Čtrnáctideník Kulturní noviny

5. číslo pondělí 1. 3. 2021

Téma Domov,Ekonomika

Povinná výměna starých kotlů: opravme asociální nesystémovosti v dotačním programu

Obrázek nebo fotografie#31330

Na redakci Kulturních novin se obrátili majitelé kotlů ze seniorské a sociálně potřebné vrstvy obyvatel, jejichž problémy naše jediné české družstevní periodikum dlouhodobě tematizuje. V době, která tematizuje zcela jiné problémy, proto přicházíme s výzvou týkající se řešení jednoho dotačního programu, který povážlivě skřípe nejen ve svých sociálních dopadech. 

Na redakci Kulturních novin se obrátili majitelé kotlů ze seniorské a sociálně potřebné vrstvy obyvatel, jejichž problémy naše jediné české družstevní periodikum dlouhodobě tematizuje. V době, která tematizuje zcela jiné problémy, proto přicházíme s ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Věda

Pod zástěrkou výzkumu hrozí zneužívání osobních údajů z elektronické zdravotní dokumentace

Obrázek nebo fotografie#31314

Digitalizace je nutná, říká ochránce osobních údajů Thilo Weichert. Kdo ale v Německu už nyní používá elektronickou zdravotní dokumentaci, je ještě součástí experimentu.

taz: Pane Weicherte, od ledna musejí veřejnoprávní zdravotní pojišťovny (tj. zřízené ze zákona) nabízet svým pojištěncům elektronickou zdravotní dokumentaci, do které mají být ukládány například lékařské nálezy a lékový plán. Zdravotní pojišťovny v ... více »

Společnost a politika Věda,Osobnosti

Ztracená prvotní důvěra – příběh vědce, který se bez ohledu na důsledky postavil za poznanou pravdu (5. část)

Peter Weish

V roce 2019 jsme v Kulturních novinách ve vybraných kapitolách z knihy Ne jaderné elektrárně v Zwentendorfu! sledovali příběh rakouské společnosti, která po poznání, že směr jejího nejvýkonnějšího průmyslu přináší zhoubu, svým úsilím dokázala tento směr změnit a dané odvětví průmyslu ve své zemi úplně uzavřít. I vzhledem k aktuálnosti tohoto příběhu právě v dnešních dnech, v nichž se na čele světového podnikání ocitá sice jiné odvětví průmyslu, jehož výsledky jsou ale stejně pochybné, uveřejňujeme na pokračování esej z téže knihy – příběh vědeckého insidera (jeho obdivuhodný životopis najdete pod textem), který po zjištění pravdy dokázal odolat tlaku – a postavit se i proti svým váženým učitelům, kteří totéž nedokázali… První čtyři části eseje naleznete zdezdezde a zde.

Rakouský badatel zkoumající v oblasti chování, původem z Německa, Gernot Graefe, který pracoval v Institutu pro srovnávání způsobů chování na odloučeném pracovišti v Donnerskirchenu a v roce 1970 si poslechl mou přednášku na univerzitě, se stal akti ... více »

Společnost a politika Věda

Když hlava pracuje proti tělu

Francisco Goya: Dům bláznů

Autoři knihy Normální šílenství upozorňují: „téma duševního zdraví se ve skutečnosti týká každého z nás“.

Osvěty v oblasti psychiatrie pořád ještě rozhodně není dost. Duševní nemoci byly v naší technokratické tradici dlouho považovány za projev neschopnosti a méněcennosti nemocného, ostatně stejně jako se to donedávna hlásalo (a bohužel dosud ještě čast ... více »

Společnost a politika Osobnosti

Dovolená s farářem

Agonda. Foto Wikimedia Commons

Sváťa Karásek, jenž snil o veselém starobinci, si ještě vloni uměl užít i skromné zimní dovolené v exotické Indii.

Dnes je to přesně rok, co jsme se Sváťou Karáskem dorazili do indického státu Goa a měli před sebou měsíc prázdnin. Bylo to skvělé a teď (psáno 14. února 2021) je vhodný čas na krátkou vzpomínku na tenhle povedený výlet. Když mi v listopadu 2019 při ... více »

Společnost a politika Věda

Dobré koronazprávy XXIII.

