Čtrnáctideník Kulturní noviny

4. číslo pondělí 14. 2. 2022

Téma Domov

Kočky na ulici jsou na tom daleko hůř než psi, lidé i úřady si je oškliví jako krysy či holuby

Lucie Gebouská s kočkou a knihou Kočkolásky.

Rozhovor s Lucií Gebouskou, v současné době pravděpodobně nejvehementnější pracovnicí v oboru ochrany koček v ČR a vydavatelkou benefiční knihy Kočkolásky

Jaké je vaše civilní zaměstnání? Věnovala jsem se lektorství tance, v současnosti grafice a webdesignu. Již sedmým rokem ale spolupracuji s útulky a za tu dobu se mi podařilo dostat z ulice do bezpečí domovů společně s pár dalšími aktivisty přes 500 ... více »

Společnost a politika Ekonomika,Věda

Nové? Zelené? Dohody?

Logo TES.

Semináře ve formě tzv. otevřeného prostoru nejsou v českých zemích zrovna obvyklé, ale Naďa Johanisová a Stanislav Kutáček ho pod hlavičkou „malého, ale šikovného“ Trastu pro ekonomiku a společnost pořádají od roku 2007 každoročně (jen s loňskou kovidovou výjimkou).

Semináře ve formě tzv. otevřeného prostoru nejsou v českých zemích zrovna obvyklé, ale Naďa Johanisová a Stanislav Kutáček ho pod hlavičkou „malého, ale šikovného“  Trastu pro ekonomiku a společnost  pořádají od roku 2007 každoročně (jen s loňskou k ... více »

Společnost a politika Zahraničí

Zeleným v německé vládě kritika kapitalismu nijak nepomůže

taz

Zatímco aktivisté a aktivistky sní o světové revoluci, němečtí zelení hledají nástroje, jak zateplovat budovy, aby to fungovalo. Je to tak dobře?

Jednoho lednového pátečního večera se v divadle Hebbel am Ufer (HAU) v Berlíně-Kreuzbergu sešlo sedm klimatických aktivistek z různých organizací, aby při jedné akci probraly aktuální situaci. Je u toho i jeden muž. „Kapitalismus, kolonialismus, ext ... více »

Fejeton Kultura

Banda z Balanda

Maskovaný lupič_Foto_hvezdalega.cz

O nevypověditelné smlouvě nedoručené objednávky.

Zkušenost je dobrá škola, jen školné je příliš vysoké! To prý řekl již před pár stoletími Heinrich Heine. Já jsem si udělal zkušenost z nákupu na internetu, a školné bylo celkem přiměřené. V žádném kamenném obchodě mi neuměli prodat nástavce na sluc ... více »

Kultura a umění Kultura

Devadesátá léta, jak si je pravdoláskaři za rámeček už nedají

Prosektor s čerstvě vylovenou lebkou jedné z obětí orlických vrahů.

„Lidi se střílej na potkání, svazujou se do kozelce a nechávaj se uškrtit vlastní vahou a pak se dávaj prasatům, rozřezávaj se do sudů a pálej louhem. Každej den se probouzím s pocitem, že prohráváme.“ (poručík Tomáš Kozák v seriálu Devadesátky)

„Lidi se střílej na potkání, svazujou se do kozelce a nechávaj se uškrtit vlastní vahou a pak se dávaj prasatům, rozřezávaj se do sudů a pálej louhem. Každej den se probouzím s pocitem, že prohráváme.“ (poručík Tomáš Kozák v seriálu Devadesátky) Čes ... více »

Kultura a umění Kultura,Osobnosti

Gerhardu Richterovi k devadesátinám

Gerhard Richter: Jabloně 1987. Foto archiv KN

Srdečné gratulace pozoruhodnému (a nejdráze prodávajícímu) umělci a pozastavení nad jeho malířským dílem s využitím pět let staré reflexe výstavy v Národní galerii v Praze.

Minulý týden (9. února) oslavil devadesáté narozeniny jeden z nejslavnějších žijících malířů, Gerhard Richter. Pro mnohé je zapsán jako Němec, který se toužil vyrovnat s německou zločinnou minulostí, což příhodně symbolizuje obraz z roku 1965, na ně ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Panna Marie na telefonním sloupu

Legionáři - repro archiv KN

Soukromé výpisky z Deníku legionáře Jindřicha Bejla, divizního generála ve výslužbě, a z Anabáze hanáckého medika 1914–1920, Bedřicha Opletala. Přinášíme výběr z Kovandovy připravované knihy. Věnováno všem, kteří dnes – ať už z kterékoli strany – lehkomyslně pohazují slovem válka. Slovem ve skutečnosti hrůzně těžkým.

