Společnost a politika Zahraničí,Věda

Zákazy patřící včerejšku

Ilustrace konopí v Hodinkách Anny Bretaňské (asi 1508) Obrázek nebo fotografie#39000

V debatě o legalizaci konopí jsou varování policejních odborů naprosto neudržitelná. Konopí mělo být legalizováno už dávno.

Od základu změněná konopná politika není zcela jistě nejdůležitějším tématem v návaznosti na volby do Německého spolkového sněmu. V žádné jiné oblasti však neexistuje tak velká šance zahájit zásadní změnu po mnoha desetiletích úplně pomýlené prohibiční politiky se vším utrpením, které přinesla. Na tom, že to je naléhavě potřeba, se všechny tři potenciální koaliční strany – sociální demokraté, liberálové a zelení – potěšitelně shodují.

Na konkrétní podobě zatím nikoli, to by se ale mělo poddat. Ale už jsou tu předsedové obou německých policejních odborů s prastarým naháněním strachu ze zatuchlé prohibiční truhly. Vstupní droga! Mrtví na silnicích! Nebezpečí pro mládež! To, co odboráři šíří, je dvojitá kouřová clona: na jedné straně neprávem soudí, že kdo je pro legální regulaci obchodu s drogami, zlehčuje nebezpečí a problémy.

Současně tvrdí – stejně jako doteď Křesťanskodemokratická unie (CDU) a také spolkoví pověřenci pro drogovou politiku z řad Křesťanskosociální unie (CSU) – že zákazy pomohou tyto problémy vyřešit. O ničem z toho ovšem neexistuje jediný důkaz. Šéf odborů Rainer Wendt, notorický host různých talkshow, když je zapotřebí obzvlášť povrchního pravicově populistického hlasu, je dokonce toho názoru, že konopí je tak nebezpečné, protože nikdy neznáme jeho složení. Že přesně toto by regulovaná distribuce změnila, to je mu jedno.

V komentářích na síti už jsme si s kroucením hlavy mohli přečíst, že se policejní odbory asi bojí o snadné úspěchy do statistik a pracovní místa. Ve skutečnosti policie tráví spoustu času tím, že sepisuje usnesení o zahájení trestních stíhání, která pak státní zastupitelství zase zastavuje. Nestěžují si přitom odbory i na spoustu přesčasových hodin svých členů a členek? Ne všichni policisté ale zastávají tak nesmyslné názory jako šéfové odborů.

Svaz německých kriminalistů se o dekriminalizaci konopí zasazuje už dlouho. Po otočení kormidla volá vehementně i organizace Strážci zákona proti prohibici (LEAP) původně založená v USA, která už několik let působí i v Německu. Čas na to nazrál, teď musí přijít obrat. Je to poslední křeč odumírajícího systému zákazů.

Text, který původně vyšel v deníku taz, přetiskujeme díky laskavosti (družstevní) redakce taz. Pro Kulturní noviny jej přeložil Pavel Mašarák.