Čtrnáctideník Kulturní noviny
5. číslo pondělí 28. 2. 2022
Alexandr Solženicyn: Ukrajina a Rusko

Úryvek z kanonické knihy Souostroví Gulag, dokončené (symbolicky) v roce 1968 (+ odkazy starších textů autorů KN na téma Ukrajiny a Ruska)
Úryvek z kanonické knihy Souostroví Gulag, dokončené (symbolicky) v roce 1968 (+ odkazy starších textů autorů KN na téma Ukrajiny a Ruska) A co Ukrajinci? Už dávno neříkáme „ukrajinští nacionalisté“, říkáme jenom benderovci, a to slovo se u nás stal ... více »
Není cesty zpět

Rusko se musí vzpamatovat a obrodit. Jeho agrese je neospravedlnitelná. A současně je tu šance pro Ukrajinu vydat se vlastní cestou a probudit své občany.Civilizace budoucnosti musí stát na lidech a lidskosti, nikoli na ekonomických či mocenských zájmech.
Prezident Vladimír Putin překročil hranici, před níž bylo snad s jistým hodně velkorysým pochopením možno vnímat jeho politiku jako pokus udržet stabilitu a pořádek ve státě, za nějž se nepochybně bytostně cítí odpovědný, a který je svou povahou, me ... více »
Nejen válku!

Perex Jiřího Gutha: To, co nyní budete číst, není nějaká komplexní analýza, ale je to hlas, který po mém soudu musí (!) mít možnost být slyšen. Jinými slovy, zkusme to brát jako komplement (doplněk) propagandy, která se na nás teď valí. Jen postupně se dozvídáme o západní podpoře Ukrajiny. Zatím hlavně o dodávkách zbraní, ale co informace a technologie a třeba nasazení specialistů (nemám na mysli veterány-dobrovolníky) nejspíš z USA a Velké Británie apod.? Nevím, jestli se kdy dozvíme pravdu tak, abych jí mohl uvěřit, i kdyby se ukázalo, že jsem se mýlil a doopravdy to je jen hrdinství ukrajinských obránců, co zadržuje postup ohromné ruské armády. Pokud ano, jsem připravený se omluvit …
Jan Schneider pracuje s některými informacemi, které nezískal z otevřených zdrojů. Ty mu nemusíme věřit, ale určitě můžeme si připomenout a nejspíš velice litovat, že Ukrajina odmítla neutralitu. I ČR jako členský stát NATO mohla pomoci tomu předejít, domnívám se. Že zachováním (garantované) neutrality Ukrajiny bylo mohlo předejít současné válce, je samozřejmě jen spekulace, ale připusťme, že ne úplně bezdůvodná.
Věřte mi, že vůbec neospravedlňuji Putinovu agresi a nezlehčuji její zločinnost. Jen si vyhrazuji a čtenářům přeji právo promýšlet, jednak jestli nebylo možné nějak účinně a důstojně jí předejít, jednak jak se z ní můžeme jaksi poučit.
Prosím čtenáře, kterým se otvírá kudla v kapse, když někdo označí Václava Havla za válečného štváče, aby ten text dočetli a mj. připustili, že válka v Iráku byla vylhaná – a krutá.
Myslím (a záleží jen na vás, jestli se považujete za součást tohoto „my“), že jsme málo protestovali proti napadení Srbska, Libye, Iráku a Sýrie. Obdivuji všechny, kteří proti těmto válkám i proti té současné protestují důsledně.
Odsuzuji nejen válku, ale především to, co k ní vedlo. Tedy nejen válku na Ukrajině, ale především všechno, co jí dlouhodobě, nezodpovědně a – obávám se, že i cíleně – předcházelo. Včetně naší role v tomto tragickém vývoji. Zradili jsme totiž nejen ... více »
Dobré zprávy pro Ukrajinu

Dění na Ukrajině mnoho lidí zasáhlo a novinové titulky příliš pozitivních zpráv nepřinášejí. I tato strašná situace má ale drobná vítězství, malé úspěchy a optimistické zprávy. Připravila jsem tedy kompilaci zpráv plných naděje a solidarity.
Vznikl přehledný rozcestník možností pomoci Česko.digital a Člověk v tísni společně vytvořili stránku, kde jsou zmapované nejrůznější možnosti, jak je možné pomoci – hmotně, materiálně i know-how. https://www.stojimezaukrajinou.cz/ Čeští milionáři p ... více »
Dnešní Ukrajina očima Ukrajinců

