Čtrnáctideník Kulturní noviny

3. číslo pondělí 1. 2. 2021

Téma Domov,Kultura,Osobnosti

Božena – recenze seriálu i osobní vyznání

Josef Němec (Jan Hájek) a Božena Němcová (Anna Kameníková).

O jednom překvapení i do hloubky ponoření

O jednom překvapení i do hloubky ponoření Boženu Němcovou mám rád odjakživa pro její záhadnost. Ta láska asi začala tím, že nejstarší a nejceněnější kniha, kterou jsme měli doma, byla její Babička, třetí vydání, s ilustracemi Adolfa Kašpara, jedna z ... více »

Dokument Média

Krize se nevyhýbá ani Kulturním novinám: Prosíme o podporu!

Foto Tomáš Koloc.

Jsme s vámi, buďte s námi!

Milí čtenáři, snažíme se udržet naše nezávislé občanské médium i v této rozkolísané době. Jsme vděčni za jakýkoli příspěvek na podporu, abychom udrželi náš provoz ve druhé půli roku 2020. Nejpřínosnější pro nás je zřízení trvalého měsíčního příka ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Ekonomika

IKEA na scestí

Ilustrační foto z originálního rakouského vydání.

Jak se dostává ilegální dřevo z Ukrajiny do nábytku švédského giganta, co s tím mají společného rakouští dřevobaroni a proč mnohé z toho má zůstat utajeno.

Tento příběh se odehrává daleko od aglomeračních center, ve kterých se nacházejí švédské nábytkářské firmy a začíná hádankou. Sledujeme ji, když míjíme nápis „Wohnst du noch oder lebst du schon? (Bydlíš ještě, nebo už žiješ) – vzorové byty, odepřeme ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Zmrtvýchvstávání z trosek – znovuoživení jednoho vymírajícího města na východě Německa

TAZ

Prázdné budovy, rozpadající se domy, ubývající populace: má se za to, že saské město Žíč (něm. Zeitz) při převratu v roce 1989 patřilo k poraženým. Přesto přitahuje tvořivé lidi. Co je tam láká?

Když Petra Mattheisová a Sascha Nau mluví o  Žíči , jsou koutky jejich úst mírně zvednuté. Neustálý úsměv, nadšení v očích, těšení se na to, co přijde. Přijít by to mělo za několik měsíců. Stěhují se do Žíče, do starého činžovního domu, který nedávn ... více »

Společnost a politika Domov,Osobnosti

Odvážní (a) mučedníci

Sváťa Karásek na přelomu tisíciletí.

Po prvnídruhé a třetí ze vzpomínek na legendárního kněze a písničkáře, přichází k čtvrtá, kázaní, které Sváťa Karásek přednesl v evangelickém salvátorském sboru v Praze dne 25. listopadu 2001. Ve svém archívu ho zachovala Dana Seidlová. Titulek a mezititulky doplnila redakce KN.

Biblické slovo, které bude dnes sytit naši touhu po poznání nepoznatelného Boha, je zapsáno v Pavlově dopise k Filipským, v první kapitole, ve verši 14., kde čteme: „a mnohé bratry právě mé okovy povzbudily, aby se spolehli na Pána…“ * Ó Pane, my s ... více »

Společnost a politika Věda

Ztracená prvotní důvěra – příběh vědce, který se bez ohledu na důsledky postavil za poznanou pravdu (3. část)

Obrázek nebo fotografie#31105

V roce 2019 jsme v Kulturních novinách ve vybraných kapitolách z knihy Ne jaderné elektrárně v Zwentendorfu! sledovali příběh rakouské společnosti, která po poznání, že směr jejího nejvýkonnějšího průmyslu přináší zhoubu, svým úsilím dokázala tento směr změnit a dané odvětví průmyslu ve své zemi úplně uzavřít. I vzhledem k aktuálnosti tohoto příběhu právě v dnešních dnech, v nichž se na čele světového podnikání ocitá sice jiné odvětví průmyslu, jehož výsledky jsou ale stejně pochybné, uveřejňujeme na pokračování esej z téže knihy – příběh vědeckého insidera (jeho obdivuhodný životopis najdete pod textem), který po zjištění pravdy dokázal odolat tlaku – a postavit se i proti svým váženým učitelům, kteří totéž nedokázali… První dvě části eseje naleznete zde a zde.

