Čtrnáctideník Kulturní noviny

14. číslo středa 7. 7. 2021

Téma Domov,Kultura,Osobnosti

Méně známý Jiří Voskovec

Obrázek nebo fotografie#33352

Tento čtvrtek to bylo 40 let, co na trojmezí amerických států Kalifornie, Nevada a Nové Mexiko v oáze Pear Blossom (Hruškový Květ) v Mohavské poušti, pojmenované po zde dosud žijícím indiánském kmeni Mohavů, zemřel jeden z největších umělců meziválečné nejen české, ale i evropské avantgardy, herec, dramatik, překladatel, režisér a divadelní ředitel Jiří Voskovec – polovina slavné dvojice V + W. Pojďme si při této příležitosti o něm povědět věci, které se obecně nevědí.

Stejně jako rodina Werichova byla původně rodinou osadníků, kteří přišli do Čech z Nizozemska, i původ Jiřího Voskovce byl silně mezinárodní, až na rodinu jeho dědečka z matčiny strany Soběslava Hippolyta Pinkase, jehož rod byl naopak silně spjat s ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Politika,Osobnosti

Vznikla by Komunistická strana Číny bez bludného Holanďana?

Henk Sneevliet. Repro Asiaskop

Právě před sto lety měl na založení čínské komunistické strany lví podíl Henk Sneevliet, vynikající organizátor, řečník a nejlevicovější poslanec, jaký kdy v nizozemském parlamentu zasedal.

Leusden je poněkud nudné satelitní sídliště blízko nizozemského města Amersfoort. Ale právě v katastru této obce se za války nacházel Kamp Amersfoort. Sběrný koncentrační tábor z let 1941 až 1945, provozovaný německými okupanty v bývalých kasárnách ... více »

Společnost a politika Věda

Proti nové normálnosti

Obrázek nebo fotografie#33387

Blížící se konec pandemie vyvolává psychickou nepohodu. Ukazuje se, že návrat k běžným zvyklostem musí nutně přinést zklamání.

Už několik dní panuje skvělé počasí, a lidé znovu dobývají své město zpět. Kavárny, restaurace, parky – všude sedí ve velkých i menších skupinách a užívají si sluníčka. Muzea a divadla jsou zase otevřená – culture is healing (kultura (se) léčí, pozn ... více »

Společnost a politika Domov

Živelná pohroma z pohledu toho, který tam byl s nimi

Povodeň 2002 v Písku

Když ve čtvrtek tornádo ničilo a zabíjelo v obcích Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice a Mikulčice na Moravském Slovácku a ve Stebnu a Blatnu na Lounsku, vzpomněl jsem si, jak jsem byl o povodních 2002 jako člen záchranné čety v těch nejpostiženějších oblastech. Myslím si, že s pomocí několika na vlastní kůži prožitých příběhů dokážu lidem „mé skupiny“ zprostředkovat představu, jak je dnes lidem, kteří během několika minut přišli o všechno, v lepším případě jim zůstal holý život…

13. srpna 2002 jsem byl na návštěvě u své dívky v Lužci nad Vltavou. Lužec leží pod mělnickým soutokem Labe a Vltavy na ostrově obtékaném Vltavou a Vraňansko-hořínským kanálem. V té době už bylo po povodních v jižních a západních Čechách a mluvilo s ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Politika

Kdo tu stranu vlastně potřebuje?

Obrázek nebo fotografie#33422

Německé politické straně Levice (Die Linke) se rozpadl příběh, který dával smysl její existenci. K tomu se přidala další věc: neví, jakou klientelu chce vlastně zastupovat. Budoucnost je velmi nejistá.

Levice v minulých volbách téměř vždy jen ztrácela (ve volbách do spolkového sněmu získala postupně 11,9 %, 8,6 % a 9,2 %, pozn. red. KN). Na Východě se s výjimkou Durynska stala desetiprocentní stranou. Dříve bývala partají, která dokáže získat větš ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Galerie z ruky je třicet let u ruky. Teď s uměleckou rodinou Rossí

Božena Rossí: Lilie, enkaustika na plátně. Foto Jan Dočekal

Pozvánka na sto čtyřicátou devátou výstavu v Křížovicích.

Čtenář se pravděpodobně zeptá, jak to vlastně je, z ruky nebo u ruky? Vysvětlení je ve vztahu k umění. Stoupencům Galerie z ruky v Křížovicích u Doubravníka už tři desítky let pramálo překáží její poloha, věru jaksi z ruky, kus cesty od veřejné dopr ... více »

Kultura a umění Kultura

Nenápadný půvab anomie

Tvrdá hudba pro tvrdý život. Foto WanderingTrad, licence CC-BY-SA-4.0

Kniha Radima Bártů popisuje citovou výchovu mladých umělců v kulisách báječných let s Klausem: žádná nostalgie, ale hodně ponurá groteska.

