Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

květen 2018

Offformat Kultura

Hlava je vnitřností čepice

Zátiší s plamenem, olej na plátně, 2016. Foto: archiv autorky

Výstava maleb Denisy Krausové (1981) v pražské Galerii Václava Špály bude zahájena vernisáží 10. května. Krausová patří k současným předním malířským osobnostem.

Australští Aboridžinci i české děti kreslí věci s jejich vnitřnostmi viditelnými. Dům má okna a komín a dveře, ale také vidíme stůl a u něj mámu a tátu. Vidíme vnější znak i jeho smysl, to, co je tady podstatné, vidíme poskládanému prádlu do záhybů ... více »

Offformat Kultura

Výjimečný stav

Pohled do instalace výstavy. Foto: Martina Schneiderová

Rudolf Samohejl, absolvent sochařského ateliéru Dominika Langa a Edith Jeřábkové na pražské Umprum, je strůjcem „sochařských situací“, tedy nikoli objektů, kolem nichž divák krouží, ale událostí, které obklopují diváka.

Rudolf Samohejl zabydlel galerii OFF/FORMAT. Jako by chtěl vyslyšet některé její návštěvníky,  kteří občas utrousí, že tady by byl skvělý byt. Anebo se vracel k dávné historii prostoru, kdy zde  byl hned celý úl svobodáren. K útulnosti jistě významn ... více »

Offformat Kultura

Armagedon

Mike Tyson, kombinovaná technika na plátně, 2018. Foto: archiv autora

Jarní sezónu v galerii OFF/FORMAT završí výstava maleb mladého umělce, Vojtěcha Kovaříka (1993), studenta posledního ročníku ateliéru Kresby ostravské Fakulty umění.

Způsobů, jak by mohla vypadat poslední bitva světa je mnoho – nabízí se dřívější zbraně, jimiž Bůh lidi trestal; krupobití, blesky, nemoci…, tvůrci filmu Armagedon (1998) vyměnili kroupy za meteority, jeho veličenstvo anglický král v rozhovoru se st ... více »

Offformat Kultura

Okno před záclonou

Petr Veselý, Plechová vana, 2014, olej a email na plátně. Foto: archiv autora

Nestane se vám právě často, abyste se rozhodli navštívit výstavu výtvarného umění kvůli poezii. Leda bychom připustili, spolu s Edwardem Stachurou, že poezie je všude, nejméně pak v básni.

Věděl jsem jen rámcově, co má Petr Veselý v Jihlavě za lubem. Že se ve výstavě propojují básníci s výtvarníky, samozřejmě není to nejpodstatnější z Petrovy kurátorské koncepce, ale s ohledem na to, s jakou osobní účastí (s nesmazatelným autorským ot ... více »

Offformat Kultura

Nové centrum mimo centrum

Kouřová performance (autor Jan Peknik Kozák) při zahájení provozu galerie 8smička. Foto: archiv 8smičky

V Humpolci se osmnáctého dubna otevřela nová zóna pro umění.

Byli tam všichni. Dobře, pak by nebylo komu o tom psát. Nebyl tam pan prezident, z Dolní Cerekve také skoro nikdo a nejsem si jist ani zástupci Společnosti Jindřicha Chalupeckého, či kdo by ještě mohl figurovat mezi pravidelnými čtenáři Kulturních n ... více »