Čtrnáctideník Kulturní noviny

4. číslo pondělí 15. 2. 2021

Téma Média

KN na hraně: Potřebujeme pomoc!

Koláž Tomáš Koloc.

Kulturní noviny jsou v krizi. Současná doba zkomplikovala způsob, jakým funguje jediné družstevní a pouze čtenáři podporované nezávislé kulturně-politické médium v republice. Prosíme o pomoc při stabilizaci redakce. Stačí, když jednotlivec přispěje málem, od více čtenářů přijde záchrana. Prosím čtěte!

Kulturní noviny jsou v krizi. Současná doba zkomplikovala způsob, jakým funguje jediné družstevní a pouze čtenáři podporované nezávislé kulturně-politické médium v republice. Prosíme o pomoc při stabilizaci redakce. Stačí, když jednotlivec přispěje ... více »

Společnost a politika Domov

Brněnský územní plán: S jídlem roste chuť a s hamižností rozvojové lokality

Foto Renata Placková

V Brně vzniká nový územní plán. Úředníci i architekti naoko naslouchají ochráncům přírody, advokátům zeleně a obhájcům zahrádkářských osad. Ve skutečnosti je ale neberou vážně.

Britský ekonom J. M. Keynes řekl: „Ničíme krásu naší krajiny, protože nikým nevlastněná nádhera přírody nemá žádnou ekonomickou hodnotu. Jsme schopní vypnout slunce a hvězdy, protože nevyplácejí dividendy.“ Podobně se chová vedení města Brna a celý ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Politika

Když vládnou zelení

Logo Taz

Němečtí zelení se chtějí po volbách dostat k moci. Nabízíme šest tezí, jak se jim to může podařit, co by zelená vláda změnila – a co nikoliv.

Představme si scénář, který byl až dosud považován za nepravděpodobný. Annalena Baerbocková složila v prosinci 2021 slavnostní slib jako první německá zelená kancléřka. Co se tím změnilo? Zpočátku méně, než si mnozí myslí. V Mnichově nebo Frankfurtu ... více »

Dokument Zahraničí

Faculty Organizing Emergency Response in the Region of the Country Most Endangered By Covid-19 in the World: “The Young Have Shown Us That They Are Not Lost At All!”

Foto Jiří Stavovčík

I set out on my trip to Olomouc. I learned that students of the Faculty of Health Sciences at Palacký University had become deeply involved in emergency response in the region and staffed the newly established tent that served as a Covid testing facility. My meeting with teachers and students of the Faculty of Health Sciences and a visit to the testing tent provided material for the following series of interviews.

I came to Olomouc for the second time in my life not knowing that I would start from the top university echelons only to end up in a tent. I could not miss the red testing tent and a bus set up on a parking lot at the entrance to the complex built o ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Náboženští vůdci Hirošimy a Nagasaki vyzývají k zákazu jaderných zbraní

Obrázek nebo fotografie#31214

Náboženští vůdci Hirošimy a Nagasaki vítají, že vstupuje v platnost Smlouva o zákazu jaderných zbraní, přestože japonská křesťanská rada „lituje“, že vláda smlouvu nepodpořila ani neratifikovala.

„Žádáme vládu Japonska, aby co nejdříve podepsala smlouvu o zákazu jaderných zbraní,“ uvedla Národní křesťanská rada v Japonsku ve svém prohlášení ze dne 27. ledna. Při oznámení 7. celosvětové mezináboženské konference o článku 9 japonské mírové úst ... více »

Společnost a politika Osobnosti

Ztracená prvotní důvěra – příběh vědce, který se bez ohledu na důsledky postavil za poznanou pravdu (4. část)

Peter Weish

V roce 2019 jsme v Kulturních novinách ve vybraných kapitolách z knihy Ne jaderné elektrárně v Zwentendorfu! sledovali příběh rakouské společnosti, která po poznání, že směr jejího nejvýkonnějšího průmyslu přináší zhoubu, svým úsilím dokázala tento směr změnit a dané odvětví průmyslu ve své zemi úplně uzavřít. I vzhledem k aktuálnosti tohoto příběhu právě v dnešních dnech, v nichž se na čele světového podnikání ocitá sice jiné odvětví průmyslu, jehož výsledky jsou ale stejně pochybné, uveřejňujeme na pokračování esej z téže knihy – příběh vědeckého insidera (jeho obdivuhodný životopis najdete pod textem), který po zjištění pravdy dokázal odolat tlaku – a postavit se i proti svým váženým učitelům, kteří totéž nedokázali… První tři části eseje naleznete zde, zde a zde.

