Čtrnáctideník Kulturní noviny

25. číslo pondělí 6. 12. 2021

Téma Kultura

Čí díla budeme od zítřka pálit?

Foto Tomáš Koloc

V naší společnosti se stejně rychle jako koronavirus množí případy amerického střihu, kdy se po mnoha letech začnou hlásit oběti machismu nějakého významného muže, které pak na sociálních sítích masově podporují jiné ženy, načež je hvězda toho muže přinejmenším odstraněna z cesty slávy v Los Angeles, není zván do televizních pořadů (i přesto, že je patřičně očkován…), nesmí vstoupit do USA, pracovat v Hollywoodu atd. Tento text si vzal za cíl probrat daný mechanismus více do hloubky.

V naší společnosti se stejně rychle jako koronavirus množí případy amerického střihu, kdy se po mnoha letech začnou hlásit oběti machismu nějakého významného muže, které pak na sociálních sítích masově podporují jiné ženy, načež je hvězda toho muže ... více »

Téma Kultura

Kdy je pábení k pálení?

Pálení knih Bohumila Hrabala na Kampě v dubnu 1975. Foto Milan Pruner.

V reakci na úvodní článek Tomáše Koloce, která názorně představuje, jak funguje pluralita redakce KN, autor navazuje na téma demonstrativního pálení děl, a vymezuje se proti zlehčování sexuálního obtěžování.

Nesuďte mě, suďte mé dílo, napsal kdysi básník Vítězslav Nezval a je to opravdu krásné téma se spoustou příkladů vynikajících umělců a filosofů, kteří selhali ve svém etickém jednání. Mohli bychom pro pořádek poznamenat, že i etické selhání je defin ... více »

Společnost a politika Domov,Věda

Deklarace (k dnešku 1644) českých lékařů k nátlaku na očkování

Obrázek nebo fotografie#42846

K přelomové době.

Nacházíme se v přelomové době. Právě nyní se rozhoduje o budoucnosti nás, budoucnosti našich dětí i o budoucnosti celého národa. Medicínský problém je v současnosti zneužíván k prosazování politických a ekonomických cílů za současného omezování svob ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Otevřený dopis k situaci na bělorusko-polské hranici

Hranice Polska s Běloruskem. Foto Wikimedia Commons

Kulturní noviny se připojují k výzvě Asociace spisovatelů adresované politikům současné i budoucí vlády České republiky, aby po Polsku veřejně požadovali dodržování práva na mezinárodní ochranu osob, aby nabídli kapacity našich uprchlických zařízení a aby vyžadovali umožnění přístupu humanitárních organizací a tisku do oblasti.

Vážený pane premiére, vážení členové vlády, poprvé za celou uprchlickou krizi posledních let je jedno z jejích epicenter takřka v našich lesích, u našich sousedů v Polsku. Lukašenko s podporou Moskvy dováží uprchlíky, především Kurdy z Iráku, a nási ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Ekonomika,Věda

Lidé to nechtějí slyšet

Obrázek nebo fotografie#42782

Rozhovor s Ernstem Ulrichem von Weizsäckerem. Kde se stala chyba, že klimatická politika není dosud brána vážně?

taz FUTURZWEI: Milý pane von Weizsäckere, téma tohoto předvolebního čísla našeho magazínu zní Najdi chybu. Na obálce je vidět auto, které stojí pod vodou, a je patrné, že chyba spočívá v tom, že jsme ignorovali klimatickou politiku a adaptaci na změ ... více »

Společnost a politika Domov,Osobnosti

Milan Daniel: S Petrem Uhlem jsme seděli v base s komunisty, estébáky i Romáky, a nikoho jsme nediskriminovali

Petr Uhl

Ve středu 1. prosince zemřel Petr Uhl (1941 – 2021). Tentýž den jsem zavolal jeho bývalému spoluvězni a příteli Milanu Danielovi (1946), který byl průkopníkem českého nezávislého tisku už za normalizačního režimu (a právě proto se dostal do vězení) a dnes je komentátorem Časopisu Argument, ale občas i Kulturních novin. Pan Daniel si právě balil zavazadla do nemocnice, ale přesto sršel svým obvyklým humorem jako před lety, v roce 2016, kdy jsem ho potkal poprvé. Jemu, člověku, který kdysi strávil čtyři roky vězení za protesty proti režimu v ČSSR okupované SSSR, tehdy náhle zazvonil mobil hlasem slavného sovětského rozhlasového hlasatele Levitana: „Vnimánije, vnimánije!“ Půlka chrudimského autobusového nádraží tenkrát, v době kulminace protiruského diskurzu mainstreamových médií, otočila hlavu po mém respondentovi – a mozek jim začal horečně „šrotovat“. Čtenáři a jejich mozky – i bránice – mají tutéž možnost v dnešním rozhovoru::

