Čtrnáctideník Kulturní noviny

8. číslo středa 13. 4. 2022

Téma Domov,Zahraničí,Politika

Jak mě proti českým demokratickým institucím nepostavili Rusové

Foto Tomáš Koloc.

Otevřený dopis Františku Vrabelovi.

Otevřený dopis Františku Vrabelovi. Vážený pane Františku Vrabele, analytiku a řediteli společnosti Semantic Visions, začnu zeširoka. Žijeme v době, kdy nás každý den čeká nové překvapení. Když jsme před pěti lety s Jaroslavem Baštou (zakládajícím č ... více »

Dokument Politika

Čas prolomit tabu: zastíraná fakta o následcích očkování proti covidu

Foto: Tomáš Koloc.

 

Expertní a občanská Iniciativa 21 ve své tiskové zprávě z 11. dubna 2022 upozorňuje, že podezření na zdravotní problémy vzniklé po očkování jsou hlášena u desítek procent lidí, závažné pak u jednotek procent.

 

Expertní a občanská Iniciativa 21 ve své tiskové zprávě z 11. dubna 2022 upozorňuje, že podezření na zdravotní problémy vzniklé po očkování jsou hlášena u desítek procent lidí, závažné pak u jednotek procent.   Aktuální údaje o nežádoucích účincích ... více »

Společnost a politika Domov,Politika

Otázky pro lidi – Nežádoucí účinky 1.

Foto: Tomáš Koloc.

Hloubavý spisovatel a nakladatel ze Šumavy shromažďuje příběhy lidí se závažnými nežádoucími účinky očkování proti covidu-19, a to bez ohledu na značku vakcíny.

Hloubavý spisovatel a nakladatel ze Šumavy shromažďuje příběhy lidí se závažnými nežádoucími účinky očkování proti covidu-19, a to bez ohledu na značku vakcíny.   Zahajujeme volný cyklus textů, v nichž se budeme věnovat možným závažným následkům očk ... více »

Společnost a politika Politika,Média

Co dál ...

Foto Tomáš Koloc.

Polemická reakce na úvodní text Jiřího Plocka v minulém vydání Kulturních novin.

V posledním čísle Kulturních novin vyšel má reakce k textu Víta Zapletala. Hned nad ním pak úvodník Jiřího Plocka, ke kterému bych se, nedá mi to, také rád vyjádřil. Je totiž, byť třeba nezamýšleně, nepřímým komentářem k mému příspěvku. Nejdříve byc ... více »

Společnost a politika Zahraničí,Ekonomika,Věda

Zelená dohoda ceny nahoru nežene

Obrázek nebo fotografie#46667

Před ruskou invazí diskutovali ekonomové o „zelené inflaci“. Skutečným problémem jsou ale fosilní energie.

Greenflace versus fosilflace – o co jde?   Ta debata vyvrcholila v Německu v polovině února. Vysoká míra inflace znepokojila veřejnost a ekonomičtí výzkumníci a politici hledali vysvětlení. Populárním pojmem se stala zelená inflace, a to v podobě ka ... více »

Kultura a umění Kultura

Druhý život stoletého Zdeňka Lišky (1922–1983)

Zdeněk Liška.

Šestnáctého března oslavil nedožité sté narozeniny největší český a jeden z největších světových filmových hudebních skladatelů, skladatel československé nové filmové vlny Zdeněk Liška. V českém umění ho co do žánrové univerzálnosti, tvůrčí šíře i četnosti jeho tvorby lze srovnat jen se dvěma umělci: scenáristou Jaroslavem Dietlem a režisérem Otakarem Vávrou. Ovšem s tím, že na rozdíl od díla těchto dvou se dílo Zdeňka Lišky právě probouzí ke svému druhému, mezinárodnímu životu.

Šestnáctého března oslavil nedožité sté narozeniny největší český a jeden z největších světových filmových hudebních skladatelů, skladatel československé nové filmové vlny Zdeněk Liška. V českém umění ho co do žánrové univerzálnosti, tvůrčí šíře i č ... více »

Kultura a umění Kultura

Běsnění kojota a další překlady současné indiánské prózy

Foto Tomáš Koloc.

Po všech stránkách zdařilé čtyři knížky.

Po všech stránkách zdařilé čtyři knížky.   Minulý rok byl nezvykle bohatý na překlady z literatury psané původními Američany. Autorská tvorba indiánských spisovatelů se navzdory slabosti Čechů pro vše indiánské objevuje v češtině spíše nepravidelně, ... více »

Kultura a umění Kultura

Jako zelená oáza v poušti

Foto: Michal Resl.

Galerie U zřícené lávky v Praze-Troji ve dnech 10. 3. – 24. 4. 2022 vystavovala tvorbu experimentálního fotografa Michala Resla, synovce výtvarníka a básníka Ladislava Nováka. Výstava s názvem Nová příroda divákovi zpřítomnila genezi české imaginativní fotografie a přiblížila autorův mnohoznačný vztah ke krajině. Převážně černobílé surrealistické fotografie poukazují na oblast interakce mezi lidskou psychikou a přírodním, resp. krajinným prvkem. Šlo o ryze výjimečný umělecký zážitek.

