Fejeton Kultura

Banda z Balanda

Maskovaný lupič_Foto_hvezdalega.cz

O nevypověditelné smlouvě nedoručené objednávky.

Zkušenost je dobrá škola, jen školné je příliš vysoké! To prý řekl již před pár stoletími Heinrich Heine. Já jsem si udělal zkušenost z nákupu na internetu, a školné bylo celkem přiměřené. V žádném kamenném obchodě mi neuměli prodat nástavce na sluchátka, které už ohlodal zub času. Sluchátka fungují, a tak jsem je chtěl používat dál. Na stránkách Balando jsem je našel a stály jen něco přes dvě stovky včetně dopravy. Nebyla tam ale možnost platit dobírkou, a tak jsem, navzdory svým zvykům, zaplatil kartou dopředu. Ihned mě nadšeně informovali, že platba proběhla, ale pak nic. Po půlroce jsem se ozval a kupodivu mi i odpověděli. Že prý je vše v pořádku, že jsou jen zprostředkovatelé, a že jejich prostřednictví jsem uzavřel smlouvu s čínským dodavatelem, který má dodací lhůtu jeden rok. Proč jeden rok? To jsem samozřejmě ve smluvních podmínkách na koupi dvou kusu plastových nástavců nepostřehl, ale má to svoji logiku. Za tu dobu zapomenete, že jste něco objednali a také vám vyprší doba, kdy si můžete na dodavatele stěžovat. Tak jsem sdělil, že od smlouvy odstupuji, na což jsem dostal info, že to už nemůžu, protože smlouvu jsem jejich prostřednictvím uzavřel s čínským dodavatelem a je nevypověditelná.

Tak jsem podal stížnost na Českou obchodní inspekci. Ta mi ve lhůtě odpověděla:
„…k Vašemu podání na nákupní galerii www.balando.cz, kterou provozuje společnost Ephemera Solitude Ecommerce s.r.o., Rybná 716/24, Praha 1 sdělujeme, že šetření uvedených stránek pracovníky ČOI v rozsahu dozorových kompetencí již probíhá a pokud bude prokázáno porušení právních předpisů v dozorové kompetenci ČOI, bude vůči podnikatelskému subjektu uloženo sankční opatření. Bylo zjištěno, že provozovatel uvedených stránek je subjektem, který pouze zprostředkovává, aby zájemce mohl uzavřít kupní smlouvu s jiným subjektem z Číny, což je uvedeno v obchodních podmínkách, včetně informace o seznamu prodejců. Na úvodní straně e-shopu však informace o tom, že se jedná pouze o zprostředkovatele, není uvedena, což je i předmětem našeho šetření.“

Takže ta banda z Balanda sice vyhrála mých dvě stě korun, mají vypočítáno, že kvůli takové částce se nimi soudit nebudu, ale doufám, že aspoň dostanou tučnou pokutu od ČOI. A tak jsem se za tuto částku poučil: Neokupuj na internet, a když, tak ne z Číny, a když musíš, tak jen na dobírku.