Čtrnáctideník Kulturní noviny

11. číslo pondělí 24. 5. 2021

Kultura a umění Kultura

Iva Janžurová 80: hrdinství, zbabělost, soukromé či politické postoje a činy nemají žádný vliv na velikost umělce

Ilegální 6. díl seriálu Píseň pro Rudolfa III., shora: Iva Janžurová, Marta Kubišová, Jiří Hrzán.

Příběhy, které ve žni reflexí hereččina života a díla u příležitosti jejích osmdesátin dosud nebyly zmíněny.

Vlasta Chramostová mi kdysi vyprávěla, čím je spojena s Ivou Janžurovou: hrála s ní v Janžurové prvním – jinak docela neznámém – filmu Spadla s měsíce, který se natáčel v obci Smetanova Lhota u Písku. Ač Chramostová byla v době filmování už ostřílen ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Ekonomika

Odborové hnutí ve víru změn

taz

Na Facebooku, Twitteru a Instagramu sdílí mnoho uživatelů a uživatelek své zkušenosti z běžného pracovního dne. Oslovují tak tisíce lidí. Je to pěkný nový boj za pracující?

Farina Kerekesová se 15. března 2020 stala bojovnicí za práva pracujících. Onoho dne v rané fázi pandemie ulevila své duši tím, že se vypsala z frustrace na Twitteru. „Pracuji v maloobchodu a to, co se právě děje kvůli koroně, je ostudou naší společ ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Politika

Inkluzivní a obranyschopná

Aktivisté v Hambašském lese. Foto Leonhard Lenz, Wikimedia Commons

Proč patří ochrana životního prostředí a demokracie neoddělitelně k sobě. A jak se německé ekologické organizace brání pravicovým pokusům o podvratné převzetí agendy.

Dne 8. května 1945 byly Německo a Evropa osvobozeny od zločinného nacistického režimu. Následky války, kterou Německo rozpoutalo, a systematické likvidace židovského obyvatelstva a židovské kultury v Evropě se projevují dodnes. Zavazují nás k postoj ... více »

Společnost a politika Domov

Územní plán, zahrádky a já

Ořešín shora. Repro Mapy.cz

Průhledy do neprůhledného světa územních plánů pro ty, kdo se zajímají o věci veřejné.

Ještě před rokem jsem byla územním plánováním víceméně nepolíbená. I když pravda je, že před lety jsem jako členka zastupitelstva malé jihočeské obce pomohla odvrátit změnu plochy pole na plochu bydlení, která by znamenala zdvojnásobení počtu místní ... více »

Společnost a politika Domov,Politika

Takoví jsme byli?

Hlad po tuzexovém zboží byl v Rychlíkově podání hlavním motorem společenských změn. Foto Muzeum komunismu Praha

Rozsáhlé pojednání Jana Rychlíka o české společnosti v letech 1948 až 1989 přináší důkladně zpracovanou faktografii i úvahy o možnostech a omezeních historické vědy.

Ačkoli již máme k dispozici více než dostatečný časový odstup, schopnost pojednat období let 1948 až 1989 sine ira et studio bohužel v českém prostředí dosud schází – postoje nejen laiků, ale i profesionálních historiků jsou často ovlivněny hlavně o ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Pětkrát v Rusku: Čtvrtá cesta do Ruska (2014): Polkovnik

Obrázek nebo fotografie#32560

Když nejsi rusofob, jsi tedy rusofil?, ptal se mě před jednadvacátým srpnem roku 2018 básník a kritik Radim Kopáč v rozhovoru, který měl vyjít toho času v Lidových novinách, a který nevyšel, protože toho času bylo zvykem na Rusy plivat – v rámci té bohulibé třaskavé směsi, která si zcela záměrně plete Sovětský svaz s Ruskem, Putinovy snahy se Stalinovými výsledky apod. K čemuž připočti glorifikaci nevinného Západu (jeho „humanitární“ bombardování Srbska třeba) a klasické užívání dvojího metru: na jedné straně odporná anexe Krymu a na druhé straně shovívavé očko nad připojením Golanských výšin k Izraeli. Na rozdíl od některých mám však za to, že tak jak čile obcujeme s Němci, kteří nám ve své fašistické epizodě ublížili násobně víc než Rusové ve svém sovětském balení, že bych neměl přisypávat sůl do ran, které jsem nezpůsobil. Osmašedesátý rok Sovětskému svazu (a jeho komunistickým spojencům) odpustit nejsem s to, ale na Rusko jsem se snažil dívat pokud možno bez předsudků.

