Čtrnáctideník Kulturní noviny

26. číslo pondělí 20. 12. 2021

Téma Domov,Kultura

Třešťský průměr aneb Tour de ves!

Třešťský průměr, vpravo Miloš Kameník

Rozhovor s aktéry divadelního uskupení Třešťský průměr, s filmařem, publicistou a scénáristou Milošem Kameníkem a výtvarným umělcem a hudebníkem Františkem Novákem se sám stává divadelní hrou… Vznikl v rámci mapování mimořádných kulturně spolkových aktivit na území kraje Vysočina, které realizuje iniciativa RurArtMap.

Třešťský průměr je nadprůměrně aktivní a kreativní skupina vrstevníků z Třeště na Jihlavsku. Skupina vznikla spojením dvou přibližně shodně založených divadelních spolků Natvrdlí a Tylovi vrazi. Pozoruhodný je přitom i jejich výtvarný a hudební zákl ... více »

Dokument Média

Vše nejlepší

Chilský betlém

Příští číslo Kulturních novin vyjde v pondělí 3. ledna 2022. 

Vážení čtenáři, především vám chceme upřímně poděkovat za podporu, kterou jste nám věnovali i v roce, který právě končí. Zájem z vaší strany je pro nás nejlepší motivací k další práci. Přejeme vám klidné prožití vánočních svátků a do příštího roku p ... více »

Dokument Ekonomika,Média

Ekonomika KN: Velké díky za podporu a prosíme, neustávejte

Obrázek Tomáš Koloc.

V únoru jsme vyhlásili kampaň na podporu KN v kritické situaci (https://www.kulturni-noviny.cz/permalink/31309). V tíživém období lockdownu bylo zapotřebí noviny podpořit a stabilizovat ohroženou redakci. To se částečně podařilo (viz níže) a všem, kteří přispěli jednorázově či zřídili trvalý příkaz, patří upřímný dík. KN jedou dále! K vytčenému rozpočtovému cíli pro rok 2021 nám ještě zbývá kus cesty ujít. Prosíme, neustávejte v podpoře, cílová rovinka je před námi.

Při vyhlášení kampaně jsme nastínili minimální cílovou částku pro rok 2021, která by stabilizovala redakci (dva honorovaní redaktoři a korektorka plus technické provozní platby). Šlo o 360 tisíc Kč, tedy 30 tisíc Kč za měsíc. K začátku srpna jsme do ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Bio je dobré, kontrola lepší

Obrázek nebo fotografie#43223

Whistleblower jde s pravdou ven. Co se vlastně stane, když ekologičtí zemědělci poruší ekologické předpisy? Nic moc, říká bývalý inspektor bio kvality Manfred Flegel.

Farmář byl naštvaný, protože ho inspektor Manfred Flegel přistihl. Na statku v Dolním Sasku se podle Flegela muselo 48 kusů skotu dělit o 40 krmných míst, přestože svaz ekologického zemědělství od podniků vyžaduje jedno místo na zvíře, aby i slabší ... více »

Společnost a politika Domov,Osobnosti

Za Radovanem Zejdou

Radovan Zejda uvádí výstavu sochaře Miloše Vlčka v Brně. Foto Jiří Plocek 2014

Osobní vzpomínka na neobyčejného publicistu, spisovatele a regionálního historika.

Před letošními Vánocemi přišlo jedno velmi smutné a nečekané překvapení. V den svých 75. narozenin, tedy v sobotu 4. prosince, zemřel Radovan Zejda, dávný přítel mého otce i můj. Na smutečním oznámení stojí „Třebíčský rodák, autor regionálních publi ... více »

Společnost a politika Věda

Dobré koronazprávy XXXIX.

Květinové koronaviry v Kostnici. Foto Joachim Koehler, CC-BY-SA-4.0

Další díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

Lehčí průběh omikronu https://www.novinky.cz/zahranicni/clanek/dobre-zpravy-z-jar-omikron-mozna-nebude-tak-zavazny-40380401 Podle jihoafrických statistik se šíření nové varianty nepromítlo do počtu úmrtí.   Psychická podpora zdravotníkům https://www ... více »

Kultura a umění Kultura

Skončí osvobozené divadlo?

