Čtrnáctideník Kulturní noviny
24. číslo pondělí 22. 11. 2021
Nechte povinně očkovat všechny

Boj proti čtvrté vlně koronavirové nákazy: dobrovolnost je skvělá věc, ale duševní rozpoložení neočkovaných by již nemělo být nadřazováno životům jiných lidí.
Pod tíhou čtvrté vlny koronavirové nákazy si mnozí udělali jasno: už to nemůže fungovat tak, že lidé, kteří se nechtějí nechat očkovat, neponesou odpovědnost. Většina obyvatel SRN (konkrétně 57 %, podrobnosti zde – pozn. red. KN) se mezitím vyslov ... více »
Rakouské rozhodnutí očkovat všechny je rezignace na demokratickou republiku

Rozhovor s Bernhardem Rieplem (52), rakouským učitelem, lokálním politikem, protijaderným aktivistou a družstevníkem Kulturních novin, který polovinu svého života žije v jižních Čechách
Rozhovor s Bernhardem Rieplem (52), rakouským učitelem, lokálním politikem, protijaderným aktivistou a družstevníkem Kulturních novin, který polovinu svého života žije v jižních Čechách Jsi Hornorakoušan žijící víc než 20 let v jižních Čechách. Př ... více »
Německá debata o povinném očkování proti koronaviru – většina je pro a politici proti

Potřebujeme povinné očkování proti koronaviru, alespoň u některých profesí? Vědci a vědkyně i široká veřejnost říkají, že ano. Ale co říká právo?
„Potřebujeme částečnou očkovací povinnost, zejména pro určité profesní skupiny,“ žádal už 10. listopadu bavorský premiér Markus Söder (CSU). „Je to nezbytně nutné, zejména v citlivých oborech, například v domovech pro seniory, domovech sociální péče ... více »
Chvála bláznovství

Dělíme se na blázny, kteří chtějí dobrovolnou střídmostí zachránit svět, a na blázny, kteří je mají za blázny.
Říká se, že děti a blázni mluví pravdu. A bylo to v Andersenově pohádce právě dítě, které křičelo: „Císař je nahý!“. A mělo pravdu. A pravdu má i Greta Thunbergová (která už ani není dítě a už vůbec ne blázen). A upozorňuje na velmi nepříjemné věci ... více »
Na klimatickém summitu COP26 v Glasgow

Snaha řešit trvající a stále akutnější problém nárůstu emisí stávajícím složitým a děravým systémem nevede k cíli. Nezdar může vést k ukončení snah o dekarbonizaci země, neboť zklamaní voliči toto uvidí a zvolí si vládu bez těchto ambicí. Článek líčí strasti i strategie filmového štábu, který na klimatickém summitu hledal diskusi pro efektivní cestu z klimatické krize.
Táta, který si vždycky ví se vším rady, má i tentokrát v kapse plán na záchranu planety. Už v roce 2008 publikoval koncept jednotné celosvětové uhlíkové daně z těžby fosilních paliv a její 100% dividendy zpět lidem. Rozhodla jsem se, že natočím film ... více »
Dobré koronazprávy XXXVII.

Další díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.
Monoklonální protilátky https://www.vitalia.cz/clanky/lek-proti-covidu-monoklonalni-protilatky-vs-ockovani/ Přehledně o výhodách a nevýhodách léčby monoklonálními protilátkami. Jednoduchá diagnostika https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/sono-u ... více »
Vzpomínkový rozhovor s Miro Žbirkou: V touze zpívat původní písně jsem se místo do Švýcarska vezl v embéčku mezi naskládanou aparaturou do Povážské Bystrice

Zemřel Miroslav Žbirka (1952–2021). Je mi to líto. Byl to můj jediný respondent za skoro tři desítky mé novinářské praxe, kterého jsem nemohl požádat o rozhovor přímo, ale musel jsem přes jeho tým – ale byl taky jediný, se kterým jsem se skoro přesně před 10 lety v hale čtyřhvězdičkového hotelu cítil jako doma, když se se mnou poté, co jsem mu řekl, že hudbu cítím, ale nejsem muzikant, dvě hodiny s gustem bavil o všem možném, včetně naší společné vášně, textařiny. Bylo sychravé odpoledne, nebylo mi dobře od plic (které se později staly osudnými jemu…), ale s ním jsem se po pár minutách u svého zázvorového čaje začal cítit jako znovuvzkříšený. Ten podzimní den roku 2011 jsem poprvé pochopil smysl setkání, jemuž se za Lamanšským průlivem říká čaj o páté. Dnes na památku gentlemana, který nás opustil, přináším svůj záznam z našeho tehdejšího rozhovoru.
Na smluvené místo přichází Miroslav Žbirka v roli manažera svého několikačlenného týmu. Ten se však usadí ve vedlejší místnosti a projednává organizační záležitosti, zatímco my započínáme rozhovor. Pan Žbirka si objedná čaj Earl Grey a když poprvé u ... více »
Centra mimo centra 1/6