Přepisy různých krátkých videí občanů Ukrajiny, 28. února 2022 – 3. března 2022
Přepisy různých krátkých videí občanů Ukrajiny, 28. února 2022 – 3. března 2022 Charkov. Fronta před lékárnou docela připomíná „frontu na Lenina“ v Moskvě před mauzoleem. Čekání odhadem čtyři pět hodin. Autor videa popisuje události unaveným hlasem, ... více »
Česká kultura na ideologických lopatkách aneb jak dohnat umělce k sebevraždě

Souhrn zpráv z České republiky a s jejími umělci propojeného okolního demokratického a pluralitního světa. (Poznámka autora: autoři aktuálních zákazů a vyloučení se pravděpodobně inspirovali nařízením, které v roce 2014 zakázalo v ukrajinských televizích promítat díla, vytvořená v Rusku – čímž kromě jiného Ukrajince ve staré vlasti odřízlo i od samotného jádra vlastní národní kultury, neboť v Rusku tvořila svá díla smetánka umělců-etnických Ukrajinců: Gogol, Čajkovskij, Prokofjev, Bondarčuk, Achmatovová, Bulgakov, Erenburg, Babel, Rjepin, Dunajevskij, Richter, Oistrach, Dovženko, Vertov, Nosov, Ilf a Petrov, Katajev, Jevtušenko…)
Filmový festival Febiofest, který pořádá český režisér ukrajinského původu Fero Fenič, odebral bosenskomuslimsko-srbskému režiséru Emiru Kusturicovi , který vystudoval pražskou FAMU a převzal za Miloše Formana výuku filmu na Columbia university v ... více »
Vtipe vzdej se, jsi obklíčen!

Trendem roku je nesmát se. Kulturní boj proti satiře jako nejdivočejší dceři osvícenství je však útokem na samotný univerzalismus.
Kdo se nezasměje, vyhraje. Takový je princip LOL – Last One Laughing, nejúspěšnější německé show, jaká kdy byla k vidění na Amazonu. Profesionální baviči jako Carolin Kebekusová, Torsten Sträter, Kurt Krömer, Bastian Pastewka nebo Anke Engelkeová js ... více »
Letos jako by pozvali i Marca Chagalla…

Povídka o jedné zabijačce.
Z prasete už v trojnožce visí jenom „okvětní stehna“, hlava a droby se vaří v kotlích. V důstojných, černých, ten dvorek rámují. Nebe je přetřeno modrým latexem, z černých kotlů, pod nimiž doutná oheň, stoupá k obloze kouř. Pavel hraje na housle, Vl ... více »
Mystérium obnovy

Co nám to dnes připomíná.
Zasvěcovací obřady zajišťují přechod z jednoho světa (třeba společenské kategorie) do světa jiného. Jeden stav bytí tedy při nich zaniká, aby se uplatnil další. Takové obřady vlastně člověka jako součást společenství doprovázely po celé jeho bytí, a ... více »
Píseň jsem šířil nejraději

Připomínka 100. výročí narození (21. 2. 1922) významného brněnského rozhlasového redaktora, folkloristy, hudebníka a hudebního skladatele.
Narozen v Kyjově – odkojen ve Strážnici: sudičky mi dobře vybraly, ale já hleděl jinak než do „Duše lidu“ – jak by řekl dr. Vladimír Úlehla. Teprve v Brně, v posledních ročnících gymnázia jsem se odrodil. Jda z koncertu v sále Stadionu, vidím: ostru ... více »
Krajinářovo vybočení do čiré imaginace

Útlý sešit s monotypy jako důkaz umělecké všestrannosti Vlastimila Tomana.
Někteří z odešlých přátel v nás zůstávají, jací byli kdysi. Jistě, teď už jen v tušeních, ale se zapamatováním si jejich charisma. Vzpomínám na krajinářského malíře a grafika Vlastimila Tomana (19. února 1930 v Třebíči – 11. 12. 2015 tamtéž), absolv ... více »
Napsáním slova vyvolat existenci věcí

