Čtrnáctideník Kulturní noviny

24. číslo pondělí 22. 11. 2021

Téma Zahraničí,Politika,Věda

Nechte povinně očkovat všechny

Očkovací centrum ve Wiesbadenu koncem léta. Foto Sebastian Wells/Ostkreuz

Boj proti čtvrté vlně koronavirové nákazy: dobrovolnost je skvělá věc, ale duševní rozpoložení neočkovaných by již nemělo být nadřazováno životům jiných lidí.

Pod tíhou čtvrté vlny koronavirové nákazy si mnozí udělali jasno: už to nemůže fungovat tak, že lidé, kteří se nechtějí nechat očkovat, neponesou odpovědnost. Většina obyvatel SRN (konkrétně 57 %, podrobnosti  zde  – pozn. red. KN) se mezitím vyslov ... více »

Téma Zahraničí

Rakouské rozhodnutí očkovat všechny je rezignace na demokratickou republiku

Pamětní medaile k anšlusu Rakouska Německem 13. března 1938. Jako jediné město je na ní označeno Hitlerovo rodiště Braunau.

Rozhovor s Bernhardem Rieplem (52), rakouským učitelem, lokálním politikem, protijaderným aktivistou a družstevníkem Kulturních novin, který polovinu svého života žije v jižních Čechách

Rozhovor s Bernhardem Rieplem (52), rakouským učitelem, lokálním politikem, protijaderným aktivistou a družstevníkem Kulturních novin, který polovinu svého života žije v jižních Čechách Jsi Hornorakoušan žijící víc než 20 let v jižních Čechách. Př ... více »

Téma Zahraničí,Politika,Věda

Německá debata o povinném očkování proti koronaviru – většina je pro a politici proti

taz

Potřebujeme povinné očkování proti koronaviru, alespoň u některých profesí? Vědci a vědkyně i široká veřejnost říkají, že ano. Ale co říká právo?

„Potřebujeme částečnou očkovací povinnost, zejména pro určité profesní skupiny,“ žádal už 10. listopadu bavorský premiér Markus Söder (CSU). „Je to nezbytně nutné, zejména v citlivých oborech, například v domovech pro seniory, domovech sociální péče ... více »

Komentář Domov

Chvála bláznovství

Oto Hudec: Vlajka Země, repro novacvernovka.eu

Dělíme se na blázny, kteří chtějí dobrovolnou střídmostí zachránit svět, a na blázny, kteří je mají za blázny.

Říká se, že děti a blázni mluví pravdu. A bylo to v Andersenově pohádce právě dítě, které křičelo: „Císař je nahý!“. A mělo pravdu. A pravdu má i Greta Thunbergová (která už ani není dítě a už vůbec ne blázen). A upozorňuje na velmi nepříjemné věci ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Ekonomika,Věda

Na klimatickém summitu COP26 v Glasgow

Dostali jsme se dovnitř. Foto Gnomon

Snaha řešit trvající a stále akutnější problém nárůstu emisí stávajícím složitým a děravým systémem nevede k cíli. Nezdar může vést k ukončení snah o dekarbonizaci země, neboť zklamaní voliči toto uvidí a zvolí si vládu bez těchto ambicí. Článek líčí strasti i strategie filmového štábu, který na klimatickém summitu hledal diskusi pro efektivní cestu z klimatické krize.

Táta, který si vždycky ví se vším rady, má i tentokrát v kapse plán na záchranu planety. Už v roce 2008 publikoval koncept jednotné celosvětové uhlíkové daně z těžby fosilních paliv a její 100% dividendy zpět lidem. Rozhodla jsem se, že natočím film ... více »

Společnost a politika Věda

Dobré koronazprávy XXXVII.