První díl cyklu, který vznikl ve spolupráci se studenty Katedry výtvarné výchovy Masarykovy univerzity. V rámci předmětu Základy provozu umění objevují místa, která se věnují prezentaci výtvarného umění, přitom se však zpravidla nacházejí na periferii nejfrekventovanějších tras. Tato periferie může souviset s lokalitou, aktuálně (ne)preferovanými formami umění, diváckou cílovkou nebo i s autorsky osobitým zákresem mapy. Vedle nesamozřejmé pozornosti k méně sledovaným projektům tak cyklus představuje jakousi rozhlednu s výhledem do krajiny nejmladší generace „lokátorů“. Tentokrát se podíváme do Hrobu, do galerie za zdmi plastových židlí a do Termosky.
Tereza Havlíková Projekt HROB se nazývá galerií či výstavní síní nabízející program zaměřený na současné a funerální umění, ovšem typický zážitek z návštěvy galerie zde nečekejte. HROB není galerií mezi čtyřmi stěnami, i když v jistém směru tak fung ... více »
Návrat Epopeje

Následujícím textem autorky z Moravského Krumlova, jejíž maminka Ludmila Slouková byla přímým svědkem přestěhování Muchovy Slovanské epopeje v 50. letech a následných aktivit vedoucích k instalaci výstavy, se vracíme k velké události. Slavnostní vernisáží 10. září tohoto roku bylo potvrzeno obnovení krumlovská výstavy, poté, co Epopej byla na několik let za rozruchu kulturní veřejnosti odvezena z Krumlova do Prahy. Přinášíme podrobnou historii záchrany Epopeje od počátku 50. let 20. století.
Koncem června byla převezena Slovanská epopej, největší dílo ivančického rodáka Alfonse Muchy, z Prahy do Moravského Krumlova na zámek, kde byla odborně instalována do nově opravených místností, které odpovídají nejpřísnějším požadavkům pro umístění ... více »
Křehké věci

Papíry napnuté na stěně nesou těžké vrstvy olejových pastelů, jež se v dlouhých tazích překrývají, prostupují a míchají do změti čar, ploch a valérů. Dřevěné objekty vsakují barvu a vpíjí výrazný kontrast. Pestrá plátna v subtilních dřevěných rámech tiše vrací pohled divákovi. A ten neví, kam dřív s očima… Druhý výstup společensky prospěšné akce VýTěr (Výtvarník +Teoretik = vytřou světu zrak).
Lidové bajky, pohádky a mýty byly zásadní součástí společnosti od nepaměti. Spolu s tradicemi a rituály tvořily podhoubí pro představivost a pověry, bavily i zarmucovaly. Zůstávaly zahaleny oparem nejasných detailů a různých verzí. Neuchopitelné a n ... více »
Konec starých časů na africký způsob

Nigerijská prozaička Chimamanda Ngozi Adichieová se stala idolem feministek, její knihy však mohou být čtenářským zážitkem pro kohokoli.
O africké literatuře (ale nejen o ní) jsme už tradičně informováni hlavně na základě toho, co už mělo úspěch v kulturních centrech. Nobelova cena pro Abdulrazaka Gurnaha překvapila leckoho, nejen u nás. V českých médiích se vzápětí objevily poznámky ... více »
Deník Venduly Chalánkové, 5.–18. listopadu 2021

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.
Vendula Chalánková (1981) je výtvarnice, konceptuální umělkyně, kreslířka komiksů a ilustrátorka knih (nejen) pro děti. Pod značkou Zvrhlý vkus vyrábí brože, výšivky a hračky. S Janou Besmákovou vytvořila hudební duo Muženy, přičemž texty jejich pís ... více »
Ču Šu-čen: Sama

Jitřivé vůně jeseně v básni čínské autorky žijící ve dvanáctém století.
Zdvihla jsem těžké záclony, chtíc obdivovat lunu sadů a opřela se o balustrádu, tváří v tvář západnímu větru. Dech noci vál a nosil mně jitřivé vůně jeseně. Růžový nefrit řeky hltal na obzoru zelený nefrit prázdnoty. U paty trav si zpíval cvrček, za ... více »
Epigram etymologický

Aktuální čtyřverší z roku 1844 od dvousetletého Karla Havlíčka Borovského
Aktuální čtyřverší z roku 1844 od dvousetletého Karla Havlíčka Borovského Odkud vzalo – zkouším žáky – jméno Rakous počátek? – Od raků, neb oni taky chodí pořád nazpátek! ... více »
Počteníčko: Pojem a cíle socialismu

S uskutečněním socialismu přijde teprve počátek dějin lidské civilisace, předpovídal Bohumír Šmeral počátkem minulého století.
»Socialismus jest souhrn snah, směřujících k tomu, aby dnešní společnost kapitalistická byla přeměněna ve společnost kolektivistickou.« Co jest to kolektivistická společnost? Kolektivistickou neboli také socialistickou společností nazýváme takovou s ... více »
Lesk a bída pandemříše II.

Zápisky co autor v vzpomínce na Berta Brechta píše
Zápisky co autor v vzpomínce na Berta Brechta píše „Náčelníku, já myslím tak: Nesmíme se nechat rozeštvat!“ ( Zdeněk Mahler - Jiří Krejčík : Svatba jako řemen) 2. listopadu 2021 Dnes ráno jsem otevřel Aktuálně.cz a v hlavním sloupci tam uviděl d ... více »