Kultura a umění Domov,Kultura

Centra mimo centra 6/6

Káznice, repro planetabrno.cz Káznice, Faktor K. Foto archiv Káznice Galerie Vednevnoci. Foto Karolína Šaňková Galerie Vednevnoci. Foto archiv galerie Nonstrop, vstup z náměstí. Foto archiv galerie Nonstrop z výstavy Petra Šestáka PORTA PHI. Foto archiv galerie

Šestý díl cyklu, který vznikl ve spolupráci se studenty Katedry výtvarné výchovy Masarykovy univerzity. V rámci předmětu Základy provozu umění objevují místa, která se věnují prezentaci výtvarného umění, přitom se však zpravidla nacházejí na periferii nejfrekventovanějších tras. Tato periferie může souviset s lokalitou, aktuálně (ne)preferovanými formami umění, diváckou cílovkou nebo i s autorsky osobitým zákresem mapy. Vedle nesamozřejmé pozornosti k méně sledovaným projektům tak cyklus představuje jakousi rozhlednu s výhledem do krajiny nejmladší generace „lokátorů“. Tentokrát půjde o místně specifické aktivity, o oživování míst veřejného prostoru, a to v káznici, ve dne v noci i beze stropu…

Brněnská káznice

Kateřina Nedbalová

„Unikátní historické prostory s neopakovatelnou atmosférou“, „Oživte káznici s námi!“ V srdci brněnského Bronxu na ulici Bratislavská se nachází budova bývalé káznice, která v poslední dekádě nabývá zcela rozdílný význam v porovnání se svou dlouholetou historií. Dnes je připomínkou skutečnosti, že žijeme v jedinečném období, které dokáže z bývalého sirotčince a brutálního vězení vytvořit nové inspirativní a pozitivně ovlivňující kreativní centrum. Unikátní prostory jsou pod správou TIC Brno, a hlavně díky projektu s názvem Káznice žije přibyl k zavedeným komentovaným prohlídkám nový koncept, který si klade za cíl s citem redefinovat a rozšířit význam tohoto místa. Káznice je nabízena všem zájemcům, kteří ji chtějí společně oživit pomocí vítaných forem. Prostor výborně slouží pro pořádání jednodenních programů, a také obsahově bohatých festivalů, jako je například každoroční Faktor K., Ghettofest či Básníci v Káznici. Za zmínku stojí rovněž mezinárodní festival současného komiksu KOMA, jehož součástí jsou výtvarné instalace, koncerty, workshopy, komiksový trh, videomapping a jiné. V areálu dále krátce sídlí výtvarné ateliéry, které můžeme navštívit v rámci každoročního Open Studios. Dokonce ani v době koronavirové krize se káznice nezalekla a šířila kulturu online ze svého vysílacího studia Káznice LIVE (záznamy jsou stále k dispozici). Jedná se o úžasné místo, které dokáže inspirovat, vzdělávat, bavit, naplňovat… a současně vám připomínat dobu, kterou již jako společnost nikdy nesmíme dopustit.
V textu jsou využity informační materiály Káznice.

Web: www.kaznicezije.cz

Facebook: www.facebook.com/Kaznicezije

Adresa: Bratislavská 68 Brno 602 00


Turistické informační centrum města Hodonína – galerie Vednevnoci

Karolína Šaňková

Budova městské knihovny v Hodoníně na jihu Moravy nabízí čtyři galerijní prostory. Součástí této budovy je turistické informační centrum (TIC). Jedním z těchto prostorů je i malá Galerie Vednevnoci, která nám svým názvem již něco napovídá. Svou pozicí na jedné z nejrušnějších ulic v centru Hodonína, Národní třídě, se může pyšnit a také přilákat více zvídavých očí, především využitím prosklené stěny, díky které mohou kolemjdoucí nahlédnout do světa umění této galerie jak ve dne, tak i v noci.
Často zde vystavují například studenti a pedagogové Střední školy průmyslové a umělecké v Hodoníně. Jindy zase známí výtvarníci a fotografové. Studenti zde každoročně vystavují své maturitní tablo.
Bohužel jejich facebookový účet není příliš aktivní. Více informací si vyhledáte na webových stránkách městské knihovny, kde najdete vypsané aktuální a budoucí výstavy všech galerijních prostorů.
Líbí se mi, že i když nemáte v plánu jít dnes do galerie, můžete se jen projít kolem, například cestou do školy nebo práce. Zároveň díky spolupráci s tamější uměleckou školou mají mladí studenti možnost vystavit svá díla a získat tak nové zkušenosti.
Jako centrum mimo centra tato galerie nasadila laťku docela vysoko. Pokud máte cestu do Hodonína, určitě ji navštivte.

Galerie Vednevnoci

Kontakt: Alexandra Stušková, DiS.

e-mail: citarna@knihovnahod.cz

tel.: +420 518 321 213

Adresa: Informační centrum města Hodonína, Národní třída 36, Hodonín 695 35

Facebook: https://www.facebook.com/Galerie-Vednevnoci-1681299295426405/

Městská knihovna – výstavnictví: https://www.knihovnahod.cz/konane-akce-2.html

 

Galerie NONSTROP

Petr Kovář

Galerie NONSTROP je veřejné místo, nejužší ulička zčásti památkově chráněné zástavby v centru Jihlavy. Nemá strop. Svou charakteristikou patří mezi tzv. negalerie, alternativní výstavní prostory s netradiční lokací, vzpírající se klasickému pojetí „bílé kostky“, v níž žádné další prvky neruší vnímání vystaveného díla. NONSTROP naopak těmto „rušivým“ podnětům vychází vstříc. Diváka překvapuje v běžném veřejném prostoru bezmála non-stop. NONSTROP je galerie jihlavská. A nemůže tomu být jinak, protože vystavující umělci zde reagují na svébytně jihlavské prostředí s jeho architektonickými, komunikačními i historickými vazbami. Je jihlavskou galerií tím spíše, že oslovováni jsou především umělci přespolní či přesmořští. Vystavené dílo vzniká speciálně pro NONSTROP.
Galerii zřídilo Město Jihlava v roce 2017. Umělkyně a umělci jsou pro čtvrtletní výstavní termíny vybíráni kombinací přímého oslovení kurátorem a na základě veřejného open-callu. V galerijní radě figurují zástupci městské samosprávy, ale především umělci a umělečtí teoretici působící v místních galeriích nebo na středních uměleckých školách. Klíčovou osobou je kurátor Vít Kraus. Aktuálně výstavu Františka Nováka Příliš zřejmá pravda nahradila instalace Jakuba Minářů Nekázanka? Králova ulička?, která zde bude k vidění do konce března.

Adresa: Malá lazebnická, Jihlava

Kontakt:
Kurátor: vitkraus1@gmail.com
www.facebook.com/galerienonstrop