Kultura a umění Domov,Kultura

Centra mimo centra 2/6

galerie Véčko galerie Véčko Gottfrei Gottfrei U Kouřícího králíka, z výstavy Adama Krhánka U Kouřícího králíka

Druhý díl cyklu, který vznikl ve spolupráci se studenty Katedry výtvarné výchovy Masarykovy univerzity. V rámci předmětu Základy provozu umění objevují místa, která se věnují prezentaci výtvarného umění, přitom se však zpravidla nacházejí na periferii nejfrekventovanějších tras. Tato periferie může souviset s lokalitou, aktuálně (ne)preferovanými formami umění, diváckou cílovkou nebo i s autorsky osobitým zákresem mapy. Vedle nesamozřejmé pozornosti k méně sledovaným projektům tak cyklus představuje jakousi rozhlednu s výhledem do krajiny nejmladší generace „lokátorů“. Tentokrát se podíváme do olomoucké vitríny, na Freiplatz opavského Gottfrei a do tajné nory U Kouřícího králíka.

GALERIE VÉČKO

Františka Orságová

Kdo by v Brně nešel po Lidické okolo Galerie Umakart nebo omylem nezahlédl kus umění v Galerii NIKA na zastávce pražského metra Karlovo náměstí. Do žádné z těchto galerií se nevchází, návštěvník zůstává venku, pouhým kolemjdoucím, který se mohl zastavit, zakoukat se přes sklo a ve výkladní skříni objevit obrazy. „VITRÍNY JAKO GALERIE“ se otevírají nonstop širokému publiku, přináší výtvarné umění do veřejného prostoru.
V Olomouci kromě takové Vitríny Denisky můžete narazit i na GALERII VÉČKO působící od roku 2018. Najdete ji blízko centra, tzv. na dobré adrese (Univerzitní 227/6), takže není náhodou, že ji nemine žádný student navštěvující Katedru výtvarné výchovy Univerzity Palackého. Za jejím počinem stojí právě studentky Veronika Kočiříková a Martina Krahulová. Navíc vitrína svou uměleckou expozicí přitahuje ve dne a (především pak) v noci do studentského klubu Vertigo.
Galerie Véčko působí jako nezávislá umělecká platforma představující zejména tvorbu nastupujících autorů a studentů výtvarných oborů. Byla součástí akce olomouckých nezávislých galerií XY Procházka výstavami, festivalu PAF a LITR, v rámci kterého pravidelně vystavuje mladé ilustrátory a ilustrátorky.
Klub nabízí prostor pro uměleckou expozici a akci. Výkladní skříň přenáší koncept výstavy do možností instalace zarámované do dvou oken. Vymezený prostor nabírá různých podob autorské uchopení od rozvěšených obrazů do minimalistické prostorové expozice po „laboratorní prostor“ pro výtvarnou akci.
Přátelské setkání na chodníku při světle výkladní skříně je pak příležitostí k otevřené diskuzi nejen mladých výtvarníků z Olomouce. Přijďte obhlédnout, co zrovna vitrína nabízí. Pro náhodné i nenáhodné kolemjdoucí bude v pátek 20. 11. 2021 vernisáž, která uvede novou výstavu Animal Dreaming dvojice brněnských umělců Adama Michálka a Jakuba Pavlíka.

Galerie Véčko
Univerzitní 227/6
@galerievecko

 

GOTTFREI

Aneta Kučerovská

Kulturní středisko Gottfrei se nachází v centru Opavy, na ulici Krnovská. Svoji činnost zahájilo roku 2010 při spolupráci několika designérů, výtvarníků, hudebníků, kurátorů a dalších osob pohybující se v umělecké sféře. Gottfrei zahrnuje kulturní a společenskou scénu, která je představena studiem, galerií a ateliérem Gottfrei, sálem s barem a zahrádkou, herním a hudebním klubem, výtvarným ateliérem Fabrik ART, VR & AR studio Chronea Works a také bytovými prostory k pronajmutí. Kombinací galerijní činnosti a kulturní scény se snaží vytvářet kulturně-společenské a vizuální hodnoty. Kolektiv Gottfrei pořádá hudební festivaly jako např. Freiplatz či umělecké festivaly a akce ve veřejném prostoru jako Sympozium, Landscape festival, Náplavka a další. Jejich cílem je rozšířit všeobecný zájem o umění a jeho dění v Opavě a okolí.

Hmmm, zavírám oči a zhluboka se nadechuju. Jsem unavená, mám na sobě krosnu a před chvílí jsem přijela vlakem z týdenního výletu po České republice… Ve vzduchu voní konec léta, je přesně 11. září, sobota. Ale jo, slíbila jsem to, tak to přeci teď nemohu na poslední chvíli zrušit. Uff, přemáhám se a vstupuji do objektu Gottfrei. Najednou jako by mi tělem projela vlna energie. Tolik lidí, tolik hluku, tolik hudby, tolik spokojenosti a radosti ve všech těch tvářích… vlastně tolik všeho. Krutý návrat z přírody do reality. Ale zároveň krásný. Totiž ona je dnes jakási akce, zvaná Freiplatz, která se každý rok pořádá tady, v kulturním centru Gottfrei. Právě sem, na Freiplatz, jsem slíbila, že dorazím. Pokračuji dál, vidím, že prostor je rozdělen na interiér a exteriér (vnitroblok). Z podzemí se line hlasitá hudba, tam je hlavní stage, lidé se sdružují ale převážně venku, kolem baru, anebo si jen tak povídají a užívají večera. Nakonec jsem přeci jen ráda, že jsem dorazila. Zajisté ale mohu říci, že tu nejsem naposledy.

Název: Gottfrei
Adresa: Krnovská 14/13, Opava 746 01
Web: http://gottfrei.com

Kontakt: vm@gottfrei.com
+420 773 684 661
https://www.facebook.com/gottfrei/

https://www.instagram.com/gott_frei/

 


Dolu králičou dierou - tajná galéria u Kouřícího králíka

Lucia Baranová

Všetci asi poznáme legendárny brnenský jazzový klub U Kouřícího králíka, kto nie, tak ho môže nájsť v podzemí krásnej budovy na menej krásnej križovatke ulíc Václavská, Křídlovická a Křížová. Málokto však vie, že súčasťou tohto baru je aj tajná výstavná miestnosť. Schováva sa za strašidelnou kovovou bránkou a ide sa do nej po schodoch do podzemia. Zároveň v priestoroch celého baru sú fotografie z koncertov a pomedzi ne sem-tam zasadená grafika. O výtvarné naplnenie priestorov sa stará pani Pavla Strechová, výtvarná pedagogička a zároveň aj prevádzkarka. Diela vyberá podľa svojho vnútorného citu a v spolupráci s autormi.
V podzemnej galérií je momentálne k videniu viacero cyber sôch od Adama Krhánka a zatiaľ nemajú v pláne výstavu meniť. Krhánek sa vo svojej tvorbe venuje prevažne figuratívnemu motívu, prepletenému s organickými tvarmi. Jeho sochy sú tlačené na 3D tlačiarni a v tajomných pivničných priestoroch pôsobia až mysticky. Budúci výtvarný projekt by mal zahŕňať veľkoformátové obrazy, ktoré by pani Strechová rada umiestnila priamo do priestorov baru. Tento priestor či už ako celok, alebo v detailoch, rozhodne v každom návštevníkovi zanechá dojem, aký to je už na diskusiu.


web: https://www.kouricikralik.cz/

web umelca: https://adamkrhanek.wixsite.com/website

adresa: Křídlovická 1, 602 00 Brno