Ve středu 1. prosince zemřel Petr Uhl (1941 – 2021). Tentýž den jsem zavolal jeho bývalému spoluvězni a příteli Milanu Danielovi (1946), který byl průkopníkem českého nezávislého tisku už za normalizačního režimu (a právě proto se dostal do vězení ... více »

Společnost a politika Domov,Osobnosti

Miroslav Zikmund a jeho kouzelný dům uprostřed zahrady

Lenka Procházková v domě Miroslava Zikmunda. Foto archiv Lenky Procházkové

Ve věku 102 let zemřel Miroslav Zikmund (1919 – 2021), druhá část legendárního cestovatelského dua Hanzelka-Zikmund, které bylo pro Československo i tehdejší východ stejně důležité jako první člověk ve vesmíru Jurij Gagarin, kterého potkali v roce 1961 těsně po jeho letu během společné návštěvy na Srí Lance. Hanzelka (1920 - 2003) a Zikmund (1919 - 2021) byli muži starého světa, kdy ještě něco znamenaly odvaha, čest a vlastenectví. Navštívili spolu 112 zemí (z tehdejších 150!) všech obydlených světadílů, aby propagovali čs. značku Tatra, neváhali poslat šéfovi východního bloku Leonidu Brežněvovi svou zprávu o úděsných podmínkách v odlehlých oblastech SSSR, které procestovali, během své cesty na čs. velvyslanectví v Tokiu vstoupili do KSČ a propagovali socialismus s lidskou tváří Pražského jara 1968, a když k nám pak vpadly armády, oba hlasitě protestovali a neodešli do exilu, ale zůstali doma, ačkoli věděli, že bude následovat krutý trest - kterým bylo odebrání pasů a mlčení na 20 let (Hanzelka kromě toho vstoupil i do Charty 77, což mělo vliv na celou dvojici).

Ve věku 102 let zemřel Miroslav Zikmund (1919 – 2021), druhá část legendárního cestovatelského dua Hanzelka-Zikmund, které bylo pro Československo i tehdejší východ stejně důležité jako první člověk ve vesmíru Jurij Gagarin, kterého potkali v roce 1 ... více »

Společnost a politika Domov,Zahraničí,Věda

Dobré koronazprávy XXXVIII.

Íránská známka s námětem pandemie

Další díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

Terapie smíchem https://www.vysokeskoly.cz/clanek/usmevem-proti-pandemii-britska-skola-zavedla-lekce-smichu Škola v anglickém Brightonu nabízí studentkám lekce smíchu, které mají pomoci proti dopadům pandemie na psychické zdraví. MLS laser https://w ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Centra mimo centra 2/6

galerie Véčko

Druhý díl cyklu, který vznikl ve spolupráci se studenty Katedry výtvarné výchovy Masarykovy univerzity. V rámci předmětu Základy provozu umění objevují místa, která se věnují prezentaci výtvarného umění, přitom se však zpravidla nacházejí na periferii nejfrekventovanějších tras. Tato periferie může souviset s lokalitou, aktuálně (ne)preferovanými formami umění, diváckou cílovkou nebo i s autorsky osobitým zákresem mapy. Vedle nesamozřejmé pozornosti k méně sledovaným projektům tak cyklus představuje jakousi rozhlednu s výhledem do krajiny nejmladší generace „lokátorů“. Tentokrát se podíváme do olomoucké vitríny, na Freiplatz opavského Gottfrei a do tajné nory U Kouřícího králíka.

Františka Orságová Kdo by v Brně nešel po Lidické okolo Galerie Umakart nebo omylem nezahlédl kus umění v Galerii NIKA na zastávce pražského metra Karlovo náměstí. Do žádné z těchto galerií se nevchází, návštěvník zůstává venku, pouhým kolemjdoucím, ... více »

Kultura a umění Kultura

Vánoční nabídka (nejen) z Moravy

Květy nevadnoucí

Náš kolega Jiří Plocek připravil nabídku ze své vydavatelské a publicistické produkce. Následující tituly si do 18. 12. můžete objednat na mailové adrese pisenduse@seznam.cz. Obratem bude vyřízena.

