Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

březen 2018

Offformat Kultura

Zelené ostrovy

Obálka knihy. Foto: archiv galerie OFF/FORMAT

Zabývali se čeští umělci environmentální problematikou? Má tento příběh specifické rysy, a kudy se ubíral? Odpovědět na tyto otázky se alespoň částečně snaží kniha Ondřeje Navrátila, která rozebírá tucet vybraných děl, vzniklých mezi 60. léty minulého století a jeho koncem. Křest knihy proběhne 8. března v 18 hodin v galerii OFF/FORMAT.

Referenčními body publikace jsou umění a environmentální problematika, tématem pak jejich setkávání v českém prostředí. Environmentální problematikou se zde rozumí oblast procesů, které negativně ovlivňují udržitelnost života na Zemi a v posledním p ... více »

Offformat Kultura

Devátý Týden výtvarné kultury v Brně

Z loňského programu TVK: Setkání s barvami v poezii Jana Skácela u sochy J. Skácela na Špilberku. Foto: archiv TVK

Neskrývej!

Ale co?

Co nemáme skrývat? Jaký je význam hesla, které najdeme na pozvánce i plakátu již devátého ročníku brněnského projektu Týden výtvarné kultury? Jako letošní hlavní téma uvádějí tiskové materiály pojem IDENTITA. Neskrývej svou identitu?

Brno je dosud jediným městem v České republice, kde se akce s názvem Týden výtvarné kultury koná. Vlastně by to mohl být příklad pro ostatní – během jediného týdne je možné v Brně navštívit vernisáže, přednášky, tvůrčí dílny, diskuse či jednání odbo ... více »

Offformat Kultura

Zašprajcnutí aneb O důvěrnostech mezi malířem a divákem

Petr Veselý, Hůl, 2017, olej na sololitu, 142 x 114 cm. Foto: Petr Kovář

Potkali se Petr Veselý, Marian Palla a Gerhard Richter… zřejmě poprvé až v tomto textu, v rozpravě nad šedými abstraktními studiemi prvního z nich.

„V Teplých škvarcích výtvarník zachytil podobu svých souputníků a kumpánů, jak s nimi sedával u chráněného pařezu v brněnské kavárně Švanda, podívejte, tady je malíř Vladimír Merta, tady anatom Vladimír Novotný, Honza Zuziak, Jozef Cseres, Jakub Ste ... více »

Offformat Kultura

Reality testing

pohled do instalace Reality testing

Společná výstava Andreje Ševčíka a Andrei Uváčikové v pražské Pragovka Gallery.

Mapy a testery pro čočky fotoaparátů, kamer a objektivů. Anebo kalibrační škály, grafy, schémata… Technické obrazy, které vznikají z utilitárních důvodů jako nástroj racionálních operací, jejichž cíl leží mimo ně. Je vůbec vhodné k jejich označení p ... více »

Offformat Kultura

Nejžlutější slunce

Michal Blecha, FILM, DEGRADACE, SMRT, 2017. Foto: archiv autora

Uherskohradišťský rodák žijící v Praze, fotograf, kameraman, líhnuvší se performer, hudebník a v neposlední řadě student Ateliéru nových médií Tomáše Svobody na Akademii výtvarných umění a Ateliéru fotografie Alexandry Vajd a Martina Kohouta na pražské UMPRUM v loňském roce uspěl v Artyčok OPEN CALL 2017 v kategorii student, zaměřujícím se na podporu audiovizuálních děl. Coby prezentační výstup této podpory je také realizována aktuální výstava v galerii OFF/FORMAT.

Uherskohradišťský rodák žijící v Praze, fotograf, kameraman, líhnuvší se performer, hudebník a v neposlední řadě student Ateliéru nových médií Tomáše Svobody na Akademii výtvarných umění a Ateliéru fotografie Alexandry Vajd a Martina Kohouta na praž ... více »

Offformat Kultura

Konsolidace krajností

Foto: archiv Jan Peknik Kozák

Pelhřimovská vizionářská kavárna Café PORTO funguje již dlouhodobě také jako galerie s pozoruhodnou dramaturgií propojující vizuální a hudební vystoupení do společně komunikujících celků. Takovou byla i právě skončená výstava Jana Peknika Kozáka.

Od Jendy jsem odposlechl myšlenku ke smyslu vědecko-technologicko-mediálního zkreslení jako podkladu inspirace, který následuje proměna strukturalizací ve „věc“. Objasněním toho všeho se zdá být životaschopnost věci prokázaná právě obtížnější kunsth ... více »