Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Deník Barbory Trnkové, 3.–16. prosince 2021

5.12.2021 10.12.2021 13.12.2021 15.12.2021 16.12.2021 Divý tvor Milk and Honey 2021, vernisáž výstavy, Galerie Valchařská MF All idiots 2021, aplikace MF All idiots 2021, Hudacinova ScrenSaverGallery online galerie, Trnková, Javůrek, Meixnerová

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.


Barbora Trnková (1984) je umělkyně, fotografka, kurátorka a postgraduální studentka na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně. Ve své práci se zaměřuje na formulování posunu ve fotografii od focení fotoaparátem směrem k tvorbě fotoaparátů. Její disertační práce zkoumá aspekty lidské–nelidské komunikace jak ve vývoji technologií, tak jako průvodní jev samotného procesu práce na uměleckém díle v jakémkoli médiu. Je spolu s Tomášem Javůrkem a Marií Meixnerovou spoluzakladatelkou a kurátorkou ScreenSaverGallery, kurátorovali také projekt All Idiots (Meetfactory, Praha, 2021) zaměřený na umělou inteligenci a umění, součástí uměleckého dua &, kde ve spolupráci s Tomášem Javůrkem vytvářejí netartová díla, webové aplikace a internetové stránky, vystavují převážně v rámci online projektů u nás i v zahraničí, ale i v kamenných galeriích. A je součástí fotografického studia Divý tvor (fotografie pro knihu Milk and Honey Kateřiny Olivové).
http://barboratrnkova.cz/, http://metazoa.org/, https://screensaver.metazoa.org/. Bářin deník je její přetisknutou stopou ze sociálních sítí, útržky úvah ve zdánlivě virtuálním bezčasí.

 

3. 12.


ztotožňovat moje rozhodnutí s nějakým sektářstvím, nebo antirouškařstvím je opravdu urážející

naprosto jsi se nezajímala o důvody mého rozhodnutí


Chápu, že je to pro tebe kulturní šok


nikomu to nenutím.

lidstvo si domestikovalo zvířata a postupně vyšlechtilo ke svému užitku. Šlo o nezbytné období ve vývoji lidstva, které pomohlo člověku dostat se tam, kde je. Nyní už si ve vyspělých zemích postupně můžeme dovolit jiný přístup. Není nezbytné udržovat tyto tradice.

můžeš mi vysvětlit co konkrétně ti na tom tak vadí? Vadí ti, že nechci jíst živočišnou stravu? Máš pocit, že to není zdravé? Co konkrétně je pro tebe problém?


Odmítám pohled na jakékoliv zvíře jako výlučně na výrobní artikel. Soustředíme-li se v případě zvířat pouze na produkci a výrobu, vidíme-li za zvířetem pouze materiál, náš zájem je koncentrován pouze na udržení zvířete při dobrém výkonu toho, co po něm chceme. sama jsi mi vyprávěla hrůzostrašné scény z JZD. Takoví jsou lidé ke zvířatům, pokud je vidí pouze jako živočišnou výrobu.


nikomu ale nic nevnucuju,


není to pro všechny a každý by se o těchto věcech měl rozhodovat podle svých podmínek, možností, zdravotního stavu, atd…


můj postoj není nijak invazivní, proto vůbec nechápu, proč mne obviňuješ z nějakého sektářství

proč kolem toho takový tyátr?

—-

tak není se čemu divit, je to její odbornost a je v tom skvělá
vystudovala živočišnou výrobu a já jí vlastně říkám, že její obor je týrání zvířat a v budoucnu nebude potřeba, ech


mám pocit, že ten odkaz vede na celá videa?

