Příloha Kulturních novin Příloha Offformat

červenec 2018

Offformat Kultura

Normální život je práce na plný úvazek

UNES-CO, logo projektu Kateřiny Šedé

V Českém Krumlově platí obyvatelům za to, že žijí v centru města. Má to na svědomí výtvarnice Kateřina Šedá a mezinárodní společnost UNES-CO, kterou za účelem navracení života do center měst zapsaných na listině Světového kulturního dědictví založila.

S našimi osmnácti zápisy na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO jsme považováni bezmála za kulturní velmoc. Nyní jsme k symbolu ochrany historických památek přidali ještě komín, ze kterého se kouří: v antickém chrámu se žije; rodina chystá ... více »

Offformat Kultura

Lesy myslí... A my?

Jak lesy myslí, pohled do instalace (Antii Laitinen). Repro: Artalk.cz

„Představa lesa jako propojeného a myslícího organismu“ je s náležitým filosofickým ponorem, společenskou naléhavostí i diváckou vstřícností prezentována aktuální výstavou v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě.

Nejprostší definice lesa říká, že je územím hustě porostlým stromy. Nikoho však asi není třeba přesvědčovat, že les znamená mnohem víc. V očích obyvatele středověké Evropy mohl být místem strachu, smrti, neřádu a chaosu, zároveň však také tužeb, poz ... více »

Offformat Kultura

Životní adaptace filmové předlohy

Tomáš Svoboda, Jako z filmu. Repro: Dům umění města Brna

Když se tématem divadelní hry stane divadlo, jsou herci chvíli herci a chvíli herci hrající herce, což je jedna ze strategií, jak bořit hranici mezi hrou a skutečností. Divák je náročný a otrlý, tím spíše, že touto hranicí nepozorovaně sám denně prochází jako nůž máslem.

Strejdo, já hraju film, kterej není natočenej, řekl mi na začátku letošních prázdnin synovec. Nešlo si nevzpomenout na nedávnou výstavu Tomáše Svobody Jako z filmu: Adaptace. V ní umělec představil film jako cizopasníka na našem myšlení, nebo lépe j ... více »

Offformat Kultura

Inspirace nulou

Nultá generace, pohled do instalace. Foto: Viktor Šorma

Od Vincenta van Gogha je to na jihlavské vlakové nádraží jen pár kroků. Festival mladého umění Nultá generace vybízí k otevřenosti „nulám“ nejen Vincentova formátu.

Kdeže jsou romantické ideály devatenáctého století? Kde jsou malíři, kteří neohlížeje se vlevo, vpravo malují v šeru svých venkovských útulen, dokud je zvídavý, erudovaný a osvícený teoretik či galerista neobjeví? Docela bezpečně víme, že se nacháze ... více »

Offformat Kultura

Chodník do kruhu

Jarmila Džuppová, Chodník do kruhu. Repro: banskastanica.sk

Přetiskem kurátorského textu upozorňujeme na pozoruhodnou výstavu Jarmily Džuppové i na význam příběhu pro čtení umění, v tomto případě skvěle demonstrovaný prostřednictvím dva roky pleteného svetru. Nejen pro to se aktivity kulturního centra Banská St a nica Contemporary, vedeného Svätoplukem Mikytou a Zuzanou Bodnárovou, vyplatí sledovat.

Přetiskem kurátorského textu upozorňujeme na pozoruhodnou výstavu Jarmily Džuppové i na význam příběhu pro čtení umění, v tomto případě skvěle demonstrovaný prostřednictvím dva roky pleteného svetru. Nejen pro to se aktivity kulturního centra Banská ... více »