikvariátů, a tak vyzvednu dvě věci. Za prvé Holanovu sbírku Na postupu, která mě zasáhla. Ač V. H. je mému básnickému naturelu vzdáleně ... více »
Krize se nevyhýbá ani Kulturním novinám: Prosíme o podporu!

.
Milí čtenáři, snažíme se udržet naše nezávislé občanské médium i v této rozkolísané době. Jsme vděčni za jakýkoli příspěvek na podporu , abychom udrželi náš provoz ve druhé půli roku 2020. Nejpřínosnější pro nás je zřízení trvalého měsíčního příka ... více »
Ztracená prvotní důvěra – příběh vědce, který se bez ohledu na důsledky postavil za poznanou pravdu (1. část)

V roce 2019 jsme v Kulturních novinách ve vybraných kapitolách z knihy Ne jaderné elektrárně v Zwentendorfu! sledovali příběh rakouské společnosti, která po poznání, že směr jejího nejvýkonnějšího průmyslu přináší zhoubu, svým úsilím dokázala tento směr změnit a dané odvětví průmyslu ve své zemi úplně uzavřít. I vzhledem k aktuálnosti tohoto příběhu právě v dnešních dnech, v nichž se na čele světového podnikání ocitá sice jiné odvětví průmyslu, jehož výsledky jsou ale stejně pochybné, uveřejňujeme na pokračování esej z téže knihy – příběh vědeckého insidera (jeho obdivuhodný životopis najdete pod jménem autora), který po zjištění pravdy dokázal odolat tlaku – a postavit se proti svým váženým učitelům, kteří totéž nedokázali…
Psychologové a badatelé v oblasti chování hovoří o prvotní důvěře. To je základní postoj všech lidí, kteří vyrůstají v normálních rodinách, postoj, který vychází z toho, že dospělí a zvlášť vlivní zodpovědní jedinci zcela přesně vědí, co dělají a zo ... více »
Proti injekci. Odpůrci očkování a koronavirová pandemie

Vlády v celé Evropě spoléhají na to, že nové vakcíny zastaví koronavirus. Proti tomu se ale mobilizují odpůrci očkování.
Když Walter Weber vystoupí na jeviště, je Kiel v mlze. Je 12. prosince, na 400 lidí stojí před řečnickým pultíkem s velkým slovem „Svoboda“ vyřezaným do dřeva. Weber říká, že koronaviry jsou známé už dobrých 70 let a usuzuje z toho: „Ty statistiky j ... více »
Dobré koronazprávy XIX.

První díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději, v novém roce
Hotel ubytoval bezdomovce Luxusní hotel Fownes v anglickém Worcesteru nabídl nevyužité kapacity pětačtyřiceti lidem bez domova. Irové uspořádali sbírku pro indiány Finanční pomoc domorodým komunitám zasaženým pandemií je oplátkou za rok 1847, kdy ... více »
Co s sebou odnesli malí muži s velkým M (Ladislav Mrkvička a Robert Hossein)

Ex post dodatek k loučení roku 2020 – opět z autorova deníku
Dnes, na moje narozeniny, zemřel Ladislav Mrkvička (1939 – 2020). Nikdy jsme se nepotkali, přesto měl na moje vnímání herectví velký vliv. Za studií DAMU „zlobil“, v roce 1965 se zúčastnil legendárního ilegálního majálesu s Allenem Ginsbergem (který ... více »
Sváťa Karásek a starouškové

Druhá z řady vzpomínek na Sváťu Karáska.
Druhá z řady vzpomínek na Sváťu Karáska.Druhá z řady vzpomínek na Sváťu Karáska.Druhá z řady vzpomínek na Sváťu Karáska..
Druhá z řady vzpomínek na Sváťu Karáska. Bylo nás pět exulantských rodin: Karáskovi, Seidlovi, Hýskovi, Eva Krausová s maminkou a dvě sestry, vdovy po švýcarských občanech, jméno mi vypadlo. Spojoval nás společný zájem o politiku, československé ud ... více »
Unikátní kniha je na světě. Můžete ji mít!