Šťastná souhra vědění a vidění v nové sbírce Michala Žáka, Klíč k jablku.
Jsou knihy, ve kterých můžeme pomyslně spojit názvy jednotlivých dílů a vychází z toho zajímavá samostatná báseň nebo zajímavý podnět k hlubší úvaze. Takto se to jeví i v básnické sbírce Michala Žáka, kdy nás oddíl Dědictví přivádí k cyklu Mé město ... více »
Protivyobrazení devadesátek

Kunderovo Nevědění se vzpírá kunderologickým klišé
V Kunderově Nevědění se podle kritičky Evy Klíčové (Utrpení vznešeného elfa v pivním infernu, Deník N z 31.12.2021-2.1.2022) „zřejmě nejprůhledněji zjevuje kunderovská metoda, která spočívá v jakési literární revizi života“. Francouzský akademik Jea ... více »
Hacienda na Stříbrné řece

Odhalte pravdu o otravě řeky Bečvy!
Pozorní čtenáři Kulturních novin už o tom vědí delší dobu, konkrétně z levého sloupce, rubriky Pozvánky: 26. března od sedmi večer uvede v divadle Husa na provázku v Brně soubor Verdis (Veroničí divadelní soubor) další díl nekonečného seriálu autorů ... více »
Deník Zbyňka Baladrána, 11.–24. února 2022

Jaký bude, je, byl rok od března 2021 do března 2022 z pohledu osobností spjatých s výtvarným uměním? Celoroční seriál, v němž celkem 26 umělkyň, kurátorů, teoretiček a sběratelů umění tvoří společný deník, směs profesních, osobních i celospolečenských reflexí, vždy autorským záznamem dvou týdnů.
Zbyněk Baladrán (1973) je vizuální umělec, kurátor a výstavní architekt. Vystudoval historii umění na Filozofické fakultě UK a Nová média na Akademii výtvarných umění v Praze. V roce 2001 spoluzaložil Display – Sdružení pro výzkum a kolektivní prax ... více »
Daniil Charms v exkluzivním překladu: Karpaty jsou hrbatý

Druhá dávka v mnohém aktuálních veršů legendárního ruského satirika z 30. let 20. století v exkluzivním a dosud nepublikovaném překladu Bruna Solaříka
Po dobytí Asie na pometlu vznesl jsem se nad Karpaty Kmínky lesů ztepilých přitiskly se k zemi Chromá stařena běží za kuřátkem Dlouhou nohou přes kaluže skáče a krátkou cupitá po travinách Po dobytí Asie na pometlu vznesl jsem se nad Karpaty Vítr cu ... více »
Andrej Platonov v exkluzivním překladu: Chvíle, kdy praskla síla vědy

Bruno Solařík přeložil nové, od cenzurních zásahů očištěné akademické vydání slavné knihy Andreje Platonova Jáma. Jako periodikum, jehož je BS stálým přispěvatelem, přinášíme exkluzivně první ukázku z tohoto zbrusu nového českého vydání.
Soudruh Paškin svědomitě opatřil bydliště kopáčů rozhlasovým tlampačem, aby si z něj v době odpočinku mohl každý osvojit smysl masového života z trouby. „Soudruzi, musíme mobilizovat kopřivu na frontu socialistické výstavby! Kopřiva není nic jiného ... více »
Národní pták

Český lev má dva ocasy, ale stále mu chybí pták.
Hodně se teď mluví o potřebě sehnat nějakého národního ptáka a musím se přiznat, že jsem nad tím vlastně ani nijak moc nepřemýšlel. Nicméně, nedalo mi to a pečlivě prohlédl našeho lva a řekl jsem si, že – zejména poté, co měl 30 let na hlavě hvězdu ... více »
Den ve stínu jádra

Souhrn autorových zkušeností z popeleční středy 2. března 2022
Souhrn autorových zkušeností z popeleční středy 2. března 2022 Jako většina národa jsem obětí nekonečných debat na sociálních sítích, které poté, co byla postupně rozdělena názorem na ilegální migraci z třetího světa, prezidenta Zemana a povinné ... více »