jsou nějak dlouhé

jasný
děkuju, krásně se vyspi

už si to vystřihnu

nemáš za co, nic se nestalo

Myšlenka nechávat si zkurvit život uměním je v zásadě v pořádku, ale vyslovená má z mého pozorování efekty, které mohou jít proti jejímu smyslu. Ale vlastně mne štve. Jednak odvádí pozornost od ostatních způsobů, jak si nechat zkurvit život… člověk může tak trochu znecitlivět vůči těm ostatním, protože to čeká spíše od umění, povýšeně - já si nechám kurvit život převážně tím nejkvalitnějším uměním, nějaké další pozemské katastrofy mne nezajímají. Další efekt je, že člověk následně od umění čeká spíše něco invazivního, tvrdého a „ohrožujícího“ – zkazit, zkurvit, ztransformovat. Méně si představí, že měnit si dosavadní mechanismy smýšlení o svém životě a hodnotách může i uměním (nejen), které se manifestuje opačně, do kterého se navíc musí investovat, protože je neinvazivní. Dále se podle mne ukazuje, že kurvení dosavadních vláken vlastního života není až tak vzácné. Jde o strategii dnes pozorovatelnou na každém rohu, například v médiích, jde o způsob komunikace. A jsme z toho unavení a otupělí. To nač neumíme odpovědět je, jak se z iniciace zkurvením stane transformace. Tedy, co je třeba k tomu, aby iniciace k transformaci skutečně vedla. A nikoliv k její iluzi, k vyhýbání se transformaci na milión způsobů, obelhávání se a propadání nejrůznějším formám jednosměrného vzdávání se života. Dále bych řekla, že k transformaci není třeba jen iniciace (otřesem), ale také dobrá půda, kterou je třeba kultivovat kontinuálně a v předstihu. A nakonec, tato myšlenka nese šikanózní, sadistické rysy. Manifestuje se v ní preference k určitému, zažitému způsobu transformace. Něco jako… já si tím prošel, takže ty taky. jen si taky zkurvi život a ukaž se, jak to dáš, kde budeš. Nikdo nikomu nemůže přát, aby si svůj život kurvil, ani prostřednictvím umění, ani prostřednictvím čehokoliv jiného. Protože nikdo neví co, koho, kdy a jak přivede k proměně, nikdo také neví, co je pro koho skutečně dobré, jak dlouho kde má kdo setrvat, či má-li se vůbec měnit. Je naivní se domnívat, že je jen jedna cesta a tedy ta, která vede přes kurvení. A nakonec mi to připadá pokrytecké, protože pokud by se mělo principu kurvení dostát, mělo by to ve stejné míře platit také pro samotné kurvení.

Kurvení navíc předpokládá, že je co kurvit. A to je přesně to, co dnes chybí, což je výzva současnosti a na co žádný zkurvysyn, ani zkurvydcera, ani zkurvyneutrál neumí odpovdět, ono je totiž mnohem jednodušší kurvit, jakkoliv kurvit také není jednoduché.
Proto moje víra je, že je pro začátek potřeba vzít kurvení vážně a zkurvit jej – přestat se honit za ocasem kurvení. Jediný důvod, proč zde začínám věřit, je, že tady je víra skutečně nezbytná. Nic jiného mi nezbývá než věřit, že existuje ještě něco mimo kurvení, co by dávalo smysl.

4. 12.

Venku sněžilo
Pojmenovala si boty Ano a Ne
a šla zkoušet led


Děkuji za přání

děkuji

:D


5. 12.

Na perníčky jsem namalovala souhvězdí, protože mi to přišlo jako dobrý nápad. Potřebuji si přece tu čistě ženskou předvánoční meditaci rozmělnit a opodstatnit nějakým smysluplným konceptem. Musí to být něco vtipného, jinak nepeču. Viděla jsem reklamu na vykrajovátko ve tvaru píče za 700 Kč. Nabízet smysluplnost do pečení se vyplácí. Těsto se povedlo, nespálit a nazdobit. Tečky jsou jednoduché a efektní, ale když už tečky, co je uspořádat – a to rovnou do tvaru různých souhvězdí? Navíc, mám hned tři muže kolem sebe, kteří to ocení. Jednoho astrofyzika, druhého romantika a třetího hráče. Takové perníčky navíc poslouží jako vzdělávací hádanky a muži pak mohou dětem osvětlovat detaily. Budou se mít čeho chytit, budou mít záminku se rozpovídat o tom co je zajímá a nebudou se u stolu s ostatními dětmi cítit ztracení. Výsledek vypadá tak abstraktně a zároveň nenahodile. Ulevilo se mi, že jsem tenhle rébus pro letošní Vánoce vyřešila.


