Čtrnáctideník Kulturní noviny

20. číslo pondělí 27. 9. 2021

Téma Zahraničí,Kultura,Osobnosti

Stanisław Lem nás inspiroval k tomu, abychom se ve světě stali velvyslanci míst, kde jsme se narodili

Stanisław Lem.

12. září uplynulo 100 let od narození polského spisovatele Stanisława Lema (1921–2006), jehož díla byla globálně tak oblíbená, že i lidé, kteří za celý život neotevřeli žádnou knihu, začali po zhlédnutí filmových adaptací jeho děl číst. O Lemově bouřlivém životě, který kopíroval dějiny Polska ve 20. století, ale taky o tom, co se musí stát, aby se práce Východoevropana prosadila na západě, si autor povídal s Kacperem Kuźnickým, polským filologem a kunsthistorikem žijícím ve Velké Británii, který svými postřehy pravidelně přispívá do KN – a jehož zásadní vášní je literatura žánru sci-fi.

Jaké dílo bylo vlastně prvním impulzem, že se Lem prosadil ve světě? Nechci tu střílet grafy, ale rozhodně je za tím jeho opus magnum, Solaris. Tato kniha byla nejprve přeložena do francouzštiny a tento překlad byl přeložen do angličtiny relativně b ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Politika

Druhé dělení Polska (mezi SSSR a Německo) v roce 1939: Poláci nebyli zdaleka bezbranní

Druhé rozdělení Polska (1939) mezi Hitlerovo Německo a Stalinův Sovětský svaz.

Překvapivá fakta o předehře druhé světové války, o níž máme dodnes představy z Goebbelsových not.

Tváří v tvář německému postupu v Polsku podlehlo obyvatelstvo SSSR obavám, že se Němci nezastaví na polsko-sovětských hranicích. Obavy byly ještě zvýšeny povoláváním záložníků Rudé armády do vojenské služby. Začalo skupování zboží v sovětských obcho ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Věda

Fantazie je plaché zvíře

Obrázek nebo fotografie#37273

Vždy existuje východisko, říká myslitel a umělec Alexander Kluge. Rozhovor o kovidu, bazální důvěře, přemíře možností a virech provázejících evoluci.

Narozen v roce 1932. Právník, filosof, spisovatel, výtvarník a filmový režisér, přítel a spolupracovník Theodora Adorna, jeden z představitelů tzv. Nového německého filmu a hlavní spoluautor Oberhausenského manifestu. V něm se mimo jiné vyhlašuje ko ... více »

Společnost a politika Ekonomika,Věda

Dobré koronazprávy XXXIV.

Foto Tomáš Koloc.

Další díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

Předpověď závažnosti onemocnění https://cuni.cz/UK-6311.html?news=13326&locale=cz Univerzita Karlova a společnost GeneSpector Innovations vyvinuly diagnostickou metodu, z níž lékaři poznají, jak vysoké je u pacienta riziko těžkého průběhu covidu a d ... více »

Kultura a umění Kultura

Film Krokodýl Dundee jako zrcadlo přelomu včerejška a dneška

Obrázek nebo fotografie#37323

V neděli 26. září oslavila světová kinematografie výročí, které ona sama pokládá za nikterak významné – ale je velmi významné pro autora tohoto textu. Přesně před 35 lety proběhla americká premiéra filmu Krokodýl Dundee…

Na začátek osobně: film Krokodýl Dundee autor (stejně jako  Vlasy ) viděl autor poprvé ve Starých Splavech u Máchova jezera, v letním kině, kde jeho otec kdysi viděl  premiéru  Hoří, má panenko, a seděl přitom vedle režisérova bratra Pavla. (Obě rod ... více »

Kultura a umění Kultura

Jaká je cena půdy?

Jaká je cena půdy_zahájení výstavy_foto_archiv galerie

Výstavní projekt EPOSe 257 pro galerii OFF/FORMAT tematizuje nakládání s bohatstvím, které představuje půda, s aktivistickou razancí obnažuje postupy územních plánovačů – vida, i ve městě je stále kde brát! – a připomíná tak mimo jiné i stále ohrožené zahrádkářské kolonie.

Návštěvník, který prošel dveřmi galerie OFF/FORMAT, za nimi stane před hromadou hlíny. Obyčejné zeminy, jen tak halabala nasypané na plachtě, která mu asi připomene kupy, jaké může vidět u kdejakého výkopu. Možná na něj v té chvíli zapůsobí kontrast ... více »

Kultura a umění Kultura

Tomáš Rossí – malíř expresívního gesta

Tomáš Rossí: z cyklu Baroko, akryl na plátně, 2021.  Foto: Jan Dočekal

Renesanční prostor třebíčského zámku je v objetí velkých pláten.

