Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

leden 2016

Offformat Kultura

Brněnští rytíři bázně a hany

Jaroslav Róna, socha markraběte Jošta, Brno, Foto: munimedia.cz

Řešit sochy v ulicích města patří k brněnskému folklóru. To plyne již z toho, že v tomto městě vznikají, což je dobře, stejně jako z prosté skutečnosti, že jsou na očích a dotýkají se reality širší veřejnosti než galerijní kousky. V této glose si všimnu dvou čerstvých přírůstků – pomníků, z nichž první vzbudil jen minimální pozornost, zatímco druhý má za sebou již barvitou mediální historii, jejíž závěrečné dějství se nedávno odehrálo.

Oním oukropkem je pomníček, který se v loňském roce objevil na náměstí Konečného. Zelený střed jinak rušné křižovatky – zóna nikoho – byl vcelku smysluplně zrekonstruován; mezi známky úspěchu můžeme počítat fakt, že v teplých měsících zde na lavičká ... více »

Offformat Kultura

Bitevní pole akční Prahy

Obálka knihy Pavlíny Morganové Procházka akční Prahou

Pamětní kryt kanálu s nápisem „Zde uskutečnil roku 1974 Karel Miler akci Mříž“ na nádvoří Klementina nepotkáte. Pomník bitevních polí pražského akčního umění přesto již vznikl.

Že mapy patří k oblíbeným prostředkům historiků, není třeba prokazovat, stačí zalistovat v kdejaké publikaci z jejich pera či si vzpomenout na školní dějepisné atlasy. Více či méně komplexní plány mají ambici zachytit leccos, například chaos válečný ... více »

Offformat Kultura

Off time

Off Time, pohled do instalace výstavy Michala Šmerala, Foto: Martina Schneiderová

Do 8. ledna je možno navštívit pozoruhodnou výstavu sochaře Michala Šmerala v galerii OFF/FORMAT. Objekty, které zpochybňují a proměňují předsudečnost našeho pohledu na živé a neživé.

Blížení k plastikám Michala Šmerala bych začal pojmem tvarohový dům. Tento zcela osobní terminus technicus označuje vizuální stránku stavby poté, co byly na její zdi navršeny kilogramy omítek a rozličných nátěrů, takže hrany opticky měknou, roh se z ... více »

Offformat Kultura

Budoucí dřevní doba Pavla Matysky

Pavel Matyska, Výkřik, 2015, 200 x 150 cm

„Spousta lidí si už z nás utahovalo, že píšeme o událostech, ještě než k nim dojde (...) a pak nedokázali skrýt údiv, když se ukázalo, že se ty události uskutečnily na vlas stejně, jak jsme to napsali. A k mnoha událostem došlo jenom proto, že jsme o nich nejdřív referovali,“ říká novinář v Pamukově románu Sníh. Zkoušíme to taky – článkem o výstavě, která bude v jihlavské galerii Alternativa zahájena 28. ledna (tedy za čtyřiadvacet dní po publikování tohoto textu).

Kdy jste naposledy dostali peníze hezky na dřevo? Přitom proměna materiálu, na niž tu poukazujeme, je až tou poslední iluzí v řadě. Nejdříve narazíme na iluzi peněz, které samy o sobě hodnotu nemají, jsou věcí společenské dohody, v druhé řadě vám je ... více »

Offformat Kultura

Hommage Ateliér

Množství, pohled do výstavy Michala Cába a Marka Hlaváče při vernisáži, Foto: archiv OGV Jihlava

Kde jste se dočetli o skvělých jihlavských výstavách Tomáše Svobody, Michala Cába a Marka Hlaváče, nebo o tom, proč dal Zbyněk Baladrán přednost malbě před konceptem?

Do nového roku jsme vstoupili už bez časopisu Ateliér . O jeho likvidaci jsem psal v  posledním prosincovém čísle Kulturních novin, kde jsem mimo jiné poukázal na schopnost Ateliéru přinášet zprávy o výtvarném dění z regionů a pro regiony. Přestož ... více »