Nadčasová kvalitní moravská folklorní produkce: CD Květy nevadnoucí - jubilejní archivní kolekce, výběr z produkce oceňovaného vydavatelství GNOSIS BRNO (1995 - 2005). CD Moravské hlasy - Východní Morava. Jedinečné charisma lidového zpěvu z moravs ... více »

Kultura a umění Kultura

Bohemistický thriller navíc

Obálka originálního vydání

Překladatelsko-vydavatelská parafázie v české verzi románu Počátek veškeré lásky od Judith Hermannové.

„Vyčistí ptačí klec, nalije do mystiček novou vodu…,“ popisuje činnost ošetřovatelky Stelly v domácnosti jedné z pacientek kniha Počátek veškeré lásky (s. 71, zvýrazňujeme). Podobně přibližuje gesto čtyřleté dcery hlavní hrdinky: „Aviny ruce sepja ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Deník Janka Rouse, 19. listopadu – 2. prosince 2021

Obrázek nebo fotografie#42661

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Janek Rous (1981) je výtvarný umělec, věnuje se především performance, videu a audiovizuálním instalacím. „V celkovém vyznění jeho prací na první pohled převládá lehkost a humornost nezvyklých situací, v druhém plánu se ale autor obvykle pouští do ... více »

Kultura a umění Kultura

Zpráva o zrodu a křtu knihy NV v městě HK

Foto ze křtu knihy Martin Weisbauer.  Zleva křtitelé: Martin Karlíček, Zuzana Krejčí, Jaroslav Svoboda a autor Tomáš Koloc.

Renesančně vzato

Renesančně vzato Jsa řemeslníkem cechu typografického, byl jsem požádán autorem ve vašem listě převážně známým jako publicista, zda bych mu propůjčil řemeslo knihotvorecké k tvůrčímu počinu knižnímu, ježto se jedná o zrod jeho knihy bibliofilské s o ... více »

Poezie Kultura

Podzim u Zdíkovce

František Krátký: cestou z trhu (asi 1892)

Chůze rozmoklou, šedou silnicí s básníkem Františkem Skácelíkem.

Kraj lesa teskně rysy ztrhanými z dusivé mlhy vyzírá. Ztrácí se, mizí jako v smrti stíny obličej, který umírá. A je ti smutno vedle všeho jíti rozmoklou, šedou silnicí. Ta mlha těžká perleťově svítí ti v rozechvělou zornici. A zatoužíš tam kdesi v n ... více »

Literární ukázka Kultura

HUKOT

Obrázek Jaroslav Svoboda

Povídka českého středoškolského učitele o nebývalých výzvách Hovidové Ústřední Kanceláře Okresního Trasování

Pan učitel Kodluha byl od onoho listopadového pošmourného pondělního rána nervózní. Ráno mu volal totiž přímo pan ředitel školy, že pan Kodluha musí nastoupit do karantény, neboť minulý týden v úterý učil ve třídě, ve které byl následně odhalen žák ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: V předvečer řecké občanské války

Soluňská pevnostní věznice. Repro Visé a Paris

Dojmy Adolfa Hermanna z Řecka v roce 1946, kdy zde působil v misi Organizace spojených národů.

Do Řecka přitékal stálý proud dodávek UNRRA, a kdyby se jím systematicky zásobovala distribuční síť, mohl znamenat výraznou pomoc, protože by nasytil hladovějící obyvatelstvo a snížil hladinu inflace. Nic z dodávek se však v obchodech neobjevilo. Ja ... více »

Fejeton Kultura

Varování

Zvolna mizela i má stopa v rozbředlém sněhu

Kdo má přežít, ten se (ve sněhu) neutopí…

Když půjdete do Prokopáku tady od nás z Jinonic a kousek za bývalou rozvalinou starého mlýna, místo kterého tam dnes stojí dost ošklivý nový barák a potom odbočíte doleva a vylezete po strmé pěšině nahoru do míst, kde bývalo kdysi dávno hradiště a k ... více »

Fejeton Kultura

Vousatí a tvrdohlavý

Vlajka Barbadosu

Fejeton, v němž jsou všechny zdánlivé pravopisné i ideové chyby napsány správně

Fejeton, v němž jsou všechny zdánlivé pravopisné i ideové chyby napsány správně   V pátek 3. prosince se autor dozvěděl, že se na světě zrodila nová republika. Nemyslí tím ten český list, který stejně jako Kulturní noviny chvályhodně nabourává ideol ... více »