do pekla se těší :D
ale jak odešli viděla jsem slzičky
o nichž řekla, že jsou štěstím
no, nevím, no
ale tak na traumíčka už je docela velká
já jim totiž prozradila, že si nechystá svačiny do školy
to je to co asi každého zaskočí, že cizí lidé ví něco osobního
zrádkyně maminky


něco směrem co jsi prezentoval u Jiřího a Karolínky… ale pro Allidiota
to mocenské hledisko je podle mne podstatné a ráda bych jej na konferenci zmínila, ale nemám moc info… citovala bych tě

uuf
a co Marie? moc je pozdravuj i Sašu!

6. 12.

Ještě to vyšívám


Jsem přemýšlela o těch ženách a mužích, kteří se předělají na panenky, ale častěji ženách. Nemyslím, že je to proto, že jsou hloupé, jak jsi říkal. Je fakt, že se lidé zpravidla nenechávají předělávat na něco zajímavého, nevytvářejí nové tvary na svém těle, ale vrchovatě naplňují stereotypy. Nemyslím, že je to proto, že jsou ti lidé hloupí, i to je spíš stereotyp. Je jich navíc příliš mnoho, předělávat se nechává kde kdo. Zajímá mne to z hlediska vizuálního umění. A ani bych neřekla, že i zde by se to dalo vysvětlit oním stávání se lidským prostřednictvím technologií. Ale přijde mi, že by v tom mohla být retraumatizace. Pokud je někdo vnímán jako objekt, je hodnocen na základě těla, je to silně zraňující. Takový člověk se v těch situacích cítil zmatený, slabý, ponížený a v cizí moci. Jedním z nevědomých řešení takového traumatu může být, že napříště ze sebe člověk ten objekt udělá záměrně a z vlastní vůle se nechá vymodelovat. A nyní, z pozice vlastního rozhodnutí a síly, sebehodnotící situace režíruje. Už není jejich obětí, je v moci. Jako přifouknutá barbína má znovu kontrolu nad svým tělem.
Smutný. Nechci se moc kolem sebe rozhlížet, mám tendenci tento princip vidět v naší kultuře až příliš často.


takže přeškrtnutý znamená že jde o umělce, kteří nemají web
a ti s otazníkem nešli seškrábnout
dělání kouře do slidů by mi šlo


7. 12.

Nevím, jak se to protáhne… a kdyby ti to nevadilo, je pak následně přivézt?
Díky

Bude to tak do sedmi…
Možná by to bylo lepší, ale domluv se s ní, dekuji

Počítám s tím
Nevím ještě kdy


tak teď bych si dala panáka


anuško, jsi tu?
nedívala jsi se náhodou na ten online?
bylo to opravdu příšerný
jsem z toho hodně špatná
nevím, asi jsem podcenila přípravu
následně se mi rozházely papíry,
světlo bylo hrozné
angličtina… ani nemluvím
anežko, já se obávám, že jsem přecenila svoje síly
snad úplně ve všem
moje příprava nebyla dostatečně strukturovaná a efektivní
věnovala jsem více pozornosti obrázkům v prezentaci než textu
a jeho srozumitelnosti
v rámci textu jsem spíše generovala další nepodložené nápady a argumenty
a protože se mi následně ty papíry pomíchaly, přečetla jsem nespojité útržky tezí
kamera mne brala nějak divně zblízka, vypadala jsem na tom záznamu jako zombie
naschvál jsem se nenalíčila, aby vznikl kontrast k těm mým videím z výstavy
ale tohle bylo opravdu šílené


wow, to je krása
a ta liška s prasátkem k tomu již nepatří?

ale ráda bych ti pomohla najít tu možnost sítotisků
ať se ti to rozjede
pošli čú

8. 12.

