Čtrnáctideník Kulturní noviny

22. číslo pondělí 25. 10. 2021

Téma Zahraničí,Ekonomika,Věda

Jaderná lobby a covid – jak se to rýmuje?

Koláž Tomáš Koloc.

Kniha Roberta Jungka Atomový stát (1977) viděná „novýma očima“ dnešní doby.

Číst dnes knihu o pozadí jaderné energetiky, kterou napsal německý protijaderný aktivista v roce 1977, se může zdát poněkud pošetilé. Kdo se však odváží, ozřejmí se mu nejen mnohé posuny v energetice i společnosti posledních dekád, ale uvidí tehdejš ... více »

Společnost a politika Domov,Osobnosti

Jiří Guth o pradědečku Jiřím Stanislavu Guthovi-Jarkovském: Ani on nebyl dokonalým Mirkem Dušínem

Jiří Guth (nar. 1965) a Jiří Stanislav Guth-Jarkovský (1861 - 1943)

Rozhovor o tvůrci republikánského dvora.

Robin Čumpelík: Jako spolupracovník prezidentské kanceláře byl JSGJ ceremoniářem, dnes bychom řekli možná ředitelem protokolu prezidenta, a zejména odborníkem na etiketu. Mohl byste vzpomenout jeho práci s prezidentem? Jiří Guth: Sám pradědeček své ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Joint Venture: čeká nás legalizace konopí?

taz

Němečtí policejní odboráři varují před možnou legalizací konopí ze strany tzv. semaforové koalice (označení pro vládu se zastoupením sociálních demokratů, liberálů a zelených – pozn. překl.). Zelení a liberálové jsou pro, u sociálních demokratů je to složitější.

Sondovací rozhovory mezi Sociálnědemokratickou stranou Německa (SPD), Svobodnou demokratickou stranou (FDP) a zelenými ještě probíhají, už teď se ale o slovo hlásí policejní odbory, aby varovaly před legalizací konopí. Oliver Malchow, celostátní pře ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Věda

Zákazy patřící včerejšku

Ilustrace konopí v Hodinkách Anny Bretaňské (asi 1508)

V debatě o legalizaci konopí jsou varování policejních odborů naprosto neudržitelná. Konopí mělo být legalizováno už dávno.

Od základu změněná konopná politika není zcela jistě nejdůležitějším tématem v návaznosti na volby do Německého spolkového sněmu. V žádné jiné oblasti však neexistuje tak velká šance zahájit zásadní změnu po mnoha desetiletích úplně pomýlené prohibi ... více »

Společnost a politika Domov

Dopis Mikuláši Kroupovi z Paměti národa

Koláž Tomáš Koloc.

Cenzurovaný autor dnešní doby píše svému cenzorovi.

24. září jsem dostal mail od Mikuláše Kroupy z Paměti národa, který mě zval k oslavám jejího výročí. Obratem jsem odpověděl následujícím mailem, na který jsem se však už nedočkal žádné reakce: „Vážený pane Kroupo, děkuji Vám za výzvu, abych spolu s ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Arnošt Lustig: Němce bych nechal tisíc let mlčet, Rusům okupaci z roku 1968 nezazlívám

Obrázek nebo fotografie#39193

Arnošt Lustig, syn obchodníka z pražské Libně, jeden ze světově nejúspěšnějších českých spisovatelů (za román Krásné zelené oči si vysloužil nominaci na prestižní americkou Pulitzerovu cenu, za celkové dílo přeložené do angličtiny – v níž publikoval po své emigraci z ČSSR v roce 1968 – zase na britskou Mezinárodní Man Bookerovu cenu) má v letošním roce dvě kulatá výročí: 10 let od úmrtí a 95 let od narození. Lustiga, který byl nejslavnějším východoevropským spisovatelem-svědkem holocaustu a který mimo jiné mezi spisovateli (jež sovětský spisovatel Jurij Oleša nazval „inženýry lidských duší“) nesl skutečný titul Ing. – si autor pokládal za čest znát do té míry, že mu spisovatel tykal. Proto autor dvojí výročí svého blízkého připomíná vzpomínkovým rozhovorem.

Fotograf Miroslav Hucek, který s Arnoštem Lustigem v 60. letech zakládal časopis Mladý svět, mi pro své paměti, jejichž jsem byl redaktorem-zapisovatelem a které později vyšly pod názvem Takoví jsme byli? o Arnoštu Lustigovi řekl: „Jan Kloboučník, s ... více »

Kultura a umění Kultura

Kolik je ti podzimů?

Anna Hulačová, foto archiv OGV

Výstava Temná noc duše nepřekvapuje svým tématem, je ale sugestivním přitom pestrým zážitkem, vybízejícím nejen k přiznání či pojmenování aktuálních krizí, ale k účasti na nich jako nezbytném aktu uzdravení.

