Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

září 2016

Offformat Kultura

Tato recenze se jmenuje stejně jako kniha Stoletý stařík nejen kvůli stovce

Guyla Hembach, pohled do instalace, foto: archiv Galerie TIC Brno

Projekt Tatrahundert by se mohl jevit do značné míry jako paradoxní – můžeme jej označit za skvělé dílo Svätopluka Mikyty doprovázené slabou výstavou. Odpovídá však konceptuálním strategiím, v nichž jsou konkrétní díla participujících umělců potřebná, ale podružná.

Beru do ruky velký kuchyňský nůž, krájím chleba. Na rozdíl od ostatních nožů je jeho čepel klenutá nikoli konvexně, ale konkávně, jako při srpovitém ubývání měsíce, ujedená apetitem brousku, který se projeví až po desetiletích. Pronikající čepel uvo ... více »

Offformat Kultura

R-evoluce

Umění bez revolucí? Titulní strana knihy

Radek Horáček se ve své knize zamýšlí nad revolučností umění nedávných dob.

Umělecké revoluce! Bádání, výboje, objevování… Vědecko-vojensko-cestovatelská a jiná obdobná terminologie, užívaná s oblibou v těchto kontextech, naznačuje razantní zlomy, energické posuny paradigmatu a heroické činy. S těmito přeryvy jsou pak spojo ... více »

Offformat Kultura

Nejlepší z nejlepších

Otázka prostoru, Dmitrij Bulawka-Fankidejski, foto: Petr Kovář

Už jste viděli letošní nejlepší diplomovou práci ze všech našich výtvarných škol? Nevadí. A chcete vidět dílo, které je v této kategorii nejlepší v Polsku?

Konec akademického roku s sebou pravidelně přináší prezentaci mladých adeptů umění, kteří právě ukončili proces institucializovaného vzdělávání. Výstava bývá poslední šancí ukázat své dílo i těm, kteří by jinak na výstavu neznámého autora v podezřel ... více »

Offformat Kultura

Zahrada (III. část)

Vejce - jeskyně, Hynek Kovář

„Duch země a duše člověka jsou tragicky odděleny. (…) Upadla-li znalost zahrady počátků v zapomenutí, pak toto skutečné bezvědomí a hluboký spánek podobný smrti by již nemusil vést k probuzení do nového Brahmova dne.“ Třetí závěrečná část eseje výtvarného umělce a teoretika Jiřího Havlíčka, který byl publikován v souboru Poutník Antonín dostupném pouze na autorově blogu.

Tato země je utkána ze snů našich, snů našich předků i těch, jež v lineárním profánním čase jen zdánlivě přicházejí po nás. Podoben „čchi“, proudící drahami subtilního lidského těla, je ornament hmotné země zpomaleným vlněním oceánické tvůrčí potenc ... více »

Offformat Kultura

A víte, že...

Timo, repro: archiv OGV

Julie Gryboś a Barbora Zentková, Timo, Jakub Tomáš, Ondřej Basjuk a Šárka Basjuk Koudelová.

Kulturní noviny nejsou zpravodajské médium, zdůrazňuje příležitostně náš šéfredaktor Jirka Plocek, se zprávami pracujeme jinak, s větším odstupem, nadhledem, kdy potřeba sdělit novinu ustupuje komentáři, reflexivnímu kritickému zhodnocení. Dovolil j ... více »