Litevský rodák Al Jolson v prvním zvukovém filmu historie Jazzový zpěvák (1927)

Požadavek autora na specifickou etnicitu herců svazuje tvořivost inscenátorů i fantazii diváků. Říkáme ano emancipaci neprivilegovaných, ale ne tomu, zacházet s nimi jako s pověstnými sněhovými vločkami.

Divadlo je umění, které patří do oblasti optických klamů, eskamotérských kousků, světelných fontán, ohňostrojů a kejklířství. Nuže, ohňostroj nikdy neimituje skutečnost, a chce-li snad nejvýš občas znázornit déšť, je to déšť zlatý, nebo ohnivý, či p ... více »

Kultura a umění Kultura

Herci vlastních životů

Marie-José Paz: Obálka k anglickému vydání knihy

Nevědění Milana Kundery vyšlo v českém překladu.

Přiznávám, kterak je pro mne těžké se při psaní recenzí soustředit – zejména v poslední době. Třikrát i vícekrát brouzdám touž knihou, abych se setkal tu s kameny, tam se střepy, které mi brání v chůzi. Návraty k rozečtenému, a ještě zřetelněji návr ... více »

Kultura a umění Kultura

Truhla času: Jak sdělovat dětem nesdělitelné

Andri Snaer Magnason

Kniha Islanďana Andriho Snæra Magnasona na pomezí pohádky a fantasy.

„Sigrún vylezla z truhly a pomalu vstoupila do chodby… zamířila do obýváku. Sotva vešla, leknutím sebou trhla, protože ke stropu se vzneslo hejno racků. Koloušek uvelebený na pohovce se polekaně postavil a vyskočil oknem ven. Uprostřed pokoje se tyč ... více »

Kultura a umění Kultura

Wien bleibt Wien

Jak se asi dívaly strádající Kateřininy sestry během první války a po ní na imperiální nádheru

Kniha Pavly Horákové je románovým průvodcem inteligentní ženy po Vídni i po vlastním osudu.

Když se řekne Vídeň, napadne každého podunajská metropole, třebaže vesnice téhož jména leží také u Velkého Meziříčí. Místopisný název Kozojídky už ale něco řekne málokomu. Existují dvě vesnice tohoto názvu, jedna je ve východních Čechách, avšak v kn ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Centra mimo centra 3/6

Muzeum ksiazki Artystycznej Łódź

Třetí díl cyklu, který vznikl ve spolupráci se studenty Katedry výtvarné výchovy Masarykovy univerzity. V rámci předmětu Základy provozu umění objevují místa, která se věnují prezentaci výtvarného umění, přitom se však zpravidla nacházejí na periferii nejfrekventovanějších tras. Tato periferie může souviset s lokalitou, aktuálně (ne)preferovanými formami umění, diváckou cílovkou nebo i s autorsky osobitým zákresem mapy. Vedle nesamozřejmé pozornosti k méně sledovaným projektům tak cyklus představuje jakousi rozhlednu s výhledem do krajiny nejmladší generace „lokátorů“. Tentokrát nahlédneme do polského ekosystému knižní kultury a současného umění, na zámek a do galerie, která stojí na základech románské rotundy.

Svet (z) kníh Dominika Sulírová Prečo ostávať pri cestách za umením len v Českej republike? V srdci Poľska, asi hodinu cesty vlakom od Varšavy, leží mesto Lodž. V monotónnom rytme jej pravouhlých ulíc, presnejšie v štvrti bývalých textilných fabrík ... více »

Kultura a umění Kultura

Nabodeníčko

á

Novější překlady mezi Janem Husem a Gustávem Husákem

„…jeho svátost by byla poskvrněna, kdyby zůstal s Batšebou, která již jednou vdaná byla.“ – Tak mudruje o starozákonním králi Davidovi česká verze knihy Unorthodox (s. 53, zvýrazňujeme), bestselleru to deníku New York Times. Pročpak to „nabodeníčk ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Deník Barbory Trnkové, 3.–16. prosince 2021

5.12.2021

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Barbora Trnková (1984) je umělkyně, fotografka, kurátorka a postgraduální studentka na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Ve své práci se zaměřuje na formulování posunu ve fotografii od focení fotoaparátem směrem k tvorbě fotoaparátů. Její diserta ... více »

Poezie Kultura

Vánoční koleda

Malangatana Ngwenya: Bez názvu, 1967. Repro Tate Gallery

Africké Vánoce, jak je popsal básník Diederik Johannes Opperman (1914–1985).

