Čtrnáctideník Kulturní noviny

23. číslo pondělí 8. 11. 2021

Téma Domov,Zahraničí,Politika

Švýcarsko a Česko jako vzájemný odraz v pravidelně rozbíjeném zrcadle

Koláž Tomáš Koloc.

Mezi desítkou nových stran, které kandidovaly v aktuálních parlamentních volbách, bylo i uskupení, jehož název mě zaujal: Švýcarská demokracie. Švýcarsko je země, kterou autor tohoto textu považuje za svou druhou vlast; zatímco v jeho francouzské části vystudovala jeho matka, v té německé má řadu přátel a sídlí tam i světové centrum waldorfského hnutí, které poskytlo vysokoškolské vzdělání autorovi samému. Švýcarsko je zemí, které má v Evropě i ve světě řadu specifik, a faktem, že je jednou ze dvou nezávislých států světa se čtvercovou vlajkou (vedle Vatikánu, s nímž je pojí papežova švýcarská garda), to teprve začíná. Pojďme si říct něco víc o švýcarské demokracii i historii, a jejích styčných bodech s naší zemí…

Na minulém přelomu milénií žil na území současného švýcarského kantonu Aargau hrabě Radbot z Klettgau, který založil hrad Habsburk, po němž se od té doby jmenoval jeho rod. O dvě stě let později vliv rodu natolik vzrostl, že se člen tohoto švýcarské ... více »

Společnost a politika Domov,Zahraničí

Dobré koronazprávy XXXVI.

Obrázek nebo fotografie#40326

Další díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

Omega-3 mastné kyseliny chrání http://www.szu.cz/omega-3-mastne-kyseliny-mohou-zachranit-zivot-pacientum-s Podle studie českých vědců mají mírnější průběh covidu-19 lidé, jejichž strava obsahuje dostatek mastných kyselin. Nemoc v Japonsku ustupuje h ... více »

Kultura a umění Zahraničí,Kultura

Hledání rodičů na Frankfurtském knižním veletrhu

Dülek Güngörová. Foto: Amélie Losierová

Mnoho nových německých knih se věnuje matkám a otcům. Nejde přitom ani tolik o zúčtování; ústředním tématem je přibližování se k nepochopenému.

Klábosení v kuchyni. Známá prostředí a pachy. Pocity. Zkrátka každodenní zkušenosti. Právě o tohle jde při přemítání o vlastních rodičích. O poslední věci jako je smrt, demence, uznání, útěcha a zármutek. O to, že vlastní rodiče zůstanou asi navždy ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Havlíčkův Koloc a Kolocův Havlíček

Obrázek nebo fotografie#40487

Český lidový humor má dlouhou paměť. V souvislosti s pandemickými opatřeními v Evropě během nedávného výročí založení Československé republiky se začal vyprávět vtip o tom, jak by jejímu nastolení 28. října 1918 rakouskouherský císař Karel mohl zamezit (stačilo kdyby uprostřed tehdejší pandemie španělské chřipky zavedl lockdown se zákazem vycházení) a během první vlny v Itálii jistý vtipálek správně napsal, že kdyby byl Karel Havlíček Borovský ve vyhnanství dnes, musel by zůstat v italské karanténě v Brixenu, kde se tehdy nakazil pro změnu tuberkulózou – a tak by s manželkou neumřeli ve sladkém domově, kde většina kolaborantských krajanů přecházela na druhou stranu ulice, ale v macešském exilu, který je měl velmi rád a vážil si jich… Lidový humorista přitom možná nevěděl, že Havlíček, který v pondělí „oslavil“ 200 let od svého narození, byl jedním ze zakladatelů českého národního humoru. A ani život autora tohoto textu by bez KHB nestál za mnoho…

Moje láska k pondělnímu jubilantovi se datuje od 7. třídy základní školy, kdy nám češtinu suploval náš ředitel, který přestože nás normálně nic neučil, všechny nás dobře znal, a tak nám (jak jsem později pochopil) uložil každému udělat referát na ob ... více »

Kultura a umění Zahraničí,Kultura

Cesta mrtvých

Cesta mrtvých, obálka knihy

Aby měl ještě kdo žít s mrtvými. Na Sibiři i kdekoli jinde.

