Čtrnáctideník Kulturní noviny

15. číslo pondělí 19. 7. 2021

Téma Kultura,Osobnosti

Stav naší paměti aneb pátrání po Milanu Lasicovi

Milan Lasica ve filmu Vážení přátelé, ano (1989)

Pátrání po (částečně) ztracené paměti o díle umělce, který žil v letech 1940 – 2021

Pamätáte si časy ešte před internetmi? Keď sme si mysleli, že za ľudskú hlúposť môže nedostatok prístupu k informáciám? Tak v tom to nebolo… (Milan Lasica)   Človek má na svete Rôzne výhody A šťastné náhody Len keby ich vedel dobre využiť, šťastne b ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Ekonomika

Klimatická politika a otázka sociální

Chudí bydlí v hlučných a špinavých ulicích s velkou dopravní zátěží, které jsou tak přeplněné auty i proto, že se lidé s nadprůměrným příjmem mohli přestěhovat blíž přírodě. Foto Wikimedia Commons

Ochrana klimatu je nezbytná, ale největší zátěž z toho dopadá na nižší třídu. Chudí jen smějí platit příslušné spotřební daně, ale přitom produkují poměrně málo CO2 – na rozdíl od mnoha lidí s uvědomělým vztahem k životnímu prostředí.

Také existují… voliči zelených, kteří jezdí v SUV. Koneckonců, v Německu si 24 procent příznivců zelených v zásadě dokáže představit koupi offroadu s pohonem všech kol, jak ukázal nedávný průzkum pro časopis Der Spiegel. U jiných tamních stran to vš ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Ekonomika

Ochrana klimatu a sociální spravedlnost? Proč ne – například cena benzínu je sociálnější, než si leckdo myslí

taz

Uhlíková daň má špatnou pověst, pokud jde o její sociální následky. Kdybychom však tyto peníze využili k přerozdělení, mohlo by z toho mít mnoho lidí prospěch.

Leckomu s cenou benzínu stoupá i tepová frekvence. Zatím největší spor o klimatickou politiku ve volební kampani v SRN byla otázka, jak rychle se má zvyšovat tzv. cena uhlíku (uhlíková daň), zavedená teprve letos. Takové zvýšení se bezprostředně pro ... více »

Komentář Domov,Věda

Očkování proti covidu jako test životaschopnosti pluralitní společnosti

Foto Tomáš Koloc

Očkování versus pluralita a laskavost.

Je to zapeklitá situace s tou epidemií. Ptal jsem se jedné dvaadevadesátileté paní, která přežila dramata konce druhé světové války a i jinak neměla lehký život, zdali se už podrobila očkování. Odpověděla mi, že ne, protože se v minulosti nechala oč ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Andaluský ples 3: La Rabida, Kolumbus a Isabela

Eugène Delacroix: Kolumbus a jeho syn v klášteře La Rabida

Hlubinně poetický cestopis.

Jsem na zvláštním místě. Myslím, že je to svým způsobem nejzápadnější cíp Evropy. Je to klášter La Rabida, kde Kolumbus pobýval a kde se zrodil jeho nápad vyplout do Indie, protože je přeci možné, že země je kulatá. Jsem tu dojatý, i když ani nevím, ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Ladislav Potměšil bez Václava Maisnera

Ladislav Potměšil ve své první hlavní roli - ve filmu Zbyňka Brynycha Tempo první lásky (1966)

V pondělí 12. července zemřel významný herec Ladislav Potměšil (1945–2021). Z celého přínosu, který za svůj život přinesl české divadelní a filmové kultuře, bohužel v mainstreamových nekrolozích zůstaly jen vzpomínky na hrstku jeho „diváckých“ rolí policajtů a vidláků v čele s majorem Maisnerem ze série Byl jednou jeden polda. Pojďme se na jeho dílo i život podívat víc do hloubky…

Málo se ví, že ještě dřív než Ladislav Potměšil začal studovat DAMU, podobně jako jeho vrstevník Vladimír Pucholt, začínal jako dětský herec. Už jako čtrnáctiletý hrál ve slavné pohádce Dařbuján a Pandrhola (1959), v sedmnácti hrál ve scenáristickém ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Chvála diverzantům!

Předfestivalová organizovaná rozcvička spolku Roztoč kolektiv

K čemu je vlastně spolčování, aneb jak roztočit kolektiv.

Proč se spolčit? Jde samozřejmě o kapitál! Jak ostatně naznačuje lidové moudro: „víc hlav víc ví“. Kdo nemá hlavu, je kaput. Ale právě tak i každému společenství hlav, jako každému organismu, který nechce být kaput, roste z těch hlav hlava, aby se r ... více »

Kultura a umění Domov,Věda

(Archeologické) léto ještě nekončí

Ředitel Archeologického ústavu AV ČR, Praha Jan Mařík na slavníkovském hradišti v Libici nad Cidlinou. Foto M. Čejka

Nabídka komentovaných exkurzí na slavné i méně známé archeologické lokality se v roce 2020 velmi osvědčila. I letos se v terénu setkávají nadšení průvodci se zaujatými a pozornými návštěvníky. Ještě si můžete vybrat, zarezervovat – a vyrazit.