Z Velkého Karroo tři vesničané spatřili hvězdu i anděla Páně, sukovice vzali, rance svázali a vydali se stezkou šakalí za tou jasnou a jímavou věcí v dáli, jež zářila na chýše, prameny, skály na plech a pytle v Okrese šest – kde vedle solených ryb p ... více »

Poezie Kultura

Balada o člověku, který si myslel, že spí v posteli sám

Vstoupil jsem prázdným vchodem bez dveří ve veřejích. Foto Wilfredor, licence CC0 1.0 Universal

Báseň andaluského rodáka Rafaela Albertiho (1902–1999), uprchlíka před Francovým režimem a držitele Cervantesovy ceny.

Od řeky foukal vítr. V domě jak po vymření. Od řeky foukal vítr do vetché střechy. Vstoupil jsem prázdným vchodem bez dveří ve veřejích. Uložil jsem se k spánku na posteli. V posteli foukal vítr od chladné řeky. Má hlava a mé oči brzy na polštář kle ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Sylvestrovská mathematika

Silvestr II., vlastním jménem Gerbert z Aurillacu. repro Bildarchiv Austria

Poslední den roku se dá slavit nejen sektem, ale také exkurzí do dějin královské vědy, jak se pokusil přesvědčit čtenáře Vánočního alba pedagog Václav Ptáček (1848–1920).

Všecky mathematické vzorce a pravdy usnesly se, aby při sklonku letošního roku projevily hold svůj Sylvestru papeži. Nikoli tomu Prvnímu z našeho kalendáře, ale Sylvestru II. Ani ne proto, že byl po čtyři leta (až do r. 1001) papežem, ale že byl mat ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Pokud člověk zná své lidi

Obrázek nebo fotografie#43131

Všední život v protektorátu, jak ho vylíčil Edvard Valenta v knize Jdi za zeleným světlem.

Mokrá vozovka se ani neleskla, protože nebylo světlo, které by odrážela; tak pošmourno bylo, tak nízko se plouhalo kalné nebe. Ale pan Pohořelý vyšel před svou hospodu stejně jako včera i předevčírem, jako vždycky v tuto hodinu, kdy přijíždí autobus ... více »

Fejeton Kultura

Návrat

Foto Wikimedia Commons

Vánoce jsou časem počátků, ale i návratů k věčnosti.

Do královské modři oblohy se vřezávají vysoké věže katedrály. Ranní slunce vykresluje nejostřejším perem hradby, keře a sráz pod Petrovem. Pod tím Petrovem, kam jsi mne před téměř půlstoletím přivedl za svými přáteli a nechal vstoupit do jiného svět ... více »

Fejeton Kultura

Co do nás televizní kanály ládují…

Foto Wikimedia Commons

Zpravodajství sledují události v ulicích, vraždy zejména, a tak jako u nás, co kdo a komu provedl ve vládě.

Italské vše, co se týká jejich „holínky“… To, co je nad Alpami, Italy moc nezajímá; co k nim doplouvá z Afriky, probírají pochopitelně daleko víc. Pořady opěvující krásy Itálie, jako třeba Linea blu , jsou vždy vyvažovány jejich úžasnou stravou. Po ... více »

Fejeton Kultura

Vánoční

Betlém na Vánoce 1898, autor neznámý. Repro Old Pictures

Fejeton o konci a začátku.

Když mně byly čtyři roky, už jsem uměl pořádně mluvit a mým koníčkem bylo listování v knížce pohádek  Boženy Němcové  s ilustracemi, pod kterými byl vždycky kousek textu a tím jsem získával informace o životě, odvezli mne o Vánocích na měsíc do nymb ... více »