Mapa zemí zvládajících covid podle firmy Bloomberg

Další díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

Monoklonální protilátky https://www.vitalia.cz/clanky/lek-proti-covidu-monoklonalni-protilatky-vs-ockovani/ Přehledně o výhodách a nevýhodách léčby monoklonálními protilátkami. Jednoduchá diagnostika https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/sono-u ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Vzpomínkový rozhovor s Miro Žbirkou: V touze zpívat původní písně jsem se místo do Švýcarska vezl v embéčku mezi naskládanou aparaturou do Povážské Bystrice

Obálka poslední desky MŽ.

Zemřel Miroslav Žbirka (1952–2021). Je mi to líto. Byl to můj jediný respondent za skoro tři desítky mé novinářské praxe, kterého jsem nemohl požádat o rozhovor přímo, ale musel jsem přes jeho tým – ale byl taky jediný, se kterým jsem se skoro přesně před 10 lety v hale čtyřhvězdičkového hotelu cítil jako doma, když se se mnou poté, co jsem mu řekl, že hudbu cítím, ale nejsem muzikant, dvě hodiny s gustem bavil o všem možném, včetně naší společné vášně, textařiny. Bylo sychravé odpoledne, nebylo mi dobře od plic (které se později staly osudnými jemu…), ale s ním jsem se po pár minutách u svého zázvorového čaje začal cítit jako znovuvzkříšený. Ten podzimní den roku 2011 jsem poprvé pochopil smysl setkání, jemuž se za Lamanšským průlivem říká čaj o páté. Dnes na památku gentlemana, který nás opustil, přináším svůj záznam z našeho tehdejšího rozhovoru.

Na smluvené místo přichází Miroslav Žbirka v roli manažera svého několikačlenného týmu. Ten se však usadí ve vedlejší místnosti a projednává organizační záležitosti, zatímco my započínáme rozhovor. Pan Žbirka si objedná čaj Earl Grey a když poprvé u ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Centra mimo centra 1/6

HROB, foto Tom Warhol.

První díl cyklu, který vznikl ve spolupráci se studenty Katedry výtvarné výchovy Masarykovy univerzity. V rámci předmětu Základy provozu umění objevují místa, která se věnují prezentaci výtvarného umění, přitom se však zpravidla nacházejí na periferii nejfrekventovanějších tras. Tato periferie může souviset s lokalitou, aktuálně (ne)preferovanými formami umění, diváckou cílovkou nebo i s autorsky osobitým zákresem mapy. Vedle nesamozřejmé pozornosti k méně sledovaným projektům tak cyklus představuje jakousi rozhlednu s výhledem do krajiny nejmladší generace „lokátorů“. Tentokrát se podíváme do Hrobu, do galerie za zdmi plastových židlí a do Termosky.

Tereza Havlíková Projekt HROB se nazývá galerií či výstavní síní nabízející program zaměřený na současné a funerální umění, ovšem typický zážitek z návštěvy galerie zde nečekejte. HROB není galerií mezi čtyřmi stěnami, i když v jistém směru tak fung ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Návrat Epopeje

Bratrská škola v Ivančicích (z Muchovy Slovanské epopeje)

Následujícím textem autorky z Moravského Krumlova, jejíž maminka Ludmila Slouková byla přímým svědkem přestěhování Muchovy Slovanské epopeje v 50. letech a následných aktivit vedoucích k instalaci výstavy, se vracíme k velké události. Slavnostní vernisáží 10. září tohoto roku bylo potvrzeno obnovení krumlovská výstavy, poté, co Epopej byla na několik let za rozruchu kulturní veřejnosti odvezena z Krumlova do Prahy. Přinášíme podrobnou historii záchrany Epopeje od počátku 50. let 20. století.