Poprvé jsem se s ním setkal při snídani v jídelně hotelu Volha v Tveru. Jídelna byla vymalována lehce modře, mezi okny a nad přeplněným švédským stolem se po zdech honili žraloci a delfíni v takových houfech, že jsem si připadal jako v akváriu. Kávu ... více »

Společnost a politika Věda

Dobré koronazprávy XXIX.

Fronta před prodejnou textilu v první den rozvolnění. Foto Tomáš Koloc.

Další díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

Firma Merck vyvinula lék proti covidu-19 v pilulkách https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/lek-molnupiravir-covid-korona-testovani.A210523_201519_domaci_stad?zdroj=otvirak Jiří Plocek, který pro KN napsal  text  o preparátu Ivermektin, ovšem upozorňuje ... více »

Kultura a umění Kultura

Deník Vladimíra Merty, 10. – 23. května 2021

Vladimír Merta v ateliéru Foto Fabiana Mertová

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Vladimír Merta (1957) je malíř, konceptuální umělec a vysokoškolský učitel. Umělecky patří k výrazné generaci osmdesátých let, formující se mimo oficiální struktury mimo jiné při uměleckých akcích jako byly legendární „Konfrontace“. Mertovo dílo byl ... více »

Kultura a umění Kultura

Zvuky na pomezí duše

Foto Tomáš Koloc.

Zápisky potulného lidopisce z domova.

Můj zeť mi sdělil své nové pozorování: Malý Vítek, který nedávno slavil dva a půl roku, začal doplňovat nedořečené verše z knížek, které mu jeho tatínek dříve jen četl. Když je chlapec jednou za týden u nás, tak mu taky obvykle přečtu a přezpívám k ... více »

Kultura a umění Kultura

Bytost

Pohled do instalace, foto Petr Kovář

Text k výstavě Bytost, která „zjevuje“ propojení všeho toho, co je nejen kolem nás ale i námi, přišel sám. Je to tedy text přivlastněný, doplněný. Plně tak rezonuje se zaměřením a duchem výstavy – autorství jednotlivých řádků je rozpouštěno ve službě celku.

Představit si čas… a stavět si to pozpátku, Představit si dnešní den.. a věky, které navážou. Myslel sis, že zrovna ty nenavážeš? Bál ses brouků v zemi? Bál ses, že pro tebe budoucnost nebude? Živí pohlížejí na mrtvolu svým zrakem, ale nezračně prod ... více »

Kultura a umění Kultura

Monografie Miroslava Štěpánka od Jaroslava Maliny

Miroslav Štěpánek na fotografii Antonína Kanty.

Šperkař pohledem antropologa.

Miroslav Štěpánek (nar. 1952) je moravský šperkař a výtvarník v oboru kovu. Jeho tvorba se trvale vyznačuje originalitou uměleckořemeslného stylu. Je nepřítelem duchaprázdné dekorace. Krásu nachází v harmonii perfektně zformované kovové hmoty a opti ... více »

Kultura a umění Kultura

Mare z Easttownu

Kate Winsletová jako Mare z Easttownu

Pochmurný americký zapadákov jako jedna z hlavních „figur“, kolem které se všechno točí a která ovlivňuje děj. Minisérie Mare z Easttownu kombinuje klasickou linii detektivního vyšetřování s osobním dramatickým příběhem hlavní hrdinky. Vyšetřování brutální smrti mladé ženy je vydařeným hereckým sólem Kate Winsletové.

