Čtrnáctideník Kulturní noviny

18. číslo pondělí 30. 8. 2021

Téma Domov,Kultura,Osobnosti

Hlavně se o nic nesnažit

Kouř z domu jako klikatící se cesta domů

V rámci mapování umělecky a ekologicky zaměřených aktivit mimo klasická centra měst, které již tradičně provádí iniciativa RurArtMap, vzniká kniha s podrobnějším vhledem do inspirativního dění na venkově. S dovolením z ní publikujeme krácenou verzi rozhovoru s umělcem Martinem Jelínkem.

Hanka a Martin Jelínkovi žijí v malé vesničce Krásné u Sněžného. Seznámili se na katedře výtvarné výchovy olomoucké pedagogické fakulty, Martin poté absolvoval brněnskou Fakultu výtvarných umění, ateliér Environment pod vedením Vladimíra Merty a Mar ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Politika

Afghánistán: Stát kulturních střetů, na nichž se podílelo i Československo

Doprovodnou mapku vytvořil autor textu.

České země se během dějin osvědčily jako ideální místo pro politické uprchlíky všech barev. První slovanský sjezd v roce 1848 veřejně v Praze zahájil anarchista Bakunin, v roce 1912 do Prahy přijel bolševickou stranu založit revolucionář Lenin a v roce 1944 zde svou antibolševickou Ruskou osvobozeneckou armádu, založenou Hitlerem, poprvé představil generál Vlasov. Zatímco v 60. letech na zámku Svazu čs. spisovatelů v Dobříši bydlel a zasedal kompletní ústřední výbor exilové Komunistické strany Španělska, vůdce kubánské revoluce Che Guevara si před válkou v Kongu přijel odpočinout do vily ministerstva vnitra v Kamenici u Benešova. Není tedy divu, že skromný cizinec, kterého místní vídali v myslivně u obce Šindelová v Krušných horách, se brzo objevil v televizi jako hlava státu Afghánistán Babrak Karmal. V tomto textu si povíme více o jeho zemi, i o tom, jaká je její včerejší i dnešní karma…

V tragikomické detektivce s legendárním kapitánem Exnerem Poklad byzantského kupce z roku 1966 se (kromě prapradědečka autora tohoto textu, který se, leže v hrobě na barrandovském hřbitově, dostal do záběru) dvakrát objeví unikátní omluva: „Odcestov ... více »

Společnost a politika Věda

Dobré koronazprávy XXXII.

Nákres pomníku. Repro www.sedgemoorcrem.co.uk

Další díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

 

Slibný výzkum lektinů https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/vedci-nasli-achillovu-patu-koronaviru-40369272 Rakouští vědci hledají způsob, jak zamezit viru, aby pronikl dovnitř buněk. Kde a kdy se očkovat https://ockoreport.uzis.cz/ Aktualizovaný ... více »

Kultura a umění Kultura

Životu říkám performance

Korealistické nastudování divadelní hry Martina Jelínka_I_foto_Zdeněk Stejskal

V jihlavském parku Gustava Mahlera se uskutečnil již pátý ročník literárně-hudebního festivalu Kvílení, tentokrát věnovaný předčasně zesnulému básníkovi a performerovi Martinu Jelínkovi a tématu platonické lásky.

Když prostranstvím vykročily postavy v bílých košilích navlečených zapínáním dozadu, všelijak nedovlečených nebo sahajících až pod kolena, a bez hlesu vyprávěly jen volnými končetinami a vzájemnými střety, musel jsem myslet na to, jak je skvělé, že ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Fragment úhrnného fenoménu František Skála

František Skála: Dva obři, suchá jehla, 2013.  Foto: Jan Dočekal

Výstava obrazů a grafiky renomovaného tvůrce je povzbuzujícím činem Galerie 12 po pandemické odmlce.

Mezi moravskými soukromými galeriemi nelze přehlédnout Galerii 12 v Náměšti nad Oslavou, jejíž majitelkou je Ludmila Tasovská. Stojí v sousedství zámeckého parku, má pohledný interiér a uzavřený dvůr s kovovými sochami a objekty Pavla Tasovského a j ... více »

Kultura a umění Kultura

Přibyslavský plenér (také) rusko-izraelským okem

Přibyslavský plenér_instalace_I_foto_Petr Kovář

Teprve podruhé, ale s mimořádnou zahraniční účastí, se uskutečnil Přibyslavský plenér organizovaný malířským párem Hanou Sommerovou a Jaroslavem Grodlem.

Když před necelými dvěma sty lety vyrazili francouzští malíři soustředění kolem Théodora Rousseaua do „plenéru“ poblíž vesnice Barbizon, aby se od ateliérových klišé zpodobňování přírody dostali k jejímu „reálnému“ obrazu, otevřeli také téma „sociál ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Deník Petra Vaňouse, 16. – 29. srpna 2021

16. 8. Malvazinky, Praha

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Petr Vaňous (1975) je nezávislý kurátor, teoretik a publicista, jedna z klíčových osobností spojených v tuzemsku se znovuobnoveným zájmem o malbu po roce 2000, a s objevováním jejích proměn v postmediální době. Podílí se na koncepci Galerie Dům v Br ... více »

Poezie Kultura

Sklizeň

Gertruda Gruberová-Goepfertová: Krajina (1986)

Báseň Gertrudy Gruberové-Goepfertové, která vyšla ve sbírce Zimní klavír (Triáda, 2003).

léto odchází za ním vlečka dlouhý stín podzim mi podává sládnoucí krajinu švestkově ojíněnou ... více »

Poezie Kultura

Báseň o závalu

Šalva Kikodze: Na slunci (1920). Repro Wikimedia Commons

Zpověď gruzínského autora Ticiana Tabidzeho.

Nepíšu báseň… Báseň píše mne, celý můj život, který uplývá. Báseň je zával, jenž tě zahrne znenadání a pohřbí zaživa. Narodil jsem se v dubnu, v měsíci závratně bílých korun jabloní. Koupám se v běli a déšť šumící mi proudí z očí a v uších mi zní. T ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Jihokorejské mšice nesnášejí rock

Obrázek nebo fotografie#35123

Malý tip ze starých novin – nejen pro zahrádkáře.

Rock’n’rollová hudba pomáhá podle výzkumů jihokorejského vědce I Han-čua výrazně omezovat výskyt škůdců, sužujících ovocné stromy. Jeho experiment prokázaly, že hmyz je na rock alergický. Broskvoně, na něž bylo naneseno 30 mšic a jež byly poté vysta ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Čas ozimů

Krajina u Velkých Karlovic. Foto Wikimedia Commons

Padesátá léta na Valašsku, jak je ve své baladické próze zachytil Jiří Křenek.

Noc. Noc vlídná, tichá a nevětrná noc leží nad chalupami, které se jako vlčata tisknou k ráztokám. V Mléčové, nad níž se kutálí zelenožlutý měsíc, troubí jeleni, je čas vzít jednošku s breneky a vyjít mezi buky, na slovenské straně, daleko na Javorn ... více »

Fejeton Kultura

Národ

Foto Tomáš Koloc

Volné pokračování fejetonů Setkání, Setkání II a Setkání III

Minulý týden jsem potkal dva své bývalé klienty z noclehárny pro bezdomovce, oba Romy. Bavili jsme se o tom, kolik v poslední době zemřelo lidí, které jsem z domova (z něhož jsem jako asistent odešel před 8 lety) znal: byla to většina... Sociálně-pr ... více »