Čtrnáctideník Kulturní noviny

7. číslo pondělí 29. 3. 2021

Téma Domov,Věda

Ivermektin aneb hledání léku na covid-19

Obrázek nebo fotografie#31536

Cesta k léku jako symbol složitosti lékařského zvládání akutní epidemie. Roli nehrají jen čistě lékařské faktory, ale také rigidita systému, politický marketing, vliv farmaceutického průmyslu a mediální kolotoč.

Primář Michal Rezek z I. interní kardioangiologické kliniky FN u svaté Anny v Brně ve videu z 11. března trpělivě a věcně vysvětluje, proč začali před koncem roku 2020 zkoušet léčbu ivermektinem u pacientů s covidem. Bylo to na základě celé řady p ... více »

Společnost a politika Ekonomika,Věda

Nový blok jaderné elektrárny Dukovany: Zatímco v Německu technici dostali od státu zadání, a úspěšně vytvořili energetiku bez jádra, u nás se ptáme, co nejde

Foto Tomáš Koloc.

Rozhovor s jaderným inženýrem a pověřencem spolkové země Horní Rakousy Daliborem Stráským.

První otázka bude stupňovaná: Potřebujeme podle vás v ČR nový jaderný blok? Potřebujeme Dukovanskou elektrárnu jako celek? A potřebujeme u nás atomové elektrárny jako takové? Tyto otázky lze zodpovědět trojitým NE. Tento stát může existovat s jadern ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Ekonomika

Odpovědnost dodavatelů nízká po německu nebo vyšší podle EU?

Obrázek nebo fotografie#31533

Evropský parlament projednává návrh směrnice o náležité péči a odpovědnosti podniků. Tento legislativní návrh je mnohem přísnější než německý zákon o dodavatelských řetězcích. Své dodavatele by muselo kontrolovat i mnoho menších společností.

Německá spolková vláda se nedávno pracně shodla na zákonu o dodavatelských řetězcích ( Lieferkettengesetz ). Křesťanskodemokratická unie (CDU) při tom prosadila, že dodržování lidských práv budou u svých zahraničních dodavatelů muset kontrolovat jen ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Politika,Ekonomika

Koaliční spor o zemědělské dotace

Obrázek nebo fotografie#31474

Spolkové ministerstvo životního prostředí, vedené sociálními demokraty, chce, aby zemědělci usilující o evropské dotace dělali víc pro přírodu. Pustilo se proto do ministerstva zemědělství, které je v rukou CDU/CSU. Jednotlivé spolkové země pak chtějí ještě něco jiného.

Spolkové ministerstvo životního prostředí ostře kritizovalo návrhy ministryně zemědělství Julie Klöcknerové na budoucí rozdělování evropských zemědělských dotací v Německu. Státní tajemník pro životní prostředí Jochen Flasbarth (SPD) v pátek 12. bře ... více »

Společnost a politika Domov

Přihlašuji se k národnosti moravské – má to smysl?

Znak Moravy na pozadí moravských národních barev, červené a žluté.

Malá úvaha na téma zdánlivě nedůležité, ale přitom s velkým případným dopadem.

Sčítání lidu slouží k řadě cílů – od čistě demografických až po ryze praktické v oblastech vzdělávání, dopravy, zdravotnictví a dalších. Já tento závažný administrativní krok našeho státu vnímám i kulturně-politicky: V kontextu současného státoprávn ... více »

Společnost a politika Věda

Ztracená prvotní důvěra – příběh vědce, který se bez ohledu na důsledky postavil za poznanou pravdu (7. část)

Peter Weish

V roce 2019 jsme v Kulturních novinách ve vybraných kapitolách z knihy Ne jaderné elektrárně v Zwentendorfu! sledovali příběh rakouské společnosti, která po poznání, že směr jejího nejvýkonnějšího průmyslu přináší zhoubu, svým úsilím dokázala tento směr změnit a dané odvětví průmyslu ve své zemi úplně uzavřít. I vzhledem k aktuálnosti tohoto příběhu právě v dnešních dnech, v nichž se na čele světového podnikání ocitá sice jiné odvětví průmyslu, jehož výsledky jsou ale stejně pochybné, uveřejňujeme na pokračování esej z téže knihy – příběh vědeckého insidera (jeho obdivuhodný životopis najdete pod textem), který po zjištění pravdy dokázal odolat tlaku – a postavit se i proti svým váženým učitelům, kteří totéž nedokázali… Prvních šest částí eseje naleznete zde, zde, zde, zde, zde a zde.

