Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Odešel Zdeněk Štajnc, kreslíř, grafik a kolážista

Zdeněk Štajnc: P 2044-10, koláž a kresba do partitury, 2013.  Foto: Jan Dočekal Zdeněk Štajnc: ilustrace z jeho básnické prvotiny Kolážované básně, kresba tuší.  Foto: Jan Dočekal Zdeněk Štajnc: Milostný dopis, alchymáž a kresba perem tuší, 2010.  Foto: Jan Dočekal Zdeněk Štajnc: Konceptuální koláž, 2014, počítačový tisk.  Foto: Jan Dočekal

Třetího ledna se v Třebíči nadobro uzavřela tvorba Zdeňka Štajnce, kreslíře, grafika a kolážisty. Bylo mu 73 let.

V roce 1965 byl Zdeněk Štajnc jedním ze zakladatelů studentské výtvarné Skupiny 4, jejímž mentorem byl experimentální básník a výtvarník Ladislav Novák, v té době pedagog třebíčské Střední všeobecně vzdělávací školy, kterou tři z nové skupiny navštěvovali. Skupina 4 byla aktivní pět desetiletí. Po roce 1989 v širším složení v profilu profesionálních umělců.

Zdeněk Štajnc se zabýval od roku 1970 lettrismem a přehodnocováním grafických významů map, hudebních partitur, tištěných textů a polygrafických barvotiskových reprodukcí. Uplatňoval při tom alchymáž, koláž, kresbu a manuskriptní texty s vlastními či převzatými básněmi, hojné jsou jeho automatické texty vpisované do alchymáží pozměněných reprodukcí výtvarných děl. V shrnutí lze říci, že byl hledačem svébytných výtvarných a významových řešení artefaktů na papíru malého formátu. Stal se tak jedním z nositelů odkazu svých uměleckých předchůdců, především Ladislava Nováka, a jejich rozvíjejícím pokračovatelem. Vývojem dospěl ke konceptualismu. V něm konal osobité průzkumy daností a proměňujících se možností výtvarného vyjádření a rovněž způsobů jeho zveřejňování. V minulém desetiletí věnoval kolekci svých profilovaných děl Muzeu Vysočiny v Třebíči.

V Zdeňku Štajncovi odešel skromný člověk a důsledný umělec s vytříbeným smyslem pro formu.

O tvorbě Zdeňka Štajnce jsme psali v KN 17/2014: https://www.kulturni-noviny.cz/permalink/11052