Kultura a umění Domov,Kultura

Centra mimo centra 5/6

Sibiř Brno. Foto archiv Sibiře Sibiř Brno. Foto archiv Sibiře Kafara, bývalá fara v Brně-Maloměřicích. Foto www.startovac.cz, patron kafara Kafara, v prosinci 2021 zde hrál Koonda Holaa. Repro archiv Kafary Galerie DIVOKA, z výstavy Barbory Gučové. Foto archiv galerie Galerie Divoka, z výstavy Julie Černé. Foto archiv galerie

Pátý díl cyklu, který vznikl ve spolupráci se studenty Katedry výtvarné výchovy Masarykovy univerzity. V rámci předmětu Základy provozu umění objevují místa, která se věnují prezentaci výtvarného umění, přitom se však zpravidla nacházejí na periferii nejfrekventovanějších tras. Tato periferie může souviset s lokalitou, aktuálně (ne)preferovanými formami umění, diváckou cílovkou nebo i s autorsky osobitým zákresem mapy. Vedle nesamozřejmé pozornosti k méně sledovaným projektům tak cyklus představuje jakousi rozhlednu s výhledem do krajiny nejmladší generace „lokátorů“. Tentokrát se vypravíme na Sibiř, nejen na kávu do fary a do Hodonína. Jde o centra komunitní, byť tou třetí komunitou v nadsázce myslíme prostředí střední školy.


BRNĚNSKÁ SIBIŘ

Balbína Králová

Na Sibiř? A v Brně? Snadno! Přijďte i vy okusit akce prvního brněnského autonomního centra vybudovaného zdola a svépomocí. Přijďte poznat místo setkávání nejrůznějších (sub)kultur a žánrů. Přijďte na Sibiř!
Sibiř je nezávislé kulturní a komunitní centrum nacházející se v prostorách bývalého husovického kina a divadla Bio Sibiř v Brně. Sibiř spravuje skupina nadšených lidí samostatně, kolektivně a svépomocí, ve svém volném čase a na vlastní náklady. Od jara roku 2017, kdy Sibiř začala ožívat, zde vznikl zcela unikátní prostor, ve kterém se konají nejrůznější akce.
V prostorách bývalého kina nyní hrají nejrůznější kapely, probíhají přednášky, besedy, workshopy, promítají se filmy, nedávno se zde zrodila i Galerie na Sibiři, kde bylo možné vidět například skvělou výstavu Špatnější než ráj. K prostorám Sibiře patří také zahrádka ve vnitrobloku, do které se dá uniknout z ruchu města, a nechybí zde ani bar a točené pivo, kterým je možno se během akcí občerstvit.
Po koronavirové pauze Sibiř letos zahájila svou činnost DIY inkfestivalem – minitattoo konvencí, doplněnou o hudební program. V říjnu zde zazněla Polská soda I. a prostorami se rozezněl TranSiberianHunger 2021 – večer nadupaný hudbou osmi různých kapel.
Od počátku Sibiře zde proběhla již řada koncertů a akcí, mezi kterými byl například koncert Jany Uriel Kratochvílové, konala se zde afterparty pro Open Studios, konaly se zde benefity na Lékaře bez hranic, filmový festival Naiff a spousta dalšího. Každou sobotu zde zdarma pro všechny potřebné vaří FoodnotBombs a v letošním roce Sibiř začala spolupráci s iniciativami Stop Idet a Odzbrojovka.

Adresa:
Dukelská 123/50
614 00
Brno

Facebook: https://www.facebook.com/biosibir

Web: http://biosibir.cz/?fbclid=IwAR2fCD0MXjBcp2MeTG0VAVoZubuyfGi9kkGCzcddFF8jNiA2UHczCs-H4

 

EPICENTRUM OBŘANSKÉ KAFARY

…přijďte jen jednou, nebo zůstaňte navždy

Adéla Kučera Malendová

Komunitní centrum Kafara v brněnských Obřanech se pokouší stát centrem mimo centrum již více než šest let. Necelých dvacet minut dělí bývalou faru od středu města Brna, a přitom působí jako usedlost na venkově. Žádnou velkolepou architekturu tu nehledejte, budova fary i okolní prostředí vás zaujme spíše prostou útulností. Zároveň ji však nelze minout, pokud projíždíte či procházíte hlavní cestou přes městkou část Obřany. Není třeba nikam bloudit, je připravena stát se útočištěm po dlouhé víkendové procházce, anebo cílem při záměrné cestě do zdejšího odlehlého centra. O co tedy jde? Odpověď je nejednoznačná. Pokud je komunitním centrem, jak by mohla působit otevřeně i pro neznámé kolemjdoucí? Pokud je kavárnou, proč provoz narušují kulturní akce, koncerty, workshopy a výstavy? Až přijdete, vřele vás přivítá. Když ne, vždy tu budou místní.
Jdu za kávou, vidím výstavu, na workshopu potkám místní i vzdálené. Obřanské autentické kulturní epicentrum si na nic nehraje, obsadilo bývalou faru a teď se o ni dělí s ostatními. Naposledy jsem zde viděla malby Hynka Bařáka, absolventa FaVU VUT, milovníka středověkých motivů. Jeho dílo s odkazem tajuplných dávnověků tu přivítalo podzimní sezónu 2021 a také se tu jistě cítilo dobře. Nevěříte? Navštivte obřanskou Kafaru a přesvědčte se sami!

KAFARA
Provozovna: Fryčajova 78/16, 614 00 Brno-Maloměřice
E-mail: info@kafara.cz

Web: https://www.kafara.cz/

FB: https://www.facebook.com/kafarabrno

 

Galerie DIVOKA

Terezie Hrabcová

Div oka nebo Divoká? Tato studentská galerie s nevšedním jménem se nachází v budovách ateliéru Střední školy průmyslové a umělecké v Hodoníně. Její hravý název vhodně koresponduje s různorodým obsahem, který je v ní vystavován.
Divoka vznikla v roce 2016 po rekonstrukci nevyužitých prostor školy. Díky tomu studenti dostali příležitost zapojit se do provozu a zprostředkování umění.
Galerie zahájila svůj provoz výstavou pedagogů. Nyní jsou vystavujícími vybraní studenti školy, kteří mají možnost si na chvíli vyzkoušet práci jak kurátora, tak umělce. Tvoří si sami pozvánky, instalují svá díla, plánují také doprovodné programy ke slavnostnímu zahájení výstav. Aktivně se zapojují do všech důležitých úkolů za pomoci vedoucího ateliéru MgA. Petera Žúrka.
Galerie Divoka poskytuje příležitost pro rodiče a veřejnost, aby mohli nahlédnout do budov ateliéru, hlavně do galerie, a mohli tak být součástí rodícího se umění. Každý student, který dostane prostor v galerii vystavovat, má svůj typický rukopis, a proto je každá výstava opravdu jedinečná. Momentálně jsou vystavovány malby dvou maturantek, Magdalény Režňákové a Sofie Tokošové. Zahájení proběhlo 18. 10. 2021.

Kontakt
Adresa: Dobrovolského 6, 695 01 Hodonín, Tel: 518 355 808

Webovky školy: www.prumyslovka.cz

Webovky galerie: pracuje se na nich