Antologie z textů autorů Kulturních novin (2009–2018) s názvem „Člověk a jeho svět“ je hotova. V konečném výběru je zastoupeno 24 autorů, jejichž texty uspořádal Jiří Plocek na 300 stranách do několika kapitol (Člověk a kultura, Člověk a dějiny, Osobnosti, Fejetony a povídky, Družstvo a média atd.). Cílem bylo vytvořit bilanční dokument první dekády existence novin s nadčasovým poselstvím, a především zajímavým čtením.
Tuto unikátní publikaci může získat každý, kdo naše médium podpoří do budoucna (podmínky viz níže). Do běžné distribuce zatím nemíří. Takže neváhejte! Knihu rozesíláme také těm, kteří její vydání podpořili v roce 2018. Pokud ji někdo z tohoto okruhu ... více »
Možnosti masek aneb Smysluplný disput o bezvýznamných věcech

Recenze nové knihy Milana Kundery Slavnost bezvýznamnosti
Docela nedávno jsem diskutoval s jednou jistě vzdělanou dámou o poezii Karla Hynka Máchy. V jejích očích totiž básníka provždy diskvalifikuje nemrava a tyran, jak jej poznala z Máchových deníků. I zamyslel jsem se, co ji vedlo k tomu, že dala deníků ... více »
Julie z vlčí smečky: průhled do jiného prožívání světa

Recenze knihy.
Recenze knihy. Je těžko uvěřit, že tato pozoruhodná knížka o eskymácké dívce, která zabloudila v tundře a přežila díky svým znalostem, dovednostem i pomocí vlčí smečky, poprvé vyšla téměř před padesáti lety. Americká spisovatelka Jean Craighead Geor ... více »
Tenkrát o Vánocích

Vzpomínání na předposlední Vánoce scenáristy, spisovatele, politika, a toho, co prosadil československou novou filmovou vlnu, Jana Procházky (1929 - 1971).
Můj táta jezdil moc rád do Karlových Varů. Nejen na filmové festivaly ale i soukromě. Tvrdil, že pití pramenů mu dělá dobře na žlučník, ale spíš ho okouzlovala malebnost města. Jeho kolonády, útulné bary a hospůdky i dlouhé procházky po lesních pěši ... více »
O smrti

Rozjímání o tématu nejvážnějším
Nedávno tomu byly čtyři roky, co po dlouhé nemoci odešla z tohoto světa moje maminka. Pro mne jako jejího syna to byla situace dlouho nepředstavitelná. No, nepředstavitelná... Samozřejmě představitelná, člověk si umí představit ledacos, ale vnitřně ... více »
Čas na zamyslenie a tiché pozastavenie

Z redakční pošty
Vážený literáti, teším sa na každé vase nové Kultúrne noviny, z ktorých zisťujem čo sa u vás deje. Čo sa deje u nás? V týchto dňoch, keď sme v izolácii pred vírusom, človek urobí chybu ak bude civieť na správach, sledovať nové a nové alebo stále poz ... více »
David

Psychofonetika je terapeutická metoda zviditelňující vnitřní prožitek skrze spontánní gesto a hlásky. Autor spojuje svou erudici terapeuta a celoživotní vášeň literáta, a postupně vytváří pohádky, v nichž nejen děti, ale i dospělí mohou prožít kvalitu jednotlivých hlásek. V tomto případě hlásky D.
Jedni chudí manželé neměli nic než svého synka Davida. Otec tvrdě pracoval jako dlaždič královských cest. Když David vyrostl, pomáhal otci. Tatínek vysypával cestu jemným štěrkem a David do štěrku zatlačoval a měkkou palicí zatloukal rovné kameny, p ... více »
Počteníčko: Kniha Blbů

Vyprávění zlínského písmáka Jožky Bati na svéráznou stolní společnost, která se scházela v pivovarské restauraci u zámku.
Ještě za starostování Antonína Batie založil ve Zlíně Dr Josef Malota, pozdější úředník ministerstva zahraničí ve Vídni, spolek Kosů, jehož účelem bylo naučiti členy správnému chování. Do jaké míry bylo účelu dosaženo, nedá se říci, ale spolkové sch ... více »
Shledání

Báseň nositele Nobelovy ceny Borise Leonidoviče Pasternaka (1890–1960) v překladu Ladislava Fikara: „Už nevěřím, že snadno lze v světě zabloudit.“
Sníh zavalil už střechu, sype se na cesty. Půjdu se projít trochu – za dveřmi stojíš ty. Sama, jen ve svrchníku, bez šály, v střevíčcích. Přemáháš nápor vzlyků a koušeš mokrý sníh. Stromy a plot se tratí v mlze a ve sněhu. Sama ve sněžné hladi t ... více »
Semafor fosforu čili naši Jonáši

O Jonášovi a velrybě.
O Jonášovi a velrybě..
O Jonášovi a velrybě. Opakovaně se s dětmi vracíme ke knížce příběhů Jakub a dvě stě dědečků od Miloše Macourka. Zvláště oblíbený je ten o Barborce, která nedbala toho, že když cucá bonbony, její zuby se nudí a hrají na rozpočítávanou, přičemž pak l ... více »