Freud<3, Prison <3, Why <3 a I love to hate you<3
Barevnost udělej si podle sebe a nálady


https://www.instagram.com/reel/CW-prJ3q1Io/?utm_medium=share_sheet

docvaklo mi, že rodit děti byl existenciální počin, protože vždy šlo také ženě o život. :D
Dočetla jsem se totiž, že podle existencialistů, jedním z historických důvodů, proč je žena vůči muži v nerovné pozici je, že muž sám sebe přesahoval (tedy existoval) tím, že dával svůj život všanc během války. Šel z vlastní vůle v principu proti životu, zatímco ženy, rodící děti, ten život péčí jen uchovávají a reprodukují. Dávat svůj život všanc má být něco lepšího, něco víc, něco víc lidského. Takže mne potěšilo, že žena vlastně to samé dělává při rození dětí. Posláním lidské existence je tedy péče.
(Dnes už si snad většina z nás může vybrat, jak chce existovat).


Honzíčku, co je tohle?
https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3410854-astronomove-objevili-galaxii-bez-temne-hmoty-odporuje-vsem-modelum-kosmu?fbclid=IwAR2OdTfH6YSu4vN7j3bP6UptCVL6bhQt0ZhjxvoqwRr66mHL9coVQstsoPY

9. 12.

myslím že to není vidět, ale dělá v TICu dobrou práci pro ženy v umění.
vytváří opravdu podporující prostředí
cítila jsem se úplně obejmutě

všímá si mladých žen s ambicemi, které ale ještě nejsou nějak výrazně potvrzené a přizve je ke spolupráci. Okamžitě se ale chová partnersky, mluví jako s rovným, byť ty pozice ještě nejsou podložené. Bere druhého vážně. Vyslovuje, co se jí líbí, oceňuje. Když se ale něco nepovede, po nikom se nevozí. Udělala jsem v textu chybu, vytisklo se 30 papírů, neměla jediný problém to 5 min po vernisáží vytisknout znovu. Podrží. A vidíš ji večer, po party, zalévat kytky v galerii. Mluví přímo. I o věcech, o kterých se mluví až třeba později ve vztahu.

nepoukazuje ale na zakopávání – když člověk zakopává o své nejistoty a nedostatky

tohle sousoší je skvělé

právě něco jako pokus strhnout náplast rychle

„strhnout náplast rychle“ – je tvoje přirovnání a návrh, jak se vypořádávat se vztahy

Určitě
už je konec
prý to nebylo zlý

nemá
žóva
dnes se vydala do sněhu v kamaších
tak ji nechávám zažívat důsledky svých rozhodnutí

uvidíme

vyhazuje jídlo ve škole
souhlasil bys?

takové, co jí jsou dost malé, ty růžové
měly by být o číslo větší
ještě pořídit nové
ale je to fakt spíš na lítačku
je mi to jedno


deportujme tedy nyní všechny z pečujících profesí do vyšších pater, nechme je 4 roky hrát playstation a pak se jich zeptejme, jestli se raději nechtějí starat o nemocné
to bude svobodná volba

péče by měla být součástí existence
být člověkem nemá znamenat jít proti životu
být člověkem má znamenat obojí. pěstovat jej a jít proti němu
pokud to koncept existence neunese, je třeba jej jako měřidlo na lidství, přehodnotit
jinak se totiž točíme v kruhu situace, kdy jsou tu existující Lidé, co páchají hromadnou sebevraždu Zeměkoule a následně podlidé, které o ně pečují.

já tě jen upozorňuji na moje hodnoty.

péče není volba pro každého, pokud při pohledu na čísla vidíme, že je vykonávána převážně ženami. Pokud v takové společnosti vyrůstají děti, byť mají sebelepší zázemí, jejich svobodná volba je tím silně ovlivněná. To není málo, to není pardon.

nehnu prstem pro někoho, kdo by se chtěl na péči od jiných spoléhat, kdo by ji očekával, kdo by ji za daných podmínek, v naší společnosti, předpokládal, kdo by sám aktivně nepečoval, kdo by za péči druhému dal metál jen proto, aby sám pečovat nemusel a mohl se dál věnovat své existenci.

nestačí si péče vážit

že máme chybu v modelech?

nj, dorovnávací závaží na váhy modelu

temná, už ten název, podezřelý

a jak to teda všechno je

nene


vážně?

