Kultura a umění Domov,Kultura

Inspirativní literární festival ožil na čtyřech místech zároveň

Vladimír Merta čte z Popelnicového románu - foto Jiří Plocek

22. ročník Měsíce autorského čtení byl zahájen v těchto městech – v domovském Brně, v Ostravě, ve slovenské Bratislavě a ukrajinském Lvově. Celý měsíc, den za dnem, se tu střídají každý večer dvojice spisovatelů. Výjimku tvoří Lvov, kde každý večer patří jednomu literátovi. Letošním čestným hostem festivalu je Slovensko – tedy vedle českých autorů se představí i současná slovenská spisovatelská elita.

Brněnský maratón autorského čtení zahájila Slovenka Jana Beňová (1974) se svou novinkou Flanérova košeľa a po ní za českou stranu vystoupil písničkář, publicista a filmový režisér Vladimír Merta (1946). Mertovo čtení z jeho obsáhlé knihy Popelnicový román (Galén, 2020), hraní na flétnu a mandolínu a následná beseda byly hutným a přitom i zábavným akcentem úvodu k následující dlouhé sérii večerů v budově Divadla Husa na provázku na Zelném trhu v Brně. Došlo nejen na otázky týkající se košaté stavby románu, ale také na osobnější vzpomínky na dobu před rokem 1989, na Mertův vztah k disentu a k Václavu Havlovi. „Přeli jsme se na vidličky a nože,“ pravil písničkář s nadsázkou, „ale měl jsem ho rád.“ Merta zůstal i po politické změně v pozici kritika, který ironicky tepe z nejrůznějších stran pokrytectví doby a její tendenci k vytváření falešných mýtů. A takový je i jeho Popelnicový román.

Typické a inspirativní je pro účastníky literárních večerů také setkání a posezení s účinkujícími po produkci ve dvoře budovy Divadla Husa na provázku, kde se lze ještě ledacos dozvědět a ledacos doříct v přítomnosti literaturymilovných a znalých posluchačů.

Měsíc autorského čtení pokračuje dalšími večery a jeho program spolu se záznamy již uskutečněných besed lze nalézt zde: https://www.autorskecteni.cz/