Čtrnáctideník Kulturní noviny

21. číslo pondělí 11. 10. 2021

Téma Věda,Kultura

Neantropocentrické terény

Řečiště a vlna, AND AND AND prezentace na Dokumentě 13, foto Ondřej Navrátil

Klimatická změna, ztráta biodiverzity, degradace půdy, sucho… vzájemně propletené krize dnes poutají širokou, i když evidentně stále nedostatečnou pozornost. Prolínání těchto témat do umělecké sféry je již přijímáno jako samozřejmost, přestože ještě nedávno zaujímala zcela marginální roli. Kdy, jak a proč se to změnilo? Zpráva o tomto procesu je obsahem právě vydané knihy historika umění, kurátora a umělce Ondřeje Navrátila, nazvané Řečiště a vlna – České umění a environmentální problematika na počátku 21. století, z níž přinášíme redakčně krácenou ukázku jedné z úvodních kapitol.

Za nejvlastnější příčinu tohoto zvláště ve druhé dekádě našeho století rostoucího zájmu umělců o environmentální problematiku lze považovat klimatickou a další krize, které rozechvívají chatrný dům antropocénu. Reakce na ně se, podobně jako i dříve, ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Politika

Zatím je vše otevřené

Intuitivně by člověk předpokládal, že bude určitě dohodnut „semafor“ s Olafem Scholzem jako kancléřem. Foto: Florian Gärtner/photothek/imago

Volební vítězství Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) ještě neznamená, že se Olaf Scholz stane kancléřem. Zda vznikne „semaforová koalice“ (označení pro vládu se zastoupením sociálních demokratů, liberálů a zelených – pozn. překl.) nebo „Jamajka“ (koalice křesťanských demokratů, liberálů a zelených – pozn. překl.), bude záležet na Svobodné demokratické straně (FDP) a zelených.
Čtenáři Kulturních novin mohou posoudit, jestli vývoj jednání od data původního uveřejnění – 29. září 2021 – analýze prof. Däubleho odpovídá.

Jediné, co v německé povolební situaci platí, jsou koaliční možnosti. Dá se tedy očekávat souboj o to, zda bude proboxována „Jamajka“, nebo „semafor“. Stejně tak lze počítat s všestrannou a setrvalou nevůlí opakovat velkou koalici. Kdo se nyní prosa ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Ekonomika

Volkswagen je chytřejší než FDP

Obrázek nebo fotografie#38032

Klimatické požadavky šéfa koncernu VW ukazují, že německý průmysl je z hlediska klimatické politiky dál než předseda Svobodné demokratické strany (FDP) Christian Lindner a předseda Křesťanskodemokratické unie Německa (CDU) Armin Laschet. Tlak průmyslu na tempo je nutný pro koaliční vyjednávání.

Někteří manažeři z průmyslového sektoru jsou v uvažování o otázkách klimatu dál než dosavadní političtí představitelé Německa – a také než Laschet s Lindnerem. Třeba Herbert Diess, předseda představenstva Volkswagenu, největšího evropského výrobce a ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Věda

Dobré koronazprávy XXXV.

Kabina z lahví. Foto Friendship Products

Další díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

Lama léčí https://www.seznamzpravy.cz/clanek/protilatky-z-lamy-se-osvedcuji-mohl-by-z-nich-byt-nosni-sprej-proti-covidu-175210 Jednu z dosud nejúčinnějších látek proti covidu poskytla britským vědcům lama jménem Fifi. Friendship Cabins https://pozit ... více »

Dokument Média

Unikátní kniha je na světě. Můžete ji mít!

Obálka knihy: Miroslav Švejda.

Antologie z textů autorů Kulturních novin (2009–2018) s názvem „Člověk a jeho svět“ je hotova. V konečném výběru je zastoupeno 24 autorů, jejichž texty uspořádal Jiří Plocek na 300 stranách do několika kapitol (Člověk a kultura, Člověk a dějiny, Osobnosti, Fejetony a povídky, Družstvo a média atd.). Cílem bylo vytvořit bilanční dokument první dekády existence novin s nadčasovým poselstvím, a především zajímavým čtením.

Tuto unikátní publikaci může získat každý, kdo naše médium podpoří do budoucna (podmínky viz níže). Do běžné distribuce zatím nemíří. Takže neváhejte! Knihu rozesíláme také těm, kteří její vydání podpořili v roce 2018. Pokud ji někdo z tohoto okruhu ... více »

Kultura a umění Kultura

Podruhé v krajinách třetích

V krajinách třetích II Jana Turecká

Imaginativní, posthumanisticky vyznívající text zve do výstavy v pelhřimovském prostoru TICHO46, který spolu s tamo vzniklým Klubem korealistických aktivit spoluutváří umělec a kurátor Jakub Minářů.