 

Galerie U zřícené lávky v Praze-Troji ve dnech 10. 3. – 24. 4. 2022 vystavovala tvorbu experimentálního fotografa Michala Resla, synovce výtvarníka a básníka Ladislava Nováka. Výstava s názvem Nová příroda divákovi zpřítomnila genezi české imaginati ... více »

Kultura a umění Kultura

Lyrický subjekt Zbyňka Ulčáka

Obálka knihy.

Projev básníka a redaktora brněnského vydavatelství Host na uvedení druhé sbírky Ulčákovy insitní poezie ve formě SMS Potkan je bratrancem Mickey Mouse. Konalo se v pátek 8. dubna ve vyškovské Knihovně Karla Dvořáčka. Čtenářům KN jsme tuto knížku představili už v čísle 1/2022.

Projev básníka a redaktora brněnského vydavatelství Host na uvedení druhé sbírky Ulčákovy insitní poezie ve formě SMS Potkan je bratrancem Mickey Mouse. Konalo se v pátek 8. dubna ve vyškovské Knihovně Karla Dvořáčka. Čtenářům KN jsme tuto knížku př ... více »

Kultura a umění Osobnosti

Boj s větrnými mlýny aneb Životopis průšviháře 7.

Obrázek: Boris Šlechta.

Na pokračování uveřejňujeme paměti legendárního východočeského barda devíti uměleckých řemesel (herec, loutkoherec, loutkář, malíř, výtvarník, scénograf, ilustrátor, umělecký knihař a básník).

Na pokračování uveřejňujeme paměti legendárního východočeského barda devíti uměleckých řemesel (herec, loutkoherec, loutkář, malíř, výtvarník, scénograf, ilustrátor, umělecký knihař a básník).   Malířské sebevědomí ve mně vlastně vypěstoval pan řídí ... více »

Poezie Zahraničí,Kultura

K. H. Borovský: Křest svatého Vladimíra

Báseň se odehrává v Kyjevské oblasti.

Karel Havlíček Borovský v roce 1855 ve své satirické básni popsal mnoho z budoucích událostí země, jež se za doby knížete Vladimíra, který dal v 80. letech 10. století boha svých předků utopit v kyjevském Dněpru, ještě nejmenovala Ukrajina…

Karel Havlíček Borovský v roce 1855 ve své satirické básni popsal mnoho z budoucích událostí země, jež se za doby knížete Vladimíra, který dal v 80. letech 10. století boha svých předků utopit v kyjevském Dněpru, ještě nejmenovala Ukrajina…   ZPĚV P ... více »

Literární ukázka Kultura

Karel Čapek: Balada o Juraji Čupovi

Povídka se odehrává na Podkarpatské Rusi, v dnešní Zakarpatské oblasti.

Dokud byla dnešní Zakarpatská oblast Ukrajiny v letech 1919 - 1939 součástí Republiky československé pod názvem Podkarpatská Rus a její ukrajinské obyvatelstvo bylo úředně vnímáno jako Rusíni, zabýval se tamním životem z českých literátů kromě Ivana Olbrachta soustavně i Karel Čapek. Dílo z jeho sbírky Povídek z druhé kapsy vypráví o tom, že i v rusínském zločinci dříme větší kus Boha nežli v českém četníkovi.

Dokud byla dnešní Zakarpatská oblast Ukrajiny v letech 1919 - 1939 součástí Republiky československé pod názvem Podkarpatská Rus a její ukrajinské obyvatelstvo bylo úředně vnímáno jako Rusíni, zabýval se tamním životem z českých literátů kromě Ivana ... více »

Fejeton Politika,Kultura

Na latríně

Foto: Tomáš Koloc.

O boji za světový mír

O boji za světový mír   Hluboká noc. K latríně v polích tápe tmou voják. Překračuje železné harampádí a mrtvá těla, která nikdo neuklidil po odpoledních přestřelkách.   Latrína je obyčejná kláda, na které se sedí, když se napřed povolí opasek a stáh ... více »

Fejeton Domov

Pryč

Obrázek nebo fotografie#46666

Autor v pondělí 11. dubna prožil zajímavý den, během něhož se mimo jiné poprvé setkal a vedl rozhovor s čerstvým uprchlíkem ze separatistické oblasti na východě Ukrajiny. 

 

Autor v pondělí 11. dubna prožil zajímavý den, během něhož se mimo jiné poprvé setkal a vedl rozhovor s čerstvým uprchlíkem ze separatistické oblasti na východě Ukrajiny.    Pondělí byl den všeho, co jenom jde. V těch pár hodinách, kdy jsem spal, se ... více »