Na zámku Třebíč se představuje kolekcí maleb z posledních let Tomáš Rossí. V kurátorském výběru výstavu připravilo Muzeum Vysočiny Třebíč, jehož je zámek sídlem. Cokoliv bude zde k věci řečeno, nebude objektivní pravdou, pouze subjektivním míněním, ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Deník Šárky Basjuk Koudelové, 13. – 26. září 2021

Obrázek nebo fotografie#37275

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Šárka Basjuk Koudelová (1987) studovala na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliérech Grafika II prof. Vladimíra Kokolii, Kresba Jiřího Petrboka a diplomovala v ateliéru doc. Vladimíra Skrepla. Absolvovala studijní stáž v Ateliéru abstraktní ma ... více »

Poezie Kultura

Juliusz Erazm Bolek

Juliusz Erazm Bolek vpravo, vlevo překladatel Libor Martinek

Varšavský básník svou sbírku Sekrety życia, Kalendarz poetycki (Varšava, 2021) napsal ve spisovné polštině, avšak požádal herce a také básníka Andrzeje Rodyse, aby verše parafrázoval ve stylizaci na varšavský slang v duchu varšavského humoristy Stefana Wiechowského (1896–1979), zvaného Wiech. Překladatel použil v translaci spisovnou češtinu, ale jelikož nežije v hlavním městě Česka, v Praze, přeložil ji paralelně do sobě blízké ostravštiny. (Na přiložené fotografii je J. E. Bolek vpravo a L. Martinek vlevo).

Září nikdy není pozdě na to aby ses ohlédl zpět vždy má cenu něco si připomenout odebrat nebo opravit svět není ideální někdy je však jeho náprava tak snadná a můžeš zvítězit néni ani za cypa dluho na to obyš še podivál do zadku furt ma premíju čosi ... více »

Poezie Kultura

Vrátil se podzim…

Kazimierz Stabrowski: Zlatá podzimní pohádka. 1910, pastel na papíře, 87x100. Repro Wikimedia Commons

Melancholie žlutého listí v básni A. B. Dostala z cyklu Minuty, vydaného v roce 1906.

Vrátil se podzim; pod stromy svítí spadané, žluté listí; lze už jen květy poslední svíti, poslední sloky spřísti. Lze už jen nazpět do léta zříti, a jak to v trávě svistí, epilog svého marného žití smutně a mlčky čísti. Bělounká vlákna ještě se chyt ... více »

Literární ukázka Domov

Návrh na změnu Ústavy České republiky

Foto Tomáš Koloc.

Text dnes již zesnulého literárního vizionáře už z 3. 12. 2010!

Shodli jsme se v hostinci s vzácným hostem advokátem, že největším problémem české politiky je její prorostlost; je prorostlá klientelismem (čti úplatkama, nespisovný tvar je záměrný, krásnou češtinu si to nezaslouží). Nic se nemůže pořádně změnit, ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Pasť na německé myši

Obrázek nebo fotografie#36463

V roce 1908 vydal zakladatel Humoristických listů Josef Richard Vilímek knihu Ze zašlých dob, v níž vzpomíná na tragikomické momenty svého neustálého potýkání s rakouskou cenzurou.

Když byla persekuce českého novinářství v největším rozkvětu, nebylo snad ani dne, aby nebyla zabavena halda našich časopisů zde i po venkově a na Moravě i ve Slezsku, a neminul snad ani týden, aby některý český redaktor v Praze nebo jinde nebyl sou ... více »

Fejeton Kultura

Cirkus je cirkus

Foto Tomáš Koloc.

Příběh autorova 24. září 2021

Dnes se mi zdálo, že jsem v Paříži v nějaké české knihovně, kam jsem vyslán českou kulturní organizací. Kolegyně tam zařazuje nové knihy a já vymýšlím, o čem z těch starých udělat výstavu. Pak přijdu na to, že výstavu uděláme z knih slavného Pařížan ... více »

Společnost a politika Média

Ekopublika

Logo soutěže Ekopublika.

5. ročník Ekopubliky - Ceny za environmentální publicistiku

Kulturní noviny jsou jedním z pořadatelů pátého  ročníku Ekopubliky - Ceny za environmentální publicistiku za rok 2020. Na vyhlášení ceny se dále podílejí   Lipka - školské zařízení pro environmentální vzdělávání Brno, Nadace Veronica a Katedra env ... více »