Když jsem v roce 1970 odešel z reaktorového centra, abych na Vysoké škole zemědělské zastával místo asistenta, měl jsem velmi rychle kontakt s tehdy ještě malým Protiatomovým hnutím ve Zwentendorfu. Ještě dobře si vzpomínám na malý shluk obyčejných ... více »

Společnost a politika Domov

Dobré koronazprávy XXII.

Foto Tomáš Koloc.

Další díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

Čeští vědci vyvinuli zařízení na dezinfekci respirátorů Vědci z VŠCHT dostali společně s týmem z vídeňského Centra sv. Anny pro výzkum dětské rakoviny grant od rakouské grantové agentury FWF a Grantové agentury České republiky. Peníze chtějí použít ... více »

Společnost a politika Vzdělávání

Znamenají redukce úlevu?

Nepotřebujeme?

K čemu jsou Newtonovy zákony?! O unáhlených škrtech v učivu pro základní školy.

Objevy pro lidstvo představují nejen velice povzbuzující zkušenost, ale i obrovský přínos k jeho rozvoji. A což teprve, když se lidem podaří najít obecné pravidlo, zákon či dokonce princip zobecňující jednotlivé zkušenosti. Takové odhalení se stává ... více »

Komentář Zahraničí

Škola-21

Sádrový distanční student ze španělské vesnice. Foto Tomáš Koloc.

Fejetonová poznámka k českému vzdělávání ve znamení 21. století a pandemie zvyků ze základní  školy v jeho 21 roce.

Fejetonová poznámka k českému vzdělávání ve znamení 21. století a pandemie zvyků ze základní školy v jeho 21 roce. Mluvil jsem s kamarádem, který má dvacetiletého syna K., jehož jsem znal ještě v době, kdy neuměl chodit. Vyprávěl mi o něm dvě příhod ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Magie písní Jaromíra Nohavici

CD Jaromír Nohavica Máma mi na krk dala klíč

Populární písničkář vydal na podzim loňského roku nové album. Jeho filosofie je velmi osobní a v použitých prostředích úsporná: Pouze hlas a jednoduché doprovody na kytaru. O to více vystupuje síla nového CD Máma mi na krk dala klíč. Tón nového Nohavicova počinu byl inspirací pro následující osobně pojatou recenzi.

Petr Vizina ve své recenzi (9. 11. 2020, Aktuálně.cz) na album Jaromíra Nohavici Máma mi na krk dala klíč napsal hned zkraje, že písničkář si s češtinou rozumí jako málokdo a že jeho „vztah k jazyku není instrumentální, tedy ‚aby bylo co zpívat‘, al ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Sherlock Holmes a největší vypravěč filmů (a jejich česká zkušenost)

Christopher Plummer a Jean-Claude Carrière.

Za hercem Christopherem Plummerem (1929–2021) a scenáristou Jean-Claudem Carrièrem (1931–2021).

K dnes zemřelému Christopheru Plummerovi se mi sešly v ruce dvě fotky, které jsou si navlas podobné (viz. druhý ilustrační obrázek), ačkoli je dělí čtvrt století, na obou herec v téže pozici naslouchá partnerovi a má u toho charakteristický intrikán ... více »

Kultura a umění Kultura

Niccolò Paganini v Karlových Varech, část třetí: Zánět

Paganini v době rekonvalescence (kresby přisuzované J. P. Lyserovi).

Příběh největšího světového houslisty všech dob a nejslavnějších českých lázní.