Když bylo vloni na jaře zřejmé, že v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru bude netradičně velké množství obyvatel ČR trávit letní měsíce v tuzemsku, archeologické ústavy Akademie věd ČR (jeden sídlí v Praze a jeden v Brně) zareagovaly ve ... více »

Kultura a umění Kultura

Koupání v galerii

Daniel Balabán: Koupání 2020, akryl na plátně

Je léto, zájem o koupání může svádět k návštěvě galerie.

Rybníky, řeky, koupaliště, bazény, nebo od slova nuda prosté na břehu nudění… koupání je velké téma pro výtvarné umění! Příležitost zobrazit odhalené lidské tělo v „povolené“ smyslnosti využívali zejména barokní malíři při oblíbeném biblickém námětu ... více »

Kultura a umění Kultura

Alternativa geometrické abstrakce v Čertově ocase

Zdeněk Šplíchal: Time – čas I, akryl na plátně, 85 x 110 cm, 2013.  Foto: Jan Dočekal

Když jsou dveře otevřené jinakosti, může v surrealistické „kapličce“ vystavovat i tvůrce s křesťanskou orientací.

Čertův ocas je jméno meandru řeky Jihlavy v údolí pod Hadcovou stepí na Třebíčsku. A rovněž galerie v blízkém Mohelském mlýně. Jediné galerie na Moravě s vyhrazenou surrealistickou orientací. V roce 2005 ji zřídil a v květnu 2006 otevřel za spoluprá ... více »

Kultura a umění Kultura

Humor melancholie

Pohled do instalace výstavy. Foto archiv autora

Ostravská Jáma nabízí do 22. července pohled na kolonizaci Marsu a příbuzné situace v kresbách, malbách a instalacích Hynka Chmelaře.

Výstava Hynka Chmelaře Pokusy a přání aneb Domov je tam, odkud chceme vypadnout představuje soubor prací, které, ač použitými médii různorodé, sjednocuje společné téma představy o životě v kolonii na Marsu a podobnými motivy.  Na výstavě může divák ... více »

Kultura a umění Věda,Kultura

Pohlédnout karoserii do tváře

Expresionistický vůz Rumpler Tropfenwagen

Proč má auto oči, a proč se usmívají nebo mračí? Souvislosti automobilové pareidolie.

Automobil představuje jeden z důležitých fenoménů civilizace, jehož sociokulturní přesah má hned několik příčin. Kromě samotného principu mobility, který odpovídá dynamice rozvoje společnosti v minulém století, jde především o vizuální charakter kar ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Deník Miroslava Jiřeleho, 5. července – 18. července 2021

Miroslav Jiřele_ETCETERA. Foto KIVA.cz

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Miroslav Jiřele (1983) je kurátor, sběratel uměleckých děl a spolumajitel a jednatel společnosti ETCETERA AUCTIONS. Vystudoval brněnskou Fakultu výtvarných umění v ateliérech grafiky Margity Titlové-Ylovsky a environmentu Vladimíra Merty. Jako kurá ... více »

Poezie Kultura

Hyper-plenair

František Pečinka: Partie z Klobouk (okolo roku 1905)

Letní krajina pohledem malíře Františka Pečinky.

Je poledne. Zář stříbrná se sněží s oblohy žhavé, ve vzduchu se třese a těkavé to, břitké světlo leží na mezích polí, na ospalém lese. Jak bílý prach když všecko obestýlá. Křídový nádech na pole se sází, silnice pálí a je celá bílá, i střechám domů ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Případ s Otokarem Březinou

Portrét Otokara Březiny od Františka Bílka

Text Karla Čapka, který vyšel v Lidových novinách 4. ledna 1931, je nejen připomínkou dobového literárního i politického skandálu, ale také nadčasovou úvahou o tom, jak se vyrovnat se svobodou projevu i s odkazem velkých osobností.

Nejsem jistě sám, kdo s pocitem povděku a úlevy četl v novinách, že president republiky použil svého práva a zastavil trestní řízení proti básníku Jakubu Demlovi, žalovanému pro urážku presidenta republiky. Té urážky se podle zpráv novin dopustil pá ... více »

Fejeton Kultura

Setkání s Emou Destinnovou

Bankovka 2000 Kč (detail).

Z nočních můr operního pěvce.

Koncert ve Smetance se mi moc nepovedl. Množství téměř patnácti diváků, tísnících se s třímetrovými rozestupy v prvních dvou řadách na mne řvalo a hrozilo pěstí, někteří bučeli a někteří se marně pokoušeli vytáhnout prsty z ucpaných uší. Ještě někol ... více »