Čtrnáctideník Kulturní noviny

19. číslo pondělí 13. 9. 2021

Téma Zahraničí,Kultura,Osobnosti

Jak Macron v Belmondovi pohřbil dalšího svědka francouzské kulturní nezávislosti

Obrázek nebo fotografie#36386

Zatímco hollywoodská komerční tvorba byla za autorova dětství v ČSSR 80. let upozaděna, francouzské filmy (ač také ze západu) měly zelenou – i proto, že Komunistická strana Francie tehdy měla v pařížské vládě pět křesel a mezi Paříží a Moskvou docházelo ke sbližování. Oblíbené francouzské filmy s Louisem de Funès, Gérardy Philipem a Depardieurem, Pierrem Richardem, Bourvilem, Bažanty, Sedmou rotou, Jeanem Gabinem, Phillipem Noiretem atd. byly ale v českém prostředí populární i proto, že měly jeden společný rys, tolik podobný našemu národnímu „hrdinovi“ Švejkovi: i jejich hrdinové a nehrdinové byli méně či více úspěšní osamělí bojovníci proti systému. Na začátku týdne zemřelá hvězda pařížského filmového studia Gaumont tento archetyp ztělesňovala dokonale…

Den předtím, než zemřel jeden z největších hrdinů autorova dětství Jean-Paul Belmondo, uviděl autor cestou přes pole z práce proti sobě přistávat balón a po boku se mu objevila žena, tlačící kočárek ovázaný nafukovacími balónky. Třetí den autorovi d ... více »

Dokument Média

KN na hraně: Potřebujeme pomoc!

Koláž Tomáš Koloc

Kulturní noviny jsou v krizi. Současná doba zkomplikovala způsob, jakým funguje jediné družstevní a pouze čtenáři podporované nezávislé kulturně-politické médium v republice. Prosíme o pomoc při stabilizaci redakce. Stačí, když jednotlivec přispěje málem, od více čtenářů přijde záchrana. Prosím čtěte!

  ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Politika

Paradox Hitlerova kultu v Německu

Foto Tomáš Koloc

Dějiny mírově-válečné propagandy a jejího účinku v Třetí říši očima archivů tajných služeb.

Obecně se má za to, že Hitlerova válka byla umožněna bezvýhradnou podporou, s níž se Němci vrhali do všeho, co jim přikázal Vůdce. Odtud se odvíjí představa o „kolektivní vině“ německého národa za rozpoutání a vedení druhé světové války. Realita vša ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Politika

Vyberte si: válku, anebo válku

Obrázek nebo fotografie#36074

Mírová politika a volby do německého spolkového sněmu: strana Die Linke (Levice) má v jednom ohledu výsadní postavení. „Jsme mírová strana a spolehlivý hlas mírového hnutí ve Spolkovém sněmu,“ píše se v jejím volebním programu. Žádná z ostatních stran to o sobě říct nemůže. V souvislosti s katastrofou v Afghánistánu však tato slova narazila na své hranice.

„Afghánistán tragickým způsobem ukázal, že jsou zahraniční mise špatné,“ říká Tobias Pflüger, mluvčí poslaneckého klubu Levice pro obrannou politiku. Ve svém požadavku, aby byl místo vojenského výcviku podporován a budován místní civilní sektor, má ... více »

Společnost a politika Domov

Botschaft an das überschwemmte Deutschland

Vrbno 2002.

Ich grüße Deutschland, das sich in diesen Tagen ebenfalls in drei Gruppen gespalten hat. Vielleicht vermittelt dieser Text der dritten Gruppe zumindest teilweise die symbolische Erfahrung unserer zweiten Gruppe – „derjenigen, die dort mit ihnen waren“.

Am 13. August 2002, als Südböhmen bereits unter Wasser stand und ein tausendjähriges Hochwasser, das den Pegel der böhmischen Flüsse um mehrere Meter erhob, langsam durch die Moldau nach Norden zur Hauptstadt und darüber hinaus floss, war ich bei me ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Deník Petra Nikla, 30. srpna - 12. září 2021

Obrázek nebo fotografie#36117

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Petr Nikl (1960) je výtvarník, hudebník a divadelník. Studoval v malířském ateliéru Arnošta Paderlíka na Akademii výtvarných umění v Praze. Člen umělecké skupiny Tvrdohlaví (1987–1991) a loutkového sdružení Mehedaha (1985–dosud). V roce 1995 se sta ... více »

Kultura a umění Kultura

O reklamě, která nezklame

Obrázek nebo fotografie#36391

Co nelze vymýtit, se musí kultivovat.

Pokud vás někdy při sledování YouTube, tradiční televize nebo jiné komerční platformy zavalí lavina reklam zaplavujících vaše smysly, nezoufejte – nejste v tom sami. Množství reklam vrhajících se do ulic byl již problém, na který si stěžovali řečtí ... více »

Kultura a umění Kultura

Literární předělávky

Peter Handke.

Nad českým překladem dnešní doby a odstavcem z poslední knížky Petera Handkeho.