Senioři pandemického věku. Foto Tomáš Koloc.

Další díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

  Česká armáda spásy vyhlásila sbírku na respirátory pro lidi bez domova https://www.darujme.cz/projekt/1202775?fbclid=IwAR34HLCYRQhYc74ut6hWxMYUZLheht6W5iHZ0gSDzm_inQzYt5-YIVq_HqQ Aktivita přichází v pravou chvíli, kdy se stát se nezvládá postarat ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Prorok, který sto let lál své zemi

Lawrence Ferlinghetti na svém oblíbeném Staromák Square v tomto textu, který autorovi zveřejnil deník LN.

Za Lawrencem Ferlinghettim a autorovou návštěvou v jeho sanfranciském hájemství v roce 2012

V době, kdy na Barrandově začal filmovat Bruce Willis, a Praha byla polepena plakáty s upozorněním, že se hledají představitelé první porevoluční parodie na masovou americkou kulturu I Was a Teenage Intellectual – jsem takovým mladistvým intelektuál ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Merta: renesanční duch a postmoderní duše nepokojná

Vladimír Merta - foto Jiří Plocek 2013

Písničkář, spisovatel a filmový režisér Vladimír Merta se letos 20. ledna dožil 75 let. Z původního záměru autora tohoto textu napsat zdravici z nejrůznějších důvodů sešlo a tak se zpožděním zveřejňujeme revidovanou verzi textu, publikovaného 20. 1. 2011 u příležitosti Mertových 65. narozenin a dnes již nedostupného. Současně připomínáme, že po loňském obsáhlém Popelnicovém románu (Galén) vydal oslavenec letos u stejného vydavatele archivní trojdiskový komplet Vykopávky z Korintu, jímž znovu dokazuje svou jedinečnost v českém prostředí.

  Je mi těžko psát o člověku, kterého jsem vždy obdivoval. Upadnout do nekritiky je pak tak snadné… Ale nejde nepsat. Aspoň pár střípků. Začátek osmdesátých let, nebo ještě konec sedmdesátých? Klub Charbulova narvaný k prasknutí, na pódiu dva nenápa ... více »

Kultura a umění Kultura

Falešná sláva

Z filmu Falešná sláva

Falešná sláva. Influenceři, internetoví boti, falešní fanoušci, anonymní ctitelé, pomíjivá sláva a domnělý život v luxusu. Všechno není tak krásné jako na Instagramu.

Kdo si kupuje instagramová srdíčka? A proč se fotí internetové celebrity v umělých kulisách? Aby měly produkty zdarma a usínaly s dobrým svědomím, že jsou světem milované? Na to vše odpovídá dokument příznačně nazvaný Falešná sláva. Nový do ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Kovanda

Jaroslav Kovanda - foto Jiří Plocek.

Některá jména mluví sama za sebe. A člověk se pak ani nediví svérázu, jemuž dávají vzniknout – jako je tomu například u básníka, spisovatele, malíře a sochaře Jaroslava Kovandy ze Zlína.

Jardovi bylo 26. února osmdesát. Člověk by čekal v tom věku úbytek energie, ale ono to vypadá úplně naopak: Tolik knížek, obrazů a soch, co tento samorostlý všeumělec vyprodukoval za posledních pár let, se jen tak nevidí. A přitom vše poctivě odprac ... více »

Kultura a umění Osobnosti

Niccolò Paganini v Praze, část první: Čistota

Achille Ciro Alessandro Paganini (syn).

Příběh největšího světového houslisty všech dob a našeho hlavního města, navazující na seriál o jeho návštěvě našich nejznámějších lázní, Karlových Varů.

Po zklamaných nadějích na zotavení v lázních a marné snaze o vyléčení bolestivých zánětů v ústní dutině se Niccolo Paganini rozhodl 3. října 1828 pobyt v Karlových Varech ukončit a odjet do Prahy, aby se představil českému publiku. Ještě před tím se ... více »

Poezie Kultura

Záležitost měřítka

James Gillray: Král Brobdingnagu a Gulliver. Repro English Caricaturists and Graphic Humourists of the Nineteenth Century

Básník Norman MacCaig jako Lilipután v zemi Gulliverů.