V roce 1975 proběhla první velká rozprava s nenásilným odporem o atomové elektrárně Wyhl am Oberrheim. Tehdy to bylo obsazení místa. Zemědělci, především selky ze sousedství, protestovali nenásilně, tam na staveništi naplánovali obsazení a úspěšně t ... více »

Společnost a politika Věda

Dobré koronazprávy XXV.

Foto Tomáš Koloc.

Další díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

  Čeští lékárníci vydali manuál, jak léčit covid doma Stojí za ním Česká lékárnická komora. Vyšel manuál, jak léčit covid doma Otázky, odpovědi, kontakty. Čeští vědci potvrdili účinnost nové dvojité protilátky proti všem hlavním mutacím koronaviru „ ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Hana Hegerová: Levandulová dáma z evropských křižovatek

Levandulová Hana Hegerová.

Život Hany Hegerové (1931–2021) nejen jako herečky.

  „Šejn ví dí lavone / lichtik ví dí šterne / Fun himl a matone / bisdu mir cugešikt!“ – „Levandule krásná / jak hvězdo zářící / z nebe z rána jasná / seslaná pro mě sem!“ (z písně v jazyce jidiš, kterou Hana Hegerová v roce 1966 nazpívala pod názv ... více »

Společnost a politika Domov

Malontské memorandum

Historická fara v jihočeských Malontech.

Připojte se k záchraně unikátní historické budovy.

„Naděje není přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl – bez ohledu na to, jak to dopadne.“ (Václav Havel) Vážené dámy, vážení pánové, milí přátelé, zřejmě znáte tento výrok Václava Havla a budete s ním možná souhlasit, i kdy ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Sochařka Šárka Radová v nepřízni pandemie neupadá

Šárka Radová: Stíny, kamenina a porcelán, výška 35 a 40 cm. Foto Vojtěch Marek

V čase pandemie, v němž tristně vězíme už druhý rok, jsou na tom mnozí špatně i ekonomicky. V nejzazším ústranní jsou snad profesionální výtvarníci. Mohou sice ve specifických poměrech nadále pracovat, ale za zavřenými dveřmi galerií a obchodů s uměním jsou bez publika i bez prostředků. Odolnější z nich, aby nepropadli beznaději, hledají únik. Třeba v náhradní činnosti, polykající s časem i energii. 

Co právě dělá sochařka Šárka Radová? Zeptal jsem se jí elektronickou poštou. Snažím se, ne však s každodenním úspěchem, čelit pandemii a mediální masáži nervů od televize, nevyjímajíc státní. Generálně uklízím ateliér. Jde o třídění a vyklízení věcí ... více »

Kultura a umění Kultura

Tromby

Obálka knihy Žeberův odkaz

Jak se básník David Jan Žák stal autorem dětských knih.

Přemýšlím, nakolik je vlastně dospělý kritik práv textům určeným dětskému čtenáři. Ne snad, že by nesvedl zhodnotit jejich kvality, řekněme, literární. Jenom mu většinou chybí ono zaujetí věcí, již právě spoluutváří, schopnost nechat se do díla vtáh ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Antické drama české korupce

Sněžím, obálka knihy. Repro knihyzed.cz

Milionové úplatky, alkoholová tažení pražskými podniky a lajny koksu na stole ředitele prestižní nemocnice. Kdo to byl a kdo je Vladimír Dbalý a jak proběhlo vytunelování Nemocnice Na Homolce? A také, jak je důležité psát si deník.