 

V dušičkovém čase jsem dočetl Cestu mrtvých od Tomáše Boukala. Ne, že bych si ji zvolil tematicky, a ani to není tak opulentní svazek, že by se nedal zkrátka přečíst a vyžadoval nějaké dočítání. Ale kniha si mě zpočátku nezískala. Vyprávění o posled ... více »

Kultura a umění Kultura

Entropie: funguješ, ale nežiješ

Alina Yessimbeková

Alina Yessimbeková a Tereza Kučerová otevírají svým výstavním projektem letošní VýTěr v galerii OFF/FORMAT. VýTěr je společensky prospěšná událost usilující již sedmým rokem o praktické seznamování a spolupráci výtvarných umělkyň a umělců s teoretiky a teoretičkami.

Žiješ, nebo jen přežíváš? Duševní živoření, setrvačné fungování v nouzovém režimu a potýkání se s extrémní psychickou zátěží spolu s rapidně zhoršujícím se psychickým zdravím populace nabývají na alarmující aktuálnosti především v posledních pandemi ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Deník Jiřího Ptáčka, 22. října – 4. listopadu 2021

23. 10. 2021

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Jiří Ptáček (1975) je kurátor výstav a výtvarný publicista. V obou oblastech působí jak na volné noze, tak i v rámci rozličných institucí. Dramaturgicky vedl například Galerii Měsíc ve dne nebo Fotograf Gallery, a jako šéfredaktor i mezinárodní časo ... více »

Poezie Kultura

Georg Trakl

Autoportrét Georga Trakla z roku 1913. Repro Univerzita Innsbruck

Básně Georga Trakla v překladech Romana Kopřivy.

  KARLU RÖCKOVI Hnědá ves. Cos temného zřít, jak kráčí často kol zdí, jež v jeseni se pnou, postavy: muž i žena, mrtví jdou a v chladných jizbách jim ustlat ráčí. Chlapci si hrají. Těžké stíny klesnou na hnědou močůvku. Děvečky jdou vlhkou modří a o ... více »

Poezie Kultura

První lidé na Merkuru

Merkur podle sondy Mariner. Repro NASA

Z tvorby skotského autora Edwina George Morgana (1920-2010), spojující moderní poezii, vědeckofantastické náměty i svérázný humor.

Přicházíme v míru ze třetí planety. Zavedli byste nás prosím k vašemu vůdci? Bjór stretra. Bjór. Bjór. Stratralula? Toto je malý pohyblivý model slunečního systému z umělé hmoty. Vy jste zde a my jsme tam a teď jsme tu u vás, je to jasné? Gúl horro ... více »

Literární ukázka Kultura

Historie Raabů v Čechách

Erb Františka Antonína Raaba

Tímto genealogickým textem s mírně satirickou patinou od Jiřího Karla Gutha (vnuka, 1929–2009) doplňujeme bílé místo z rodu Guthů-Jarkovských v našem periodiku, v němž jsme se už zabývali zakladatelem rodu, arbitrem bontonu a průkopníkem olympijského hnutí JIřím Stanislavem Guthem-Jarkovským (1861–1943), vydali jsme texty jeho syna, lesníka Gastona Gutha (1898–1974), vnučky, zdravotnice a lidskoprávní aktivistky Dany Seidlové (nar. 1929), pravnuka, ekologa JIřího Gutha (nar. 1965), člena družstva KN, který byl roku 2019 dokonce šéfredaktorem našeho listu, i prapravnuka, studenta Jiřího Gutha-Jarkovského (nar. 1994).

Já, níže psaný Jiří Guth, právník, po dědovi Jarkovský a po matce pravnuk Petra Pavla Raaba, jsem se nechal snadno přemluvit svým o šest let starším (!) synovcem, ing. Antonínem Mrskošem, CSc., chemikem a vědeckým pracovníkem, abych s ním, vlastně h ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Douglasův zážitek

A. M. Faulkner: Antonius a Kleopatra, 1906. Repro	Folger Shakespeare Library

Milostná trápení pohledem jedenáctiletých hrdinů Richmal Cromptonové.

Jirka se přehoupl přes živý plot a loudal se přes pole ke staré stodole. Zdálky na něm bylo vidět, jak usilovně přemýšlí. Zrzek a Henry na něho čekali ve vratech. Jirka přejel očima stodolu. „Ještě tu není?“ zeptal se. „Ne,“ zavrčel Zrzek. „A včera ... více »

Fejeton Kultura

Lesk a bída pandemříše

Foto Tomáš Koloc.

Zápisky co autor v vzpomínce na Berta Brechta píše

25. září 2021 Dnes se mi zdálo, že jsem v Paříži v nějaké české knihovně, kam jsem vyslán českou kulturní organizací. Kolegyně tam zařazuje nové knihy a já vymýšlím o čem z těch starých udělat výstavu. Pak přijdu na to, že výstavu uděláme z knih sla ... více »