Čtrnáctideník Kulturní noviny

2. číslo pondělí 17. 1. 2022

Téma Domov,Ekonomika

Novoroční „projev“ o stavu České republiky v roce 2022

V obci Most-Chánov vyfotil autor.

Prezident USA – a koneckonců i naši prezidenti - ve svém projevu na konci starého či na začátku nového roku každoročně pronášejí do médií „zprávu o stavu unie“. Editor Kulturních novin si ve svém novoročním textu tuto formu zkusil na vlastní pero.

Jak je na tom současný režim, který v listopadu 1989 začal prosazovat osobní a podnikatelské svobody, včetně práva na svobodu slova, omezeného jen žalobou o urážku na cti, po symbolických 33 letech nejen v oblasti sociálních práv, které ve jménu prá ... více »

Společnost a politika Věda

Obřad zasvěcení napříč světem i časem

Doprovodné foto vybral autor.

Co nám to dnes připomíná?

Nejstarší náboženské představy lidského rodu jsou spojeny se svištivou řehtačkou (rhombos, bull-roarer) coby nadpřirozeným hlasem odjinud. V den zahájení zasvěcovacího obřadu u jihočadského lidu Sara nastane po setmění shon: ženy, jak svědčí etnolog ... více »

Společnost a politika Věda,Osobnosti

Můj táta, co postavil atomku na ledě a zmapoval kus Antarktidy velký jako Turecko

Koloc Point, vyznačený na tetování jedné z příslušnic dynastie amerických Koloců.

Za pilotem-pábitelem Bohumilem Jimem Kolocem mladším (23. 2. 1924 – 13. 1. 2022). Jeden českoamerický příběh 20. století.

Můj táta Bohumil Koloc mladší se narodil Bohumilu Kolocovi staršímu a mé babičce Edně (rozené Dawsonové) 23. února 1924 ve sněhové bouři u Hacketstownu v New Jersey. Zmiňuji to proto, že v New Jersey v té době bylo dítěti mužského pohlaví, jehož nar ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Politika,Věda

Ruka ruku do zelena myje

Obrázek nebo fotografie#43789

EU a klimatický obrat: Evropská komise prohlásí atomovou energii a zemní plyn za klimaticky šetrné. Stojí za tím kompromis mezi Francií a Německem.

Byl to silvestrovský ohňostroj zvláštního druhu: 31. prosince 2021, pár minut před přelomem roku, poslala Evropská komise z Bruselu členským státům návrh nařízení, ve kterém se investice do plynových a atomových elektráren za určitých předpokladů po ... více »

Komentář Zahraničí,Ekonomika,Věda

Rusko-evropská ruleta

Obrázek nebo fotografie#43742

Evropská komise svým přístupem k atomové energii a zemnímu plynu hraje hazardní hru. Berlín a Paříž si vzájemně nahrávají. Paříž sází na jadernou energii, Berlín na zemní plyn.

Trvalá udržitelnost je pružný pojem. Zvláště, když se použije pro technologii zkázy, jakou je atomová energie, a klimatického zabijáka, jakým je zemní plyn. Evropská komise nyní investice do obou těchto způsobů výroby elektrické energie ve svém návr ... více »

Společnost a politika Domov

Otázka stylu a jazyka

Šumavský strom. Foto Jiří Bubeníček, licence CC-BY-SA-4.0

Tato dvě provolání dělí od sebe 35 let. První text vyšel v komunistickém tisku, druhý byl zveřejněn vedle turistické stezky na Šumavě.

Ztroskotanci a samozvanci Rudé právo 12. ledna 1977 Jde jim o taková „práva a svobody“, které by jim umožnily, aby mohli znovu volně organizovat protistátní a protistranickou činnost, hlásat antisovětismus a znovu se pokusit o rozbití socialistické ... více »

Společnost a politika Domov,Zahraničí

Dobré koronazprávy XL.

Laos vás vítá. Foto Felix Stahlberg, Wikimedia Commons

Další díl redakčního výboru zpráv a informací, které přinášejí návody i naději.

Test za pár minut https://pozitivni-zpravy.cz/dalsi-uspech-ceskych-vedcu-v-boji-s-covidem-19-rychly-a-spolehlivy-biocip/ Čeští vědci vyvinuli biočip, který je schopen rychle a spolehlivě odhalit nákazu koronavirem. Psi a psychika https://ekolist.cz ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Vnímání smyslu života prostřednictvím tvůrčí práce

Bořivoj Pejchal (portrét). Foto Jan Dočekal.

Rozhovor s malířem Bořivojem Pejchalem.

Zaujetí tvorbou v každodenním střetu s následky úderů osudu jsou v posledních letech rysy života malíře Bořivoje Pejchala (* 1953, absolvoval Vysoké učení technické v Brně a Školu výtvarného myšlení Igora Zhoře). Zhruba před dvaceti roky se uvedl ex ... více »

Kultura a umění Kultura

Od poesie chybění k usebrání a novým kořenům

Ilustrace Barbora Lungová

Recenze nové sbírky Andrey Vatulíkové (1984), brněnské básnířky, která se ve svých sbírkách věnuje především osobním partnerským vztahům a její poesie je často velmi adresně dedikována životním partnerkám, které odcházejí ze života, tu a tam se vynořují a některé mizí, aby zaplnily už jen místo ve vzpomínkách a autorčiných knihách. Ty jsou plné záblesků nostalgie, intenzivních emocí („Je příliš mnoho citu v jedné ženě“), ale i odkazů k bohémství, citací jiných autorů a oscilování mezi svobodou a partnerskou (ne)závislostí.