Česká literatura se při zobrazování nedávné minulosti uchyluje až příliš často k těžkopádnému kazatelství. Novinář Radim Bártů, který již vydal v roce 2005 básnickou sbírku Dveře k míjení, svůj prozaický debut naštěstí pojal zcela jinak. Ve zpovědi ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Inspirativní literární festival ožil na čtyřech místech zároveň

Vladimír Merta čte z Popelnicového románu - foto Jiří Plocek

22. ročník Měsíce autorského čtení byl zahájen v těchto městech – v domovském Brně, v Ostravě, ve slovenské Bratislavě a ukrajinském Lvově. Celý měsíc, den za dnem, se tu střídají každý večer dvojice spisovatelů. Výjimku tvoří Lvov, kde každý večer patří jednomu literátovi. Letošním čestným hostem festivalu je Slovensko – tedy vedle českých autorů se představí i současná slovenská spisovatelská elita.

Brněnský maratón autorského čtení zahájila Slovenka Jana Beňová (1974) se svou novinkou Flanérova košeľa a po ní za českou stranu vystoupil písničkář, publicista a filmový režisér Vladimír Merta (1946). Mertovo čtení z jeho obsáhlé knihy Popelnicový ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Deník Magdaleny Deverové, 21. června – 4. července 2021

Obrázek nebo fotografie#33423

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Magdalena Deverová (1983) vystudovala dějiny umění na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, v diplomové práci se zaměřila na médium instalace v jeho tuzemských počátcích šedesátých let. Pracovala jako šéfredaktorka internetového časopisu ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Andaluský ples 2: Córdobská mešita

Córdobská mešita, foto autor

Hlubinně poetický cestopis.

Cordóba je místo, kde se kříží všechny cesty i ve vnitřním smyslu, nejen v této trojrozměrné dimenzi. Kde anděl pomsty dosáhl své nevinnosti a vykoupení. Kde spočine noha poutníka a on je zase živý. Předpohanské svaté místo, objevené všemi vírami ... více »

Poezie Kultura

Moře. Léto.

Obraz západu slunce nad mořem, který v roce 1902 namaloval slavný dramatik August Strindberg.

Báseň, kterou napsal Paul-Eerik Rummo z Estonska.

Na nosítkách odnášejí těžce raněné slunce. Do moře proudí krev. Dovolte, posadíme se tuhle na kámen. A počkáme. Náš nejlepší přítel je na těžké operaci. Aá, můžete klidně spát. Zítra k vám zvesela přijde Po svých. Dobrá. Věříme. Nicméně… dovolte, a ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Hanácké nebe

Kostel v Tovačově. Foto Wikimedia Commons

Ukázka z Hanácké legendy Otakara Bystřiny: jak se tovačovský farář ve svém kázání vyrovnal s úkolem co nejnázorněji popsat elysium.

Milí farníci! Představte si velekánske rebnik, plné rozpuštěné futrečke. V prostředku teho rebnika velekánske kopec ze stróhaneho pernika. Kolem dokola teho rebnika ležijó Hanáci na břuchách, hobe majó otevřeny a čekajó. Na vrcho teho perníkového ko ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Pravidlo

Obrázek nebo fotografie#33421

Krátká bajka německého spisovatele Wolfdietricha Schnurreho (1920–1989), člena Skupiny 47.

Mravenci a svinky vedli spolu válku o kus chlebové kůrky, ležící v zemi nikoho. Zatímco se obě strany se zápalem potíraly, objevila se krysa a kůrku odnesla do svého doupěte. Když o tom přišlo hlášení, pokrčili vojevůdci obou stran jenom rameny: „Co ... více »

Fejeton Kultura

Jsem asi úchyl

Jaroslav Kovanda: Tizian v hotspotu

Volná odpověď na fejeton Tomáše Koloce z minulého čísla.

Jsem asi úchyl. V obci Haleny, kde mám chalupu a ateliér, teď zjara (začal jsem tento fejeton psát zjara) do té nemocniční zeleně, když odpočívám, hledívám většinou sám. Soused hajný pan O. zemřel loni, pan Pavlík, soused od vedlejšího rybníka, před ... více »

Fejeton Kultura

Vzkaz učitelům: Nedobře už bylo

Comenius. Foto Wikimedia Commons

Další školní rok je za námi. Nebyl lehký a učitelé si zaslouží ocenění i odpočinek. Moje vzpomínka je určena především těm mladším, kteří žijí v jiném světě, a netroufám si říci, zda lepším.

Svoboda se do škol vrátila v roce 1989. Po době pěticípých hvězd a nepravděpodobných bohatýrských hesel. Ale poněkud rozvolnila mravy. Tak to často bývá, když přijde něco, co chutná. Svoboda je křehké stvoření ženského rodu. I proto může být mnohdy ... více »