Koncem června byla převezena Slovanská epopej, největší dílo ivančického rodáka Alfonse Muchy, z Prahy do Moravského Krumlova na zámek, kde byla odborně instalována do nově opravených místností, které odpovídají nejpřísnějším požadavkům pro umístění ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Křehké věci

Barbora Šemberová: Princ a drak, foto archiv galerie

Papíry napnuté na stěně nesou těžké vrstvy olejových pastelů, jež se v dlouhých tazích překrývají, prostupují a míchají do změti čar, ploch a valérů. Dřevěné objekty vsakují barvu a vpíjí výrazný kontrast. Pestrá plátna v subtilních dřevěných rámech tiše vrací pohled divákovi. A ten neví, kam dřív s očima… Druhý výstup společensky prospěšné akce VýTěr (Výtvarník +Teoretik = vytřou světu zrak).

Lidové bajky, pohádky a mýty byly zásadní součástí společnosti od nepaměti. Spolu s tradicemi a rituály tvořily podhoubí pro představivost a pověry, bavily i zarmucovaly. Zůstávaly zahaleny oparem nejasných detailů a různých verzí. Neuchopitelné a n ... více »

Kultura a umění Kultura

Konec starých časů na africký způsob

Afričanky se smějí rády, i když mnoho důvodů k tomu nemívají. Foto Nwadioramma, licence CC-BY-SA-4.0

Nigerijská prozaička Chimamanda Ngozi Adichieová se stala idolem feministek, její knihy však mohou být čtenářským zážitkem pro kohokoli.

O africké literatuře (ale nejen o ní) jsme už tradičně informováni hlavně na základě toho, co už mělo úspěch v kulturních centrech. Nobelova cena pro Abdulrazaka Gurnaha překvapila leckoho, nejen u nás. V českých médiích se vzápětí objevily poznámky ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Deník Venduly Chalánkové, 5.–18. listopadu 2021

5. 11.

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Vendula Chalánková (1981) je výtvarnice, konceptuální umělkyně, kreslířka komiksů a ilustrátorka knih (nejen) pro děti. Pod značkou Zvrhlý vkus vyrábí brože, výšivky a hračky. S Janou Besmákovou vytvořila hudební duo Muženy, přičemž texty jejich pís ... více »

Poezie Kultura

Ču Šu-čen: Sama

Siang Šeng-muo: Podzimní krajina. Repro Etsy

Jitřivé vůně jeseně v básni čínské autorky žijící ve dvanáctém století.

Zdvihla jsem těžké záclony, chtíc obdivovat lunu sadů a opřela se o balustrádu, tváří v tvář západnímu větru. Dech noci vál a nosil mně jitřivé vůně jeseně. Růžový nefrit řeky hltal na obzoru zelený nefrit prázdnoty. U paty trav si zpíval cvrček, za ... více »

Poezie Kultura

Epigram etymologický

Rak signální

Aktuální čtyřverší z roku 1844 od dvousetletého Karla Havlíčka Borovského

Aktuální čtyřverší z roku 1844 od  dvousetletého  Karla Havlíčka Borovského Odkud vzalo – zkouším žáky – jméno Rakous počátek? – Od raků, neb oni taky chodí pořád nazpátek!     ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Pojem a cíle socialismu

Obrázek nebo fotografie#41782

S uskutečněním socialismu přijde teprve počátek dějin lidské civilisace, předpovídal Bohumír Šmeral počátkem minulého století.

»Socialismus jest souhrn snah, směřujících k tomu, aby dnešní společnost kapitalistická byla přeměněna ve společnost kolektivistickou.« Co jest to kolektivistická společnost? Kolektivistickou neboli také socialistickou společností nazýváme takovou s ... více »

Fejeton Domov,Kultura

Lesk a bída pandemříše II.

Humor z dílny české lidové tvořivosti.

Zápisky co autor v vzpomínce na Berta Brechta píše

 

Zápisky co autor v vzpomínce na  Berta Brechta  píše „Náčelníku, já myslím tak: Nesmíme se nechat rozeštvat!“ ( Zdeněk Mahler - Jiří Krejčík : Svatba jako řemen) 2. listopadu 2021 Dnes ráno jsem otevřel Aktuálně.cz a v hlavním sloupci tam uviděl d ... více »