ooo

simvás, má přečteno Hilda a Kamenný les a Hilda se vrací… a kromě Časočerva by ještě Hilda a král hory

nechce někdo záchod? https://www.skutecnydarek.cz/p/zachod/

napsala mi: Viděla jsem tvůj příspěvek a moc se mi líbil: Obsahove to bylo perfektni. Mluvis opatrne, pomalejsim tempem, ale o to je to lepe srozumitelne. Je slyset ze rozumis slova ktery rikas a to je dulezite. Nedavno jsem poslouchala prednasku predni Japonsky fyzik a opravdu mluvis lepe nez on. Anglictina je Esperanto a nikdo nesoudi podle prizvuku. Mluvis gramaticke zpravne, obsahove bohate a rozumela jsi a odpovedela na velmi slozitou otazku od zrejme rodile mluvci.

je to takové utěšující

Tak to mne moc překvapuje. Byla jsem ze sebe zklamaná. Na začátku se mi pomíchaly papíry s poznámkami, takže se to celé hned rozpadlo. A ta příšerná angličtina. Myslela jsem, že budu z německa rozmluvená, ale nepotvrdilo se to. Měla jsem z toho výčitky, že jsem udělala ostudu ostatním. Řekla jsem si, že budu své příspěvky předtáčet. Nebo že si udělám avatara a veřejně vystupovat nebudu. Navíc mi nevyskočilo upozornění, že mám končit, takže jsem přetáhla. Ale moc děkuju, jsi hodná.

zkušenost v MeetFactory v Berlíně, mne myslím, zas trošku posunula

10. 12.

tak se pak operativně domluvíme
ajo
mohl bys jí prosím změřit hlavu?


doufám, že už se taky podaří doklapnout tu výstavu v Labyrintu. do neděle ještě šílím s něčím jiným, ale pak už to snad doděláme


je zajímavé, jak se stává moderní přezdívat se, nebo se rovnou jmenovat jako kombinace číslic. Ještě nedávno, v koncentrácích, to bylo považováno za gesto dehumanizace.


taky se na tebe těším °*°

11. 12.

Stranka dělá poctu Erwinovi, Erwin Rullerovi :D :D


některé kompozice a světelná řešení jsou univerzální. Erwin Olaf evidentně čerpá z tradic malby od renesance po klasicismus. Podle mne je ale originální v tom, že vědomě pracuje s přímočarostí, která ale ve vztahu k povaze fotografie vytváří dobrej pop, z mého pohledu ironicky vyjadřující naši úzkost jak ze smrti, tak ze života. Stranka je bohužel bez nadhledu a chybí vlastní vklad, je chybění autorské? Možná to není vykalkulované, možná skutečně upřímně obdivuje své předlohy a v tomto smyslu také vyjadřuje svoje úzkosti. :D Ptáček mu nabízí fér východisko v tom, že by se tato situace mohla pro něj stát tématem. O něco fakt originálního vlastně nikomu nejde. Všichni chtějí na instáči vypadat jako Kardashian.

12. 12.

Přátelé, velikost kalendářů vám vyhovuje, nebo chcete menší?

Ahoj, mohla bych tě moc poprosit o vyplnění údajů na Dohodu pro FaVU?
zítra to tam musím běžet zanést…


zavolej mu, nevím kde je

šlo by emailem pls?


ideálně jako odkaz

13. 12.

spala jsem!
co se děje!
mám pak přijet?

můžeme si o tom pak popovídat


Prášky mi nechce doporučit
Říká, že člověk pak neví, co pomáhá
Ale mně je jedno co

A rozebral mi všechny nešvary diagnostikováni… že to vyjede na počítači každému doktorovi kterého potkám a že si mám představit ty předsudky

Tak tady se zřejmě nediagnostikuje a tím pádem neléčí, jak má, protože má společnost předsudky?