Na začátku koronavirové epidemie na jaře roku 2020 se objevila na pultech těch pár otevřených knihkupectví nová kniha od nakladatelství Zeď. Již druhá faktografická kniha novináře a šéfredaktora webu iRozhlas.cz Radka Kedroně nese název Sněžím! Dení ... více »

Kultura a umění Kultura

Deník Jakuba Tomáše, 15. 3. – 28. 3. 2021

Jakub Tomáš: Doma, 2021, olej na plátně, 180 x 180 cm, foto archiv autora

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Jakub Tomáš (1982) je malíř, učitel na rodičovské dovolené, majitel rostoucího lesa a včelař. Absolvoval pražskou Akademii výtvarných umění v ateliérech Vladimíra Kokolii a Jiřího Sopka. Pro své obrazy si vytváří prostorové modely z plošných vystřih ... více »

Fejeton Kultura

Jak jsem k narozeninám dostala covid

Foto: archiv Lenky Procházkové.

Rituály jsou jako patníky u náročné cesty.

Loni na jaře jsem o plnohodnotnou oslavu narozenin přišla kvůli nouzovému stavu, a tak jsem si to letos chtěla vynahradit. Jenže člověk míní a vyšší moc na to nedbá. Před čtrnácti dny jsem připustila, že i letošní narozeniny budu muset nechat projít ... více »

Literární ukázka Kultura

Rytíř Trut

Obrázek nebo fotografie#31537

Psychofonetika je terapeutická metoda zviditelňující vnitřní prožitek skrze spontánní gesto a hlásky. Autor spojuje svou erudici terapeuta a celoživotní vášeň literáta a postupně vytváří pohádky, v nichž nejen děti, ale i dospělí mohou prožít kvalitu jednotlivých hlásek. V tomto případě jde o pohádku pro pedagogickou práci s hláskou T.

V rodě Trutů se narodil chlapec, který byl od mala úspěšně veden k odvaze a rytířským ctnostem. Jen učitel šermu z něj neměl radost. Trut sice uměl zasadit ránu, a to pořádnou, ale nohy měl těžké. Jiné to bylo ve chvíli, kdy mohl začít jezdit na kon ... více »

Poezie Kultura

Alexandr Kušner: Jaro

Angelo Toselli: Pohled na Zimní palác

Báseň o Petrohradě, kde starý sloh láká.

Sad potažený lokáčem. A bez rukavic ještě zebe. Sladký vzduch průzračného nebe A všude samá modř a čerň. V obloze mají oblaka Nedomodelované tvary Kolem nich plavou čárymáry, Stříbřité jako alpaka. A Zimní palác, čistič skla Do fialova okna čistí ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Lovci kilometrů

Na hranicích. Foto Wikimedia Commons

Vzpomínka cestovatele a spisovatele Františka Alexandra Elstnera upozorňuje, že český původ vám může v cizině způsobit nečekané komplikace.

Pohovořte s pradědečkem a jistě si vzpomene na legendární doby, kdy ještě lidské nohy směly šlapat, kam chtěly. Povzdech jistě populární, ale rozličné nesnáze jsme prožili na dalekých cestách už dávno před studenou válkou. Bylo to nesnadné, získat v ... více »

Fejeton Kultura

Dnes jsem se probudil

Velikonoční zajíci připravení k paradesantnímu zásahu. Foto Tomáš Koloc.

Fejeton o zpravodajství

Dnes jsem se probudil a vzpomněl na Ray Bradburyho a jeho Zen – umění psát, na autora, který podle svých slov od dvanácti let psal víc jak tisíc slov denně, i zastyděl jsem se a rozhodl, že vám některým redaktorům KN, kteří nevlastníte televizi, nap ... více »

Fejeton Kultura

Suez, Peksa, Rangers: dopis Jaroslavu Kovandovi

Selfie Tomáše Koloce a Johna Lennona. Kresba: Jaroslav Svoboda.

Korespondence z 29. března 2021.

Drahý Jardo, pořád píšeš buď Jirkovi Plockovi, nebo celé redakci, ale málokdy jsi tu napsal jenom mně. Ale zase jsi na mě byl moc hodný v jiných věcech, a tak jsem se rozhodl, že já na oplátku odepíšu Tobě. Na Štefana Švece se nelze zlobit, je to ... více »