Kultura a umění Domov,Kultura

Centra mimo centra 3/6

Muzeum ksiazki Artystycznej Łódź \Muzeum Ksiazky Artystycnej, z výstavy iluminací Galerie 12 Rock Wine

Třetí díl cyklu, který vznikl ve spolupráci se studenty Katedry výtvarné výchovy Masarykovy univerzity. V rámci předmětu Základy provozu umění objevují místa, která se věnují prezentaci výtvarného umění, přitom se však zpravidla nacházejí na periferii nejfrekventovanějších tras. Tato periferie může souviset s lokalitou, aktuálně (ne)preferovanými formami umění, diváckou cílovkou nebo i s autorsky osobitým zákresem mapy. Vedle nesamozřejmé pozornosti k méně sledovaným projektům tak cyklus představuje jakousi rozhlednu s výhledem do krajiny nejmladší generace „lokátorů“. Tentokrát nahlédneme do polského ekosystému knižní kultury a současného umění, na zámek a do galerie, která stojí na základech románské rotundy.

Svet (z) kníh

Dominika Sulírová

Prečo ostávať pri cestách za umením len v Českej republike? V srdci Poľska, asi hodinu cesty vlakom od Varšavy, leží mesto Lodž. V monotónnom rytme jej pravouhlých ulíc, presnejšie v štvrti bývalých textilných fabrík a robotníckych domov, nájdeme Múzeum knižky (Muzeum Książki Artystycznej). Na prvý pohľad pôsobí tehlová budova ukrytá medzi stromami na ulici Tymienieckiego celkom nenápadne.
Pri prehliadke, ktorá je možná po predchádzajúcom telefonickom dohovore, však prekvapí šírka konceptu tohto nezávislého projektu manželov Tryznových. Prvá, nadzemná časť múzea, prezentuje nielen malú zbierku ukazujúcu rôzne podoby autorskej knižky, či kolekciu kníh z produkcie samotného múzea, ale aj dočasné výstavy súčasného poľského výtvarného umenia.
Druhá časť budovy sa rozprestiera v podzemí. Za nenápadnými dverami sa ukrýva labyrint chodieb obsahujúci dielne so zbierkou odlievaných fontov a tlačiarenských strojov, viac ako storočie starých, a predsa fungujúcich. Chceli by ste si ich vyskúšať? V tom prípade odporúčam navštíviť muzeálne grafické, typografické a kníhviazačské workshopy prístupné širokej verejnosti, ktoré sa uverejňujú na facebookovej stránke múzea. Stačí sa len prihlásiť, prísť a ponoriť sa do tohto krásneho sveta z kníh.

Adresa:
ks. bp. Wincentego Tymienieckiego 24,
90-349 Łódź,
Poľsko

Web:
http://www.book.art.pl/

https://www.facebook.com/BookartMuseum/

T.č.: +48 502 626 466


Galerie 12

Petra Sýkorová

Pokud se někdy ocitnete ve městě Náměšť nad Oslavou, pak by byl neomluvitelný hřích nenavštívit místní renesanční zámek, který je klenotem města. Zámek se tyčí na skalnatém vrchu a obklopuje jej zámecký park, ve kterém se mimo jiné nachází také Galerie 12. Ta vznikla v roce 2003 současně s kovářským ateliérem Pavla Tasovského za účelem prodejních autorských výstav výtvarníků různých oborů a žánrů. Galerie je obklopena několika díly tohoto známého uměleckého kováře, které přidávají na atraktivitě jinak starému poněkud oprýskanému domu. Stejně jako zámek je tato galerie provozována jen sezónně s výjimkou každoroční vánoční výstavy.
Do konce září 2021 bylo možné v prostorách galerie vidět díla Františka Skály, který zde vystavoval své obrazy a grafiky. Galerie 12 se však taktéž podílí na organizaci a zázemí v průběhu bienále Mezinárodního setkání výtvarníků a výstavy plastik, které probíhá v areálu zámku a galerii. Mimo jiné spolupracuje také s hudebním festivalem Folkové prázdniny, během nichž probíhá každoročně dílna kování na dvoře Galerie 12, komorní koncerty a představení. Návštěvou Galerie 12 v tomto období tedy v žádném případě nepochybíte.

Kontakt:
GALERIE 12
Ludmila Tasovská
Kaštanová 12
Náměšť nad Oslavou
tel.: +420 724 301 621

web: www.galerie12.cz

e-mail:l.tas@seznam.cz

 

RockWine

Denisa Zaoralová


„Obraz lze zachytit objektivem. Atmosféru, zvuk, vůni je třeba zažít.“

Wine bar, vinotéku a galerii s adresou na Vídeňské ulici architekti citlivě zasadili nad ruiny 900 let staré rotundy. Vzniklo tak ideální místo na posezení s přáteli, kde potěšíte nejen oko, ale i chuťové pohárky a při tom všem na vás dýchá část historie a umění.
RockWine je koncept, kde si každý může najít to své. Ať už jsou to úterní degustace s odborným výkladem samotných vinařů, večery s živou hudbou na tanečním parketu nebo pravidelné vernisáže různě umělecky orientovaných umělců.
Pro výstavy je kulatý prostor přizpůsoben zploštěním jedné ze stěn interiéru. Díky proděravěnému dřevěnému obložení vzniká nápaditý a lehce přizpůsobivý systém pro prezentaci uměleckých děl. Ve vinné galerii neočekávejte pouze obrazy či fotografie, ale i prostorové objekty. Jedna z prostorových instalací byla výstava Lubomíra Jedličky, který představoval práci se dřevem, nebo kytarová instalace od Ivany Barazi, která byla navíc prodejní.
Z vystavovaných umělců můžeme zmínit také Mílu Fürstovou, Richarda Píšeho nebo Dášu Ubrovou. Pro mě osobně je vždy velkým zážitkem návštěva toalet, která je uměleckým počinem sama o sobě. Stěny zdobí mozaiky s kontroverzním námětem a celé vybavení je laděno dopopartového stylu. Proměna interiéru vrcholí barvami křičících kubistických výjevů, ze kterých člověku chvíli trvá se vymanit.
O probíhajících výstavách nebo plánovaných akcích se nejlépe dozvíte z facebookových stránek RockWine. Kdo by teď neměl chuť si posedět u umění se sklenkou dobrého vína?

OTEVÍRACÍ DOBA
pondělí-pátek: 16–22 hod.
sobota + neděle: zavřeno

ADRESA
Vídeňská 18
630 00 Brno

TELEFON
+420 730 171 990

EMAIL
zdenka@rockwine.cz