Paganini se v polovině srpna 1828 vydal z Vídně do Prahy, kde se chystal poprvé představit jako skladatel a houslový virtuos, ovšem kvůli nedobré zdravotní kondici Prahu minul a nejprve se rozhodl zotavit ve světoznámých lázních Karlovy Vary, což mu ... více »

Společnost a politika Domov

Tady také žijí lidé

Ležení bezdomovců pod mostem - foto Jiří Plocek

Malá zpráva o stavu naší civilizace: Brno, Česká republika, 11. února 2021.

Jezdívám tudy občas a již několik měsíců pozoruju tuto malou komunitu bezdomovců. Zatím ta zima byla taková nemastná neslaná… Ale dnes v noci bylo minus 8 stupňů Celsia, v sobotu má být až – 10 (původně hlásili až – 17) a desítkový noční mráz se má ... více »

Fejeton Kultura

V mojom útlom hlinenom panónskom dome

Foto autorka.

Odpověď slovenské spisovatelky ze srbské Vojvodiny na poetický fejeton Tomáše Koloce Întâlnire (Setkání) z KN 2/2021

Dom s vybielenými stenami a takým istým oproti na ktorého steny pozerám keď sedím za počítačom a dívam sa na záhradu. Dom, ktorý pripomína bledého zostarnutého zhrbeného človeka na ceste do nekonečna... Na povale susedného domu húkajú sovy, lebo maj ... více »

Literární ukázka Vzdělávání,Kultura

Miloš a Milena

Obrázek nebo fotografie#31212

Psychofonetika je terapeutická metoda zviditelňující vnitřní prožitek skrze spontánní gesto a hlásky. Autor spojuje svou erudici terapeuta a celoživotní vášeň literáta, a postupně vytváří pohádky, v nichž nejen děti, ale i dospělí mohou prožít kvalitu jednotlivých hlásek. V tomto případě jde o pohádku pro pedagogickou práci s hláskou M.

Žili spolu dva dobří lidé. Muž řezbář a žena včelařka. Měli se rádi, a tak k nim rok co rok zalétal čáp s novým děťátkem. Nejstarší Milena už mamince pomáhala u včel i doma. Ale hodně dětí, to není návod na bohatství, a tak třeli bídu s nouzí. Tatín ... více »

Poezie Kultura

Výlet

Paul Cézanne: La vallée de Riaux près de l'Estaque

Báseň Artuše Černíka pro dny, kdy je obloha samá saze.

Našim očím se chtělo jednou smát, beztak je obloha šedivá, plno v domech zaťatých pěstí, mezi zmrzlými astrami na včerejšek uvadlo štěstí. Naše rty byl tiché a naše oči na zdech našly nepopsané plochy, květináč neskonale smutný a udivené lidi v prá ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Španělská skřipka

Obrázek nebo fotografie#31213

Jeď do Paříže. Tam si polepšíš.

„A co tě zaválo sem?“ „Přivezl jsem zboží.“ „Jaké zboží?“ „Svoje. Jeden známý průvodčí mi zařídil bezplatnou dopravu v poštovním vagóně.“ Vrabčinský si teprve teď všiml, že na zemi opodál Bezinčíka stojí bariéra rakví. Některé s třepením, jiné bez ... více »

Fejeton Kultura

Jak přemoci „spoluvinu“

Ilustrační foto: autor.

Selský recept na pandemii

V neděli jsem (navzdory všem doporučením) jel do Prahy a měl jsem sraz s jedním ze svých blízkých. Na Petříně sáňkovaly děti a chvílemi to vypadalo docela jako normální stav. Byla zima, celkem jsem promrzl, ale citelně to zlepšilo můj duševní stav ... více »

Fejeton Kultura

Recenze Rigoletta

Plakát recenzovaného představení.

Profesionální pěvec k nové inscenaci slavné opery.

Rigoletto je pěkná opera Giuseppa Verdiho s překrásnou hudbou a trochu připitomělým dějem, i když libreto po mnoha peripetiích napsal podle činohry Victora Huga význačný libretista Piave. V divadle se říká „to Rigoletto“, ale nenechte se mýlit, hrdi ... více »