Na HBO měl premiéru třetí díl atmosférické kriminální minisérie Mare z Easttownu, jehož kvalita jenom stoupá a stoupá. Britská hvězda Kate Winslet se vrací v nové detektivce z pennsylvánské periferie, kde jako rozvedená matka se zálibou v alkoholu ř ... více »

Poezie Kultura

Tma černá je

Caspar David Friedrich: Augustův most v Drážďanech. Barevná litografie, dvacátá léta 19. století

Arthur Schopenhauer (1788–1860) se vedle filosofie věnoval také poezii. Následující sonet přeložil do češtiny Jaromír Rašín, generální ředitel Slovanské pojišťovny, synovec ministra Aloise Rašína a nadšený bibliofil.

Tma černá je, noc dlouhá nepomíjí, sen slunci nechce odletěti s víček, bouř skučí jako rozhněvaný sýček a zbraně do zpuchřelých hradů bijí. Hrob otvírá se, mrtví přicházejí, v kruh seřaděni stojí u mne mžikem, mou duši chtějí polekati křikem, však ... více »

Literární ukázka Kultura

Most

Foto Tomáš Koloc.

Ukázka z dosud nevydané magickorealistické knihy Jany Baudyšové, šéfredaktorky časopisu Romano voďi.

Probudila se do léta. Sál byl plný slunce a proti oknu poletovala drobounká mračna zářivého prachu. Vrátila polštáře tam, kde je vzala, a pečlivě po sobě uklidila skříň. Věnovala pár pohledů výhledu z okna a sešla dolů na náměstí. Zastavila se u fon ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Charakteristické rysy Čech

Obrázek nebo fotografie#32537

V roce 1828 vzbudil v evropských vládnoucích kruzích skandál anonymní cestopis Rakousko, jaké je aneb Črty z kontinentálních dvorů sepsané očitým svědkem. Teprve po letech se zjistilo, že jeho autorem byl uznávaný americký spisovatel Charles Sealsfield – a ten že ve skutečnosti nebyl nikdo jiný než Karl Anton Postl (1793–1864) z Popic u Znojma, záhadně zmizelý sekretář křižovnického řádu. Následující Postlovy postřehy o fungování habsburské monarchie ukazují, proč musel hledat uplatnění až za oceánem.

Charakter rolníků je takový, jaký je možno očekávat od lidu, který je utlačován hordou pánů, z nichž každý se domnívá, že má právo, aby je přesvědčil o své nadřazenosti. Mají otrockou, úkladnou, zrádnou povahu! Zádumčivost je patrná ve vzezření Böhm ... více »

Fejeton Kultura

Jazykoprolamy

Foto Tomáš Koloc.

Fejeton poskládaný ze svých vybraných posledních deníkových zápisků o jazyce autor věnuje tomu, kdo cítil jazyk jako nikdo jiný na světě: Vladimíru Fuxovi.

William: sval jeho srdce Stratford má úpon nad Avonou. Byla svatba; můj přítel vyženil útlý běloruský pas. (z autorových haiku) 2. dubna: Jen sedm států v Evropě… Co mají v češtině společného tato slova: led, nořit, bříza, dub, květ, červený, srp, ř ... více »

Fejeton Kultura

Jak český ekolog amerického houmlesáka na ještě větší mizinu přivedl

Americký stroj na vratné láhve.

Nejen o vratných láhvích.

To bylo tak. V Massachusetts na východě USA sídlí Atlantické centrum pro životní prostředí, na jehož pozvání jsme se dostali s několika českými a slovenskými kolegy na stáž do států. A protože co Čech, to muzikant, o Slovácích ani nemluvě, požádali ... více »

Fejeton Kultura

Novinářský sen

Foto Tomáš Koloc.

Denní snění.

Chtěl jsem být novinářem. Obcházel jsem redakce a nabízel jsem své články. Jediný výsledek byl, že jsem se pěkně prošel. Přišel jsem ale na geniální nápad, co mě proslavil. Přečetl jsem si noviny a začal jsem upravovat pohádky podle toho, co se v ni ... více »