Společnost a politika Zahraničí

Joint Venture: čeká nás legalizace konopí?

taz

Němečtí policejní odboráři varují před možnou legalizací konopí ze strany tzv. semaforové koalice (označení pro vládu se zastoupením sociálních demokratů, liberálů a zelených – pozn. překl.). Zelení a liberálové jsou pro, u sociálních demokratů je to složitější.

Sondovací rozhovory mezi Sociálnědemokratickou stranou Německa (SPD), Svobodnou demokratickou stranou (FDP) a zelenými ještě probíhají, už teď se ale o slovo hlásí policejní odbory, aby varovaly před legalizací konopí. Oliver Malchow, celostátní předseda policejních odborů organizovaných v Německém odborovém svazu (DGB), je toho názoru, že nedává smysl otevírat dvířka další „nebezpečné a často podceňované“ droze vedle alkoholu. „Lakování jointu na růžovo musí konečně skončit,“ řekl novinám Neue Osnabrücker Zeitung.

Rainer Wendt, pravicově populistický šéf Německých policejních odborů organizovaných v Německém svazu státních zaměstnanců (DBB), se domnívá, že je konopí nebezpečné zejména pro mladé lidi nejen jako tzv. vstupní droga, ale i kvůli nekontrolovatelnosti svého složení. Obává se i o bezpečnost silničního provozu: „Když se silničního provozu budou brzy účastnit ještě i zhulení, budeme mít problém.“

Tyto argumenty už byly vznesené téměř na slovo stejně a také vyvrácené ve všech zemích, ve kterých bylo konopí mezitím legalizováno. Takže u předpokládaných budoucích koaličních partnerů nejspíš vyvolají jen unylý úsměv na tváři.

Zelení a FDP požadují už léta zrušení zákazu konopí a kontrolované předání jeho distribuce specializovaným licencovaným obchodům. Jejich volební programy se v tomto ohledu liší jen v nepatrných detailech.

U sociálních demokratů je to složitější. SPD si sice už před lety otevřela dveře k přehodnocení původního odmítání. V roce 2015 totiž Nadace Friedricha Eberta blízká sociálním demokratům ustavila pracovní skupinu složenou z odborníků a poslanců pod vedením Burkharda Blienerta, tehdejšího mluvčího poslaneckého klubu SPD v Německém spolkovém sněmu pro drogovou politiku. V konečném stanovisku této pracovní skupiny se navrhuje státní kontrola a regulace trhu, aniž by se zacházelo do přílišných podrobností.

K odhodlanému obratu chybí sociálním demokratům odvaha

Od té doby se sociální demokracie sice posunula uvedeným směrem, do cílového bodu se ale zatím úplně nedostala. I ona už sice odmítá prohibiční politiku zastávanou Křesťanskodemokratickou unií (CDU), Křesťanskosociální unií (CSU) a Alternativou pro Německo (AfD), ke skutečně odhodlanému obratu jí ale chybí odvaha. Nejprve chce jen překvalifikovat držení konopí na pouhý přestupek a umožnit pilotní projekty na úrovni spolkových zemí, měst nebo obcí.

Takové pokusy už byly v uplynulých letech iniciovány několikrát – berlínský obvod Friedrichshain-Kreuzberg chtěl například testovat kontrolovaný prodej v coffee shopech. To by však muselo být povoleno na celostátní úrovni a ztroskotalo to na tom, že je konopí pořád vedeno jako zakázaná omamná látka. SPD by už snad aspoň v tomto ohledu udělala změnu a následně pokusné projekty vyhodnotila a vyvodila závěry.

Z uvedeného stanoviska z roku 2015 lze vyčíst, že se tehdejší autoři a autorky chtěli orientovat spíše na model zavedený v Uruguayi než na ten, který použili v USA. Podporují legální, státem kontrolované pěstování a distribuci konopí, nikoli však konopný průmysl organizovaný na bázi soukromého podnikání. Zelení a především liberálové by to ale mohli vidět jinak.

Všechny tři strany se shodují v úmyslu dostat obchod s konopím z černého trhu, aby mohly chránit mladistvé a kontrolovat kvalitu, a budoucí daňové příjmy investovat do prevence a pomocných programů. Existují věru témata, v nichž se názory stran rozchází podstatně více.

Text, který původně vyšel v deníku taz, přetiskujeme díky laskavosti (družstevní) redakce taz. Pro Kulturní noviny jej přeložil Pavel Mašarák.