Achjo

Já chci už nějaké jednoduché, syntetické řešení

Ten, kdo mi moje potíže způsobil se tím řídil.
Vždy zvolil pro sebe jen to nejjednodušší řešení.

no, vždycky jsem si přála, aby to nebylo tak, že čas strávený se mnou, nebo s kamarády venku, jenom tak přežije, aby si našetřila čas k počítači.
nechtěla jsem dělat z jednoho tu delikatesu na kterou se musí čekat a šetřit si ji a z druhého to utrpení, které se musí nějak přečkat

znamenalo by to, že si zafixuje, že to první nemá žádnou hodnotu, zatímco jen to druhé hodnotu má. A samozřejmě, jakmile ji nikdo nebude regulovat, tu delikatesu si bude dopřávat 24/7, protože co víc, že jo.
navíc tím, že se budu snažit, aby tomu nepropadla, když jí to budu regulovat, budu jí tím vlastně závislost vytvářet
to celkem nemá správné řešení O_o
co může konkurovat hrám?
těší se na to už ve škole u oběda
dokonce si ráno přivstala
aby si zahrála před školou >.<
je občas skoro jako náměsíčná :‘(


mohli bychom to příště udělat naopak. naskenujem chalupu ve 3D, já si koupím také ty brýle a každý si to doma pustíme. Mohl by to být super zážitek. Mohli bychom to pak rozšířit na jaro a já bych něco zasela na zahrádce a ono by to hrozně rychle vyrostlo a ty bys v tom VR hrál počítačové hry, které mezitím lezly ven z té chalupy, vařili bychom fialové dortíčky a já bych se proměnila v něco ze tvé fantazie, neotravovali bychom vaši a ušetřili bychom dřevo na podpal
:* :* :*


říkal, že člověk si pamatuje to, nač se soustředí
takže pokud se soustředím během hry s dětmi na nějaké problémy spojené s mým vnitřním dialogem, ale u toho s nimi hraju volejbal, ten volejbal si nepamatuju


Děkuji mnohokrát… zvládnu nejspíš poslat nějaký ten textík až po Vánocích…

14. 12.

nechce jet na tancování?
má sebou počítač?


pročpak musíte fakturovat? Musela by se rušit předchozí dohoda, dělat objednávka a až na základě objednávky faktura


jestli je to možné, nechme to již na té dohodě

ale to přece nemůže být důvod vám peníze neposlat

vůbec do toho systému bohužel nevidím


dořešily jsme finance… bylo to dost napínavé, zlobila se, že to řešíme na poslední chvíli, když je to se zahraničními umělci tak náročné vyúčtovat. Jenže já raději vše dělám naráz.

tak mne to zlobí i mrzí.

ale tím, že neměli smlouvu přeloženou, pak ji přeložili tak polovičatě, že když jsem to poslala Grosserovi, skoro jsem v něm vzbudila nedůvěru…

no, ona navíc odevzdává disertaci a asi máme každá trochu jiný styl práce, a tak se to takto potkalo, ale zase je za to placená a myslím, že nemusela kvůli tomu dělat přesčasy. Ale zase nikdo není placený dost na to, aby zažíval stres. Přiznala, že na výstavách jsem udělala dobrou práci, ale rozumím že to neznamená, že se nemůžu přičinit na stresu při vyúčtování, že ano.


Volala. Ona je tak milá. Řešily jsme Ericu a instalaci Svárovského.


tento králíček je, co se úrovně roztomilosti týče, jen slabým odvarem té tvé


jsem si právě volala s našima, vztahy lepší, Honzíček mi telefonem vysílal mi nějakou přednášku jednoho oblíbeného matematika, který sice naprosto celý vesmír vysvětlí pomocí matematiky a následně přizná, že to nic neznamená. A maminka mi na dotaz, kolik hodin podle ní je pro děti ok trávit u počítače řekla, že ji mám nechat být, ať si to užije, jak potřebuje, prý: jak to přijde, tak to odejde, nemám se strachovat. Ona jako malá měla období, kdy neustále hrála karty až to vzbuzovalo obavy. A ptala se mne: je ze mne snad karbaník? …achjo tak pokud už i moje maminka má pokrokovější přístup k technologiím a dětem, tak to jsem fakt zaspala

anebo ona se nezdá :D

15. 12.

