Čtrnáctideník Kulturní noviny

17. číslo pondělí 16. 8. 2021

Téma Domov,Věda

Praxe dnešních českých zoo: Zvířata nejsou lidé, a tak je třeba se k nim chovat nelidsky

Foto Tomáš Koloc.

Pokračování úspěšného textu Odvrácená tvář zoo

V červenci tohoto roku jsme měli dvě výročí. 4. července naše skupina 2 tváře zoo „slavila“ dva roky, a 7. července to byl rok, co byl vydán můj manifestový text Odvrácená tvář zoo, který se stal  osmým nejčtenějším textem  Kulturních novin za rok 2 ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Ekonomika,Věda

Zelený růst není možný

taz

Polemický rozhovor o tom, zda je vůbec možné, aby Německo splnilo svůj vlastní cíl, být do roku 2045 tzv. klimaticky neutrální. Jde to vůbec dohromady, ochrana klimatu a kapitalismus?

Patrick Graichen je ředitelem think-tanku Agora Energiewende, který publikoval rozsáhlé studie, jak by mohly vypadat cesty ke „klimaticky neutrálnímu Německu“. Čtou se jako základní návrhy pro černo-zelenou vládu, která bere ochranu klimatu vážně. S ... více »

Společnost a politika Věda

Dobré koronazprávy XXXI.

Ukázka z brazilského instruktážního komiksu

Další díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

Testující respirátor https://www.seznamzpravy.cz/clanek/respirator-a-zaroven-test-na-covid-americti-vedci-prisli-s-novym-vynalezem-168754 Byl vyvinut nový typ respirátoru; obsahuje senzory, které do devadesáti minut odhalí z dechu přítomnost viru. D ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Andaluský ples 5 (dokončení): Miska namočená do pramene a ženský aspekt boha

Dívat se do Indie skrze jiné barevné sklíčko. Máju, Šakti, Sofii lze odtud milovat, tančit s ní, slavit ji, uctít ji.

Hlubinně poetický cestopis.

Poslední den ve Španělsku prší, což mě vybízí k odpočinku a snění na hotelovém pokoji. Přichází obraz, který patří k Andalusii: maková palice v podobě štěrchátka, k níž je na provázku připevněn jiný, menší předmět, který při chřestění kolem prvního ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Bazmekentertainment a Mikro-teatro

Foto archiv souboru Bazmekentertainment

Od prvního ročníku multižánrového festivalu „Meeting Brno“ mě řada z inzerovaných akcí lákala k účasti. Letos se prostě nedalo odolat premiéře divadelní inscenace „EinStrudelund Nekonečno“. Představení uvedl performativní soubor „Bazmekentertainment“ ve spolupráci s Mikro-Teatrem v zádumčivých prostorách bývalé brněnské káznice. Tvůrci inscenace, možná jako první na světě, se pokusili přiblížit divadelnímu publiku význam i podivný postoj k životu matematika Kurta Gödela.

Brněnský rodák Gödel, jeden z nejvýznamnějších logiků všech dob, svými „Větami o neúplnosti“ trvale změnil pohled lidstva na matematiku. Autoři inscenace objevili epický příběh génia, který obtížně hledá vlastní porozumění světu. Jeho osobní život b ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Deník Radka Horáčka, 2.–15. srpna 2021

Slimák

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Radek Horáček (1959) je teoretik a historik umění, publicista, vedoucí Katedry výtvarné výchovy PdF MU a oblíbený pedagog. V letech 2002–2006 byl ředitelem brněnského Domu umění. Je propagátorem galerijní pedagogiky a neúnavným zastáncem a vynálezce ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Klavíristka života

Obálka knihy

Přinášíme ukázku z nové knížky Jiřího Plocka Zápisky potulného lidopisce podruhé, která vychází v nakladatelství Galén a navazuje na loňskou autorovu publikaci. Je obdobným souborem fejetonů, glos, básní a povídek. Knížku je možno si objednat přímo s věnováním na stránkách autorova projektu Píseň duše (https://pisen-duse.webnode.cz/news/anotace-a-obsah/) a tím vyjádřit podporu i tomuto projektu nebo u nakladatelství Galén či v knihkupecké síti.

Sotva ji v tom křesle schoulenou bylo zezadu vidět. Jen malá hlava s bílými vlásky skloněná nad klaviaturou a drobné vrásčité ruce, jež bušily do kláves, jako by je chvílemi chtěly rozklepnout na plíšky, prozrazovaly, že tam sedí osoba neobyčejné ži ... více »

Poezie Kultura

Navždy je veliký slovo

Autoportrét Josefa Kainara

O osobních i uměleckých osudech Josefa Kainara (1917–1971) lze napsat mnohé, a ne vše by mu sloužilo ke cti. Rozhodně mu však nelze upřít roli inspirátora, jehož tvorba ovlivnila celé generace českých jazzmanů i rockerů.

 

černé krovky brouka kryjí mé svědomí mým tělem roste louka klid slunce dalo mi pod klenbou trávy slýchám modlitby monotónní v zrcadlo rosy dýchám na květ jenž k spánku zvoní uleh jsem tváří k zemi a cítím vlhkost prsti okřeji ranním mrazem proc ... více »

Literární ukázka Kultura

Dvoj nebo vícejazyčně

Róža Domašcyna. Foto Společnost přátel Lužice.

Nejvýznamnější lužickosrbská básnířka Róža Domašcyna je jako trojjazyčná (srbské katolické nářečí, spisovná horní lužická srbština, němčina) známá v celém německy mluvícím světě, ale na všech svých knihách důsledně vyžaduje přechýlené jméno s háčky a čárkami, 11. srpna oslavila sedmdesáté narozeniny. Autorka lyriky, esejů, překladů a vydavatelka antologií směla první sbírku vydat až v roce 1990. Důvodem byl ironický pohled na rozkládající se režim NDR. Kritikou ovšem nešetří ani nový uniformní režim, panující v dnešní SRN…

Vzpomínám si na nedělní odpoledne, kdy u nás jeden řetězec rychlého občerstvení prezentoval svou „dvojitou obloženou housku“. Děti chytaly barevné balónky s motivem myší, které znaly z televize, zatímco jejich rodiče se svátečními úsměvy nesměle och ... více »

Literární ukázka Věda,Kultura

Počteníčko: Naše ptactvo před půl stoletím a dnes

Ilustrace Archibald Thorburn

Text, který napsal ornitolog Alfred Hořice do časopisu Naše příroda v roce 1937, kdy ztráta biodiverzity trápila málokoho.

Doba padesáti roků, jež u srovnání s věčností není snad ani krůpějí vody v moři, přináší v životě každé oživené bytosti, každého jednotlivce, v poměru jeho k přírodě tolik nesčetných a hlubokých proměn, že ten, kdo změn těch sám na sobě neprožívá ne ... více »

Fejeton Kultura

Svatost

Foto Tomáš Koloc.

Fejeton o svatosti.

V těchto dnech se Jeho Svatost chystá na návštěvu. Konkrétně Jeho Svatost katolicky křesťanská – protože na současné Zeměkouli máme ještě jednu Jeho Svatost: vadžrajánově buddhistickou. Katolicky křesťanská Jeho Svatost se v září chystá navštívit Sl ... více »