Tíseň a nadšení V neděli 9. srpna 1914 v šest ráno byli jsme vtlačeni do vozů se značením „40 Mann 6 Pferde“. Vlak unášel nás známou krajinou přes Přerov, Lipník nad Bečvou, Hranice na Moravě. Náš transport nepostrádal dokonce jakéhosi bojového n ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Neuvěřitelná osmdesátka Miloše Štědroně

Miloš Štědroň - foto Ben Skála -  Wikimedia Commons

Jedna z ikonických postav brněnské a moravské hudební kultury oslavila 9. února letošního roku osmdesát let. Hudební skladatel, muzikolog a pedagog, a svým způsobem ojedinělý polyglot neustává ani v tomto věku ve svých aktivitách.

Potkat v Brně rychle kráčejícího, mírně nahrbeného Miloše Štědroně s aktovkou v ruce je častým obrazem, který znamená jediné: Jde někam do práce, nebo odněkud z práce. „Tam“ přednášel, účastnil se rozhlasového vysílání, divadelní zkoušky, vymýšlel s ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Deník Tima, 28. ledna – 10. února 2022

Obrázek nebo fotografie#44360

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.

Timo je výtvarník, streetartista, básník. Coby bez nadsázky legenda pouličního umění skrývá svoji identitu, ačkoli v posledních letech už spíše za jakýmsi nerozhodným polozávojem, jak sám říká. Autor lyrických textů i společensky či politicky motivo ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura

Beskydská samota jako místo činu

Slyšet jeleny zpívat. Repro argo.cz

Nová česká detektivka nás zavádí hluboko do Beskydských hor mezi drogové dealery, vesnické samotáře a brutální vrahy hluboko v lesích. Stěžejními prvky románu je beskydský genius loci, partička ostravských vyšetřovatelů a uzavřená komunita horských samotářů, kteří jen tak něco nepoví.

 

František Šmehlík debutuje detektivkou Slyšet jeleny zpívat – detektivním románem z Beskyd, který byl oznámen v rámci dubnového Velkého knižního čtvrtka. Šmehlík se dlouhá léta věnuje judu a literárně debutoval hororovou povídkovou knihou Temné znam ... více »

Kultura a umění Domov,Kultura,Osobnosti

Boj s větrnými mlýny anebo životopis průšviháře 4.

Obrázek: autor.

Na pokračování uveřejňujeme paměti legendárního východočeského barda devíti uměleckých řemesel (herec, loutkoherec, loutkář, malíř, výtvarník, scénograf, ilustrátor, umělecký knihař a básník).

Na pokračování uveřejňujeme paměti legendárního  východočeského barda  devíti uměleckých řemesel (herec, loutkoherec, loutkář, malíř, výtvarník, scénograf, ilustrátor, umělecký knihař a básník). Dětství, doba plná protichůdných, ale o to víc silných ... více »

Poezie Kultura

Dopis

Zasněžená hora Sobeksan. Foto Joone Hur, Wikimedia Commons

Báseň o vzkazu beze slov napsal korejský lyrik a odbojář Jun Dong-džu, který zemřel v japonském vězení 16. února 1945 ve věku 27 let.

Milá sestro, i letos v zimě napadla spousta sněhu. Co kdybych ho do bílé obálky nabral hrst, nic bych nepsal, ani známku bych nenalepil a poslal Ti dopis jen tak beze slov za slovy psaný? Protože tam, kam jsi odešla, prý vůbec nesněží ... více »

Literární ukázka Kultura

Počteníčko: O jednom lichevníku

Ernst Haeckel: Kunstformen der Natur

„Tuto sě píše o jednom lichevníku, kterýžto mnohá léta lichvil a potom sě zpoviedal a bohu sě dostal“ – jedna z Olomouckých povídek, souboru staročeské zábavné prózy, vydaného neznámým autorem v roce 1482.

Byl jeden člověk na Rýně blízko od Kolína, toho města. A když mnoho peněz vylichvil, s božieho milosrdenstvie skrúšeným srdcem zpoviedal sě, a aby pánu bohu dosti učinil za své hřiechy, úmysl měl, že chce všecko pro pána boha rozdati, což by kolivěk ... více »

Fejeton Kultura

O gumové hadici a nepohodlné tetě

Obrázek nebo fotografie#44413

Zamyšlení k 45. výročí anticharty

Při 45. výročí „anticharty“, tj. vynucené podpisové akce umělců z 28. ledna 1977, se objevil názor, že dnešní situace na Západě nemá k tehdejší atmosféře daleko. Odpůrci tohoto názoru ovšem ihned ohlásili, že se to srovnávat nedá – přinejmenším prot ... více »