Viděla, to se tedy těžko poslouchá. Rozumím její zkušenosti a na vlastní kůži rozumím, že emancipovat se v dnešní době je stále celoživotní boj, a ne každá žena jej chce bojovat. Nevybraly jsme si to. Nevybraly jsme si nižší platy, nevychovanou mužskou společnost, nezvolily jsme si narodit se do stereotypů, ostrakizace, přehlížení a objektifikace. Chceme mít vztahy, chceme mít možnost je rozvíjet, milovat, někdo možná mít děti a s někým sdílet radost z nich. Je to celkem běžný lidský požadavek. Rozumím, že ženskými zbraněmi mohla paní advokátka dosáhnout bezprostředně lepších výsledků, protože stojíme před větrnými mlýny. Je ale krátkozraká. Upřednostňuje jakési teplo a klid doma. Reprodukcí stereotypů ale problém neřeší, ale přikrmuje.


fenomén Kovářová ukazuje vlastně, jak hlubokému a rozsáhlému problému čelíme, zejména v praxi. Jedna věc je formulovat představy a mít jasno, ale druhá věc je, na každém rohu narážet a narážet na naprosté absurdity, protože naše společnost je nevyvinutá.

Umím si představit, že když stávající systém ženy nepodpoří a dožene některé i s dětmi do existenciální nouze, může se někdo ptát, stojí to za to? zničené životy?

že potřebujeme posun v chování mužů, zásadní posun ve vzdělání společnosti a změny v systému.

čtu právě Simone de Beauvoir, Druhé pohlaví. Jsem nadšená. Prý stará kniha. Už to nejsou jen dobře napsané stížnosti, komentované osobní křivdy, které jsem četla v těch současných. Beauvoir si udělala poctivý vlastní výzkum v oblasti postavení žen v historii v souvislosti s osobním vlastnictvím a rodinným uspořádáním, ukazuje jasné prameny situace. člověku se uleví, když konečně vidí, kde lze najít ten původ a není to ve mne, nebo v povaze žen, nebo ve faktu, že mají dělohy…

říká například: tak jako problém černochů je problémem bílých lidí, je problém žen problémem mužů


a to je třeba něco, co si dodnes společnost neuvědomila. Musí to být muži kteří budou sakra aktivní, je to jejich problém!

Ale co je asi nejzajímavější, Simone ukazuje, že žena nemá vlastní zbraně, je sama sobě odcizena. Nemůže adoptovat zbraně mužů, převzít jejich identitu, zde také není sama sebou, zároveň je to jediný způsob, jak být alespoň lidskou.

jsem jen na začátku té knihy

—-
Simonka: „problém černochů je problémem bílých → problém žen je problémem mužů.“
:) :) :))

https://futurism.com/viktor-toth-doom-rat?fbclid=IwAR2Y4m5zsldjHWZaeAGi93VtQjF5DZ9PV53Z6h6q2wN7cGQ6dNdwtBLOaqE

https://feralfile.com/browse?filterBy=2&sortBy=0

to seskupují umělce, kteří se předhánějí v tom, kdo na základě jakých algoritmů a vstupních údajů vytvoří zcela ordinérní obrázek?

nene, už to vidím, jsou tam i dobrý věci, Disnovation tam má svůj Predictive Art Bot

říkala jsem si, že umyju okna, vyžaduje to podobný pohyby jako to boxování ve VR,
když boxuješ a nemáš odpor, mohl bys umývat okna
mohlo by být ve VR, místo toho cvičení, umývání oken
nějakých zajímavých oken, v nějakém paláci vznášejícím se v oblacích

Už to nemůžu vydržet a musím ti říct, že mne máš moc moc rád, vážně


Zeyno Pekünlü mne potěšila, osvěžující, děkuji!

16. 12.

jsme se včera s Bere dívaly na film Raya a drak
je to první film, kde jsou všechny hlavní postavy ženské
a udivuje mne, že je to Disney
obešlo se to zcela bez romantické zápletky a pitomých songů
zvítězila naprostá naivita *o*
a jsou tam navíc emancipované děti
další ženy v příběhu jsou pěkně prohnané
a byla tam také jedna moudrá mužská otcovská postava
nojo, pohádka

tak mne to koukání se na mechanickou výměnu ženských postav za mužské nadchlo, že jsem si docela užila i tu další snůšku Disneyovských stereotypů,


Až přijedeš, budem se dívat na Disneyovku


https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=581454919827346&id=100038885300802

jestli nepůsobí moc klučičím dojmem


to děláš naschvál?