Kultura a umění Domov,Kultura

Centra mimo centra 1/6

HROB, foto Tom Warhol. HROB, foto archiv galerie Galerie MY DVA, foto lukaspelech.com Galerie MY DVA. Z vernisáže výstavy Doba drátová, foto archiv galerie Termoska, výstava Františka Dvořáka, foto archiv galerie Termoska, výstava Františka Dvořáka I, foto archiv galerie

První díl cyklu, který vznikl ve spolupráci se studenty Katedry výtvarné výchovy Masarykovy univerzity. V rámci předmětu Základy provozu umění objevují místa, která se věnují prezentaci výtvarného umění, přitom se však zpravidla nacházejí na periferii nejfrekventovanějších tras. Tato periferie může souviset s lokalitou, aktuálně (ne)preferovanými formami umění, diváckou cílovkou nebo i s autorsky osobitým zákresem mapy. Vedle nesamozřejmé pozornosti k méně sledovaným projektům tak cyklus představuje jakousi rozhlednu s výhledem do krajiny nejmladší generace „lokátorů“. Tentokrát se podíváme do Hrobu, do galerie za zdmi plastových židlí a do Termosky.

Současné umění v HROBě?

Tereza Havlíková

Projekt HROB se nazývá galerií či výstavní síní nabízející program zaměřený na současné a funerální umění, ovšem typický zážitek z návštěvy galerie zde nečekejte. HROB není galerií mezi čtyřmi stěnami, i když v jistém směru tak funguje. Lokace galerie je ovšem proměnlivá, stejně jako její prostor. Jedná se o off-space jednorázové umělecké akce zaměřené na site-specific instalace. Pokaždé jiné místo, specifický čas, jedinečné setkaní se současným uměním. HROB vznikl v roce 2016 a jeho kurátory jsou Pavel Šuráň a Adéla Chorá (dříve také Radim Scholaster). Akce se konaly zprvu zejména v Olomouci, nyní už má za sebou HROB 28 vernisáží a své pole působnosti rozšířil i dál. Prvotní koncept výstav v hrobě, vykopané jámě o velikosti 250×120×170 cm, se postupem času posunul také směrem k performance a rozsáhlejším instalacím. Základem ovšem zůstává, že místo konání akce je předem neznámé, dozvídáme se pouze souřadnice setkání, odkud se v průvodu vydáváme HROB hledat. Můžeme pouze tušit, že míříme pravděpodobně někam do zapadlých končin centra města, na městské periferie či do opuštěných areálů, kde se obvykle galerie HROB vyskytuje. A kde bude příště? Můžete být u toho, stačí být ve správný čas na správném místě.

Kontakt: Kateřinská 655/14, 77900 Olomouc, tel.: 776 871 218
pavelsuranii@gmail.com
https://galeriehrob.tumblr.com/ohrobu

https://www.facebook.com/vystavnisinhrob/

 

GAlerie MY DVA

Alena Melicharová

Možná už jste někdy projížděli kolem velmi specifické a zcela vyčnívající budovy
v Brně na Vinohradech, která je postavena ze série černých plastových židlí. Ano, přesně tak, čtete správně. Společnost MY DVA svěřila bývalý autosalon do rukou brněnského studia Chybik+Kristof Architects & Urban Designers, kteří ho proměnili v tento zajímavý objekt. Ten slouží jako showroom společnosti, která se zabývá realizací interiérů na klíč. A právě židle v žádném z nich nesmí chybět! Navíc se tato pobočka pražské společnosti dne 10. června 2021 stala také galerií. Nabízí výtvarníkům zcela unikátní prostory díky jedinečnému interiéru s kruhovými architektonickými prvky a posuvnými závěsy. Kvůli krátké době působení této galerie se zde zatím konala jen jedna výstava, ale do budoucna se tato skutečnost jistě změní a MY DVA určitě stojí za to navštívit.
Prvním, kdo se v galerii představil, byl architekt Jan Špaček se svou sérií obrazů nazvanou Doba drátová aneb Od trafa k máku. Ta pochází z období fascinace stožáry vysokého napětí, dráty a jističi, které umělec abstraktně přenáší na plátno. Kontrastem děl s tématikou mostů a transformátorů v pozadí byly malby okvětních plátků znázorňující krásy přírody.
Kontakt:
GALERIE MY DVA, dům z židlí…
Adresa: Žarošická 4253/18, Vinohrady, Brno
tel: +420 541 243 558
web: www.mydva.cz

 

Termoska

Olga Staňková

Dát si výběrovou kávu a veganský dortík, poslechnout si hudbu z gramofonových desek, sednout si na sluníčko a rozplynout se v umění? Takový je výstavní prostor Kavárna a Bistro termoska v malebném městečku Velké Meziříčí.

Termoska sídlí přímo na náměstí a v obvyklém provozu stíhá každé dva měsíce prezentovat vernisáž s výstavou. Je otevřena spolupráci s umělkyněmi i umělci, avšak je jediným galerijním prostorem, kterým město disponuje, proto jsou její výstavní prostory zaneprázdněné, čekací listina umělkyň a umělců bývala plná i na dva roky dopředu.

V Termosce již proběhlo mnoho úspěšných výstav, jedněmi z nich byly litografie Vlasty Švejdové, Aneta Kapčuková představila figurální malby a Iva Vlesiva vystavila jak mystická fotografická díla, tak malby. K vystavujícím se připojil i projekt Vobrázky vod Pralesa, který něžnému nádechu výstavní instituce dodal trochu precizního punku, projekty Černobyl i Island představil Josef Vácha, který se svými tématy pracoval nevšedním způsobem.

Od 1. 11. Termoska představuje výstavu s názvem FOR ART za kterou stojí fotografka Marcela Mare, malířka Jitka Fischerová, Pavel Hlaváč ukazuje probrušované malby a Pavel „Sysel“ Krischner vystavuje obrazy inspirované pointilismem.

Kromě výstavních činností Termoska organizuje burzu vinylů, zapojuje se do Maratonu psaní dopisů od Amnesty International, které pomáhá vysvobodit nespravedlivě uvězněné, zapojuje se do různých festivalů a kulturních akcí a především s vřelou náručí vítá kamarády, známé i pocestné.

název: Kavárna a Bistro termoska
adresa: Náměstí 79, 594 01 Velké Meziříčí
www: https://www.facebook.com/termoskavm/

Kontakt: termoskavm@gmail.com