Podzim 1981 ve vojenském útvaru 8060/A ve Stodu (okres Plzeň-jih) v rotní kanceláři, ráno před příchodem „lampasáků“. Z rádia zní nejnovější hit. Olivia Newton-John dychtí po fyzickém kontaktu („Let‘s get physical…“) V ovzduší, kde by se dal testost ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Kulturní noviny – spolupořadatelé festivalu Světové kulturní dědictví UNESCO 2021

Z titulků Běloruského večera v Hradci Králové, spolupořádaného Kulturními novinami.

Kulturní noviny se pro rok 2021 staly hlavním mediálním partnerem festivalu Světové kulturní dědictví UNESCO, který v letošním roce zahrnoval výstavy a doprovodné akce na téma Rakouska, Arménie, Černé Hory a Běloruska a jejich vztahů s Českou republikou - jež tradičně proputovaly mnoho českých, moravských a slezských měst. Jiří Plocek v Kulturních novinách přinesl postřehy z denisáže arménské výstavy v Brně 11. června 2021, spojené s vystoupením zpěvačky a pianistky Karin Sarkisjanové a souboru Kilikia. 22. června se pak v Hradci Králové ve spojení s dernisáží běloruské výstavy uskutečnil Běloruský večer, jehož byly Kulturní noviny spolupořadatelem. První částí večera byla populární obrazová přednáška docenta Ilji Lemeškina z FF UK na téma Bělorus František Skorina (1470 – 1551) jako zakladatelský průkopník českého knihtisku a knižní ilustrace, druhou pak beseda s doktorem Miroslavem Jouklem z FF UHK (který v Bělorusku vystudoval a s nímž jsme o této zemi před časem přinesli rozhovor) a Svjatlanou Sudnouskou a Darjou Muhakou z Běloruského folklorního souboru z Prahy na téma běloruské minulosti i žhavé přítomnosti. To vše bylo prokládáno hudbou a tancem folklorního souboru – za moderace pořadu redaktorem KN Tomášem Kolocem. Průběh večera byl natočen a je ke zhlédnutí zde.     

 

Kulturní noviny se pro rok 2021 staly hlavním mediálním partnerem festivalu Světové kulturní dědictví UNESCO, který v letošním roce zahrnoval výstavy a doprovodné akce na téma Rakouska, Arménie, Černé Hory a Běloruska a jejich vztahů s Českou republ ... více »

Společnost a politika Ekonomika,Věda

Dobré koronazprávy XXXIII.

Foto Tomáš Koloc

Další díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

Dánsko odvolává opatření https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/dansko-rusi-vsechna-opatreni-covid-uz-neni-hrozbou-40370368 Podle vládního prohlášení se podařilo nemoc dostat pod kontrolu a naočkováno je již přes sedmdesát procent obyvatel.   Mon ... více »

Poezie Kultura

Piccadilly Circus

Piccadilly Circus, v srdci moderního Babylónu. Foto Strohmeyer & Wyman

Vivian de Sola Pinto popsal básnickým jazykem své marné snění o pravdě.

Bloudím a zevluji zástupem žen, Jejichž vlasy a zuby jsou falešné, Jejichž rty a tváře mají umělou barvu, Jejichž šat je z umělého hedvábí a sametu, Jejichž hovory jsou hlavně lži. A vzpomínám si, Kterak jsem jednou snil o Pravdě: Zřel jsem ji jak ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Bujný oř je mluva lidu študáckého

Kliment Jefremovič Vorošilov (autor portrétu Petr Ivanovič Lvov). Repro artru.info

S kým povolanějším si připomenout začátek školního roku než s Jaroslavem Žákem? Následující rozbor mimo jiné ukazuje, jak se ve studentském slangu projevila blízkost světové války.

Nebylo by na škodu, kdyby pilný vědec si dal práci a podrobně zpracoval studentský slang ku potěše lidí milujících legraci. Byla by to obšírná kniha. My jsme jen podali nejtypičtější ukázky, které spolu s přezdívkami v prvé knížce poskytnou čtenáři ... více »

Fejeton Kultura

Potěmkin

Potěmkinova vesnice.

Pokračování fejetonu Svatost, napsané v sobotu 11. září

Pokračování fejetonu  Svatost , napsané v sobotu 11. září Před měsícem jsem ve fejetonu Svatost začínal tím, že úřad našeho římskokatolického papeže prohlásil, že Jeho Svatost se nyní bude setkávat jen s lidmi očkovanými proti onemocnění covid-19. V ... více »

Fejeton Kultura

Takové normální rozloučení

Foto Tomáš Koloc

Příběh z kusu života těžkého.

Naproti nám, přes uličku, která se jmenuje V Nové Vsi, (ale nedejte se splést, máme tady ještě ulici K Nové Vsi a také Novoveskou a patříme do Jinonic, i když se to u nás jmenuje Nová Ves) stojí dům, ani nevím, jaké má číslo, stojí ve veliké zahradě ... více »