Čtrnáctideník Kulturní noviny
8. číslo středa 13. 4. 2022
Jak mě proti českým demokratickým institucím nepostavili Rusové

Otevřený dopis Františku Vrabelovi.
Otevřený dopis Františku Vrabelovi. Vážený pane Františku Vrabele, analytiku a řediteli společnosti Semantic Visions, začnu zeširoka. Žijeme v době, kdy nás každý den čeká nové překvapení. Když jsme před pěti lety s Jaroslavem Baštou (zakládajícím č ... více »
Čas prolomit tabu: zastíraná fakta o následcích očkování proti covidu

Expertní a občanská Iniciativa 21 ve své tiskové zprávě z 11. dubna 2022 upozorňuje, že podezření na zdravotní problémy vzniklé po očkování jsou hlášena u desítek procent lidí, závažné pak u jednotek procent.
Expertní a občanská Iniciativa 21 ve své tiskové zprávě z 11. dubna 2022 upozorňuje, že podezření na zdravotní problémy vzniklé po očkování jsou hlášena u desítek procent lidí, závažné pak u jednotek procent. Aktuální údaje o nežádoucích účincích ... více »
Otázky pro lidi – Nežádoucí účinky 1.

Hloubavý spisovatel a nakladatel ze Šumavy shromažďuje příběhy lidí se závažnými nežádoucími účinky očkování proti covidu-19, a to bez ohledu na značku vakcíny.
Hloubavý spisovatel a nakladatel ze Šumavy shromažďuje příběhy lidí se závažnými nežádoucími účinky očkování proti covidu-19, a to bez ohledu na značku vakcíny. Zahajujeme volný cyklus textů, v nichž se budeme věnovat možným závažným následkům očk ... více »
Co dál ...

Polemická reakce na úvodní text Jiřího Plocka v minulém vydání Kulturních novin.
V posledním čísle Kulturních novin vyšel má reakce k textu Víta Zapletala. Hned nad ním pak úvodník Jiřího Plocka, ke kterému bych se, nedá mi to, také rád vyjádřil. Je totiž, byť třeba nezamýšleně, nepřímým komentářem k mému příspěvku. Nejdříve byc ... více »
Zelená dohoda ceny nahoru nežene

Před ruskou invazí diskutovali ekonomové o „zelené inflaci“. Skutečným problémem jsou ale fosilní energie.
Greenflace versus fosilflace – o co jde? Ta debata vyvrcholila v Německu v polovině února. Vysoká míra inflace znepokojila veřejnost a ekonomičtí výzkumníci a politici hledali vysvětlení. Populárním pojmem se stala zelená inflace, a to v podobě ka ... více »
Druhý život stoletého Zdeňka Lišky (1922–1983)

Šestnáctého března oslavil nedožité sté narozeniny největší český a jeden z největších světových filmových hudebních skladatelů, skladatel československé nové filmové vlny Zdeněk Liška. V českém umění ho co do žánrové univerzálnosti, tvůrčí šíře i četnosti jeho tvorby lze srovnat jen se dvěma umělci: scenáristou Jaroslavem Dietlem a režisérem Otakarem Vávrou. Ovšem s tím, že na rozdíl od díla těchto dvou se dílo Zdeňka Lišky právě probouzí ke svému druhému, mezinárodnímu životu.
Šestnáctého března oslavil nedožité sté narozeniny největší český a jeden z největších světových filmových hudebních skladatelů, skladatel československé nové filmové vlny Zdeněk Liška. V českém umění ho co do žánrové univerzálnosti, tvůrčí šíře i č ... více »
Běsnění kojota a další překlady současné indiánské prózy

Po všech stránkách zdařilé čtyři knížky.
Po všech stránkách zdařilé čtyři knížky. Minulý rok byl nezvykle bohatý na překlady z literatury psané původními Američany. Autorská tvorba indiánských spisovatelů se navzdory slabosti Čechů pro vše indiánské objevuje v češtině spíše nepravidelně, ... více »
Jako zelená oáza v poušti