Mé potíže a žaly vám možná, příteli, připadají obyčejné, ale já si kvůli nim připadám jako Lilipután ve světě Gulliverů. Snažím se vyhýbat jejich obrovským nohám. Když mě jeden z nich zvedne na dlani, držím se jako klíště, aby mě neodvál příšerný ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Svěcená voda versus šaman 3:2

Foto Chris Bray

O neobvyklých situacích, s nimiž se musí vyrovnávat misionář na Nové Guineji.

Po objevení početných kmenů na vysočině v roce 1933 přišli misionáři. Katolíci pár dní před protestanty, potom mormoni, Svědci Jehovovi. Dá se říci, že největší úspěchy měli a mají katolíci. Na vzdálenějších místech vysočiny, natož v pralesích vnitr ... více »

Literární ukázka Kultura

Jan Procházka: Spisovatel nemá psát pro svět, má psát pro svůj národ

Mahulena a Jan Procházkovi. Foto Karel Kachyňa.

Z díla Jana Procházky legendárního spisovatele (Politika pro každého) a scenáristy (Kočár do Vídně, Ucho, Na kometě, Už zase skáču přes kaluže, Páni kluci) a v neposlední řadě filmového dramaturga a producenta, který svým přátelstvím s prezidentem Antonínem Novotným zaštítit existenci nejslavnějšího plodu 60. let v čs. kultuře: československé nové filmové vlny.

Nikdy nepočítám nepřátele, ztratil bych fůru času, raději nepočítám ani přátele, mohl bych ztratit daleko víc, snažím se počítat sám se sebou, když už něco ztratím, vím proč. Spisovatel, je-li už spisovatelem, má všecko, nebo skoro všecko ve svých r ... více »

Literární ukázka Kultura

Kníže Jiří

Obrázek nebo fotografie#31321

Psychofonetika je terapeutická metoda zviditelňující vnitřní prožitek skrze spontánní gesto a hlásky. Autor spojuje svou erudici terapeuta a celoživotní vášeň literáta, a postupně vytváří pohádky, v nichž nejen děti, ale i dospělí mohou prožít kvalitu jednotlivých hlásek. V tomto případě jde o pohádku pro pedagogickou práci s hláskou J.

Hluboko v lesích bylo slavné knížectví. Přesto, že bylo obklopeno lesy, mnoho mocných urozených a bohatých hostů sem nalézalo cestu. Kníže Jiří totiž často pořádal bály, turnaje a hlavně hubertský hon na jelena. Jiří byl mladý, radostný a lehkomysln ... více »

Kultura a umění Zahraničí,Kultura

Však sme všetci ľudia

Foto Tomáš Koloc.

Odpověď slovenské spisovatelky, překladatelky a literární teoretičky z rumunského Sedmihradska na mezikulturní poetický dialog fejetonů Tomáše Koloce z Česka a Viery Benkové ze Srbska

Dnes už nemožno pochybovať o pozitívnych aspektoch dotyku kultúr. Nie je to ani fenomén, ktorý by sa zdal výsadou dnešných čias. Kultúry sa už stretali dávno, hádam možno bez veľkého omylu povedať, odjakživa. Pravda v rôznej miere a v rôznych formác ... více »

Fejeton Kultura

Pražská Genesis

Obrázek nebo fotografie#31323

Nový pohled na stvoření Prahy

Na začátku 90. let, když jsme s mým otcem, pražským rodákem, šli jednou na procházku kolem Želivského, kde tenkrát stavěli hotel Don Giovanni, první vypasenou vlaštovku procovského kapitalismu a podnikatelského baroka, otec odvrátil hlavu jako Lot, ... více »

Fejeton Kultura

Chrám a tvrz

Christoph Weigel: Prodej knih ze sudu. Mědirytina, 1698. Zdroj Deutsche Fotothek

Údiv nad Knižními novinkami.

Prostého, leč smutného faktu, že prodejem knih se živí také lidé, kterým chybí elementární znalosti o literatuře, jsem si všiml před mnoha lety. Stále mě však dokážou překvapovat některé jeho průvodní jevy. Listoval jsem Knižními novinkami (časopis ... více »