Tehdy jsem měl vyhlédnuté dva posty. V institutu hygieny mi nabídli místo asistenta a druhý institut pro zoologii na tehdejší Zemědělské vysoké škole u profesora Schuberta-Solderna, kterého jsem si velmi vážil. Volba s institutem hygieny se nemohla ... více »

Společnost a politika Domov,Zahraničí,Věda

Dobré koronazprávy XXI.

Foto Tomáš Koloc.

Další díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

Češi otestovali protilátku proti Covidu-19, která viru brání mutovat Látku, která brání například i britské mutaci Covid-19, vyvinulo výzkumné konsorcium ATAC, jehož dalšími členy jsou vědecká pracoviště ve Švýcarsku, Švédsku, Itálii a Německu. Isla ... více »

Kultura a umění Kultura

Odpovědnost umělce X.

Radostná zodpovědnost. Foto.adadafoto.webzdarma.cz

„Pocit viny, který se k pocitu odpovědnosti může lehce přidat, když to, za co jsme zodpovědní nedokážeme pozitivně ovlivnit nebo to dokonce svou činností zhoršujeme, není zrovna konstruktivní silou.“ Celoroční seriál úvah o odpovědnosti umělce zakončuje reflexivní text výtvarné teoretičky, kurátorky a ředitelky Společnosti Jindřicha Chalupeckého, Kariny Kottové.

Tenhle článek píšu v Nairobi a úplně se bojím dát nějaké fotky na sociální sítě, aby neprovokovaly komentáře o tom, jak se můžu zasazovat o udržitelný chod uměleckých institucí a zároveň si létat přes půlku světa. Je dostatečnou omluvou, že tu mám t ... více »

Kultura a umění Kultura

Co stojí mléko a med

Milk and Honey_I_foto_nakladatelství wo-men

Nad knihou Milk and Honey výtvarnice, performerky a vedoucí Ateliéru nových médií II na pražské Akademii výtvarných umění, Kateřiny Olivové.

Píšu tento článek, zatímco žena, soudě podle zvuků z kuchyně, uklízí, chystá oběd a dohlíží na naše dvě ratolesti vzájemně se týrající v dětském pokoji. Za stěnou přede automatická pračka, kterou moje milá hned ráno automaticky naplnila. Zavírám asp ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Tři kalendária radostná (R. U. R. 100, J. Vostrý 90, J. Kratochvílová 70) a jedno smutné (H. Maciuchová +75)

Robot, Jaroslav Vostrý, Jarmila Kratochvílová, Hana Maciuchová. Koláž Jaroslav Svoboda.

Z autorova deníku.

Před sto lety proběhla v Hradci Králové světová premiéra mezinárodně nejslavnějšího díla  Karla Čapka , sci-fi divadelní hry R.U.R, do níž autorův bratr Josef Čapek vymyslel slovo robot. První ji nazkoušel kdo jiný než my: hradečtí ochotníci – z pop ... více »

Kultura a umění Kultura

Metalová rytmika, undergroundová syrovost

Jiná hudba (archiv vydavatelství)

V nemainstreamových vodách je stále co objevovat! Například kompilaci Jiná hudba.

V prosinci roku 2020 vyšla jako první vydavatelský počin značky Dysphoricam Audio productions dvojdeska pojmenovaná Jiná hudba – Czech Experimental and Progressive Compilation. Jedná se o výběr 8 kapel ze 7 míst celé republiky. Zastoupeny jsou (ve s ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Niccolò Paganini v Karlových Varech, část druhá: Koncert

Obrázek nebo fotografie#31117

Příběh největšího světového houslisty všech dob a nejslavnějších českých lázní.

Poté, co Paganini slavil v roce 1828 obrovský úspěch ve Vídni, kde se obdiv k jeho umění zvrhnul až v jakési šílenství (podobné okusili po více než 130 letech snad jen Beatles), rozhodl se odcestovat do Prahy, aby se představil českému publiku. Víde ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

To totiž nejsem já. To je jen role, kterou právě hraju

Petr Kukal. Ze čtení v Drážďanech. Foto archiv autora

Rozhovor s básníkem, tweetovačem i autorem řady učebnic, Petrem Kukalem, o rýmu v básni, otevřených denících, vyhazovu v den narozenin, politické korektnosti v literatuře a dalších tématech a rolích.

