Společnost a politika Vzdělávání

Málomluvného autistu Marka rozmluvilo natáčení na YouTube. Teď s rodiči ve společnosti otevírají debatu o autismu

Mára Slouka - repro KN

Marovi Sloukovi je 16 let, dobře si rozumí s počítačem, miluje počítačové hry a rockovou hudbu. Z prvního popisu by mohl znít jako každý druhý kluk v jeho věku – jenže Mara je autista a dlouho téměř nemluvil. Rozmluvilo ho až natáčení videí na YouTube. Teď natáčí cestovatelské tipy, mluvení před kamerou mu zlepšuje komunikaci i v běžném životě a motivuje ho podpora sledujících. V Kulturních novinách přinášíme (ve spolupráci s Markovým tatínkem Mirkem) reportáž a tip, jak pouhými pár minutami času podpořit neobvyklou formu Markovy logoterapie.

 

Mara je autista. Má vývojovou poruchu, která je hodně neuchopitelná a o které se ve společnosti zatím nemluví na těch správných místech. Projevuje se různě – v komunikaci, vnímání i chování. U Marka mimo jiné tak, že mluví velmi málo, úsečně, s omezenou slovní zásobou.

Na podzim 2020 začal Marek s neobvyklou formou logoterapie – natáčením videí. Během návštěv logopeda popisoval, že ho baví sledovat tvůrce obsahu na YouTube, tzv. „youtubery“ a jeho logopeda napadlo, že by mohl zkusit taky něco natočit. I když první videa neměla jasnou vizi a k porozumění byla potřeba jistá shovívavost na straně diváka, Markův zápal byl obrovský a okolí ho podporovalo. Tak vznikl kanál Mara Slouka.

Rodiče se rozhodli, že syna nejen podpoří, ale spojí více užitečností dohromady: vytáhnou syna od počítače ven do přírody, podpoří ho v mluvení před kamerou a dají jeho kanálu směr a vizi. Začali tedy chodit na procházky a výlety a objevovat známá i méně známá místa, na které potom Mara svým sledujícím dává tipy.

Videa jsou opravdu krátká, od několika sekund do zhruba dvou minut, a Mara v nich jednotlivá místa popisuje nebo zmiňuje zajímavá fakta. Předchází jim ale pečlivá příprava, kdy je potřeba vybrat místo, zjistit o něm informace anebo přichystat samotné texty. Zde nejvíce pomáhají rodiče. Když se něco nepovede, sám Marek trvá na přetočení záběru.

Marek pak do kamery přímo září. K mluvení mu pomáhá i spojení vizuální formy s textem, zápal do počítače pak zúročí při postprodukci, tedy přípravě videí na publikaci, které dělá společně s rodiči. Největším hnacím motorem pro něj ale jsou zhlédnutí, sledující, lajky a komentáře. Všechny komentáře si velmi pečlivě čte – nezvládá sice na všechny odpovědět, ale oceňuje je alespoň zakliknutím srdíčka.

Nejvíce za srdce ale berou výsledky celého projektu YouTube kanálu: Marek si rozšiřuje slovní zásobu, mluví víc a v ucelenějších větách (i v situacích, kde dříve používal jen jedno až dvě slova) a jeho mluvení se postupně zlepšuje. V natáčení našel také koníček. Sledující pak oceňují velmi krátké a časově nenáročné tipy na výlety.

Markův kanál má ale ještě jeden cíl a poselství: zviditelnit problematiku autismu a zlepšit vyhlídky autistických dětí. Je pro ně totiž často velmi složité žít v dospělosti samostatně – táta Mirek tento fenomén popisuje jako „nedostatečnou sebeobslužnost“. Ve věcech, které jsou pro většinu společnosti samozřejmé, jako třeba příprava jídla, mohou autisté potřebovat připomenutí nebo podporu. V pracovním životě jsou náchylnější na pracovní podmínky. I když mohou ve většině věcí fungovat na stejné úrovni nebo lépe než většina populace, jsou aspekty života, které autisté samostatně nezvládají (anebo zvládají hůře). A podporující rodiče nemládnou.

Markovi rodiče by tedy rádi i na celonárodní úrovni otevřeli debatu o tom, jak je možné autistům pomoci – aby mohli žít život s minimem omezení, ale zároveň s podporou tam, kde ji potřebují. V plánu je schůzka s představiteli vlády i popularizace tématu prostřednictvím Markových videí.

Pokud chcete Marka podpořit, stačí vám doslova pár minut času – koukněte na některé z videí, dejte mu odběr nebo třeba napište komentář. Kromě toho,že mladému tvůrci zlepšíte den, mu také pomůžete mluvit zase o trošku lépe. A třeba i váš klik pomůže zlepšit celý život těm, kteří mají některé věci od přírody složitější.