Offformat Kultura

TO BYCH ZVLÁDL TAKY

Obálka knihy komiksů To bych zvládl taky, repro: archiv galerie OFF/FORMAT ukázka z knihy komiksů To bych zvládl taky, repro: archiv galerie OFF/FORMAT

Tisková zpráva a pozvánka na křest nové knihy komiksů o moderním umění z dílny galerie OFF/FORMAT.

„Budeme šťastni, když kniha probudí žáka, pomůže učiteli, pobaví rodiče i babičku a dědu.“

5. května 2016 v galerii OFF/FORMAT představí čtveřice mladých autorů z řad výtvarníků, učitelů, kurátorů a hudebníků svoji knížku komiksů o umění moderny.

Magda Garguláková přišla s vizí komiksové knihy pro děti i dospělé, Ondřej Navrátil a Petr Kovář přepsali moderní dějiny do několika vět a bublin a Marta Kovářová rozstříhala staré učebnice, aby reprodukce obrazů vytvořily co nejvěrnější kulisy pro osudy jejich tvůrců. Společná kniha obsahuje 13 komiksových příběhů, které přibližují díla moderního umění úplně normálním lidem. Mladším i starším. Čerstvým i poučeným. Inspirací byla autorům oblíbená kniha z dětství – Obrázky z českých dějin a pověstí, ve které, tak jako v té jejich, jsou osobité obrázkové stripy doprovoděny krátkým upřesňujícím textem. Pro potřeby škol se autoři přidrželi členění knihy do zavedených výtvarných směrů, dali jim však nové přiléhavé přezdívky (např. Secese – Přidej orchidej, Expresionismus – Výkřik, Pop-Art – Plechovky a hvězdy…). Ačkoli jsou spisovatelé ostřílení učitelé, přeci se při práci na knize několikrát pohádali: jak správně vyslovit jména některých umělců? Rozhodli se, že spor zodpovědně vyřeší a českou výslovnost cizích jmen příhodným způsobem vyvedli na předsádkách knihy.

Knížku přečtete za odpoledne, skutečně prozkoumat ji však zabere mnohem déle.

Kniha vychází jako novinka popularizující literatury Katedry výtvarné výchovy PdF MU v nakladatelství MUNIPRESS. Svazek bude k zakoupení při křtu, dále v síti knihkupectví v České republice a na Slovensku.

To bych zvládl taky / Umění moderny v komiksech

Křest knihy a výstava

čtvrtek 5. 5. 2016 v 18 hodin

Galerie OFF/FORMAT,

Gorkého 41, Brno 602 00

Knihu pokřtí: děkan Pedagogické fakulty MU Jiří Němec, vedoucí katedry Výtvarné výchovy PdF MU Radek Horáček, vykladač autorského zákona pro MU Pavel Koukal.

Doprovodný program: výtvarná dílna, představení knihy a komentovaná prohlídka výstavy pro školy.

Výstava potrvá do 12. 5. 2016.