Český básník a všestranný literát Mgr. Petr Kukal (*16. 12. 1970, Poděbrady) vystřídal v životě různé profese. Učil na základní i střední škole, působil ve Výzkumném ústavu pedagogickém a byl šéfredaktorem nakladatelství Alter. Vyzkoušel si také rol ... více »

Poezie Kultura

Čtenářka

Wenzel Tornøe: Umělcova žena čte. Repro Wikimedia Commons

Zimní měsíce jsou máločemu tak příznivé jako četbě, což věděl již francouzský básník a typograf Camille-André Lemoyne (1822–1907).

I. Zem celá bílá jest a všady sněhu jas, a zvony kostelní v něm ztratily svůj hlas. Jen hádáš, z daleka že zvoní klekání, však mdlý jest jeho zvuk a tuhne v zalkání. A strmých topolů dvě řady míhají a v mlze chvějí se vod zmrzlých na kraji. Pod nebe ... více »

Literární ukázka Kultura

Na druhé straně

Ludvík Vaculík a Lenka Procházková v 80. letech, foto archiv Lenky Procházkové.

Úryvek z rozepsaných pamětí – rok 1980 ("...Standa i Vlastička mi servírovali džus a projevovali ´svaté nadšení´ z toho, že propojím geny dvou géniů – Procházky a Vaculíka...“)

Večer teprve začínal, vestibulem pod Muzeem spěchali zkřehlí lidé domů, aby se rozehřáli u televizních obrazovek. Nás čekal lepší program. „Dáme si aperitiv, když jdeme do divadla!“ nabídla jsem a vyndala z kabelky maličkou placatku. Rumu tam bylo s ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Nedobrovolný dobrovolník

Obrázek nebo fotografie#31016

Spisovatel a překladatel Radovan Krátký shromáždil v publikaci Ze starých lejster a kronik různé kuriózní příběhy z domácích i světových dějin. Poučný je zejména ten následující, odehrávající se na počátku první světové války.

Když vypukla roku 1914 válečná litice, přinesly mnohé noviny tuto pozoruhodnou zprávu: Nedávno se zabýval slavný c. k. soud zvláštním případem. Známý pražský advokát obdržel znenadání předvolání k odvodu. Vyjádřil nad tím náhlým povoláním podiv, nač ... více »

Literární ukázka Kultura

Cyril

Obrázek nebo fotografie#31113

Psychofonetika je terapeutická metoda zviditelňující vnitřní prožitek skrze spontánní gesto a hlásky. Autor spojuje svou erudici terapeuta a celoživotní vášeň literáta, a postupně vytváří pohádky, v nichž nejen děti, ale i dospělí mohou prožít kvalitu jednotlivých hlásek. V tomto případě jde o pohádku pro pedagogickou práci s hláskou C.

Pekař Cyril nebyl stále jen u svých díží s těstem. Pekl právě jen tolik, že to stačilo sousedům a jemu samému na obživu. Vstával brzy a šel péct. A tak si všichni u něj mohli koupit bochník chleba a křupavé dalamánky cestou do práce. Cyril měl ale t ... více »

Fejeton Kultura

Až se narodíš

Vzpomínky na současnost_Zuzana Staňková_2021_linoryt

Někdy je to naše povídání tak popletený a zamotaný, že vůbec netušíme, o čem je řeč. 

Až se v květnu narodíš, budu mít na hrbu 42 křížků. Zatímco slon indickej je v tomhle věku na sklonku života, já jsem podle vědců právě vstoupil do středního věku. Má nepřipravená tělesná schránka se tedy ocitla ve středověku. Dvaačtyřicet let. To j ... více »

Fejeton Kultura

Jak mě to napadlo, že jsem sám?

Hodiny od Vaška Kozla v autorově domácnosti. Foto Tomáš Koloc.

Fejeton - poděkování všem jmenovaným.

 

Fejeton - poděkování všem jmenovaným. Na každého někdy přijde pocit, že je sám – v době uzamčení (anglicky lockdownu) o to víc. Zvlášť právo na to mají ti, kteří skutečně žijí doma sami. Nejde jen o to, že člověk si musí sám nakupovat, vařit, uklíze ... více »