Žijeme v podzimním čase. Nemyslím pouze ten banální fakt, že se nacházíme v ročním období, které jsme si navykli takto označovat. Náš časem přesně neohraničený „podzim“ však s citovaným obdobím vykazuje určité podobné rysy. Po blahobytné fázi sklizn ... více »

Kultura a umění Věda,Kultura

Člověk, to zní směšně

Mapa zmenšování Aralského jezera

Dějiny lidstva se dají vyprávět také jako dějiny chybných rozhodnutí.

Anglický novinář Tom Phillips, působící na webu BuzzFeed a v neziskové organizaci Full Fact, sepsal do jednoho svazku nejkřiklavější příklady nevyléčitelného lidského sklonu k pošetilosti: od dob australopitéků až po jednadvacáté století. Nic neohro ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Deník Jaroslava Grodla, 8. – 21. října 2021

Dřevo do hranice

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

 

Jaroslav Grodl (1984) působí pod pseudonymy Pure Beauty a Huck Finn. Malíř, grafik, ilustrátor. Absolvoval AVU v Praze (2003–2009), studoval v ateliérech Jiřího Sopka, Vladimíra Kokolii a absolvoval stáž na mnichovské akademii u Jerryho Zeniuka (20 ... více »

Poezie Kultura

Měsíc

Foto Tomáš Koloc.

Báseň finské lyričky Edith Södergranové (1892–1923).

Jak zvláštní a nevýslovné je vše, co je mrtvé: mrtvý list a mrtvý člověk, a měsíční kotouč. Všechny květiny znají tajemství, a les je zachovává, že kroužení měsíce okolo země je dráha smrti. A měsíc přede svou podivuhodnou tkáň, kterou květiny miluj ... více »

Poezie Kultura

Vítězná píseň ulic

Foto Diego Torres Silvestre, WmC

Sonet Jiřího Karáska ze Lvovic o střetu dekadentního básníka s moderním světem.

Sám mezi davy jdeš, řev reklam v oči stříká, Aut hlukem ohlušen, jsi všeho drážděn změnou. V tvé nitro násilně to všechno cizí vniká Jak do ocele rez. A s duší poraněnou Jak z hrobky vyšel bys, kde minulost tvá mizí, A dosud v přítomnu jak bys vůbec ... více »

Literární ukázka Kultura

Neviditelná vesta

Foto Tomáš Koloc.

Čelný český surrealista a vedoucí surrealistické revue Analogon o tom, že Rusko a surrealismus jedno jsou.

Ve stanu Jednoho dopoledne – bylo to v dubnu 2008 – se Arne nechal při svém moskevském pobytu odvézt na Kutuzovovu třídu k panoramatu bitvy u Borodina. Na čtyřproudé komunikaci se najednou všechno zarazilo, jako když člověk zapomene, co chtěl říct ... více »

Literární ukázka Kultura

Hřbitovní plevel

Obrázek nebo fotografie#39207

Kuriózní nápisy na náhrobcích, které sebral Antonín Šorm a uveřejnil v časopise Český lid č. 25.

Do teskné nálady dušičkové vnáším několik příkladů, jak podivně bývaly psány nápisy hřbitovní. Ručím za věrnost zápisů. Podávám tím zároveň ukázku ze své bohaté sbírky. Po válce v roce 1866 postavili u Litomyšle křížek pruskému vojákovi, který zemře ... více »

Fejeton Kultura

Vzpomínka kolem které profrčíte – a je zas pryč

Foto Tomáš Koloc.

O hledání ztraceného času.

„Jaroušku, to divadlo se nějak hejbe,“ řekl mi těžkým jazykem kamarád Honza, kterého jsem našel v sobotu krátce po poledni v restauraci „U Myslivce“ spokojeně pijícího dvanáctou desítku smíchovského moku a vůbec netušícího, že má za chvíli odpolední ... více »

Společnost a politika Domov

Vyhlášení výsledků udělení ceny Ekopublika 2020

Obrázek nebo fotografie#39199

Dne 21. října 2021 v Hotelu International, Brno proběhlo slavnostní vyhlášení ceny Ekopublika 2020 a to v rámci pátého ročníku Národní konference EVVO a environmentálního poradenství s názvem: Krajina pro život.

  za článek Zemědělec vrací do krajiny tůně a remízky, platí to z dotací uveřejněný v Deníku N, 2. 9. 2020 .   Přikládáme zde články i dalších pěti autorů, kteří se dostali do užšího výběru, ze kterého komise vybrala článek E. Černé. Uvádíme je ... více »