Kultura a umění Domov,Kultura

Antické drama české korupce

Sněžím, obálka knihy. Repro knihyzed.cz

Milionové úplatky, alkoholová tažení pražskými podniky a lajny koksu na stole ředitele prestižní nemocnice. Kdo to byl a kdo je Vladimír Dbalý a jak proběhlo vytunelování Nemocnice Na Homolce? A také, jak je důležité psát si deník.

Na začátku koronavirové epidemie na jaře roku 2020 se objevila na pultech těch pár otevřených knihkupectví nová kniha od nakladatelství Zeď. Již druhá faktografická kniha novináře a šéfredaktora webu iRozhlas.cz Radka Kedroně nese název Sněžím! Deník bílé mafie a autor se zde zabývá kauzou z let 2007–2013 kolem vytunelování Homolecké nemocnice. Jedná se o velmi čtivou a také zábavnou investigativní literaturu faktu, která v autorově díle navazuje na jeho debut Operace Rath. Kedroň se systematicky a poctivě věnuje tématu korupce v českém zdravotnictví. Jeho novinářské řemeslo a reportérské zkušenosti se zkrátka nezapřou. Obě knihy přibližují čtenářsky vstřícně, a přitom podrobně problematiku a složitost celé korupční kauzy s mnoha odbočkami a vedlejšími liniemi.

Zákulisí plné lobbistů, zkorumpovaných policistů a politických službiček, a současně až antické drama vzestupu a pádu. Přestože se jedná o literaturu faktu, připadalo mi spíše, že sleduji napínavý filmový thriller. Filmovost podtrhuje výstavba „příběhu“ z jakoby různě vystříhaných kapitol či novinových článků. Právě zdánlivě nesouvislé kapitoly a pauzy mezi nimi dávají vzniknout „filmovému střihu“, který čtenáře vede skrze deset let, kdy se aféra rozplétá a stává čím dál populárnější a rozsáhlejší. Díky těmto střihům Kedroň skáče na přeskáčku mezi roky, místy i osobami – a čtenář se nemůže ztratit, jelikož se neustále pohybuje v určitém okruhu času, postav a místa. Čtenáři nevadí, že kapitoly na sebe nenavazují, jelikož kapitoly slouží především k souvislému prohlubování zločinecké kauzy a pomalému, ale vytrvalému postupu policistů. Děj ubíhá svižně a čtenář je vtahován do víru korupce, kokainového oparu a nočních pitek, které střídají milionové úplatky a manipulace se státními zakázkami. Vše popisováno velmi detailně, reportérsky napínavým stylem.

Kromě ústřední postavy Vladimíra Dbalého se zde setkáváme se jmény jako Ivo Rittig nebo tvářemi kauzy kolem Jany Nagyové a Petra Nečase. Vše je zabalené do zábavného hávu tragikomického příběhu uznávaného neurochirurga, sběratele umění a poštovních známek. Ten disponuje „mafiánským kufříkem“ s třiceti miliony hotovosti a podrobným deníkem, který mu zpečetí osud na desítky let ve vězení. Motiv osobního deníku nemocničního ředitele je zásadním klíčem k dopadení zločince. Několik vybraných stránek je publikováno i v Kedroňově knize – čtenář může nahlédnout do chaotických, ale detailních zápisků korupčníka. Příběh se tak z velké části opírá o faktografické přílohy, které čtenářům neustále připomínají, že se nejedná o fikci. Kromě deníku jsou to kopie a skeny soudních dokumentů, které sehrály zásadní roli v soudních tahanicích, nebo soubor fotografií ať už od soudu, policie, anebo přímo ze soukromého archivu Vladimíra Dbalého. Vše končí krutým a nevyhnutelným pádem do kolotoče soudních líčení a vazebního stíhání, které se vleče již několik let. Neuvěřitelný a strmý vzestup střídá rychlý až osudový pád homoleckého šéfa. Pro parametry takřka hollywoodského thrilleru, který je však vyprávěním skutečného příběhu, bych se knihu nebál přirovnat k filmu Martina Scorseseho Vlk z Wall Street (2015). Koncem února 2021 server aktuálně.cz skutečně oznámil chystanou filmovou adaptaci Kedroňových knih Operace Rath a Sněžím! Deník bílé mafie. Filmu nebo televizní minisérie se ujme sehrané filmařské duo – režisér Jan Hřebejk a scenárista Petr Jarchovský. Dílo vzniká pod produkčním dohledem Matěje Chlupáčka z produkce Barletta.

Stejně jako hlavní protagonista ze Scorseseho filmu nám i ten Kedroňův ukazuje, že trestu se neunikne. Mlýny české justice sice melou pomalu, ale jistě. Důkazem je nedávná zpráva, která podpořila aktuální vyznění knihy. V lednu letošního roku padl první pravomocný rozsudek v kauze Homolka – Vrchní soud v Praze vynesl nad Dbalým ortel, který ho posílá na sedm let do vězení s pokutou v řádu desítek milionů.

Knihu mohu doporučit všem milovníkům dobrých a napínavých thrillerů, které mají přesah do reálného světa. Přestože se kniha řadí do faktografické literatury, jedná se o velmi dramatický lidský příběh o blízkosti uznání a zatracení.

Radek Kedroň, Sněžím! Deník bílé mafie, nakladatelství ZEĎ, 2020