Kultura a umění Kultura

Metalová rytmika, undergroundová syrovost

Jiná hudba (archiv vydavatelství)

V nemainstreamových vodách je stále co objevovat! Například kompilaci Jiná hudba.

V prosinci roku 2020 vyšla jako první vydavatelský počin značky Dysphoricam Audio productions dvojdeska pojmenovaná Jiná hudba – Czech Experimental and Progressive Compilation.

Jedná se o výběr 8 kapel ze 7 míst celé republiky. Zastoupeny jsou (ve směru hodinových ručiček po slepé mapce, která je zobrazena uvnitř dvojalba) kapely Blachut (Brno), Masáž (Prachatice), eá (Suchá u Nejdku), Ohne Stunde Minuten (Most), Duobetic Homunkulus (Brandýs nad Labem, Stará Boleslav), Mankurt (Lázně Bohdaneč), Massala (Ostrava) a kruh i desku uzavírá Nachttante (opět Brno).

První deska je nazvána duchovní s kapelami Blachut a Masáž (strana lyriky), Ohne Stunde Minuten a eá (strana nespoutanosti). Blachut nás přivádí ponejprve jemnými zvuky do drsné zvukové krajiny, která se následně otevře v syrový underground. Kapela Masáž nabízí své virtuózní miniatury pro 12 měsíců/básní J. H. Krchovského z Nekonečného kalendáře. Zaujme nečekaným spojením akustické kytary s grind-corovou rytmikou. Divoké rytmické zvraty a střídání motivů i žánrů připomenou skvělou newyorskou partu Naked City.

Ohne Stunde Minuten přichází se zcela elektronickou zvukovou koláží. Svůj zvukový souboj s elektronikou dovedou do vítězného cíle po osmi minutách. Na ně navazují eá se svými promyšlenými kompozicemi progresivního metalu.

Druhá deska přináší o poznání tvrdší přístup, je pojmenována materiální (se stranou kovu a kávy).

Mankurt, to jsou těžké, tvrdé kytary, střídání temp. Duobetic Homunkulus – zběsilá rychlost, dokonalá souhra, virtuózní unisono rify, řev. Jde to zahrát i na živo?

Ostravská Massola ukazuje svůj nervní svět. Základní duo v obsazení saxofon/bicí nástroje je na nahrávce obohaceno o mnoho dalších nástrojů, zvuků a ruchů. Jde o freejazz, ale s metalovou dravostí. Kapela se označuje jako jazz-grind, opět se nabízí srovnání s Johnem Zornem v jeho zběsilejších projektech. Stranu, desku i celou kompilaci uzavírá Nachttante. Přináší hypnotické, ostinátní kytary, střídající jemné a tvrdé pasáže.

Co tvoří společný jmenovatel kapel zastoupených na kompilaci? Alternativní postupy, metalová rytmika, undergroundová syrovost, hlas využitý jako další nástroj (v tomto pojetí je i zasazen do mixu, aby nevyčníval nad zbytek nástrojů; občas na úkor srozumitelnosti textů). Především je ale cítit energie vycházející z tvorby, hudby samotné. Tomuto výrazu dobře slouží i zvuková estetika Tomáše Vtípila, který se postaral o konečnou zvukovou úpravu nahrávek.

Nahrávka může oslovit nejen fanoušky progresivního metalu, ale všechny nepředpojaté posluchače, kteří dopředu nečekají, jak má či nemá co znít, nepřemýšlí o stylech, ale nechají se unášet hudbou. S tímto nastavením poslech této desky přinese nevšední zážitek. Mimo mainstream je stále co nacházet!

Jiná hudba – Czech Experimental and Progressive Compilation, Dysphoricam Audio productions, 2020