Vážení a milí, vítejte v Tichu, snad náhoda nebo osud, možná dlouhá chvíle, anebo touha po umění svedla vaše kroky na výstavu V krajinách třetích II sestavenou pod kurátorským dohledem umělce, teoretika, stavitele a tak trochu poustevníka MgA. Jakub ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Arnošt Budík – surrealista mezi Brnem a Bruselem

Arnošt Budík na vernisáži výstavy v Galerii Čertův ocas v Mohelském mlýně 30. července 2010.  Foto: Jan Dočekal

K pětaosmdesátým narozeninám Arnošta Budíka.

Uplynulo desetiletí od komunistického státního převratu v únoru 1948. Student brněnské Univerzity Arnošt Budík (* 31. 10. 1936), sytý vášní k modernímu umění, si uvědomuje, že mentálně souzní se surrealismem. V té době jsou ale požadované umělecké č ... více »

Kultura a umění Kultura

Příliš zřejmá pravda

Přiliš zřejmá pravda

„Každý máme zcela jasnou představu o pravdě, přesto jako by nebylo možné ji vidět ze všech úhlů stejně, natož z jednoho stanoviště pojmout celou.“ Tuto situaci, denně mimoděk zakoušenou, zhmotnil umělec František Novák v instalaci pro galerii Nonstrop, pod širým nebem, a prostřednictvím kartonu, materiálu charakteristického pro jeho dlouhodobý projekt zpřítomňující problémy lidí bez domova.

František Novák pochází z Třeště, už 15 let pracuje v azylovém domě pro muže bez domova v Jihlavě a v Praze se po studiích Akademie výtvarných umění etabloval jako umělec pracující na rozhraní figurální kresby, konceptuálních situací a sociálního ak ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Deník Elsy Rauerové

Matěj ve své dočasné dílně před galerií. Foto: archiv Elsy Rauerové

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Elsa Rauerová (1993) je umělkyně, kurátorka galerie Photogether a doktorandka Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Po střední textilce vystudovala bakalářský stupeň na Katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty MU v Brně a poté magisterský stupeň na R ... více »

Poezie Kultura

Daniil Charms: Kdeže sen

Daniil Charms.

Verše legendárního ruského satirika z 30. let 20. století v exkluzivním a dosud nepublikovaném překladu Bruna Solaříka

Nad zelenavou knihou věd já zaplakal, když jsem ji čet, než mrštil jsem ji rázně v řeku. Zlo páchá věda na člověku. Jen žene nás do říše běd. No, pojďme raděj na oběd. (1933) * Žvásty žvanil jsem bez bázně u stolu, náruživě, s hrudí vypjatou vpře ... více »

Poezie Kultura

Ocún

Foto Wikimedia Commons

Sta číšek se pro slzy října vzpjalo, jak píše Joséphin Soulary (1815–1891), generální inspektor knihoven města Lyonu, označovaný současníky za Benvenuta Celliniho básnické formy.

Vzal člověk plod, jejž počasí mu dalo; zem vysílená, kde díl jeho, ptá se. Na vlhkých lukách ocún pozvedá se, sta číšek se pro slzy října vzpjalo! Mé mládi všecko dalo, co v něm plálo, chce duše spát, kvil zní v mé písně hlase a v brázdách srdce v b ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Být patetický stokrát za den je obtížné

Mobutu

Zápisky Vladimíra Plešingera (1938–2018) z doby, kdy působil v Africe jako hydrogeolog ve službách OSN. V následující ukázce srovnává televizní vysílání tří sousedních zemí: Středoafrické republiky, Konžské lidové republiky a Konžské demokratické republiky (tehdy ještě Zairu).

Brazzaville, 13. květen 1988) „Večer v luxusním hotelu na břehu Poolu. Pustil jsem si televizi a zjistil jsem, že kromě několika videoprogramů můžu poslouchat i zpravodajství z Brazzaville i z Kinshasy. Obojí se týká především počinků prezidentů ... více »

Fejeton Kultura

O západu a východu, a sytých a hladových

Foto Tomáš Koloc.

Příběh autorova 3. října 2021.

První, co zpráva, kterou jsem se dnes (ještě, než jsem odešel do práce) podzemními novinářskými kanály, dozvěděl: že zemřela herečka a malířka Blanka Bohdanová. Už jsem se víckrát svěřoval s tím, že když někdo z československé kultury odchází, ohlás ... více »

Fejeton Kultura

Okouzlit Apollóna

Kolos

Střeva posvátné krávy navždy zní! 

Před policií jsem prchal jen párkrát. Byl jsem vychován k úctě k řádu a autoritám. Při prvním pokusu dojet stopem do Itálie, coby student bez prostředků na tak nákladnou cestu, jsem se dokonce nechal zadržet dálniční policií a do Itálie jsem se tak ... více »