Druhá kniha Andrey Vatulíkové „I když se umíš smát jako Dalajláma“ přitom navazuje na prvotinu „Ona je ten tragický typ“ a lze v ní sledovat vývoj od jakési „poesie chybění“ k hledání nových cest směrem k životnímu a vztahovému zrání. Celou sbí ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Odešel Zdeněk Štajnc, kreslíř, grafik a kolážista

Zdeněk Štajnc: P 2044-10, koláž a kresba do partitury, 2013.  Foto: Jan Dočekal

Třetího ledna se v Třebíči nadobro uzavřela tvorba Zdeňka Štajnce, kreslíře, grafika a kolážisty. Bylo mu 73 let.

V roce 1965 byl Zdeněk Štajnc jedním ze zakladatelů studentské výtvarné Skupiny 4, jejímž mentorem byl experimentální básník a výtvarník Ladislav Novák, v té době pedagog třebíčské Střední všeobecně vzdělávací školy, kterou tři z nové skupiny navště ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Deník Marty Fišerové Cwiklinski, 31. prosince 2021 – 13. 1. 2022

Marta Fišerová Cwiklinski, Repro otevrenakultura.cz

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Marta Fišerová Cwiklinski (1987) je vizuální umělkyně a kurátorka. Studovala v ateliéru Environment na Fakultě výtvarných umění. Účastnila se řady zahraničních stáží zaměřených na kurátorskou praxi, jako kurátorka působila například v brněnském Domě ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Boj s větrnými mlýny anebo životopis průšviháře 2.

Obrázek: autor.

Na pokračování uveřejňujeme paměti legendárního východočeského barda devíti uměleckých řemesel (herec, loutkoherec, loutkář, malíř, výtvarník, scénograf, ilustrátor, umělecký knihař a básník).

Válka byla doba, kdy bylo docela běžné běhat na zavolání sirény do krytu, třeba uprostřed vyučování (dodnes mne její ječení naplňuje děsem), pamatuji si i dvojí signál, ten upozorňující i ten ukončující, byl dlouhý a táhlý. Akutní nebezpečí bylo zvý ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Centra mimo centra 5/6

Sibiř Brno. Foto archiv Sibiře

Pátý díl cyklu, který vznikl ve spolupráci se studenty Katedry výtvarné výchovy Masarykovy univerzity. V rámci předmětu Základy provozu umění objevují místa, která se věnují prezentaci výtvarného umění, přitom se však zpravidla nacházejí na periferii nejfrekventovanějších tras. Tato periferie může souviset s lokalitou, aktuálně (ne)preferovanými formami umění, diváckou cílovkou nebo i s autorsky osobitým zákresem mapy. Vedle nesamozřejmé pozornosti k méně sledovaným projektům tak cyklus představuje jakousi rozhlednu s výhledem do krajiny nejmladší generace „lokátorů“. Tentokrát se vypravíme na Sibiř, nejen na kávu do fary a do Hodonína. Jde o centra komunitní, byť tou třetí komunitou v nadsázce myslíme prostředí střední školy.

Balbína Králová Na Sibiř? A v Brně? Snadno! Přijďte i vy okusit akce prvního brněnského autonomního centra vybudovaného zdola a svépomocí. Přijďte poznat místo setkávání nejrůznějších (sub)kultur a žánrů. Přijďte na Sibiř! Sibiř je nezávislé kulturn ... více »

Poezie Kultura

V koutě u krbu

Émile Munier: Oblíbená kočka (1874)

Rada pro zimní dny od Théophila Gautiera (1811–1872), „čaroděje francouzského písemnictví“, prvního předsedy Société Nationale des Beaux-Arts, redaktora listu Le Moniteur Universel, předchůdce parnasistů, autora románů dobrodružných (Kapitán Fracasse) i erotických (Slečna de Maupin), básní, baletních libret, výtvarných a literárních recenzí, cestopisů i Baudelairova životopisu.

Blow, blow winter’s wind. Shakespeare. Around in sympathetic mirth Its tricks the kitten tries The cricket chirrups in the hearth — The crackling faggot flies. Goldsmith. Quam juvat immites ventos audire cubantem. Tibullus. Nechť liják potopou po st ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: Umělecké bláto

Jiří Trnka. Foto archiv

Druhá světová válka múzám zrovna nepřála. V nemilosti protektorátních úřadů se ocitl i Jiří Trnka, jak vzpomíná jeho tehdejší manželka Helena Chvojková.

Nicméně – za zdí zahrady byl svět, a svět velice krutý. Byla válka. Už do Louňovic došla zpráva o vpádu Němců do Polska. V lednu 1940 se narodil Jirka a bylo třeba chránit dětem ohrožené dětství, ba i životy. Byla stále větší nouze o jídlo. Jiří mus ... více »

Fejeton Kultura

Impeachment

Obrázek nebo fotografie#43797

Dějiny jedné dědiny

Stejně si myslím, že bývalo líp. Holky na nás nějak víc zabíraly a my jsme oceňovali jejich krásu a to, za co jsou dnes pánové vláčeni v novinách, dehonestováni ve společnosti, degradováni v armádě a vyhazováni ze zaměstnání, jsme my, tenkrát mladí ... více »

Fejeton Kultura

Dvojice

Kosatec a kosatka

O úskalích přechylování.

Slova. Používáme je denně. Shluk hlásek nese význam, který často ve zvyku a rychlosti psaní a čtení překryje slovo samé. Původní nápad vznikl při pokusech o přechýlení dříve výhradně mužských (a tedy v mužském rodu používaných) funkcí. Typicky třeba ... více »