Galerie U zřícené lávky v Praze-Troji ve dnech 10. 3. – 24. 4. 2022 vystavovala tvorbu experimentálního fotografa Michala Resla, synovce výtvarníka a básníka Ladislava Nováka. Výstava s názvem Nová příroda divákovi zpřítomnila genezi české imaginativní fotografie a přiblížila autorův mnohoznačný vztah ke krajině. Převážně černobílé surrealistické fotografie poukazují na oblast interakce mezi lidskou psychikou a přírodním, resp. krajinným prvkem. Šlo o ryze výjimečný umělecký zážitek.
Galerie U zřícené lávky v Praze-Troji ve dnech 10. 3. – 24. 4. 2022 vystavovala tvorbu experimentálního fotografa Michala Resla, synovce výtvarníka a básníka Ladislava Nováka. Výstava s názvem Nová příroda divákovi zpřítomnila genezi české imaginati ... více »
Lyrický subjekt Zbyňka Ulčáka

Projev básníka a redaktora brněnského vydavatelství Host na uvedení druhé sbírky Ulčákovy insitní poezie ve formě SMS Potkan je bratrancem Mickey Mouse. Konalo se v pátek 8. dubna ve vyškovské Knihovně Karla Dvořáčka. Čtenářům KN jsme tuto knížku představili už v čísle 1/2022.
Projev básníka a redaktora brněnského vydavatelství Host na uvedení druhé sbírky Ulčákovy insitní poezie ve formě SMS Potkan je bratrancem Mickey Mouse. Konalo se v pátek 8. dubna ve vyškovské Knihovně Karla Dvořáčka. Čtenářům KN jsme tuto knížku př ... více »
Boj s větrnými mlýny aneb Životopis průšviháře 7.

Na pokračování uveřejňujeme paměti legendárního východočeského barda devíti uměleckých řemesel (herec, loutkoherec, loutkář, malíř, výtvarník, scénograf, ilustrátor, umělecký knihař a básník).
Na pokračování uveřejňujeme paměti legendárního východočeského barda devíti uměleckých řemesel (herec, loutkoherec, loutkář, malíř, výtvarník, scénograf, ilustrátor, umělecký knihař a básník). Malířské sebevědomí ve mně vlastně vypěstoval pan řídí ... více »
K. H. Borovský: Křest svatého Vladimíra

Karel Havlíček Borovský v roce 1855 ve své satirické básni popsal mnoho z budoucích událostí země, jež se za doby knížete Vladimíra, který dal v 80. letech 10. století boha svých předků utopit v kyjevském Dněpru, ještě nejmenovala Ukrajina…
Karel Havlíček Borovský v roce 1855 ve své satirické básni popsal mnoho z budoucích událostí země, jež se za doby knížete Vladimíra, který dal v 80. letech 10. století boha svých předků utopit v kyjevském Dněpru, ještě nejmenovala Ukrajina… ZPĚV P ... více »
Karel Čapek: Balada o Juraji Čupovi

Dokud byla dnešní Zakarpatská oblast Ukrajiny v letech 1919 - 1939 součástí Republiky československé pod názvem Podkarpatská Rus a její ukrajinské obyvatelstvo bylo úředně vnímáno jako Rusíni, zabýval se tamním životem z českých literátů kromě Ivana Olbrachta soustavně i Karel Čapek. Dílo z jeho sbírky Povídek z druhé kapsy vypráví o tom, že i v rusínském zločinci dříme větší kus Boha nežli v českém četníkovi.
Dokud byla dnešní Zakarpatská oblast Ukrajiny v letech 1919 - 1939 součástí Republiky československé pod názvem Podkarpatská Rus a její ukrajinské obyvatelstvo bylo úředně vnímáno jako Rusíni, zabýval se tamním životem z českých literátů kromě Ivana ... více »
Na latríně

O boji za světový mír
O boji za světový mír Hluboká noc. K latríně v polích tápe tmou voják. Překračuje železné harampádí a mrtvá těla, která nikdo neuklidil po odpoledních přestřelkách. Latrína je obyčejná kláda, na které se sedí, když se napřed povolí opasek a stáh ... více »
Pryč

Autor v pondělí 11. dubna prožil zajímavý den, během něhož se mimo jiné poprvé setkal a vedl rozhovor s čerstvým uprchlíkem ze separatistické oblasti na východě Ukrajiny.
Autor v pondělí 11. dubna prožil zajímavý den, během něhož se mimo jiné poprvé setkal a vedl rozhovor s čerstvým uprchlíkem ze separatistické oblasti na východě Ukrajiny. Pondělí byl den všeho, co jenom jde. V těch pár hodinách, kdy jsem spal, se ... více »